Daha Yüksek Etkileşim İçin Instagram’da Paylaşım Yapmanın En İyi Zamanı Ne Zaman?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Daha Yüksek Etkileşim İçin Instagram’da Paylaşım Yapmanın En İyi Zamanı Ne Zaman?

Instagram’daki gönderilerinizi titizlikle hazırlarken en büyük umudunuz onların sayı yapmasıdır.

Etkileşim istiyorsunuz; beğeniler, yorumlar, paylaşımlar. Fark edilmek ve bunun satış gibi daha fazla bir şeye dönüşmesini istiyorsunuz.

Ve Instagram bunun için harika.

E-ticaret işletmeleri, Instagram zaman çizelgesini heyecan verici içeriklerle doldurmak için çok sayıda güzel ürün görseline ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik birikimine sahiptir.

Peki yanlış zamanda paylaşım yaparsanız ne olur? Harika içeriğinizi kimse görecek mi?

Bu yazıda gönderilerin algoritmada nasıl kaybolabileceğini, araştırmalara göre gönderi paylaşmak için en iyi zamanları ve gönderi paylaşmak için en iyi zamanınızı nasıl belirleyeceğinizi keşfedeceğiz.

Hadi gidelim.

#cta-visual-pb#Dönüştüren açılış sayfaları oluşturunDönüşümler için tüm hayati öğeleri içeren açılış sayfaları oluşturun ve özelleştirin veya hızla muhteşem bir ana sayfa oluşturun.Bugün tasarlamaya başlayın

Instagram algoritması nasıl çalışıyor (diğer adıyla, paylaşımıma ne oldu)?

Herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi, Instagram’da da çalışan özel algoritma, kullanıcılara hangi gönderilerin görüneceğine karar verir.

Amaç insanlara en iyi deneyimi sunmaktır (okuyun: onları mümkün olduğunca uygulamada tutun), fakat markalar için bu ne anlama geliyor?

Instagram’ın Keşfet sayfası

Instagram algoritması, kullanıcıların akışlarında nasıl görüneceğini belirlemek için içeriği sıralıyorhashtag arama sonuçları, Keşfet sayfası ve daha fazlası.

Bunu yapmak için altyazıları, alternatif metni ve hashtag’leri analiz eder ve gönderileri kullanıcının amacı ile eşleştirir.

Bir gönderinin kullanıcıya nasıl görüneceğine karar veren önemli faktörler, ilişki markanızla (mesajlar, yorumlar, takipler), onların faiz markanızda (düzenli etkileşim) ve nasıl ilgili içeriğiniz kullanıcıya yöneliktir (güncellik ve konu trendi).

Bu sonuncusu bugün konuştuğumuz konu açısından kritik öneme sahip—yenilik.

“En önemli faktörlerden biri zamandır. Son gönderilerin insanların akışlarında görünme olasılığı eski gönderilere göre çok daha yüksektir. Bu nedenle, gönderinizin mümkün olduğu kadar çok kişi tarafından görülmesini istiyorsanız, takipçilerinizin çoğunun çevrimiçi olduğu bir zamanda yayınlamaya çalışmalısınız.

–Ty WilsonKurucu Ortak şirketinde Özel yapılmış

Yeni içerik, birkaç saat veya dakika sürse bile eski içeriğe galip gelir. Bu nedenle takipçilerinizin ne zaman aktif olduğunu bilmeniz ve o saatte paylaşım yapmanız gerekir.

Bu sayede rakiplerinizin yerine siz çıkabilirsiniz.

Bu bilgiyi tam olarak bilmiyorsanız, bazı genel yönergeler başlamak için harika bir yerdir. O halde oradan başlayalım.

Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman ne zamandır?

Bu soruya kesin bir cevap vermek güzel olsa da gerçek şu ki Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman hedef kitlenize bağlıdır.

Her marka farklıdır ve Instagram’da ne zaman gönderi yayınlayacaklarını bilmek için kime ulaşmaya çalıştıklarını anlamaları gerekir.

Bununla birlikte, sizi doğru yola yönlendirmek için burada ele alacağımız, ne zaman paylaşım yapacağınıza dair bazı kurallar var.

Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamana ilişkin en iyi çalışmalara bir bakış

Sosyal medya yönetimindeki en büyük isimlerden bazıları Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanları araştırdı.

