COVID-19 Dijital Pazarlama Stratejisi – Neleri Dahil Etmeli?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:COVID-19 Dijital Pazarlama Stratejisi – Neleri Dahil Etmeli?

Kesinlikle pazarlama perspektifinden konuşursak, COVID-19 salgını mevcut pazarlama ortamını değiştirdi. Orijinal pazarlama planları pencereden dışarı atılıyor ve bir başka zorlukla daha karşı karşıyayız: daha önce keşfedilmemiş bu bölgede tamamen yeni stratejiler oluşturmak.

Bu süre zarfında hala kendinizi pazarlayabilseniz de, duruma karşı duyarlı olduğunuzdan emin olmak için her zamankinden daha dikkatli olmalısınız.

İnternetin her yerinde, pazarlamacıların insanlara “empatiyle liderlik etmelerini” ve müşterilerinize karşı “sabırlı ve nazik olmalarını” söylediğini gördük. Şüphesiz harika bir tavsiye ve bu salgının ötesinde de kesinlikle aklınızda bulundurmanız gereken bir şey olsa da, pazarlama çabalarınız söz konusu olduğunda yapmanız gereken acil eylemlere ilişkin herhangi bir plan oluşturmanıza yardımcı olmuyor. .

Şimdilik pazarlamayı tamamen bırakmalı mısınız? Şimdi geleneksel pazarlama çabalarına devam etmek için iyi bir zaman mı yoksa dijital pazarlamaya mı geçiş yapmalısınız? Bir dijital pazarlama stratejisi uygulamayı veya buna devam etmeyi seçerseniz hangi spesifik stratejilere ve taktiklere odaklanmalısınız? Arama Motoru Pazarlaması (SEM) olarak da bilinen Tıklama Başına Ödeme (PPC)? Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)? İşletmeniz üzerindeki olumsuz etkiyi en aza indirmek için mevcut ve potansiyel müşterileriniz ve tüketicilerinizle nasıl bağlantı kuracaksınız?

Bu Süre İçinde Pazarlamaya Devam Etmeli misiniz?

Kısa cevap: Evet yapmalısın. Biliyoruz; Bir pazarlama ajansı olarak önyargılı gibiyiz. Ancak şimdi ve gelecekte rekabetçi kalabilmeniz için akılda kalmanız gerekir. Ancak pazarlamaya devam etmek, yapmakta olduğunuz şeyleri yapmaya devam etmek anlamına gelmez. Bir değişiklik olmalı Nasıl sen pazarla.

Geleneksel Pazarlamadan Uzaklaşın

Geçmişte geleneksel pazarlama stratejilerine büyük ölçüde güvendiyseniz, şimdi internet pazarlamasına geçiş yapmak için en iyi zaman. İnsanlar evlerinden çıkmıyor; sosyal mesafeyi koruyoruz ve hatta postayla bir şeyler almaya gelince biraz endişe bile var. iPhone Ekran Süresi raporlarına inanılacak olursa, ortalama bir iPhone kullanıcısı en az iki kat daha fazla zaman telefonlarında her zamankinden daha fazla.

Tavsiye Edilen:  OxyPlot çizelgelerinde gerçek zamanlı verilerle Wpf uygulaması

Günlerimizi telefonlarımızdan bilgisayarlarımıza, tabletlerimizden televizyonlarımıza kadar farklı cihazlara bakarak, içinde bulunduğumuz durumdan bir kurtuluş arayarak geçiriyoruz. Dolayısıyla, insanların reklamlarınızı görmesini ve markanızın bilinirliğini hemen artırmasını istiyorsanız, gidilecek yol dijitaldir.

Hangi Dijital Pazarlama Stratejisini Uygulamalıyım?

Bu, gerçekten bir adım geriye çekilip işinize ve sektörünüze bakmanız gereken kısımdır çünkü her cevap farklılık gösterecektir.

Daha önce bir dijital pazarlama stratejisi uyguladıysanız sonuçlarınızı analiz edin. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görün. Daha önce işe yarayan bazı unsurlar bu yeni bağlamda işe yarayabilir. Dönüşüm oranı optimizasyonunu ve web sitenizdeki sürtünme noktalarını ortadan kaldırmayı düşünün.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

İster B2B ister B2C olun, bence Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) şu anda uygulayabileceğiniz en değerli dijital pazarlama stratejisidir.

Bazı markalar operasyonları ve tedarik zincirleri söz konusu olduğunda artık yeni zorluklarla karşı karşıya kalsa da insanların alışveriş alışkanlıklarındaki bu değişimle birlikte pazarlama potansiyeli de ortaya çıkıyor. B2C işletmeleri için kaygı (örneğin salgın endişesi) dürtüsel alışverişi ve “perakende terapisini” körükler çünkü daha iyi hissetmemize yardımcı olur, çünkü kontrolümüzün olmadığı bir durumda olduğumuzda bir şey üzerinde bir miktar kontrol hissetmemize olanak tanır. Riski ve belirsizliği azaltan seçimlere yöneliyoruz.

