Daha İyi Bir Shopify Gönderi Politikası Nasıl Oluşturulur (+ Şablon)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Daha İyi Bir Shopify Gönderi Politikası Nasıl Oluşturulur (+ Şablon)

Shopify kargo politikası, markanızı ve alıcılarınızı korumak, prosedürlerinizi netleştirmek ve sözleşmenizin şartlarını belirleyen yönergeler oluşturmak için hayati öneme sahiptir.

Bu amaçlara ulaşmak için politikanız, işletmenizin operasyonlarını, varsayımsal durumları ve beklenen müşteri taleplerini kapsayacak şekilde dikkatli bir şekilde oluşturulmalıdır.

Bu makalede, Shopify mağazanız için iyi yazılmış bir gönderim politikasının önemini, dahil edilmesi gereken farklı bileşenleri ve diğer mağazaların neler yaptığına ilişkin örnekleri açıklayacağız.

#cta-visual-pb#Çalışan bir gönderim politikası sayfası oluşturunYalnızca birkaç tıklamayla markalı, kolayca özelleştirilebilir bir gönderim politikası sayfası oluşturmak için Shogun Sayfa Oluşturucu’yu kullanın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Nakliye politikası nedir?

Bir nakliye politikası Sipariş edilen ürün ve malların taşınmasıyla ilgili olarak mağazanızın katılım şartlarını özetleyen bir anlaşma.

Bu şartlar, siparişlerin müşterilere nasıl gönderildiği ve nasıl geri gönderilebileceğiyle ilgili önemli bilgileri özetlemektedir.

Bir gönderi politikasında, uymanız gereken hizmet düzeyi anlaşmaları (SLA’lar), yönergeler ve beklenen zaman çizelgeleri ve sorunlar ortaya çıktığında müşteri başvuruları da dahil olmak üzere gönderileri nasıl ele alacağınıza ilişkin parametreleri tanımlarsınız.

Ayrıca, yerinin kolayca bulunması gerekir, bu nedenle gönderim politikanızı açıkça göstermelisiniz:

 • İçinde ödeme akışı beklentileri belirlemek (örneğin, politikayı yeni bir sekmede açan bir bağlantı)
 • senin içinde SSS bölümü Alışveriş yapanların müşteri desteğinize danışmadan yanıt bulmalarına yardımcı olmak
 • İçinde web sitenizin altbilgisi Gönderim bilgisi arayan herkese kolay erişim için

Nakliye politikası neden önemlidir?

Gönderim politikası, alıcı deneyimini iyileştirdiğinden, hizmet düzeyinizi belirlediğinden ve müşteri destek ekiplerinizin iş yükünün bir kısmını hafifletebildiğinden, fiziksel ürünler teslim eden herhangi bir satıcı için çok önemlidir.

Müşteri beklentilerini belirleyin

Beklentileri önceden belirlemek, tatmin edici bir alıcı deneyimine katkıda bulunur. onları işletmenizin nasıl çalıştığı konusunda bilgilendirir.

Müşterileriniz sipariş karşılama sürecinizi anladığında, eşyalarının kaybolmayacağı veya çalınmayacağı konusunda güvence alırlar; ancak düşük bir ihtimal olsa da, bunu düzeltmek için bir planınız da vardır.

Güvenilirliği artırın

Her ne kadar başka bir yasal formalite gibi görünse de gönderim politikanızı paylaşmak marka olarak güvenilirliğinizi artırır.

Düzenli olduğunuzu, katı ancak adil kuralları koruduğunuzu ve her türlü olası durumu düşündüğünüzü gösterir.. İyi yazılmış bir nakliye politikası, markanızın güvenilir ve sorumlu görünmesini sağlar.

Markanızı koruyun

İtfa koşullarını belirleyerek hem alıcılarınızı hem de markanızı koruyabilirsiniz.

Bunlar, hangi SLA’ları olduğunuzu ve sürdürmekten sorumlu olmadığınızı önceden belirler ve elinizde olmayan şeylere dikkat çeker.

