Daha Etkili Tasarımlar İçin Vurgu Kullanımı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Daha Etkili Tasarımlar İçin Vurgu Kullanımı

Her kelimenin bir duraklama veya ses tonunda değişiklik olmadan söylendiği motivasyonel bir konuşma veya satış sunumu hayal edin. Konuşmacının mesajı ilginç mi yoksa akılda kalıcı mı olurdu? Onların ürünlerini satın almaya ikna olur muydunuz yoksa tavsiyelerini takip etmek için heyecanlanır mıydınız?

Konuşmacı, tanıtımını yaptığı ürünün veya bilginin gerçekten değerli olduğuna ve hatta hayat değiştirdiğine inansa bile, onun sönük çabalarının gözle görülür tek sonucunun ağır göz kapakları ve sallanan kafalar olmasını bekleyebiliriz.

Bu yazıda vurguyu tartışacağız; nedir, neden önemlidir ve tasarımlarınıza vurgu katmaya çalışırken bazı yaygın yapılması ve yapılmaması gerekenler.

Vurgu nedir?

Vurguyu dikkat çekmek ve odak noktası oluşturmak için kullanırız. Odak noktasına dikkat çekmek için diğer unsurlar vurgulanırken kompozisyon unsurları en aza indirilerek veya azaltılarak vurgu elde edilir.

Sanatla dolu bir müzeye gittiğinizde her tablonun üzerinde aynı yumuşak rengin kullanıldığını görmeyi bekler miydiniz? Çeşitliliğin yokluğu donuk bir tekdüzelik yaratır. Evet, güzellik bakanın gözündedir ama bu kadar sönük bir çalışmayı dürüstçe nasıl eleştirirsiniz?

Bazen, monotonluğu önlemek ve vurgu eklemek amacıyla, bir web sayfasındaki neredeyse her piksel veya bir broşürdeki beyaz alanın her santimetre karesi grafikler ve içerikle doldurulur ve geride, anlaşılması zor, göz alıcı görüntü ve metinlerden oluşan bir yama çalışması kalır. yönlendirmek. Grafik tasarımda vurgu kullanmak, bir mesajı ileten ilgi çekici bir tasarım yaratmak için hayati öneme sahiptir. Tasarımda vurgu birçok farklı yolla gerçekleştirilebilir.

Tasarımınızda uygun vurguyu yaratmanıza yardımcı olması için, Austin’deki WIX gibi grafik tasarım ajanslarının bugün uzman yardımı almasına izin verin!

Vurgu Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Bir tasarıma vurgu eklemeye çalışırken aşağıdakileri (ya da yapılmaması gerekenleri) göz önünde bulundurun:

Tavsiye Edilen:  Pazarlama İhtiyaçlarınız İçin İçerik Yazma Hizmetlerini Dış Kaynak Olarak Kullanabileceğiniz 7 Yer

Yapmayın: Logoyu çok büyük yapmayın.

Bir logonun boyutunu gereksiz yere büyütmek çok yaygın bir istektir ve bunu anlıyoruz. Logonuzla gurur duyuyorsunuz ve gurur duymalısınız. İşletmenizi tanımlar ve gözden kaçırılmak istemezsiniz.

Tanınmak istiyorsunuz ama logonuz markanızın sadece küçük bir kısmı. Logonuzun boyutunu büyütmek, görsel olarak bağırmak veya fark edilmek ve kalabalığın arasından sıyrılmak için yapılan bir çaresizlik eylemi olarak karşımıza çıkabilir.

Öte yandan okunaklı ve zevkli bir şekilde boyutlandırılmış bir logo, güven ve ulaşılabilirliği ifade eder. Fark edilmek ve bir mesaj iletmek için logonun yanı sıra diğer tasarım öğelerinin önemini de göz ardı etmeyin.

Yapmayın: Çok fazla veya alakasız resim eklemeyin.

Potansiyel müşterilerinizin sunduğunuz ürün ve hizmetler hakkında her şeyi bilmesini istiyorsunuz ancak daha fazla fotoğraf kullanmak çözüm olmayabilir.

Potansiyel bir müşteriyi görüntülerle boğmak agresif görünebilir ve görsel olarak karmaşık bir tasarım, netlikten ziyade kafa karışıklığına neden olarak pazarlama çabalarınızı engelleyebilir.

Apple veya Coca-Cola gibi başarılı ve etkili şirketlerin kullandığı yeni, net tasarımların etkinliğini düşünün. En başarılı şirketler, insanları ürün ve hizmetlerine yönlendiren ilgi çekici mesajları desteklemek için sınırlı sayıda, çekici, iyi düşünülmüş görseller kullanır. Başarılı pazarlamanın özü budur.

