Davranışsal Hedefleme nedir? Nasıl Çalışır + Temel Stratejiler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Davranışsal Hedefleme nedir? Nasıl Çalışır + Temel Stratejiler

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Netflix’in başarısının ardındaki sır nedir? Dahi abonelik modelinin ve Gişe Rekortmeni’nden önce dijital hale gelmelerinin yanı sıra, gizli güçleri kişiselleştirilmiş önerileri kullanmalarıdır.

İzleyecek bir film seçmek için yerel bir Gişe Rekortmeni’nde 4 saat harcamak yerine, Netflix’e gidebilir ve yapay zekanın benim için seçmesine izin verebilirim. Ve davranışsal hedefleme sayesinde mümkün olan her şey.

Davranışsal hedefleme, yalnızca ideal müşterinizi bulmak ve onlara doğru reklamları göstermekle ilgili değildir. Onları neyin motive ettiğini anlamak ve bu bilgileri daha iyi reklam kampanyaları ve daha kişiselleştirilmiş pazarlama mesajları oluşturmak için kullanmakla ilgilidir. Ve yalnızca birinci sınıf dijital pazarlama ajansları değil, herkes tarafından erişilebilir.

Bu makale, nasıl çalıştığı ve daha iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz farklı hedefleme türleri de dahil olmak üzere davranışsal hedeflemenin temelleri konusunda size yol gösterecektir.

Davranışsal hedefleme nedir?

Davranışsal hedefleme, insanlara daha kişiselleştirilmiş mesajlar ve reklamlar sunmak için web sitenizde, uygulamanızda veya kampanyalarınızda yaptıkları işlemlere göre reklamları hedeflemenin bir yoludur.

Buradaki fikir, sitenizi daha önce ziyaret etmiş veya sepetlerine bir ürün eklemiş olan kişilere reklamlar gösterebilir veya kişiselleştirilmiş e-posta kampanyaları göndererek onları ödemeyi bitirmeye teşvik edebilirsiniz.

Şimdi, bu, içeriğe dayalı hedefleme ile aynı şey değildir ve işte nedeni budur.

[Banner][Want to Improve your Targeting?][Work with an Expert Marketer. Hand-picked vetted experts, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-behavioral-targeting][blue]

Davranışsal hedefleme ve içeriğe dayalı hedefleme

İçeriğe dayalı hedefleme, sayfanın içeriğine uyan reklamların yerleştirilmesini içeren bir çevrimiçi reklamcılık yöntemidir. Genellikle bireysel kullanıcılar hakkındaki bilgileri kullanmazlar, ancak alaka düzeyini artırmak için davranışsal verileri kullanabilirler.

Davranışsal hedefleme, reklamverenlerin ve pazarlamacıların belirli kullanıcıları hedeflemesine olanak tanır. Ve reklamların sayfayla değil, o sayfayı ziyaret eden kullanıcıyla alakalı olması gerektiği fikri üzerine inşa edilmiştir.

Davranışsal hedeflemenin faydaları nelerdir?

Davranışsal hedefleme (bazen davranışsal reklamcılık olarak adlandırılır), ürün veya hizmetinizle ilgilenme olasılığı daha yüksek olan müşterilere ulaşmanın bir yoludur. Etkileşimi artırmanın ve hedef kitlenize daha alakalı ve kişiselleştirilmiş pazarlama mesajları iletmenin bir yoludur.

Kaynak: Netflix Teknoloji Blogu

İçeriğiniz, her ziyaretçinin davranışlarına göre ilgilendikleri şeye göre kişiselleştirildiğinde, onları ödeme yapan bir müşteriye dönüştürme şansınız daha yüksektir.

Kişiselleştirilmiş içerik aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştirir ve müşteri sadakati oluşturmaya yardımcı olur. Araştırmalar gösteriyor ki %87 Tüketicilerin oranı, onları gerçekten anlayan bir markadan alışveriş yapmanın önemli olduğunu söylüyor.

Tavsiye Edilen:  Maryland'deki En İyi Web Tasarım Şirketi

Davranışsal pazarlama size şu konularda yardımcı olur:

 • Daha bilinçli kararlar verin – davranışsal hedefleme, size müşterilerinizin neyle ilgilendiklerine ilişkin verileri sağlar ve müşteri yolculuğunun her aşamasında onlar için daha alakalı içerik ve ürün önerileri oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Etkileşimi artırın – Ziyaretçiler, hem web’de hem de mobil uygulamalarda kişiselleştirilmiş pazarlama mesajlarıyla daha fazla etkileşime geçecek.
 • Dönüşüm oranlarını iyileştirin – etkileşiminiz arttığında, tıklama oranlarınız ve dönüşümleriniz de artar.
 • Daha yüksek yatırım getirisi elde edin – ne kadar çok dönüşüm elde ederseniz, yatırım getiriniz (YG) o kadar yüksek olur.
 • Marka bilinirliğini artırın – davranışsal hedefleme, pazarlama hunisinin her yerinde çalışır. Kullanıcıların ödeme yapmasına yardımcı olduğu kadar, dönüşüm hunisinin en üstünde yer alan kampanyalarınızla daha fazla marka bilinirliği kazanmanıza da yardımcı olabilir.
 • Müşteri sadakatini artırın – araştırmalar gösteriyor ki %49 Kişiselleştirilmiş bir deneyim sunulursa, tüketicilerin oranı muhtemelen tekrar alıcı olacak.

