Çok Kanallı Analiz ve Veriler Pazarlama Oyununuzu Nasıl Geliştirir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Çok Kanallı Analiz ve Veriler Pazarlama Oyununuzu Nasıl Geliştirir?

Günümüzün müşterileri ürünler hakkında bilgi edinmek ve satın almak için birden fazla kanalı kullanıyor.

Standart müşteri yolculuğu artık geçerli değil. Bunun yerine, potansiyel müşteriler markanızı sosyal medyada, Google aramada, e-postada, sohbet robotlarında, ücretli reklamlarda ve mağaza ziyaretlerinde deneyimleyecek. Çoğu zaman hepsi aynı gün.

Çok kanallı pazarlamayla amacınız, müşterilere markanızdan haberdar oldukları andan itibaren satın alma süreçlerinin tamamı boyunca gerçekten kusursuz bir deneyim sunmaktır.

Peki çok kanallı stratejinizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını nasıl biliyorsunuz? Veri ve analizlerin devreye girdiği yer burasıdır.

Bugün bu yazıda ele alacağımız konular:

#cta-visual-pb#İstediğiniz kadar sayfa oluşturunHızla ölçeklenen e-ticaret markaları için sınır gökyüzüdür; daha fazla kullanıcı, daha fazla sayfa, daha fazla vitrin, daha az güçlük.Daha fazla bilgi edinin

Çok kanallı veri nedir?

Çok kanallı veriler, bir müşteri şirketinizle etkileşim kurduğunda oluşturulur.

Sana gösterecek davranışlar, değerler ve tercihleralaka düzeyi yüksek deneyimler yaratmak için müşteri profilleri oluşturmanıza yardımcı olur.

Verilerinizin bir araya toplanması yerine, çok kanallı veriler platforma veya kanala özel değildir. Yerine, tüm verileriniz bir araya entegre edilir Müşterilerinizin daha bütünsel bir resmini çizmek için.

Bu veriler size yalnızca müşterilerinizin geçmişte ve günümüzde sizinle nasıl etkileşim kurduğunu göstermekle kalmaz, aynı zamanda alıcıların gelecekte nasıl davranacağını tahmin etmenize de yardımcı olabilir.

Çok kanallı analiz nedir?

Çok kanallı analitik, şu süreci ifade eder: Müşteri verilerinizi her aktif kanal, platform ve kampanyada toplamak ve analiz etmek koşuyorsun.

Tüm bu verilerin tek bir yerde olması, çok kanallı müşteri yolculuğunuzun tamamını gerçek zamanlı olarak görüntülemenize olanak tanır. Böylece bir müşterinin web sitenizle, reklam kampanyalarınızla, müşteri hizmetleri ekibinizle ve hatta geçmişteki satın alma işlemleriyle halihazırda etkileşimde bulunduğu farklı yolları görebilirsiniz.

Bu, hangi temas noktalarının en etkili olduğunu görmenizi sağlar, böylece daha iyi sonuçlar sağlayan daha uygun maliyetli kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Bu, büyük veri ilişkilendirme sorununu çözmeye yardımcı olur.

Çok kanallı analiz verileri, her satışı, o satışa yol açan pazarlama kampanyaları ve iletişim stratejileriyle birlikte doğru kanalla doğru şekilde ilişkilendirmenize olanak tanır.

Bunu, web sitesi ziyaretçileri gibi yalnızca tek bir kaynaktan veri sağlayan geleneksel e-ticaret analizleriyle karşılaştırın.

Elbette, hemen çıkma oranları, ortak çıkış sayfaları ve ortalama oturum süresi gibi veriler aracılığıyla web sitenizle nasıl etkileşim kurduklarını görebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Sıkıcı Nişler İçin Bağlantı Kurma: Evet, Mümkün!

Ancak bu, bu müşterinin kim olduğuna, işletmenizle diğer etkileşim yöntemlerine ve hangi pazarlama kampanyalarına maruz kaldıklarına ilişkin resmin tamamını yansıtmaz.

Çok kanallı analizlerle her veri kaynağına erişim elde edersiniz.

Etkinlikleri, sosyal paylaşımları, e-posta açılışlarını, yönlendirmeleri, ürün veya hizmet incelemelerini ve çok daha fazlasını birbirine bağlayabileceksiniz. Hiçbir pazarlama veya müşteri veri noktası bırakılmadı.