İşler ters gittiğinde, adınızı korumak için gönderim politikanızı gösterebilmeniz gerekirmarkanızın vaat ettiği her şeyi yaptığını ancak bazı faktörlerin tamamen sizin kontrolünüz dışında olduğunu kanıtladı.

Mükemmel bir nakliye politikasının 9 temel unsuru

Her iyi gönderim politikası, aşağıda özetlediğimiz birkaç önemli bilgiyi içermelidir.

1. Nakliye süreci

Siparişi aldıktan sonra gönderilerin ne kadar hızlı gönderileceğini, gönderileri hafta sonları mı gönderdiğinizi ve alıcıların yol boyunca bekleyebilecekleri iletişimleri veya güncellemeleri açıklayın.

Resim: Merhaba tatlım

Yukarıda Hey Honey, siparişleri ne kadar sürede işleme koymaları gerektiğini ve siparişlerin aynı gün kargoya verilmesi için son tarihlerin ne zaman olduğunu açıklıyor.

Ayrıca, ön sipariş edilen ürünlerin stokta mevcut olduğu ilk gün nasıl gönderildiğini de vurguluyorlar.

2. Beklenen zaman çizelgeleri

Konuma göre tahmini teslimat tarihlerini belirtin; örneğin, bitişik Amerika Birleşik Devletleri’nde standart olarak üç ila beş gün, Kaliforniya’da ise ertesi gün teslimat standardı.

İpucu: Ziyaretçilerin göz atmasını ve istedikleri belirli gerçekleri bulmasını kolaylaştırmak için bir bilgi tablosu oluşturmayı düşünün.

Resim: Merhaba tatlım

Bu tabloda Hey Honey, alışveriş yapanların gönderim yöntemlerine bağlı olarak paketlerinin ulaşmasını ne kadar bekleyebileceklerini açıkça ortaya koyuyor.

3. Nakliye ücretleri

Gönderim ücretleriniz ve özel koşullarınız hakkında genel bilgi verin. Örneğin sadakat kulübü üyeleriniz için standart ücretlerden feragat edebilirsiniz.

Resim: Çöl Çeliği

Burada Desert Steel, minimum satın alma fiyatı, boyut ve ürüne göre siparişler için gönderim ücretlerinin nasıl farklılaştığını açıklıyor.

Tavsiye Edilen:  Meta Açıklamaları TO'yu Nasıl Artırır?

4. Nakliye hizmeti seviyeleri

Çoğu satıcı, müşterilerin seçebileceği, genellikle belirli bölgeler için ertesi gün teslimattan standart gönderime kadar uzanan geniş bir hizmet düzeyi yelpazesi sunar.

Resim: Defans

Defender, standart kara ve UPS Hızlandırılmış dahil olmak üzere farklı hizmet seviyelerinden neler beklenebileceğini gösteren bir tablo içerir.

5. Geç sevkiyatlar için rücu

Kontrolünüz dışındaki koşullar gönderilerin kaybolmasına veya gecikmesine neden olabilir.

Bu durumda, alıcılara geç veya eksik teslimatları bildirmeleri için talimatlar verin ve süreçten sonra ne bekleyebileceklerini açıklayın.

Resim: Ariel Rider Ebisikletleri

Ariel Rider Ebikes, ürünler kaybolduğunda, çalındığında veya hasar gördüğünde şirketin sorumlu olmadığını ancak alışveriş yapanların siparişlerini korumak için sigorta satın alabileceklerini açıklıyor.

6. Kararlar

Bir gönderi kaybolduğunda veya geciktiğinde ne olacağını açıklayın.

Hızlandırılmış gönderimi kullanarak yenisini gönderecek misiniz? Siparişi iade edecek misiniz? Peki ya emrin bir kısmı yerine getirildiyse?

Resim: Achamana

Achamana’nın nakliye politikası, ürünler hasar gördüğünde veya kaybolduğunda, kuryenin incelemesine kadar ürünü iade edeceğini veya değiştireceğini belirtir.

