Dental Uygulamalar İçin Bir SEO Rehberi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Dental Uygulamalar İçin Bir SEO Rehberi

SEO’nuzu geliştirmek isteyen bir dişhekimi muayenehanesiyseniz, dikkate alınması gereken birçok farklı faktör vardır. Neyse ki, Go Fish Digital’de geçmişte diş hekimliği sağlayıcıları için SEO stratejileri konusunda tavsiyelerde bulunabiliyorduk. Sonuç olarak, bu bize diş hekimleri için iğneyi neyin hareket ettirdiği konusunda bazı iyi bilgiler verdi. Genel olarak diş hekimi SEO kampanyaları, sitenizin temel anahtar kelimelerini araştırmayı ve izlemeyi, yerel SEO girişimlerinizi iyileştirmeyi, güçlü açılış sayfaları oluşturmayı ve çok daha fazlasını içerir.

İlgili Makale:

Aşağıda, dental web sitelerinin SEO’sunu nasıl geliştireceğinize ilişkin başucu kitabımızı bulabilirsiniz.

1. Anahtar Kelimelerinizi Araştırın

Dental SEO kampanyanıza başlarken, atmak isteyeceğiniz ilk adım işletmeniz için anahtar kelime araştırması yapmaktır. Anahtar kelime araştırması potansiyel müşterilerinizin sunduğunuz hizmetleri ararken arayabilecekleri anahtar kelimeleri belirleme sürecidir. Örneğin, Miami, FL’deki bir dişçinin işletmesi için aşağıdaki anahtar kelimeler önemli olabilir:

 1. miami diş hekimi
 2. miami’de dişçi
 3. aile diş hekimi miami
 4. diş beyazlatma hizmetleri miami
 5. kozmetik diş hekimliği miami

Kullanıcıların diş hekimliği muayenehanenizi bulmak için arayabilecekleri en önemli anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Kullanıcıların etraflarındaki terimleri arayıp aramadıklarını görmek için araştırma yapmak için sunduğunuz tüm farklı hizmetlerin envanterini çıkarmak isteyeceksiniz. Bu terimleri bulmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı araç vardır:

 1. Google Arama Konsolu
 2. Google Anahtar Kelime Planlayıcı
 3. Moz Anahtar Kelime Gezgini (Paralı)
 4. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini (Paralı)

Başlamak için en önemlisi Google Search Console hesabınızdır. Giriş yaptıktan sonra, şuraya gidebilirsiniz: “Performans raporu. Burada, kullanıcıların diş hekimliği muayenehanenizi bulmak için sorguladığı gerçek arama terimleriyle ilgili verileri görebilmeniz gerekir.

Temel hizmet tekliflerinizle uyumlu olduğunu düşündüğünüz arama terimlerini manuel olarak inceleyin ve bunları bir e-tabloya ekleyin. Bulabileceğiniz tüm ilgili araçları topladıktan sonra, ek araştırma için yukarıdaki diğer araçları kullanmayı düşünün. Listenin hizmet tekliflerinizin çoğunu doğru bir şekilde yansıttığına inanıncaya kadar e-tablonuza terimler eklemeye devam edin.

2. Anahtar Kelimelerinizi İzleyin

Anahtar kelime araştırma listeniz tamamlandığında, anahtar kelimelerinizi izlediğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Anahtar kelime izleme, anahtar kelimelerinizin arama sonuçlarında nerede sıralandığını izleyen bir yazılımdır. Örneğin, Miami diş hekimimiz “diş hekimi miami” terimini takip edebilir ve kendisinin 3. sırada yer aldığını görebilir.

