Danışmanlar için Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur ve Rekabetiniz Nasıl Ezilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Danışmanlar için Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur ve Rekabetiniz Nasıl Ezilir?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Dijital pazarlama danışmanı olarak çalışmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ateşte çok fazla tava var ve hepsini yakmadan hokkabazlık yapmak zorundasın. Yeni müşteriler bulmanız, sözleşmeler göndermeniz, ödemeleri kovalamanız, herkesin memnun olduğundan emin olmanız ve hepsine hizmet etmek için hala zamanınız olması gerekir.

Muhtemelen denklemin en zor kısmı müşteri kazanmaktır. Her danışmanın, tüm stratejilerini düzene sokmak ve iyi bir şekilde yürütmek için kapsamlı bir pazarlama planı şablonuna ihtiyacı vardır.

Bu yazıda, bir danışmanlık işini büyütmek için gerekli olan tüm pazarlama sürecini ayrıntılı olarak açıklıyoruz. İşte kendinizi pazarlamak için kullanmanız gereken en iyi stratejiler.

Hadi dalalım.

Hedef pazarınızı belirleyin

İdeal müşterileriniz kimler?

Ulaşmaya çalıştığınız farklı hedef müşteri türleri için bir müşteri kişiliği oluşturun. Müşteri karakterlerinizin her birinin özelliklerini, ilgi alanlarını, demografisini ve benzersiz ihtiyaçlarını açıklayın.

Kaynak: Süper Ofis

Hizmetinizi rekabette farklılaştırın

Teklifinizi, değer teklifinizi farklılaştırmazsanız, rakipleriniz tarafından yenileceksiniz. Eşsiz değer teklifinizi tek bir cümleyle tanımlayabilmek çok önemlidir.

Kaynak: kelime akışı

Şirketinizi benzersiz kılan nedir?

İdeal müşterinizi düşünün ve onlar için çözdüğünüz sorunu tanımlayın. Diğer şirketlerden daha hızlı veya daha iyi yürütebiliyor musunuz? Benzersiz bir yetenek havuzuna veya size avantaj sağlayan belirli bir teknolojiye erişiminiz var mı?

Çevrimiçi varlığınızı oluşturun

İşletmenizi mümkün olan en kısa sürede çevrimiçi ortamda kurmanız çok önemlidir. Bunu beklemek istemezsiniz çünkü ilk izlenimler gerçekten önemlidir. Birisi sizi duyduğunda, sizi kontrol etmek için çevrimiçi olacak.

Ve büyük olasılıkla, LinkedIn sayfanıza gelecekler.

İşte CMO’muz Rakefet 😎

Sosyal medya profilleriniz optimize edilmemişse veya çevrimiçi ortamda sizinle ilgili herhangi bir içerik yoksa, muhtemelen başka bir danışmana geçeceklerdir.

İşte çevrimiçi varlığınızı oluşturmanın en iyi yollarından bazıları.

Yerel girişinizi Google’da talep edin

Google profilinizi talep edin ve optimize edin. Adınızı, adresinizi, telefon numaranızı ekleyin ve müşterilerinizin yorum bırakmasını sağlayın. Ayrıca, SEO danışmanlığı çabalarınıza yardımcı olacak ve Google’da daha iyi bir konum elde etmenizi sağlayacaktır.

Tavsiye Edilen:  YouTube'da Bölümler Nasıl Oluşturulur (Video Zaman Damgalarıyla)

Sosyal medya sayfalarınızı oluşturun ve optimize edin

Bu oldukça açıklayıcı. Tüm sosyal medya sayfalarınızın optimize edildiğinden, iyi göründüğünden ve potansiyel müşterileri çekmeye hazır olduğundan emin olun. Gönderileri düzenli olarak planlamak ve gelen her yoruma ve mesaja yanıt vermek için etkili araçlar kullanın.

Grafik tasarıma yatırım yapın

Grafiklerde ucuz olmayın. Sayfalarınızı güzelleştirmek için Fiverr veya benzeri bir siteden bir grafik tasarımcı bulun. Bunun için bütçeniz varsa, tüm sosyal medya profillerinize yalnızca markalı görseller oluşturmalı ve göndermelisiniz.

Potansiyel müşterileriniz için bir slayt destesi olan sunum desteleriniz için grafik tasarımcıları kullanın. Şık görünün ama aynı zamanda markanıza sadık kalın.