7. Nakliye kısıtlamaları

Doyum sağlayamadığınız bölgeler veya alanlar hakkında konuşun.

Örneğin bazı eyaletlerde alkol dağıtımını yasaklıyor. Bu, tüketicileri onlara hizmet edip edemeyeceğiniz konusunda aydınlatacaktır.

Resim: NESTIG

NESTiG’in uluslararası alıcılara şu anda yalnızca ABD’deki müşterilere hizmet verdiklerini bildirmek için yalnızca tek bir cümleye ihtiyacı var

8. İade ve geri ödemeler

İadeleri tamamen engellemek mümkün değildir, bu nedenle gönderim politikanızda, geri ödeme talebi durumunda ne olacağını ayrıntılarıyla anlatan bir bölüm bulundurun.

İade gönderimini karşılayıp karşılamayacağınızı açıklayın ve iade politikanızın tamamına bir bağlantı ekleyin.

Resim: NESTİG

NESTiG, alıcılar siparişlerini geri göndermek istediğinde iade sürecini kesintiye uğratır. Ayrıca iade edilmek üzere beşikleri alan bir ortakları olduğunu da belirtiyorlar.

9. Uluslararası nakliye

Küresel pazarlara hizmet veriyorsanız, özellikle uluslararası müşterilerinizin neler bekleyebileceğini ayrıntılarıyla anlatan bir bölüm ekleyin.

Örneğin, teslimat yaptığınız ülkeleri, iade politikanızın uluslararası siparişler için geçerli olup olmadığını vb. belirtin.

Resim: NATURTREU

NATURTREU, farklı AB nakliye bölgeleri için nakliye politikalarını listeler.

Sizinkine ilham verecek Shopify kargo politikası örnekleri

Artık mükemmel bir nakliye politikasının bileşenlerini incelediğimize ve diğer markaların her birini nasıl dahil ettiğini (kısaca) gördüğümüze göre, belgenin tamamını uygulama halinde daha derinlemesine inceleyelim.

Savunmacı: Basit ve iş benzeri

Shogun müşterisi Defender’ın ayrıntıları nakliye politikası Alışveriş yapanların bekleyebileceği her şeyi basit ve okunması kolay bir şekilde kullanarak.

Politika şununla açılır:

“Minimum 19,99 $’lık satın alma işlemiyle (tahmini teslimat 4-7 iş günü içinde) Kanada’nın 10 eyaletindeki müşterilerimize ücretsiz standart kara nakliyesi sunmaktan gurur duyuyoruz. Kanada Bölgeleri ve nakliye ortaklarımız tarafından uzak kabul edilen belirli bölgeler için ücretsiz gönderim mevcut değildir. Kargo ücretleri Ödeme sırasında hesaplanacaktır.”

Defender, minimum satın alma tutarı için ücretsiz gönderim teklifini, zaman çizelgesi tahminlerini ve hizmet verdikleri alanları belirterek önemli bilgileri önceden sağlar.

Daha sonra görüntülerler Gönderim hizmeti düzeylerini, teslimat tahminlerini ve işlem sürelerine ilişkin sorumluluk reddi beyanlarını özetleyen bir tablo.

Ardından sipariş onaylarına geçerek şunları açıklıyorlar:

“Siparişinizi verdikten sonraki bir saat içinde tahmini sipariş tutarınızı içeren bir sipariş onay e-postası alacaksınız. Teslim tarihigarantili Gönderen: tarih ve tüm öğelerin listesi. Teslimat tarihleriniz hakkında sorularınız varsa veya gönderim ayrıntılarını değiştirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin; size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız!”

Bu bölüm Müşterileri bekleyebilecekleri iletişimler hakkında bilgilendirir şirketten ve bu e-postaları ne zaman alacakları.

Defender ayrıca müşterilerini, sipariş gönderildikten sonra başka bir e-posta alacakları konusunda da uyarır.