Çok kanallı veri ve analizlerin 5 temel avantajı

Yukarıda değindiğimiz gibi, çok kanallı veriler ve analizler, müşterilerinizin markanızla nasıl etkileşime geçtiğine dair gerçek zamanlı bir görünüm sağlar.

İşte şirketinize getireceği en büyük faydalardan birkaçı:

1. Tutarlı bir marka deneyimi yaratın

Resim: IconScout

Çok kanallı analiz, tüm verilerinizi tek bir yerde bir araya getirir. Bu size müşterilerinizin birden fazla platform ve kanalda nasıl davrandığını gösterir.

Müşteriler satın alma sürecinde platformlar ve kanallar arasında geçiş yapacağından, Mesajlarınızın ve marka deneyiminizin tutarlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Müşterileriniz ister Amazon’daki ürünlerinize göz atıyor, ister mobil uygulamanızı kullanıyor, yaklaşan indirimle ilgili bir e-posta okuyor veya bir Instagram reklamını izliyor olsun, markanız hakkında aynı izlenimi bırakacaklardır.

2. Gerçekten kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sunun

Çok kanallı kişiselleştirme, müşterilerinizin yalnızca kendilerinin önemli olduğunu hissetmesini sağlar.

Bu yalnızca ziyaretçileriniz ve müşterilerinizle derin bir bağ kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gelirinizi de artırabilir yüzde 5 ila 15 arasında.

Herkes benzersiz olduğunu hissetmek ister ve müşterileriniz de farklı değildir.

Topladığınız verilerle, Pazarlama kampanyalarınızı ve ürün önerilerinizi o müşteriye özel olarak uyarlayabilirsiniz..

Bazı örnekler arasında hedeflenen görüntülü reklamlar, kişiselleştirilmiş e-posta dizileri, gerçekleştirilen işlemlere dayalı ürün önerileri, terk edilen sepet e-postaları ve daha fazlası yer alır.

Çok kanallı analiz sayesinde müşterinizin her zaman 360 derecelik bir görünümünü elde edersiniz, böylece onların ömür boyu müşteri olmalarına yardımcı olacak veri destekli kararlar alabilirsiniz.

3. Pazarlama kampanyalarınızın performansını artırın

Resim: IconScout

Pazarlama kampanyalarınızın performansı müşterilerinizi ne kadar iyi tanıdığınıza bağlıdır.

Çok kanallı verileriniz, kampanyalarınızın mevcut başarısını, hangi kanalların en iyi dönüşümü sağladığını ve neyin en yüksek kalitede potansiyel müşteriler ürettiğini göstermenize yardımcı olacaktır.

Örneğin, e-posta listenize sosyal medya yoluyla katılan kullanıcıların, markanızla ilk kez bir yönlendirme ortaklığı yoluyla tanışan ziyaretçilere kıyasla genel olarak daha az harcama yapma eğiliminde olduklarını fark etmişsinizdir.

Odaklanacak bu kadar çok kanal ve platform varken, çok kanallı pazarlama verileriniz, neyi ikiye katlamanız gerektiğine ve nelerden vazgeçebileceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT Eklentileri Nasıl Kullanılır: Adım Adım Kılavuz (2023)

Ayrıca hangi müşteri segmentlerinin farklı kampanyalara ve platformlara daha duyarlı olduğunu da gösterir.

4. Perakende mağazaları için envanter takibini temizleyin

İster perakende satış yapıyor olun ister birden fazla pazaryerinde satış yapıyor olun, çok kanallı analizler size şunları sağlar: Envanterinizin ve stok devir hızı oranınızın net bir resmi.

Bu size ne zaman stok yenilemeniz gerektiği konusunda doğru veriler sağlar.

Belirli promosyonlar sırasında hangi ürünlerin en çok satıldığını, hangi ürünlerin en popüler olduğunu ve en düşük satışa sahip ürünleri gösteren net verilere sahip olacaksınız.

Bu, mağazanızı daha da optimize etmenize, gelecekteki siparişleri planlamanıza ve daha fazla gelir elde etmenize olanak tanır.

5. Müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırın

Tekrar eden müşterileriniz ortalama %67 daha fazla harcama yeni müşterilerden daha fazla.