Anahtar kelime izlemeyi kullanarak, işletmeniz iki farklı hedefe ulaşabilir:

 1. Bireysel arama terimleri için sıralama konumlarını izleyin
 2. Sitenizin genel SEO sağlığını anlamak için toplu sıralamaları inceleyin

Bireysel anahtar kelime sıralamaları için, bu size optimize edilecek belirli sayfalar hakkında fikir verebilir. Örneğin, “miami diş beyazlatma” için sıralamamızın zaman içinde düştüğünü görürseniz, değişiklikleri söz konusu sayfaya göre önceliklendirebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri izlemenin diğer bir avantajı, genel SEO sağlığı üzerinde bir nabız atmasıdır. Anahtar kelime sıralama araçlarının çoğu, zaman içinde tüm anahtar kelimelerde nasıl performans gösterdiğinizi size gösterecektir. Bu veriler, sitenizin nasıl bir trend olduğu konusunda size fikir verebilir. Genel sıralamalar iyileşiyor mu, aynı mı kalıyor yoksa düşüyor mu?

Bu içgörüler, diş hekimliği muayenehanenizin SEO’sunun genel yönünü anlamanıza yardımcı olmak için değerli olabilir. İşlerin düzeldiğini görürseniz, mevcut stratejinizin ve girişimlerinizin iyi bir yolda olduğunu bilirsiniz. Değilse, durumu iyileştirmek için yaptığınız eylemleri yeniden değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri izlemek için, bunu yapmak için bir tür yazılıma ihtiyacınız olacak. Çözümlerin çoğu ücretlidir ancak birçoğunun makul maliyetleri ve küçük işletme planları vardır. Aşağıda, anahtar kelime izleme için en popüler seçeneklerden bazılarını bulabilirsiniz:

 1. Ahrefs
 2. Moz pro
 3. SEMRush
Tavsiye Edilen:  6 kluczowych lekcji do nauczenia się ze strategii marketingowych Ryana Reynoldsa

3. Yerel SEO’yu Geliştirin

Artık temel anahtar kelimelerinizi araştırdığınıza ve takip ettiğinize göre, arama motorlarındaki görünürlüğünüzü artırmak için değişiklikler yapmaya başlamanın zamanı geldi. Atmak isteyeceğiniz ilk adım, uygulamanızın “yerel SEO” varlığıdır.

Kullanıcılar belirli bir coğrafi bölgede alabilecekleri bir ürün veya hizmeti ararken, yerel SEO önemli bir faktör haline gelir. Genel olarak, yerel SEO’nun en belirgin kısmı “harita paketi sonuçları” dır. Bunlar, yerel işletmelerin adlarını, adreslerini, telefon numaralarını ve harita listelerini içeren görünen sonuçlardır. Burada “dentist miami” için bir harita paketi sonucunu görebilirsiniz.

Elbette, tam olarak aradığımız konumu belirttiğimiz için, Google bize o bölgedeki işletmeleri gösteriyor. Ancak, konum belirtilmemiş olsa bile Google genellikle yerel sonuçları gösterir. Örneğin, Miami Beach’teki bir kullanıcı, yalnızca “diş hekimi” terimini sorguladığında buna benzer arama sonuçları görebilir.

Bunun nedeni, bir konum belirtmemiş olmamıza rağmen, Google’ın dolaylı olarak yerel bir işletme aradığımızı anlaması. Bu nedenle varsayılan olarak arama sonuçlarında yerel işletmeleri gösterir. Bu, sitenizin “diş hekimi” veya “yakınımdaki diş hekimi” gibi geniş arama terimleri için iyi bir sıralamaya sahip olabileceği anlamına gelir.

Bu sonuçlardaki görünürlüğünüzü artırmak için Google İşletme profilinizi optimize etmek üzere harekete geçmek isteyeceksiniz.

Google İşletme Profili Optimizasyonu

Herhangi bir şeyin harita paketlerinde sıralamaya uygun olması için şunlara ihtiyacınız olacak:

 1. A Google İşletme profil
 2. Uygun kategoriler ayarlandı
 3. Derecelendirmek istediğiniz yerin yakınlığı

Google İşletme profilinizi talep etmediyseniz, bu adımı hemen atmak isteyeceksiniz. Neyse ki, Google belgeleri sağladı bu, bunu oldukça basit bir süreç haline getirir.