Hatta tüm siparişlerin verildiğinde nasıl ücretlendirildiğini açıklayan bir satırları bile var (siparişler gönderildiğinde ücretlendirme konusunda herhangi bir karışıklığı önlemek için).

Son olarak, alıcı siparişi iptal ettiğinde veya değişim yapmak istediğinde ne olacağına dair bir notla tamamlıyorlar.

Bu gönderi bilgisi örneği, harika bir politikanın tüm bileşenlerini içeriyor ve müşterilere ne beklemeleri gerektiği konusunda çok net bir resim çiziyor.

Tavsiye Edilen:  Güçlü Bir İçerik Pazarlama Ekibi Oluşturma Stratejileri

Merhaba tatlım: Dost canlısı ve net

Başka bir Shogun müşterisi olan Hey Honey, daha kişisel dil onların içinde nakliye politikası ama korur okunması kolay bir yapı.

Büyük bir “Hey Tatlım, Evdeyim!” Şirketin adını selamlayarak, hassas bir konuya değinmek için samimi ve cana yakın bir tonla açılıyor:

“Gerçek hayat karmaşık ve telaşlıdır. COVİD-19 tüm dünyayı duraklattı. Durum ilerledikçe nakliyede bazı gecikmeler yaşayabilseniz de, şirket olarak hâlâ tam olarak faaliyet gösteriyoruz. İnsan temasını sınırlandırarak ve mümkün olan her yüzeyi temizleyerek gerekli sanitasyon önlemlerini alıyoruz. Paketinizin teslim alınmasından sonra tamamen temizlendiğini garanti edemesek de, CDC tarafından belirtilen tüm önerilen önlemleri aldığımızı garanti edebiliriz.

“Posta Hizmeti, COVID-19 salgınının bir sonucu olarak operasyonel etkiler yaşadı. Ancak coğrafi alanlar farklı şekilde etkileniyor ve ülke çapında farklı düzeylerde etkiye sahip olacak. Gönderilerde bazı gecikmeler yaşayabilirsiniz.”

Hey Honey ekibi ayrıca ilk bölümün ortasında iletişim bilgilerini vererek şunları söylüyor:

“Herhangi bir endişeniz, sorunuz veya yorumunuz varsa lütfen bize [email protected] adresinden e-posta gönderin.”

Alışveriş yapanların muhtemelen giriş bölümünde aradıkları önemli bilgileri de sağlarlar.

Hey tatlım açıklıyor siparişler işlendiğinde (tatil günleri hariç hafta içi) ve bu öğeler bir iş günü içerisinde kargoya verilir Aksi belirtilmediği sürece.

Piyasadaki en iyi nakliye hizmetleriyle çalışmalarına rağmen bazı unsurların kontrolleri dışında olduğunu belirterek konuyu sonlandırıyorlar.

Bu, müşteri taleplerini yumuşatmaya hizmet eder, böylece şirket ortaya çıkan sorunları çözebilir ve yerine getirmeyi makul bir programa göre tamamlayabilir.

Hey Honey daha sonra nakliye bilgilerinin geri kalanını üç bölüme ayırır:

1. İlk kapaklar ABD kıtasındaki yurt içi siparişler. Bir siparişin aynı gün kargoya verilmesi için son süreleri paylaşırlar ve nakliye hizmeti seviyelerini, maliyetlerini ve zaman çizelgelerini net bir tablo halinde gösterirler.

2. Bir sonraki bölüm, ABD kıtası dışındaki yurt içi siparişler. Teslimatın kıtasal eyaletlerdekinden daha uzun sürebileceği konusunda uyarıyorlar ve aşağıdaki konumlara gönderim yapabileceklerini doğruluyorlar:

3. Son olarak Hey Honey, uluslararası nakliye politikaları ve gönderilerinin harçlar, vergiler ve diğer ek masrafları içermediğini açıklıyor; bunlar alıcının sorumluluğundadır.