Bir fikir birliğine varmak için verileri şuradan aldım: Hootsuite, Daha sonra, Filiz SosyalVe Uzman Sesi (sonuncusu 2020 yılına aittir).

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Alınabilecek En İyi 12 Sosyal Medya Pazarlama Kursu [Free & Paid]

Bu çalışmaların birkaçı arasında haftanın belirli günleri için bir miktar fikir birliği olsa da, tüm çalışmalar aynı fikirde değildi.

Bu çalışmalardaki en belirgin aykırı değer, sürekli olarak sabah 5’ten akşam 6’ya kadar zamanları gösteren Later’dan alınmıştır.

Diğer araştırmaların aksine, Cumartesi ve Pazar’ın paylaşım için en iyi günler, Çarşamba ve Perşembe’nin ise paylaşım için en kötü günler olduğuna inanıyorlar.

Aşağıda bu çalışmaların Instagram’da ne zaman paylaşım yapmanız gerektiği konusunda neler söylediğini göreceksiniz.

Hangi zamanın en iyi olduğu konusunda bazı göze çarpan anlaşmazlıklar olsa da, haftanın her günü için ne zaman paylaşım yapmak isteyebileceğinize dair bazı fikirler edinebilirsiniz.

Haftanın gününe göre Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman

Yukarıdaki çalışmalara dayanarak şunu bulduk: aşağıdaki zamanlar haftanın her günü paylaşım yapmak için en iyi zamanlardı.

Pazar gününün zaman aralığı ve paylaşım için iyi bir gün olmadığı yönündeki evrensel fikir birliği göz önüne alındığında, o gün paylaşım yapmak için doğru zaman yoktur.

  • Pazartesi günü Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman: 11:00
  • Salı günü Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman: SABAH 10
  • Çarşamba günü Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman: 11:00
  • Perşembe günü Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman: 11:00
  • Cuma günü Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman: 11:00 veya 14:00
  • Cumartesi günü Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman: 10:00 – 11:00
  • Pazar günü Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman: fikir birliği yok

Genellikle hafta sonları paylaşım yapmak için uygun bir zaman değildir.

İnsanlar dışarıda kendi işlerini yapıyorlar ve Instagram’daki etkinlikleri, marka gönderileri arasında gezinmekten çok plaj fotoğraflarını paylaşmakla ilgili.

Markanız muhtemelen haftada sadece bir gün paylaşım yapmıyor olsa da, bazı Paylaşım için en iyi gün konusunda fikir birliğine varıldı.

Aykırı araştırmayı bir kenara bırakarak, Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi gün Çarşamba. O gün paylaşım yapmak için en uygun zaman şu olacaktır: 11:00.

Konuma göre Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman

Yukarıdaki önerileri takip etmek, ABD gibi yalnızca birkaç yakın saat diliminde hedef kitlesi olan markalar için iyi bir başlangıç ​​noktası olmalıdır.

Kitleniz küresel olarak daha fazla dağıldıkça, paylaşım süreniz kendi başına daha az etkili hale gelecektir.

Resim: Bret Zeck

Örneğin, hem ABD’yi hem de Avustralya’yı hedefliyorsanız, her iki bölgede de ideal zamana ulaşmak için gönderi yayınlama zamanlarınızı bölmek isteyebilirsiniz.

ABD’deki o tuhaf Pazar öğleden sonra gönderisi, Avustralyalı izleyicileriniz için mükemmel bir Pazartesi sabahı gönderisi olacak.

“Hedef kitlenizin coğrafi dağılımı genişledikçe paylaşım sürelerini ayarlamak daha az önem kazanıyor. Hedef kitleniz tek bir yerde yoğunlaşmışsa Instagram paylaşım planınızı o saat dilimine göre yaptığınızdan emin olun.”

– Shiv GuptaKurucusu ve CEO’su artımcılar.com

Bununla birlikte, hedef kitlenizin büyük bir kısmının nerede bulunduğunu bilmeniz ve onların katılımına öncelik veren bir paylaşım planına yönelmeniz gerekir.

Sektöre göre Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman

CustomMade’in Kurucu Ortağı Ty Wilson’a göre, “Her sektör farklıdır, yani biri için işe yarayan, diğeri için işe yaramayabilir.