İşte Facebook reklamları hakkında yaptığımız bir slayt destesi örneği.

En İyi 250 e-Ticaret Reklam Öğesi Slayt Grubunu Görüntüleyin

Kendinizi bir düşünce lideri olarak kurun

Kendinize soruyor olabilirsiniz – tüm bu sosyal medya içeriğiyle ne yapacağım? Cevap, kendinizi sektörde bir düşünce lideri olarak stratejik olarak konumlandırmak için onu kullanmanız gerektiğidir. İşte nasıl yapılacağı.

Çok sayıda video içeriği oluşturun

2022 kişi olmuş blog yazıları yetmiyor.

Kameradan çekinmeyi bırakıp biraz video çekmelisin! Araştırmalar gösteriyor ki %86 pazarlama profesyonellerinin oranı videoyu zaten bir pazarlama aracı olarak kullanıyor. %78’i videoların doğrudan satışlarını artırmalarına yardımcı olduğunu ve %86’sı videoların trafiği artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Video içeriği çok daha cana yakın ve sosyal medya platformlarında daha iyi sıralanıyor. Ayrıca, özellikle YouTube’a koyarsanız veya podcast bölümleri olarak yeniden kullanırsanız daha uzun sürer.

Viral LinkedIn gönderileri oluşturun

Kendi pazarlama anketimiz, LinkedIn’in pazarlama liderlerinin pazarlamayı öğrenmek ve yeni fikirler edinmek için gittikleri 1 numaralı yer olduğunu gösterdi. Diğer sektör uzmanlarının veya etkileyicilerin LinkedIn’de neler yaptıklarına bakın ve onlardan hangi stratejileri öğrenebileceğinizi görün.

İşte üst düzey önerilerin bir listesi:

 • Her gün 30 dakikanızı diğer kişilerin gönderilerine yorum yaparak geçirin
 • Haftada 2-3 kez bir gönderi yayınlayın
 • Nasıl yazılacağını öğrenin viral LinkedIn gönderileri

İşte Josh Fechter’in ulaşmak için yaptığı harika bir süreç LinkedIn’de 25 milyondan fazla görüntüleme sadece 4 ayda.

Kaynak: JoshFecter’ın blogu

Yerel etkinliklerde ve konferanslarda konuşun

Yazılı ve video içeriği yeterli değildir.

Ayrıca etkinliklere ve konferanslara (hem yüz yüze hem de sanal) katılmalısınız. Yeni ortaklıklar oluşturmak ve potansiyel müşterilerle tanışmak için ağ oluşturma etkinliklerine gidin. Bir etkinliğe ev sahipliği yapın ve sektörünüzdeki en iyi etkileyicileri davet edin. Düzenli olarak yerel toplantılara katılın.

Tavsiye Edilen:  Bir Garaj Kapısı Şirketi İçin Eşsiz Pazarlama Fikirleri

Düşünce liderliği makalelerinde yer alın

Son olarak, çevrimiçi yayıncı sitelerinde uzman özetlerinde, yazılı röportajlarda ve düşünce liderliği makalelerinde yer alın. Sektör uzmanları ve nüfuz sahibi kişilerle (gittiğiniz tüm videolar ve etkinliklerden) kurduğunuz bağlantılardan yararlanın ve bunlardan herhangi birinin bloglarında bir konuk gönderisi yayınlamanızı isteyip istemediğine bakın.

gibi bir araç kullanabilirsiniz. Basın Avı ilgili gazetecilere ulaşmak ve onlara işinizi ve uzmanlığınızı anlatmak için. gibi bir platform da kullanabilirsiniz. HARO ancak yayınlanması çok daha fazla zaman alacaktır. Alternatif olarak, LinkedIn’deki ilgili yayınların çeşitli içerik editörlerine DM gönderebilir ve bir parça katkıda bulunup bulunamayacağınızı görebilirsiniz.

Bir tavsiye programı sunun

Yönlendirmeler, herhangi bir işletme için inanılmaz bir pazarlama stratejisidir çünkü normal olası satışlardan daha iyi dönüşüm sağlarlar. Arkadaşlarımızdan bize ürün veya hizmet önermelerini istediğimizde bunu hepimiz içgüdüsel olarak biliriz ve bu öneriye dayanarak o ürünü satın alma olasılığımız daha yüksektir.