 1. Şu yöne rotayı ayarla Google Haritalar
 2. İşletmenizin adını arayın
 3. “Bu işletmeyi sahiplen”i seçin ve adımları izleyin

İşletmenizi sahiplenerek, artık doğrudan Google İşletme profilinizde düzenlemeler yapabileceksiniz. Bu, adınız, adresiniz ve çalışma saatleriniz gibi önemli bilgileri kontrol etmenizi sağlayacaktır. Doğruluklarından emin olmak için tüm bu unsurları gözden geçirdiğinizden emin olun. Yanlış çalışma saatleri gibi sorunlarla karşılaşmak çok yaygındır. Bunun gibi yanlış bilgiler, hastaların hüsrana uğramasına ve hatta iş fırsatlarının kaybolmasına neden olabilir.

Atmak isteyeceğiniz bir sonraki adım, uygun şekilde ayarlamaktır. Google İşletme kategorileri. Kullanıcıların aradığı anahtar kelimelerle eşleşen kategorileriniz yoksa, işletmeniz yerel SEO sonuçlarında görünemez. Bu kategorileri olabildiğince kapsamlı bir şekilde doldurmanız zorunludur.

Örneğin, diş ve implant hizmetleri de sunan bir Ortodontist için kategoriler buradadır.

Seçtiğiniz kategoriler işinize bağlı olsa da, dişhekimliği sağlayıcılarının aralarından seçim yapmayı düşünebilecekleri bazı iyi seçenekler aşağıdadır:

 • Dişçi
 • kozmetik diş hekimi
 • pediatrik diş hekimi
 • Diş implantları sağlayıcısı
 • Diş Kliniği
 • ortodontist
 • Diş Sağlığı
 • acil diş servisi

Google İşletme profilinize sahip çıkarak ve kategorilerinizi optimize ederek, işletmeniz yerel sonuçlarda iyi performans göstermek için çok daha iyi bir konumda olacaktır. Artık daha gelişmiş yerel SEO taktiklerini düşünebilirsiniz. iyileştirme alıntılarıyerel geri bağlantılar ve iş incelemeleri oluşturma.

4. Hizmet Açılış Sayfaları Oluşturun

Diş hekimliği muayenehanenizin muhtemelen birden fazla farklı hizmeti vardır. Farklı hizmetler diş implantlarını, diş beyazlatmayı, aynı gün servisleri vb. içerebilir. Erken kontrol etmek isteyeceğiniz bir SEO girişimi, sunduğunuz her hizmet için oluşturulmuş açılış sayfalarınızın olmasıdır. Bu birkaç nedenden dolayı önemlidir:

 1. Müşteriler, muayenehanenizin her hizmet için tam olarak ne sağladığına ilişkin belirli bilgileri okuyabilir
 2. Arama motorları, kullanıcıların etraflarında aradıkları anahtar kelimeler için bu sayfaları sıralayabilecektir. “Acil diş hizmetleri” araması yapan bir kullanıcı, Google’da ana sayfanız yerine “Aynı Gün” sayfa sıralamanızı görebilir.
Tavsiye Edilen:  Herhangi bir kodlama olmadan kendi AutoGPT AI Aracınızı nasıl oluşturabilirsiniz?

Örneğin, bu sitenin acil durum hizmetleri sunduğu görülüyor ancak sitelerinde oluşturulmuş özel bir “Acil Durum” sayfası yok.

Bu sayfanın oluşturulması, sitelerinin “Acil Diş Hekimi Miami” gibi terimlerin görünürlüğünü artırmasına yardımcı olabileceğinden, bu kaçırılmış bir fırsat olabilir. Bu muhtemelen çok yüksek amaçlı bir aramadır.

