COVID-19 Pandemisi Sırasında Net İletişim Her Zamankinden Daha Önemli

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:COVID-19 Pandemisi Sırasında Net İletişim Her Zamankinden Daha Önemli

COVID-19 salgını haberlere hükmediyor ve dünya çapında herkesin zihnini meşgul ediyor. Onu çevreleyen içeriğin mutlak bombardımanından kaçmak imkansız. COVID-19 haberlerinde bu kadar büyük bir doygunluk olduğu için, yanlış bilgi parçaları sızmaya mahkumdur.

Yanlış bilgilendirme ve yanlış anlamalara birçok farklı faktör neden olabilir, ancak haberlerde ve şirketlerin izleyicilerine yayınladıkları iletişimlerde gördüğüm en önemli faktör, açık ve özlü bir metnin olmamasıdır.

Net, özlü metin dağıtmak elbette her zaman önemlidir, ancak bunun gibi benzeri görülmemiş zamanlarda, her zamankinden daha önemlidir – kelimenin tam anlamıyla. Haber, ele alınması gereken tamamen farklı bir hayvandır, ancak şu anda şirketlerin izleyicileriyle şeffaf ve eyleme geçirilebilir bir şekilde iletişim kurma görevi var. Hangi sektörde olursa olsun her şirket, koronavirüs pandemisinden etkilendi ve çalışanlarından paydaşlarına ve tüketicilere kadar herkesin anlayabilmesi için bu etkiyi detaylandıran bir mesaj geliştirmeleri zorunludur.

Bir metin yazarı olarak, müşterilerimin izleyicilerine söylemek istediklerini net bir şekilde ileten bir kopya oluşturmak benim işim ve bu mesajları herhangi bir yanlış yorumlama olasılığını ortadan kaldıracak şekilde yazmaya çalışıyorum. Bu süre zarfında işletmeler tarafından dağıtılan iletişim kesintileri olduğunda, tüketicileri daha iyi anlamak ve onlara hizmet etmek için bu krizin önüne geçmek için boşa harcanmış bir fırsat görüyorum. Ek olarak, şirketin müşteri tabanıyla inşa etmek için yıllarca harcadığı güven ve sadakati kaybetme olasılığı da vardır.

Şu anda, kitlenize anlamlı bir şekilde ulaşmak için mesajınızı net bir şekilde tanımlamanız önemlidir. Şirketinizin mümkün olan en kısa sürede mümkün olan en etkili mesajı iletebilmesi için kopyanızı nasıl düzene koyacağınıza dair en iyi ipuçlarımı aşağıda bulabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Mobil Uygulamanız için GDPR, CCPA ve Çerez Yasası: Bilmeniz Gereken Önemli Şeyler

Odadaki Fil’e Hitap Edin

Bu süre zarfında bir şirketin yapması gereken ilk şeylerden biri, pandemiyi doğrudan ve görünür bir şekilde ele almaktır. Ardından, bunun kendilerini nasıl etkilediği ve tüketicilerini nasıl etkileyeceği konusunda şeffaf olmaları gerekiyor. Çatılardan bir mesaj bağırmak için bir zaman varsa, tam şimdidir.

Net bir metin yazmanın amacı, izleyicilerinize gönül rahatlığı sağlamak ve aynı zamanda size güvenmeye devam etmeleri için bu durumun tamamen üstesinden geldiğinizi onlara göstermeye çalışmaktır. Bunlar benzeri görülmemiş zamanlar olabilir, ancak günün sonunda hedef kitleniz size bakıyor çünkü ihtiyaç duyduklarını hâlâ sunup sunamayacağınızı bilmek istiyorlar ve eğer sunmuyorsanız, sizin bir güvenceniz olduğuna dair güvenceye ihtiyaçları var. bu yeni normalde gezinmek için yerinde plan yapın.

Bu nedenle, mesajlarınızda pandemiyi doğrudan ele alın. Henüz yapmadıysanız, kriz yönetimi stratejinizi pandemiye uyacak şekilde uyarlamak için tüm paydaşlarınız ve yönetim kurulu üyelerinizle birlikte oturun. Ardından, eldeki sorunları ele alacak, acil soruları yanıtlayacak ve en önemlisi hedef kitlenizin sağlığını merkezinde tutacak doğrudan, tutarlı mesajlar geliştirin.

