Diğer İşletmelere Satışta Nasıl Başarılı Olunur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Diğer İşletmelere Satışta Nasıl Başarılı Olunur?

Diğer işletmelere satış yapmak büyük bir iştir. 2019 yılında küresel B2B e-ticaretin brüt ürün hacmi (GMV) şu şekilde gerçekleşti: 12 trilyon doların üzerindeve en hızlı büyüyen satış modelidir.

Yalnızca ABD’de B2B e-ticaret hacmi şaşırtıcı düzeydedir 6,4 trilyon dolar.

Bunlar dikkatinizi çekecek sayılardır. E-ticaret sektörünün bu sektörüne bu kadar çok para akıtılırken, kendinizi bu kazançlı satışları karşılamak için işinizi genişletme arayışında bulabilirsiniz.

B2B satış dünyası birden fazla iş modelini içerir, dolayısıyla B2B satıcıları homojen olmaktan çok uzaktır.

B2B ticaretinin ne olduğunu, neden bu kadar çekici olduğunu ve çeşitli versiyonlarının nasıl göründüğünü daha derinlemesine inceleyelim.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

Başlayalım.

#cta-visual-pb#Yüksek dönüşüm sağlayan bir Shopify veya BigCommerce mağazası oluşturunDönüşümleri artıran çarpıcı mağaza sayfaları ve açılış sayfaları oluşturarak mağaza tasarımınızı en iyi sayfa oluşturma aracıyla kendiniz yapın.Bu gün başlayacağım

B2B e-ticaret nedir?

İşletmeler arası (B2B) e-ticaret, çeşitli büyüklükteki şirketler arasında dijital ticaret doğrudan son kullanıcıya göndermek yerine.

Bu satış olabilir:

 • Üreticiler ve toptancılar arasında
 • Üreticiler ve distribütörler arasında
 • Toptancılar ile perakendeciler veya satıcılar arasında
 • Toptancılar ile okullar, hastaneler veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında
 • Son kullanıcı için ortak işletmeler arasında
 • Alıcı odaklı B2B pazaryerleri aracılığıyla
 • Çevrimiçi portallar aracılığıyla

Gördüğünüz gibi B2B ortamı karmaşıktır.

Geleneksel olarak bu ticaretin çoğu şahsen, telefonla veya e-posta yoluyla gerçekleşiyordu. Son yıllarda bu hızla çevrimiçi ortama taşındı (bununla ilgili daha sonra).

E-ticaret denildiğinde çoğu kişinin aklına hemen kendilerine bir şeyler satan markalar yani son kullanıcılar gelir. Bu işletmeden tüketiciye (B2C) markalar kitlelere yöneliktir ve bu nedenle daha yaygın olarak bilinir.

Bu bağlamda bu iki e-ticaret modelinin nasıl farklılaştığını merak edebilirsiniz. Sorduğunuza sevindik.

B2B ve B2C: Fark nedir?

B2B ile B2C arasındaki temel fark alıcıdır.

B2C, satın alımları büyük ölçüde kişisel (ve daha küçük) olan tüketicilere ulaşmaya ve onlara satış yapmaya odaklanır.

B2B alıcıları, şirketteki herhangi bir kişi yerine, hedefleri kuruluşun ihtiyaçlarıyla uyumlu olan diğer işletmelerdir.

Müşterinin kim olduğu konusundaki bariz farkın ötesinde, B2B ile B2C arasındaki temel farklar şunlardır:

 • Satış döngüsü. B2B satış döngüleri, B2C satış döngülerinden daha uzun ve karmaşıktır.
 • Satın alma işlemlerini tekrarlayın. B2B alıcıları şirketlerle ilişkilerini sürdürme ve onlardan düzenli alışveriş yapma eğilimindeyken, B2C alıcıları bir markadan yalnızca bir ürün satın alabilir.
 • Satın alma hacmi. B2B satın alımları B2C satın alımlarından çok daha büyüktür.
 • Market boyu. B2B e-ticaret pazarı, B2C pazarının neredeyse iki katı değerindedir (2021’de 3,99 trilyon dolara karşılık 6,8 trilyon dolar).
 • Karar vericiler. Bir satın alma işlemini tamamlamak için B2B alıcılarının grup katılımına ihtiyacı vardır; burada B2C alıcıları kendileri veya tanıdıkları biri için satın alan bireylerdir.
 • Satın alma motivasyonu. B2B alıcıları işin ihtiyaçları tarafından motive edilirken, B2C alıcıları duygularıyla motive edilir.
 • Pazarlama. B2B satın alımları daha az pazarlama odaklı ve daha çok ihtiyaç temelliyken, B2C alıcıları satın alma kararlarını genellikle pazarlama varlıklarına göre verir.

B2B ticaret modeli türleri

Tek tip B2B e-ticaret sitesi veya iş modeli yoktur. Son kullanıcıya yakınlıklarına göre sıralanan çeşitli B2B iş modellerine bakalım.

B2B2C (diğer adıyla müşteri odaklı model)

Bazı B2B şirketleri, B2C müşteri tabanına erişmeye çalışmaktadır. Baş harfleri burada birleştirip korkunç bir parolayı andıran bir Frankenstein canavarına dönüştürüyoruz.

B2B2C’ye girin, burada Bir B2B şirketi bir B2C şirketiyle ortak oluyor Ürün veya hizmetlerini tüketiciye satmak.

Resim: TULA

Bu model en açık şekilde Klarna ve Afterpay gibi şirketlerin şimdi al sonra öde (BNPL) ödeme modelinin yükselişinde temsil edilmektedir.

Bu fintech markaları, müşterilerine ulaşmak ve onlara satış yapmak için e-ticaret markalarıyla ortaklık kuruyor.

Toptan satış (diğer adıyla alıcı odaklı model)

Toptan satış modeli var distribütörlerden ve üreticilerden toplu alım yapan işletmeler Daha sonra tüketiciye perakende satış yapmak.

Alibaba ve DHgate gibi çevrimiçi toptan satış pazarları, alıcıları önceden inceledikleri tedarikçiler ve üreticilerle buluşturur. Bu alıcı odaklı pazaryerleri toptan satın almayı kolaylaştırır.

Resim: Tundra

B2C tüccarları, işletmelerin giriş yapması için sitelerindeki toptan satış portalları ile B2B satışına da girebilirler. Copper Cow gibi markalar Shopify mağazalarını hem tüketicilere hem de işletmelere kolayca satış yapmak için kullandı.

Distribütörler (AKA aracı odaklı model)

Distribütörler B2B pastasının lojistik parçasıdır. Ürünlerin pazarlanması, satışı, paketlenmesi ve nakliyesini yürütmek bir üreticiden.

Resim: Amazon

Bazı üreticiler doğrudan diğer işletmelere ve tüketicilere satış yaparken, çoğu genellikle kendileriyle son kullanıcı arasındaki boşluğu kapatmak için bir aracı (dağıtımcı) kullanmayı tercih ediyor.

Distribütörler ve üreticiler, karşılıklı yarar sağlayan bir iş modeli sağlamak için ortaklıklar kurabilirler. Birçok işletme, ürünlerini dağıtmak için Fulfillment By Amazon’u (FBA) kullanıyor.

Üreticiler (diğer adıyla tedarikçi odaklı model)

B2B döngüsünün başlangıcı, üreticiler çok büyük ölçekte ürünler yaratıyor distribütörlere, toptancılara, perakendecilere, diğer üreticilere ve hatta bazen son kullanıcıya satış yapıyoruz.

Tek bir ürün birden fazla üreticinin eseri olabilir.

Örneğin, otomobil şirketleri bir aracın tek tek parçalarını diğer üreticilerden temin ediyor. Giyim markaları da kumaşlarını, düğmelerini ve fermuarlarını birçok farklı üreticiden alıyor.