Aşağıda, sitenizde özel bir açılış sayfası oluşturmak isteyeceğiniz hizmet örneklerini görebilirsiniz:

 1. diş beyazlatma
 2. Diş implantları
 3. Köprüler
 4. kaplamalar
 5. Yapıştırma
 6. takma dişler
 7. Invisalign

Sunduğunuz çoğu hizmetin, onlar hakkında derinlemesine konuşan haritalanmış bir açılış sayfasına sahip olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Hangi sayfaları oluşturacağınızdan emin değilseniz, ne tür sayfalar oluşturduklarını görmek için rakip web sitelerini incelemeyi düşünün.

5. Yerel Geri Bağlantılar Oluşturun

SEO’nun en önemli bileşenlerinden biri sitenize bağlantılar oluşturmaktır. Diğer sitelerden gelen bağlantılar, alan adınızın kaliteli malzeme içerdiğine ve referans vermeye değer olduğuna dair “güven oyu” işlevi görür. Genel olarak, güvenilir kaynaklardan sitenize yönlendiren daha fazla bağlantınız varsa, sitenizin arama motorlarında iyi sıralanması o kadar kolay olacaktır.

Yerel siteler için, bu girişime başlamanın harika bir yolu, yerel etki kaynakları bulmak ve geri bağlantılar oluşturmanın yollarını belirlemektir. Toplulukların büyük çoğunluğunda, iyi fırsatlar yaratacak yerel gazeteler, kulüpler, hayır kurumları, yemek blogları, işletmeler ve diğer kuruluşlar vardır.

Özellikle yerel bağlantıların peşinden gitmenin birkaç faydası vardır. Genel olarak, edinmeleri daha kolay olacaktır. Büyük olasılıkla, web sitesini yöneten kişiyle iletişim kurmanın daha kolay olduğu daha küçük kuruluşlarla çalışıyor olacaksınız. Ayrıca, yerel toplulukla olan bağlarınız, ortaklığınızı daha doğal hale getirecektir. Yerel bağlantılar ayrıca önemli bir adım olmak arama motorlarına sitenizin belirli bir coğrafi alanla alakalı olduğunu göstermek.

Miami örneğimize geri dönersek, yerel bir yayın yayınlıyor gibi görünüyor. “En İyi Diş Hekimleri” listesi Bu, bölgedeki en iyi uygulamaları sıralar. Bu, alakalı bir yerel bağlantı elde etmek ve müşterileri doğrudan makaleden çekmeye yardımcı olmak için harika bir fırsat olabilir.

Yerel sponsorluklar da gidilecek başka bir harika yol olabilir. Pek çok etkinlik ve organizasyon, yerel işletmelerden sponsor alacaktır. Örneğin, bu diş muayenehanesi Meetup.com’da yerel bir masa oyunu etkinliğine sponsor oluyor. Karşılığında, bir geri bağlantı alıyorlar.

Yerel bağlantılar arayabileceğiniz birçok farklı yer var. En iyilerinden bazıları şunlardır:

 1. Olaylar
 2. Ortak işletmeler
 3. buluşmalar
 4. Kulüpler
 5. hayır kurumları

Burada daha derine inmek istiyorsanız, bu bir Moz’dan harika rehber bu, etkinlikleri kullanarak yerel bölgenizde nasıl bağlantılar kuracağınız konusunda size oldukça eyleme geçirilebilir tavsiyeler verecektir.

6. Diş Hekimi Yapılandırılmış Verilerini Kullanın

Google’ın sitenizi daha iyi anlamasını sağlamanın harika bir yolu, yapılandırılmış verileri kullanmaktır. Yapılandırılmış veri Google’ın içeriğin ne hakkında olduğunu daha iyi anlaması için belirli bir sayfaya yerleştirilebilen koddur. Google bir sayfanın içeriğini anlamada çok usta olsa da, bu arama motoruna ek bir güven katmanı sağlayabilir.

Pek çok farklı şema türü olmakla birlikte, dişhekimliği uygulamaları için en alakalı olan şemadır. “Diş hekimi” yapılandırılmış verileri.