Davranışsal hedefleme türleri

Davranışsal hedefleme, birkaç farklı kanala dağıtılabilir ve müşterilerinize pazarlama yapmak için kullanabileceğiniz birkaç tür çevrimiçi davranışsal veri vardır.

Yerinde davranışsal hedefleme

Bu, bir web sitesinin belirli kullanıcı davranışını kaydettiği ve ardından bu davranışa göre onları hedeflediği en tipik hedefleme şeklidir. Bu, sosyal medya platformlarından satın alma verileri, mobil veriler ve hatta üçüncü taraf verileri olabilir.

Resim kaynağı

Ağ davranışsal hedefleme

Bu tür hedefleme, üçüncü taraf tanımlama bilgileri aracılığıyla çeşitli sitelerde veri toplamayı ve paylaşmayı içerir. Veriler anonim olarak toplanır, bu nedenle kişilerin adlarını veya adreslerini içermez. Ve genellikle işletmeye reklam platformu tarafından sağlanır.

Kaynak: Orta

Şimdi davranışsal reklamcılık çabalarınızda kullanmak için toplayabileceğiniz farklı veri türlerinden bahsedelim.

Web sitesi etkileşimi

Davranışsal hedeflemeyi kullanmanın en yaygın yolu, sitenizi ziyaret eden ve sitenizle etkileşim kuran kullanıcılara bakmaktır. Alışveriş sepetine ekledikleri ürünleri ve çok daha fazlasını görüntüledikleri belirli sayfalara bakabilirsiniz.

Tüm bu veriler, sayfada, açılır pencerelerde, e-posta dizilerinde ve reklam kampanyalarında dinamik içerik görüntüleyerek kullanıcı deneyimini kişiselleştirmenize olanak tanır.

Kitlenizi çevrimiçi davranışlarına göre bölümlere ayırabilir ve çok kanallı pazarlama stratejinizde onları pazarlama dönüşüm huninize geri getirmek için çeşitli mesajlar sunabilirsiniz.

Kampanya etkileşimi

Kampanya etkileşimi, reklam kampanyalarınızla etkileşimde bulunan kullanıcıları hedeflediğiniz başka bir davranışsal hedefleme biçimidir. Örneğin, belirli bir reklam grubuna katılımı yüksek olan bir ziyaretçi grubunu alıp onlar için daha kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Clips 101: Apple'ın Yeni Kamera Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Aynı zamanda e-posta kampanyalarınızı da ifade eder ve belirli e-postaları kimlerin açtığına, tıkladığına veya bunlardan dönüşüm sağladığına göre hedef kitle segmentleri oluşturabilirsiniz.

E-postaları açmayanlara yeniden gönderebilir, tıklayan ancak hiçbir şey satın almayan kişilere takip e-postaları gönderebilir ve e-postalarınızı 60-90 gün içinde açmayan kişiler için gün batımı dizileri oluşturabilirsiniz.

Satın alma davranışı

Kitlenizi hedeflemenin bir başka yolu da satın alma geçmişlerine bakmak ve sitenizden hangi ürünleri satın aldıklarını görmektir. Bu verileri ürün önerileri göndermek, ilgili ürünleri görüntülemek ve ortalama sipariş değerinizi artırmak için ek satış ve çapraz satış yapmak için kullanabilirsiniz.

Uygulama etkileşimi

Bazı markaların mobil uygulamaları vardır ve bunlar her kullanıcı hakkında tonlarca bilgi sağlar. Uygulamalar, kullanıcı davranışı, uygulamayı ne sıklıkta açtıklarını, ne kadar süreyle kullandıklarını ve çeşitli diğer veri noktalarını toplayabilir.

Daha sonra marka, etkin olmayan kullanıcılarla yeniden etkileşim kurmak, en sadık müşterilerine yeni özellikler sunmak ve kişiselleştirilmiş uygulama içi mesajlar göndermek için çeşitli pazarlama ve reklam stratejileri kullanabilir.

Davranışsal hedefleme için hedef kitlenizi bölümlere ayırın

Kitlenizi bölümlere ayırmak, davranışsal hedeflemenin en önemli adımlarından biridir. Segmentasyon, davranışlarına göre farklı içerik, ürün ve tekliflerle belirli insan gruplarını hedeflemenizi sağlar.