Yapın: Yazı tipi boyutlarını dikkatlice seçin.

Okunabilirlik başarılı bir tasarımın en önemli parçalarından biridir. Sonuçta, içeriğinizin okunması zorsa, ne kadar heyecan verici veya yararlı olursa olsun mesajınız kaybolur.

Açıkça okunabilen bir yazı tipi boyutu, çoğu kullanıcı için birden fazla platformda kullanılabilirlik sağlar. Ancak okunabilirliğin sağlanmasına yardımcı olmak için başlıklar, alt başlıklar ve ana metin arasında her zaman net bir ayrım olmalıdır (tipografik hiyerarşi olarak da bilinir).

Yazı tipini açıkça belirlenmiş bir düzende düzenleyerek ve organize ederek okuyucunun gezinmesine yardımcı olmak, okunaklı bir yazı boyutu kullanmak kadar önemlidir. Bu, okuyucunun bir tasarımın en önemli kısımlarını hızlı bir şekilde belirlemesine olanak tanır.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT ve Otomotiv Endüstrisi: Navigasyon ve Güvenlik Özelliklerinin İyileştirilmesi

Yapın: Bol miktarda renk kullanın, ancak dikkatli olun.

Sakin ve rahatlatıcı; Tutkulu ve cesur; Sıcak ve misafirperver. Doğru renk şemasını seçmek, bir tasarımın arzu edilen ruh hali ve algısı üzerinde önemli derecede olumlu bir etkiye sahip olabilir.

kullanılarak ortalama bir tasarım hayata geçirilebilir. Sağ renk, mutlaka daha fazla renk değil. Tıpkı bir kompozisyona daha fazla fotoğraf eklemek gibi, rastgele daha fazla renk eklemek de dikkat dağıtıcı olabilir ve genel mesajınızın basit ve etkili bir şekilde iletilmesinde aynı olumsuz etkiye sahip olabilir. Metin için renk kullanıldığında kolayca okunabilir, davetkar ve gözleri yormamalıdır.

Yapmayın: Beyaz boşluktan korkmayın.

Beyaz veya negatif alan, bir tasarımın boş bırakılan veya metin veya grafik içeriği için kullanılmayan alanı olarak tanımlanabilir.

Bu sadece bir tasarımın öğeleri arasındaki boşluktur. Beyaz alanların metin ve grafiklerle doldurulması, kullanıcıların kafa karışıklığına ve görsel yorgunluğa neden olabilir.

Tersine, diğer temel grafik tasarım kurallarıyla birlikte beyaz alanın doğru kullanımı, sofistike, zarif bir tasarım oluşturmada ve mesajınızı net bir şekilde iletmede çok etkili olabilir.

Her şey vurgulanırsa hiçbir şey vurgulanmaz.

Tasarımda uyulması gereken en önemli kurallardan biri şudur: Her şey vurgulanırsa hiçbir şey vurgulanmaz.

Bir kompozisyonun, konuşmanın, web sitesinin veya bir pazarlama malzemesinin en önemli kısımlarına dikkati yönlendirmek ve odaklamak için vurgu gereklidir.

Tasarımda doğru vurgu, izleyiciyi tasarım boyunca yönlendirmeye yardımcı olacak yapı ve yönlendirme kullanılarak gerçekleştirilir. Görsel ilgi, pazarlama çabalarınızın en önemli hedefine ulaşmanıza yardımcı olabilir: mesajınızı basit, anlaşılması kolay bir şekilde iletmek ve sonuçta müşterileri ürünlerinizi ve/veya hizmetlerinizi kullanmaya teşvik etmek.

Götürmek

Harika tasarımlar, tasarladığınız şeyin yalnızca içeriğine odaklanılarak ya da tasarladığınız şeyin içeriğine hiç önem verilmeden oluşturulmaz.

Tavsiye Edilen:  Markanız İçin AI Etkileyen Pazarlamadan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Gerçekte, etkili tasarımlar, tasarladığınız şeyin içeriğine dikkatli bir şekilde dikkat edilerek ve son kullanıcının içeriği tüketme çabalarında hem çekici hem de yardımcı olacak bir görsel hiyerarşi yaratılarak yaratılır.

Tasarımlarınızın olması gerektiği kadar etkili olmadığına dair endişeleriniz varsa, belirgin eksiklikleri belirlemenize yardımcı olması için deneyimli bir grafik tasarım şirketine danışın.

Son olarak, bir tasarımcıya neden bu seçimleri yaptığını sormaktan asla çekinmeyin; seçimlerinin neden son kullanıcının parçayı daha başarılı bir şekilde kullanmasına yardımcı olacağını her zaman açıklayabilmelidir.