“Diş Hekimi” şemasında Google’a muayenehaneniz hakkında çok özel şeyler söyleyebilirsiniz. Google’a aşağıdakiler gibi bilgiler sağlayabilirsiniz:

 1. İşletme adı (isim)
 2. Telefon numarası (telefon)
 3. Adres (adres)
 4. Çalışma saatleri (açılışSaatleri)
 5. Sosyal medya profilleri (sameAs)
 6. Google Haritalar bağlantısı (hasMap)
Tavsiye Edilen:  Yeni Başlayanlar İçin Fiverr'da Nasıl Para Kazanılır?

Aşağıda, sitenizde kullanabileceğiniz yapılandırılmış verilere bir örnek verilmiştir.

Genel olarak, yapılandırılmış veriler en iyi şekilde bir geliştirici tarafından uygulanır. Sitenizi oluşturmak için biriyle çalıştıysanız, onlardan bu yapılandırılmış verileri ana sayfanıza eklemelerini isteyin. Daha teknik iseniz, kullanarak özel bir tane oluşturabilirsiniz. Şema Oluşturucu ve şablon veya Google Etiket Yöneticisi gibi bir araç aracılığıyla siteye ekleyin.

7. Site Kullanıcı Deneyimini İnceleyin

SEO performansınızı önemli ölçüde etkileyebilecek bir başka harika inceleme, sitenizin genel kullanıcı deneyimini incelemektir. Genel olarak Google, kullanıcının tam olarak aradıkları içeriği bulmasını kolaylaştıran siteleri sıralamak istiyor. Web sitenizi incelemek ve sitenizi kolaylaştırmak ve kullanıcıların istedikleri bilgilere ulaşmalarına yardımcı olmak için her türlü fırsatı araştırmak isteyeceksiniz.

Bir sitenin kullanıcı deneyimini etkileyen birçok farklı faktör olsa da, sitenizin sahip olduğundan emin olmanız gereken bazı unsurlar şunlardır:

 1. Harekete geçirici mesajları temizle
 2. Önemli karar alma faktörlerini (sigorta, ödeme) bilgilendiren sayfalar
 3. Belirli diş hizmetleri için açılış sayfaları
 4. Hızlı bir web sitesi deneyimi
 5. Basit gezinme yolları
 6. Sayfanın değer teklifini yakalayan güçlü görüntüler
 7. Okunabilir bir web sitesine izin veren temiz bir tasarım
 8. Dahili arama işlevi

Örneğin, bu sitenin ana sayfasına gittiğimizde, kullanıcıya sunulan iki bariz harekete geçirici mesaj olduğunu görebiliriz. Ekranın üst kısmındaki içerikte, size hemen “Finansman” veya “Üyelik” hakkında daha fazla bilgi alma seçenekleri sunulur. Bu, kullanıcı için sonraki adımların ne olduğunu çok net hale getirir.

Bu, kullanıcılara güçlü bir kullanıcı deneyimi sağlayan bir site UX’in başka bir iyi örneğidir. Doğrudan site gezintisinde, kullanıcıların bir karar vermeden önce etkileşimde bulunmak isteyecekleri önemli sayfaların ana hatlarını çizerler. Burada hangi hizmetlerin sunulduğunu, kabul edilen sigortaları ve ödeme seçeneklerini görebilirler.

Bu kritik sayfaların açık bir şekilde ana hatlarını çizerek, kullanıcıların bilgileri keşfetmesini ve bu diş sağlayıcının kişisel ihtiyaçları için en iyisi olup olmadığına karar vermesini kolaylaştırır.

Çözüm

Dental sitenizin arama görünürlüğünü iyileştirmek için pek çok fırsat vardır. Sitenizin anahtar kelimeleri, yerel SEO ve UX en iyi uygulamaları gibi temel ilkeleri anlayarak, sitenizi arama motorlarında iyi performans göstermesi için çok daha iyi bir konuma getireceksiniz. SEO daha uzun vadeli bir oyun olsa da, siteniz daha tutarlı bir şekilde trafik ve yeni hastalar oluşturabileceğinden, sonuçlar kesinlikle buna değer olabilir.

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.