“Birçok kişi için paylaşım yapmak için en iyi zaman, insanların çevrimiçi olma ve içerikle etkileşimde bulunma olasılığının en yüksek olduğu iş saatleridir. Yine de bazı dikkate değer istisnalar var.”

Sektörünüz B2C ise, mesai saatleri dışında paylaşım yapmayı düşünebilirsiniz. Bu zamanlarda, daha fazla insan sosyal medya akışlarında geziniyor ve etkileşime girecek içerik arıyor.”

“Fitness sektörü gibi bazı sektörler, sabahın erken saatlerinde veya gece geç saatlerde paylaşım yaparak başarılı oluyor. Bu, insanların sağlık ve fitness hedefleri hakkında düşünme olasılıklarının en yüksek olduğu zamandır.”

Instagram Hikayesi yayınlamak için en iyi zaman

Instagram Hikayeleri, platformda etkileşim sağlamanın harika bir yoludur.

Tavsiye Edilen:  Çevrimdışı ve Çevrimiçi Pazarlama Stratejileri Nasıl Entegre Edilir?

Bundan fazla 500 milyon hesap Hikayeleri günlük olarak kullanın; Kullanıcıların %58’i Bir markayı Hikayede gördükten sonra onunla daha çok ilgileniyorlar.

Her Instagram Hikayesi 24 saat boyunca yayında kaldığından, sadece bunları hedef kitlenizin yoğun zamanlarından önce yayınladığınızdan emin olun.

Bir hikaye yayınlamak için en kötü zaman, o gün için oturumu kapattıktan hemen sonrasıdır.

Bu nedenle, Hikayelerinizi sabahın erken saatlerinde yayınlamak, çoğu kullanıcının, genellikle işe gidip gelme veya gün ortası iş molaları sırasında, hikayenizin görüntülenmeye hazır olmasını sağlar.

Elbette, reklam öğeleriniz için maksimum etkileşim oranını elde edebilmek amacıyla gönderi yayınlama konusunda doğru kararları vermek için belirli hedef kitlenizin davranışlarını anlamak istersiniz.

Markanız için Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanı nasıl bulabilirsiniz?

Instagram’da bir takipçi kitlesi oluşturduktan ve kayda değer sayıda gönderi yayınladıktan sonra, senin yayınlamak için en iyi zaman.

Neyse ki Instagram size sosyal medya stratejinizi optimize etmeye başlamanız için gerekli verileri sağlıyor.

Instagram İstatistiklerinizi inceleyin

Hedef kitlenizin en aktif olduğu zamanı belirlemek için Instagram analizlerinize başvurmalısınız.

“Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman aslında hedef pazarınıza bağlıdır. Örneğin, çalışan profesyonelleri hedefliyorsanız en iyi zaman akşam veya hafta sonları olacaktır. Ancak evde oturan anneleri hedefliyorsanız paylaşım yapmak için en iyi zaman, çocuklarının okulda olduğu günlerdir.”

– Darren LittKurucu Ortak şirketinde Merhaba Sağlık

Instagram işletme hesabı ile kişisel Instagram hesaplarının erişemediği bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu, sosyal medya pazarlamacınızın paylaşım için ideal zamanları daraltmak için kullanabileceği hayati bilgilerdir.

Resim: Gürcistan de Lotz

Analizleri İşletme profili sayfanızda, hemen altında bulabilirsiniz. Profili Düzenle düğme.

Kimin için paylaşım yaptığınıza ilişkin hayati bilgileri şu adreste bulabilirsiniz: Hedef kitleniz yaş aralıklarını, konumlarını, cinsiyetlerini ve en aktif zamanlarını gösterecek bölüm.

İçinde Paylaştığınız içerik bölümünde, gönderilerinize ilişkin yorumlar, beğeniler, gösterimler, erişim, profil ziyaretleri ve daha fazlası gibi etkileşim ölçümlerini görebileceksiniz.

Bu size hangi tür içeriğin iyi sonuç verdiği hakkında çok şey söyleyebilir, ancak aynı zamanda en çok beğenilenlerinizi ne zaman yayınladığınızı da görebilirsiniz.