Ayrıca, uluslararası ücretlerin geri ödeme için uygun olmadığını ve gümrük ücretleri ve vergilerinin eksik olması nedeniyle bir paketin iade edilmesi durumunda kargo ücretinin siparişin toplam geri ödemesinden düşüleceğini de vurguluyorlar.

Gönderim politikası şablonu

Bu iyi hazırlanmış örnekleri inceledikten sonra kendi gönderim politikanızı yazmaya hazırsanız, bir kılavuz görevi görecek ve güçlü bir gönderim politikasının önemli yönlerini ele almanıza yardımcı olacak aşağıda bir şablon hazırladık:

[Introduction]

Bu bölümde okuyuculara vermek istediğiniz üst düzey bir genel bakış Gönderim politikanızın neleri gerektirdiği.

Teslimat yaptığınız bölgelere, nakliye masraflarına, tahmini teslimat sürelerine ve siparişi aldıktan sonra ürünleri ne kadar sürede göndereceğinize kısaca değinin.

[Table of service levels]

Tekliflerinizi netleştirmek için aşağıdaki tabloyu gerektiği gibi doldurun ve düzenleyin.

Gönderim yeri Servis seviyesi Maliyet Avustralya, Brezilya ve Kuzey Amerika ülkelerinin kullandığı saat uygulaması. teslimat süresi
Bitişik ABD Standart 10 dolar 5-7 iş günü
Bitişik ABD Hızlandırılmış 15 dolar 1-2 iş günü
Hawaii Standart 15 dolar 5-10 iş günü
Hawaii Hızlandırılmış 20 dolar 3-5 iş günü

Hatırlatma: “Bitişik ABD” Alaska’yı içerirken “Kıta ABD” içermez.

[Communications]

Müşterilerinize sizden ne gibi iletişimler bekleyeceklerini söyleyin.

Örneğin, sipariş onayı, sevkiyat ve teslimat sırasında onlara kısa mesaj ve e-posta gönderecek misiniz? Bu uyarılara hangi ayrıntıları dahil edeceğinizi açıklayın.

[Shipment tracking]

Alıcılarınıza şu konularda bilgi verin: gönderilerini nasıl takip edebilirim.

Bu, tüm siparişlerinizde aynı olabilir veya satın alma işleminden sonra takip talimatlarının kendilerine e-postayla gönderileceğini onlara bildirebilirsiniz.

[Refunds and exchanges]

Bu bölümde bir şeyler ters gittiğinde ne olacağını açıklamanız gerekir.

Siparişlerin kaybolması veya hasar görmesi durumunda kimin sorumlu olduğunu belirtin. Ardından geri ödeme süreciniz, iade veya garantileriniz ve değişim politikalarınız hakkında ayrıntılı bilgi verin.

Tavsiye Edilen:  Instagram makaraları nasıl oluşturulur? | basit bir rehber

[Further information]

İletişim bilgilerinizle oturum açın ve alıcıları başka soruları varsa iletişime geçmeye davet edin.

Gönderim politikası kontrol listesi

Yepyeni Shopify kargo politikası sayfanızı yayınlamadan önce mükemmel bir kargo politikasının her öğesini ele aldığınızdan emin olun.

Tüm bu unsurları poliçenize dahil ettiniz mi?

 1. Gönderim sürecinize genel bakış
 2. Her hizmet düzeyi için beklenen teslimat zaman çizelgeleri
 3. Nakliye ve diğer beklenen ücretler
 4. Bir şeyler ters giderse ne olur?
 5. Hangi koşullar sorumluluk alanınızın dışında kalıyor?
 6. Gönderim kısıtlamaları ve hizmet vermediğiniz alanlar
 7. İade, para iadesi ve değişim bilgileri
 8. Varsa uluslararası gönderim politikaları

#cta-visual-pb#Güzel bir Shopify gönderim sayfası oluşturunŞartlar ve koşullar sıkıcı olmak zorunda değil. Göze çarpan markalı bir gönderim politikası oluşturun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Shopify’da kargo politikası sayfası nasıl oluşturulur?