B2B işletmelerinde ise kaygı, alıcıların karar vermeden önce daha fazla araştırma yapmasına ve daha fazla bilgi aramasına neden olur.

SEO ile anlamlı bilgiler sağlayarak ve alıcının sorabileceği soruları proaktif bir şekilde yanıtlayarak ürünlerinizin ve/veya hizmetlerinizin algılanan riskini ve belirsizliğini azaltabilirsiniz. Kendinizi hedef alıcınızın yerine koyun (“empati ile liderlik edin”) ve alıcınızın kendisine hangi soruları sorabileceğini kendinize sorun. Hangi sorunlarla veya zorluklarla karşı karşıyalar? Acil sorunlarını çözmek için hangi çözümü arıyorlar ve nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Tavsiye Edilen:  6 Yaygın Küçük İşletme Pazarlama Hatası

Hedef alıcınızın bakış açısından kendinize ne kadar çok soru sorarsanız, onların ihtiyaçlarını ve aradıkları bilgileri o kadar iyi tahmin edebilirsiniz. Buna karşılık, yalnızca tüketicilerinize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda web sitenizin sıralamasına da yardımcı olacak daha iyi ve daha anlamlı içerikleri seçebileceksiniz.

Bir ürünü veya hizmeti öne çıkarmaya çalışmak yerine eğitici olmaya ve soruları/olası sorunlu noktaları yanıtlamaya odaklanın. Bu tür içerikler kısa vadede dönüşüm sağlayamasa da, farkındalığı ve değerlendirmeyi artıracak ve bu da insanları dönüşüm hunisinin daha aşağılarına doğru nihai dönüşüme yönlendirecektir.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

Şu anda tam olarak faaliyet gösteremeyen ve hizmet sağlayamayan sınırlı bir pazarlama bütçesine sahip işletmeler için, bu bütçeyi anlık olarak bir SEO stratejisine tahsis etmek en iyisi olabilir. PPC, reklamlarınızı arama sonuçlarının en üstüne çıkardığı için trafiği artırmanın harika bir yoludur, ancak hizmet sağlayamıyorsanız, ortalamadan çok daha düşük bir yatırım getirisi elde edersiniz.

Öte yandan, eğer hizmet sunabiliyorsanız veya bu anlık satın almalara cevap verebiliyorsanız (şu anda tam olarak faaliyette olmasanız bile), harcamalarınızı azaltmak veya yeniden tahsis etmek için bu kadar hızlı olmayın.

Ürün ve hizmetlerinize olduğu kadar sektöre de objektif olarak bakın. İnsanların şu anda harekete geçme ve dönüşüm gerçekleştirme olasılıkları var mı? Öyleyse, reklamlarınızın bağlam göz önüne alındığında hâlâ alakalı olduğundan ve hassas davrandığınızdan emin olmak için kampanyalarınızı ve reklamlarınızı inceleyin.

Belirli ürün veya hizmetler şu anda daha fazla ilgi görüyorsa, bu ürünlerin/hizmetlerin daha fazla görünürlük elde edebilmesi ve sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarabilmesi için stratejinizde geçici değişiklikler yapın. Şu anda PPC reklamları yapmıyorsanız ancak önemli bir hizmet sağlıyorsanız, şimdi bazı ücretli arama reklamları yayınlamaya başlamak için iyi bir zaman olabilir. Kaçınılmaz olarak harcamalarını azaltacak veya reklamlarını tamamen durduracak rakipler olacaktır. Bu size daha düşük bir ortalama maliyetle öne çıkma şansı verir!

Tavsiye Edilen:  Web Sitenizin Sıralamasını Yükseltecek 6 İçerik Stratejisi

Daha güçlü bir pazarlama bütçesine sahip olan ancak hizmet sağlayamayanlar için PPC reklamları, akılda kalmanızı sağlamanın hala harika bir yoludur. İnternet pazarlama taktiklerini potansiyel müşteri yaratmaktan farkındalık oluşturmaya kaydırmayı düşünün. Kendinizi pazar lideri olarak konumlandırabilirsiniz.

WIX’un Ek Kaynakları Var

Coronavirüs sırasında pazarlama hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız WIX’un özel COVID-19 pazarlama merkezini ziyaret edin.

Strateji uzmanlarımız, bu zor dönemde yolunuzu bulmanıza yardımcı olmak için merkezimizi güncel ve değerli Coronavirüs pazarlama makaleleriyle sürekli olarak güncelliyor. İhtiyaç duyanlar için, şu anda hangi eylemleri gerçekleştirebileceğinizi değerlendirmek veya pazarın toparlanması için bir pazarlama stratejisi planlamanıza yardımcı olmak amacıyla ücretsiz pazarlama danışmanlıkları da sunuyoruz. Hiçbir yükümlülük yok, hiçbir koşul yok. Sadece bizi arayın veya bugün çevrimiçi formlarımızdan birini doldurun.