Mesajınızı Tüm Platformlarınızda Tutarlı Bir Şekilde Yayınlayın

Şirketiniz için net ve öz iletişim uygulamanın bir başka yolu da mesajınızı sistemli bir şekilde tüm platformlarınızda ve kanallarınızda yayınlamaktır. Koronavirüs pandemisi gibi yaygın bir durumda, amacınızı iletmek için yalnızca tek bir iletişime veya kanala güvenemezsiniz. Medyanın bu konuya aşırı doygunluğu nedeniyle, insanların önemli bir şeyi gözden kaçırması kolaydır. Şirketinizin, mesajınızın her zaman herkes tarafından erişilebilir olduğundan emin olmak için yukarıda ve öteye gitmesi gerekiyor.

Bazı şirketler bunu diğerlerinden daha iyi yapıyor. Örneğin iki popüler temel ev eşyası markasını, Charmin ve Bounty’yi ele alalım. Geçtiğimiz haftalarda benzeri görülmemiş bir tuvalet kağıdı ve kağıt havlu kıtlığı yaşandı ve dünya çapında birçok insan bu ürünlerden vazgeçmek zorunda kalıyor. Charmin tüketicileri bilgilendirmek için adımlar atarken, Bounty’nin mesajları arzulanan bir şey bıraktı.

Tavsiye Edilen:  15 skutecznych strategii marketingu e-mailowego popartych nauką

Charmin, ana sayfasını aşağıdaki mesajla değiştirdi ve bununla ilgili bir tweet de sabitledi. Charmin ekibi, mesajın etkisini artırmak için iletişimlerini neredeyse aynı tuttu:

Charmin ile aynı grupta yer alan Bounty ise ana sayfası ile aynı şeyi yapmadı. 16 Mart’ta bir tweet tweet atmasına rağmen. (Adil olmak gerekirse, pandemiden etkilenen insanlara bağış yapıyorlar.):

ödül mesajları

Bounty, bu süre zarfında müşterilerine ihtiyaç duydukları iç rahatlığını sağlamak için büyük bir fırsatı kaçırdı. Büyük olasılıkla sorularla dolup taşan bir şirket olarak, tutarlı bir mesajın sitelerinde anında erişilebilir olmasını sağlamak bir zorunluluktur. Bounty’den koronavirüs hakkında çok fazla iletişim olmadığı için, müşterilerinin onları kriz sırasında ve sonrasında nasıl gördüklerini etkileyebilir.

Bu nedenle, Charmin’in kitabından bir sayfa alın ve web siteniz, sosyal medya, basılı materyaller ve diğer medya türleri gibi birden çok kanalda görüntülenebilecek doğrudan bir kopya geliştirin, böylece hedef kitlenizin her üyesiyle bulundukları yerde tanışabilirsiniz. ve mesajınızı onlara iletin.

Yazarlarınıza Güvenin

Şüpheye düştüğünüzde, kadronuzdaki yazarlara güvenin. Yazarlar, mesajları mümkün olan en etkili şekilde iletmek için eğitilirler. Bu nedenle, bir mesaj geliştirirken kendinizi aştığınızı fark ederseniz, yazarlarınıza bir şans verin. Kafanızdaki fikirleri iyi yazılmış tek bir ifadede nasıl birleştirebildiklerini görünce şaşıracaksınız. Mükemmel yazarlar olmalarına ek olarak, mükemmel editörler olmak için de eğitilirler, böylece çok karmaşık kopyaları alabilirler ve önemli ölçüde azaltabilirler. Nihai sonuç, pandemi boyunca tutarlı bir şekilde kullanabileceğiniz rafine, şeffaf bir iletişim parçası olacaktır.

Bu süre zarfında, her açıdan bize fırlatılan gürültüyü kesmek için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Şirketinizin şu anda yapabileceği bir şey, topluluğunuzla paylaşmak üzere net bir iletişim stratejisi geliştirmektir. Sonunda izleyicileriniz size teşekkür edecek ve şirketinize olan güvenlerinin artacağını göreceksiniz.

Tavsiye Edilen:  Beyaz Kutu Sızma Testi Nedir? Eksiksiz Kılavuz

Şirketiniz haberi yaymak için ne yapıyor? Aşağıdaki yorumlarda bana bildirin!