Bu nedenle pek çok marka mükemmel müşteri hizmetleri sunmak için çok çaba harcıyor. Ancak müşterilerin destek ekibinizle birden fazla kanal üzerinden etkileşime geçmesi daha da önemli hale gelir.

Destek ekibinize Tweet gönderen, web sitenizdeki bir chatbot’a yanıt veren, destek bildirimi oluşturan veya telefon görüşmesi yapan müşterileriniz olabilir.

Çok kanallı verileriniz, müşterilerinizin hangi kanalları tercih ettiğini görmenize ve destek isteklerini takip etmenize yardımcı olur, böylece tek bir müşteri isteğini kaçırmazsınız.

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin

Çok kanallı raporlama ve analizlerin uygulanması

Yukarıda özetlenen avantajlara ulaşmak ve daha iyi iş kararları almaya başlamak için, bu hayati verileri yakalayabilen ve bunları eyleme geçirilebilir bir şekilde sunabilen bir sistem uygulamanız gerekir.

Çok kanallı pazarlama stratejinizi bir üst düzeye çıkarmanızı sağlayacak tanımlayıcı analitik raporlarını nasıl bir araya getirebileceğinize bakalım.

Çok kanallı bir analiz platformu seçin

Resim: IconScout

Önemli olan, mevcut web sitesi oluşturucunuz ve mevcut teknoloji yığınınızla entegre olan çok kanallı bir analiz yazılımı seçmektir.

Popüler e-ticaret oluşturucularShopify gibi entegre çok kanallı analizler sunar.

Oysa diğer platformlar AktifKampanyaWordPress ve çok çeşitli eklentilerle entegre olabiliyor ve otomasyonu daha da kolaylaştırıyor.

Google Analytics, e-ticaret platformunuz, e-posta servis sağlayıcınız, sosyal medya vb. gibi birden fazla kaynaktan veri alacağınız için bunların hepsinin desteklendiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Tavsiye Edilen:  B2B İçerik Pazarlama - İşinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Verilerinizi analiz için birleştirin

Verilerinize gerçek zamanlı olarak erişmenin ve bunları görüntülemenin tek yolu budur, böylece veri kümenizi manuel olarak ayrıştırmak zorunda kalmazsınız.

Size müşteri verilerini besleyen her kanalda, işletmeniz için en önemli gelir etkenleri olan metrikleri analiz etmeniz gerekir.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmenin en değerli ve uygun maliyetli yollarını ortadan kaldırabilmek için müşteri etkileşimini ölçebilmek istiyorsunuz.

Bazı önemli müşteri etkileşimi ölçümleri şunları içerir: alışveriş sepetinden vazgeçme oranı, platformlar arası dönüşüm oranı, zaman içindeki aktif kullanıcılar, müşteriyi elde tutma ve kaybetme oranı. Bu verilerle müşteri etkileşimi stratejinizi maksimum başarı için ayarlayabilirsiniz.

Öğrenimlere dayalı optimizasyonu uygulama

Son olarak öğrendiklerinizi şirketinize uygulayıp optimizasyona başlamanın zamanı geldi. Verilerinizin ve bulgularınızın ilk olarak hangi sürecin optimize edileceğine rehberlik etmesine izin verin.

Örneğin, ücretsiz gönderim kodlarına sahip e-posta pazarlama kampanyalarının en yüksek dönüşüm oranlarını sağladığını öğrenebilirsiniz.

Artık müşterileri istedikleri tekliflerle ikna ederek e-posta tekliflerinizi nasıl optimize edeceğinizi biliyorsunuz ve bu optimizasyonu diğer pazarlama kanallarına aktarabilirsiniz.

Çok kanallı analizlerle birleşik bir marka deneyimi yaratın

Artık çok kanallı analitiği ve bunun markanıza getirebileceği faydaları daha iyi anladığınızı umuyoruz.

Çok kanallı analiz verilerinizden elde edilen bilgileri anlayıp uygulayarak şunları yapabilirsiniz: Müşteri deneyiminizi her platformda optimize edin satın almaları, dönüşüm oranlarını ve müşteri tutma oranını artırmak için.

Bu, her kanalda kusursuz pazarlama deneyimleri, daha mutlu müşteriler ve mağazanız için daha fazla gelir anlamına gelir.

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizin oluşturmaya başlamasını sağlayınDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içerik oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar çabalar.Daha fazlasını öğrenin