Artık üst düzey bir politika oluşturduğunuza göre bunu Shopify mağazanıza nasıl ekleyeceğinizi burada bulabilirsiniz.

1. Shopify mağazanıza gidin Tercihler sol alt köşede.

2. Şuraya gidin: Politikalar.

3. Şunu söyleyen bölüme doğru aşağı kaydırın: Nakliye politikası.

4. Politikanızı kopyalayıp metin kutusuna yapıştırın. İşiniz bittiğinde, “Kaydet”i tıklayın Kaydedilmemiş değişiklikler çubuk.

Daha sonra gönderim politikanız için oldukça sade de olsa eksiksiz bir metin sayfasına sahip olacaksınız.

Shogun Sayfa Oluşturucu ile Shopify kargo politikası sayfası nasıl oluşturulur?

Gönderim politikası hem işletmeniz hem de alıcılar için çok önemlidir, bu nedenle görünümü önemini yansıtmalıdır.

Shogun Sayfa Oluşturucu ile politikanızı bir sonraki seviyeye taşıyın ve web sitenizdeki her sayfayı büyüleyici hale getirin.

Shogun’un sezgisel aracıyla güzel nakliye sayfalarını kolaylıkla nasıl oluşturabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

1. Shogun kontrol panelinizden şu adrese gidin: Yeni oluşturmak.

2. öğesine tıklayın Sayfa.

3. Boş bir sayfa seçin veya önceden oluşturulmuş Shogun Sayfa Oluşturucu temalarından herhangi birini seçin.

4. Sayfa ayrıntılarınızı girin ve tıklayın. Standart sayfa oluştur.

5. Gönderim sayfanızı tam olarak hayal ettiğiniz gibi ayarlamak için Shogun’un kolay sürükle ve bırak oluşturucusunu, sayfa öğelerini ve daha fazlasını kullanın.

Uç: Gönderim sayfanız için harika görseller bulmak amacıyla Shogun’un Unsplash entegrasyonundan yararlanın.

Sayfa Oluşturucu’yu kullanarak Shopify kargo politikası sayfanıza ekleyebileceğiniz birkaç öğeyi burada bulabilirsiniz:

 • Bir akordeon Yaygın gönderimle ilgili SSS’leri nereye yerleştirebilirsiniz?
 • Tablolar Gönderi ayrıntılarınızı ve hizmet düzeylerinizi listelemek için
 • Videolar paketlerinizi nasıl açacağınızı açıklamak
 • Sekmeler Ülkeye göre farklı nakliye düzenlemelerini göstermek için
 • Haritalar Ertesi gün teslimatı gönderebileceğiniz alanları vurgulamak için
 • Ve daha fazlası

Harika bir Shopify gönderim politikasıyla güçlü bir temel oluşturun

Politikalar sıkıcı gelebilir ancak bunlar dayanıklı bir işletmenin yapı taşlarıdır.

Shopify kargo politikanız da farklı değildir çünkü alıcı beklentilerini belirlemeye yardımcı olan ve sizi yasal işlemlerden koruyan kritik bilgiler içerir.

Tüm temellerinizi kapsayan, nakliye standartlarınızı kapsamlı bir şekilde detaylandıran ve müşterilerinizi bilgilendiren bir politika oluşturmak için zaman ayırın.

Daha da ileri gitmek için Shogun Sayfa Oluşturucu’daki özelleştirme seçeneklerinden yararlanarak ona kişilik katın.

Gönderim sayfanızı başlatmak veya hassaslaştırmak ve müşterilerinizi alışveriş güveniyle doldurmak için burada paylaştığımız şablonu ve kaynakları kullanın.

#cta-visual-pb#Yalnızca birkaç tıklamayla gönderim politikası sayfanızı oluşturunShogun Sayfa Oluşturucu, web sitenizdeki her sayfayı oluşturmayı, tasarlamayı ve hassaslaştırmayı kolaylaştırır.Ücretsiz oluşturmaya başlayın