Çalışmalar göstermektedir:

 • Tüketicilerin %92’si tanıdıkları kişilerin tavsiyelerine güveniyor
 • Yönlendirme potansiyel müşterileri, diğer herhangi bir kanaldan gelen potansiyel müşterilere göre %30 daha yüksek dönüşüm oranına sahiptir
 • Bir arkadaşı tarafından yönlendirilen müşterilerin satın alma olasılığı 4 kat daha fazladır.

Bunu doğru yaparsanız, tavsiye programınız size en ideal müşterileri getirebilir.

Profesyonel ipucu: Yönlendirmeler için yalnızca müşterilerinize güvenmeyin. Diğer pazarlamacılarla tanışmak, arkadaşlar edinmek ve tavsiye istemek için Slack topluluklarını kullanın.

Diğer işletmelerle ortaklıklar kurmak

Ortaklıklar, işletmeniz için daha fazla müşteri adayı elde etmenin harika bir yoludur. Sizden farklı yetkinliklere sahip başka bir pazarlama danışmanlığı firmasıyla veya daha büyük bir pazarlama ekibiyle ortak olabilir ve onlarla potansiyel müşterileri paylaşabilirsiniz.

Diğer sektör liderleriyle etkinliklere ve web seminerlerine ev sahipliği yapın ve birlikte hediyeler veya promosyon etkinlikleri başlatın. Bu tür ortaklıklar, benzer düşünen insanlardan oluşan bir topluluk oluşturmanın harika bir yoludur.

Örneğin, işte yaptığımız bir ortaklık Mağaza Görevlisi, bir Shopify geliştirme platformu. Müşterileri pazarlama yardımına ihtiyaç duyarsa bize gelirler ve müşterilerimiz Shopify dev işine ihtiyaç duyarsa Storetasker aracılığıyla uzman bir geliştiriciyle çalışırlar.

Derneklere ve çevrimiçi topluluklara katılın

Herhangi bir sektörde pazarlama danışmanı olmanın zorluklarından biri, genellikle topluluktan yoksun olmanızdır. Çevrimiçi toplulukların yanı sıra yerel derneklere katılmak, akıl hocaları bulmanın, ortaklıklar kurmanın ve daha fazla tavsiye almanın gerçekten güçlü bir yoludur.

Tavsiye Edilen:  Windows'ta Stabil Difüzyon Nasıl Kurulur (5 Dakikada)?

Bu toplulukları nasıl buluyorsunuz?

 • Gevşek grupları ara
 • Facebook gruplarına katılın
 • Discord alanlarına katılın
 • Nişinizdeki LinkedIn etkileyicilerine bağlanın
 • Yerel derneklerinizi arayın

İşte uzman pazarlamacılarımız için oluşturduğumuz kendi Slack topluluğumuz.

Tüm bunları bir pazarlama planına yazın

Tüm bu pazarlama çabalarının boşa gitmesine izin vermeyin. Bunları ayrıntılı bir pazarlama planına yazın. Bu, özellikle pazarlama kampanyalarınız için hazırlanmış bir iş planı gibidir.

Bir dijital pazarlama planı şunları içermelidir:

 • Pazarlama hedefleriniz
 • Kullanacağınız genel pazarlama stratejileri
 • Spesifik pazarlama taktikleri
 • Pazarlama karmanız (kullanacağınız her bir pazarlama kanalı ve içerik türü)

Pazarlama stratejinizi her büyüme düzeyinde optimize edin

Pazarlama planınız statik bir belge olmamalıdır. İşiniz büyüdükçe değişmeli ve genişlemelidir. Her taktik ve pazarlama kanalı için test ettiğiniz şeyleri ve elde ettiğiniz sonuçları yazdığınızdan emin olun.

Müşterileriniz için yukarıda ve öteye gidin

Mevcut bir müşteriyi elde tutmak, yeni bir müşteri edinmekten çok daha kolaydır. Bu nedenle, müşterilerinize hizmet vermek için ekstra yol kat ettiğinizden emin olun. Müşterilerinizin ne kadar memnun olduğunu görmek için düzenli NPS anketleri gönderin, düzenli aramalara atlayın ve herkesin mutlu olduğundan emin olun.

Ayrıca, mutlu müşterilerinizden incelemeler istediğinizden ve bunları sektörünüzle ilgili tüm ilgili inceleme platformlarında yayınladığınızdan emin olun. Daha fazla müşteri edinmenize ve işletmenizi ölçeklendirmenize yardımcı olacaktır.