İdeal müşterilerinizi hedefleyin

Davranışsal hedefleme, sitenizi daha önce ziyaret etmiş, içeriğinizle etkileşim kurmuş, satın alma işlemi gerçekleştirmiş veya bir uygulama indirmiş olan müşterileri hedeflemenin harika bir yoludur. Örneğin, bir e-Ticaret şirketiyseniz ve birisi bir çift ayakkabının ürün sayfasını ziyaret etmiş ancak ödeme işlemine geçmemişse, daha sonra ziyaret edecekleri diğer sitelerde bu kişiye bu ayakkabıların reklamlarını gösterebilirsiniz.

Halihazırda müşteriye dönüşmüş kişilere benzeyen kişileri hedeflediği için bu yaklaşım “benzer görünümlü” modelleme olarak bilinir. Özellikle Facebook reklamcılığıyla, şunlara dayalı olarak benzer hedef kitleler oluşturabilirsiniz:

 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar
 • İçeriğinizle etkileşim kuran kullanıcılar (bu durumda Facebook’taki gönderilerden bahsediyoruz)
 • Sizden ürün satın alan kullanıcılar (ör. hem masaüstü hem de mobil web aracılığıyla)

Yeniden hedefleme kampanyaları

Web sitenizi ziyaret etmiş kişileri hedeflemek için yeniden hedefleme kampanyalarını kullanabilirsiniz. Bunlara yeniden pazarlama kampanyaları da denir ve kendi başlarına veya diğer pazarlama stratejileriyle birlikte kullanılabilirler. Bu, etkileşimi artırmak ve sepet terkini azaltmak için Google Reklamlarını kullanan markalar için gerçekten popüler bir yöntemdir.

Kaynak: mavi korona

Reklam kampanyaları

Kullanıcıları aradıkları anahtar kelimelere veya tükettikleri içerik türüne göre hedefleyen bir kampanya da oluşturabilirsiniz. Örneğin, işletmeniz gözlük satıyorsa ve belirli bir konuma hitap ediyorsa, “yakınımdaki gözlük tamiri” araması yapan kullanıcılara ulaşmak istersiniz.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Bir Kurs İçin İstediğiniz Kadar Öde Ücreti Nasıl Alınır?

Davranışsal Hedefleme Süreci

1. Verileri toplayın

Sürecin ilk adımı veri toplamadır ve bunun için site analitiği araçları, müşteri yönetimi platformları (CRM’ler), mobil uygulamalar ve diğer pazarlama otomasyon sistemleri dahil olmak üzere birçok kaynak kullanabilirsiniz.

Yapabileceğiniz (ve toplamanız gereken) şeyler şunları içerir:

 • demografi
 • Ziyaret edilen siteler/sayfalar
 • oturum süresi
 • Satın alım geçmişi
 • Son nişan tarihi
 • Kullanım sıklığı
 • Coğrafi konum
 • Site arama geçmişi
 • Davranışsal özellikler veya kalıplar

Tüm izleme piksellerinizin düzgün şekilde yüklendiğinden ve tüm doğru sistemlerin birbirine entegre edildiğinden emin olun. Bu verileri bir araya getirmek ve ekibinizin bakması için okuması kolay panolar oluşturmak için bir pazarlama aracı kullanmak da harika bir fikirdir.

2. Kitlenizi bölümlere ayırın

Artık verileri topladığınıza göre, her kullanıcının davranışına göre kitle segmentleri oluşturma zamanı. Yine, Klaviyo gibi bir tür e-posta pazarlama aracı veya Glew gibi bir pazarlama analitiği aracı kullanıyorsanız, bu segmentleri kolayca oluşturabilir ve bir sonraki kampanyanız için kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

3. Verileri uygulayın

Son adım, verileri uygulamak ve kampanyanızı göndermektir. Bir e-posta bülteni, bir reklam kampanyası veya bir uygulama içi mesaj olabilir. Hangi kanalı kullanıyor olursanız olun, topladığınız verileri o mesajı kişiselleştirmek ve başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak için kullanmak önemlidir.

Bir dahaki sefere neyi optimize edebileceğinizi görmek için her kampanyayı izlemeyi ve analiz etmeyi de unutmayın. Büyük kazançlar aramayın, bir dizi küçük kazanç işiniz üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

paketler

İyi haber şu ki, pazarlamanızda davranışsal hedeflemeyi kullanmak için uzman bir pazarlamacı olmanız gerekmiyor. Sadece hedef kitlenizin kim olduğunu ve sizden ne istediğini anlamalısınız. Ardından, ana hatlarıyla belirttiğimiz stratejileri ve araçları onlara etkili bir şekilde ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bir uzmanın kampanyalarınıza bakıp neleri değiştirmeniz gerektiğini görmesini ister misiniz? Onları bugün Mayple aracılığıyla bulun!

[Banner][Want to Improve your Targeting?][Work with an Expert Marketer. Hand-picked vetted experts, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-behavioral-targeting][orange]