Tüm içerik türleriniz için ölçümler bulacaksınız: Hikayeler, Reels, Instagram Live, Instagram Alışveriş vb.

Rakiplerinizin paylaşım alışkanlıklarını araştırın

E-ticaretteki her şeyde olduğu gibi, Rakiplerinizin neler yaptığını bilmek önemlidir böylece daha iyi yapabilirsiniz.

Bu durumda, ne zaman gönderi paylaştıklarını, gönderilerinin etkileşimini, kaç takipçiye sahip olduklarını, ne tür içeriklerin en çok sevgiyi aldığını vb. görmek için Instagram aktivitelerini gözetleyebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Erişimi Genişletmek için Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Videoları Kullanma Sanatı

Onların hedef kitlesi sizin hedef kitlenizdirdolayısıyla sosyal medya stratejinizin büyük bir kısmının, takipçilerinin dikkatini çekerek onları kendinize ait hale getirmenin yollarını bulmak olması gerekir.

En başarılı paylaşım alışkanlıklarından bazılarını uygulamaya başladığınızda, neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için çabalarınızı takip edebilirsiniz.

Sonuçlarınızı ölçün ve optimize edin

Tıpkı daha iyi sonuçlar elde etmek için e-ticaret mağazanızda değişiklik yaptığınızda olduğu gibi, En iyi paylaşım stratejisine ulaşmak için ne yaptığınızı takip edin.

Paylaşım yaptığınız zamanları ve etkileşim ölçümlerini takip etmek için kolayca bir e-tablo kullanabilirsiniz.

Zamanla bir trend görebilmelisiniz. Katılım düşerse, doğru yolda olmadığınızı ve test etmeye devam etmeniz gerektiğini bilirsiniz. Katılım artarsa ​​bulgularınızdan yararlanmak için stratejinizde ince ayar yapmaya başlayabilirsiniz.

Instagram Insights, denemenizin trendlerini ortaya çıkarma açısından değerli olacaktır.

Birçok marka, ilerlemelerini görselleştirmeye ve stratejilerini optimize etmeye yardımcı olmak için sosyal medya araçlarını da kullanıyor.

Bir sosyal medya planlama aracı kullanın

Gönderilerinizi planlamak için halihazırda bir araç kullanmıyorsanız bu rotayı izlemeyi düşünebilirsiniz.

Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanlarınızı öğrendikten sonra, gönderilerinizi yoğun zamanlar için kolayca planlayabilirsiniz ve canlı yayın yapma konusunda endişelenmeyin (özellikle mükemmel zamanlarınız sabahın çok erken saatleriyse).

Instagram paylaşım süreleriyle ilgili bu çalışmaları yapan şirketlerin bazıları, bunu kolaylaştıran araçlara sahip, hatta markanız için paylaşım yapmak için en iyi zamanları öneren özellikleri de içeriyor.

Göz önünde bulundurulması gereken birkaç araç:

#cta-paragraph-pb#Genel özetimize göz atın e-ticaret markalarının kullanabileceği en iyi araçlar verimli bir şekilde ölçeklendirmek için.

En iyi Instagram paylaşım zamanlarınızı bularak etkileşimi artırın

Pazarlamada hiçbir şey göründüğü kadar basit olmasa da deneyiminizi basitleştirmenin her zaman yolları vardır.

Çoğu zaman olduğu gibi, Hedef kitlenizi tanımak harika sosyal medya pazarlamasının anahtarıdır.

Kim olduklarını, ne zaman aktif olduklarını ve nelerden hoşlandıklarını anlayarak Instagram’daki etkileşim ölçümlerinizi büyütmeye başlayabilirsiniz.

Instagram’da yeni olanlar, konuyla ilgili önemli araştırmalardan derlediğimiz zamanlardan başlayabilirler.

Hedef kitleniz hakkında daha fazla veri elde ettikçe, paylaşım planınızı onların sosyal medyada zamanlarını nasıl geçirdiklerine uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Tamam, şimdi yayınlamaya başlayın!

#cta-visual-pb#Dönüştüren açılış sayfaları oluşturunDönüşümler için tüm hayati öğeleri içeren açılış sayfaları oluşturun ve özelleştirin veya hızla muhteşem bir ana sayfa oluşturun.Bugün tasarlamaya başlayın