Resim: Elma

Apple örneğinde, hem üreticiler (bileşenler için) hem de üreticinin kendisi tarafından tedarik ediliyor.

Birçok üreticinin aksine Apple doğrudan tüketicilere satış yapıyor Ve işletmeler.

Tavsiye Edilen:  İlgi Çekmek İçin Pazarlamada Memler Nasıl Kullanılır?

B2B e-ticaretin faydaları

Başka işletmelere satış yapmak, bir marka oluşturmak ve büyütmek isteyen tüccarlar için önemli avantajlara sahiptir. En iyi B2B e-ticaret avantajlarından bazılarına bakalım.

 • Büyüyen bir pazara erişim. B2B sektörü hızla büyüyor, dolayısıyla şimdi girmek bu büyüme potansiyeline erken erişim anlamına geliyor.
 • Daha büyük bireysel satışlar. Satışların tamamlanması B2C satışlarına göre daha uzun sürse de, harcanan çabanın karşılığında her satış çok daha değerlidir.
 • Tahmin edilebilir satışlar. B2B müşterileri tedarikçileriyle ilişkilerini sürdürme eğiliminde olduğundan, müşteri kaybı o kadar yüksek bir risk değildir ve satış tahminleri daha nettir.
 • Çevrimiçi olarak daha fazla alıcı. Genç nesiller birçok kuruluş için karar vericiler haline geldikçe, bu B2B işlemleri çevrimiçi ortama taşınıyor ve bu ticari müşterilere daha fazla erişim olanağı sağlıyor.
 • Artan satış potansiyeli. B2B pazarının B2C pazarından çok daha büyük olduğu göz önüne alındığında, satış potansiyeli çok büyük.
 • Ölçeklenebilirlik. Doğru yazılımın mevcut olması ve piyasanın nabzını tutmanız durumunda B2B işinizi ölçeklendirmek daha kolaydır.
 • Daha düşük genel giderler. Daha büyük bireysel siparişler ve sistemleri çevrimiçi hale getirmenin verimliliği sayesinde, bir B2B işini yürütmenin maliyeti daha düşük olur ve daha yüksek gelir akışlarına dönüşebilir.

Her ne kadar B2B ticaretin büyük oranda çevrimdışı gerçekleştiği yönünde bir algı olsa da McKinsey şunu buldu: B2B markalarının %65’i Çeşitli sektörlerden şirketler artık çevrimiçi işlem yapıyor.

Resim: McKinsey & Co

Bu rakam 2021’de sadece %53 seviyesindeydi; bu da satıcıların e-ticaretin faydalarını ne kadar hızlı fark ettiğini gösteriyor.

Aynı rapora göre, E-ticaret artık B2B satıcıları için en etkili satış kanalıyüz yüze, görüntülü, çevrimiçi sohbet, telefon, e-posta ve faksı geride bırakıyor.

B2B çevrimiçi satışları, salgının başlangıcından bu yana önemli bir büyüme kaydetti. 2020’den 2021’e kadar B2B e-ticaret satışları %17,8 artışla 1,63 trilyon dolara ulaştı.

Ve B2B alıcıları tekrar çevrimdışına geçeceğine dair hiçbir işaret göstermiyor.

2021’in sonunda Gartner şunu buldu: B2B alıcılarının %72’si yakın zamanda çevrimiçi olarak önemli bir satın alma işlemi gerçekleştirdik, ve %83’ü çevrimiçi sipariş vermeyi veya ödeme yapmayı tercih ediyor.

Bu büyüme, özellikle geleneksel olarak çevrimiçi faaliyet göstermeyen sektörler için bazı ek karmaşıklıkları da beraberinde getiriyor.

Üreticiler için e-ticaret siparişlerini almak ve yerine getirmek karmaşık bir iş olabilir. Buna göre Statista:

“E-ticarete katılmak için üreticilerin veri envanter sistemlerini geliştirmeleri ve üretim, depolama ve teslimat programlarını senkronize etmeleri gerekiyor.”

B2B e-ticaret platformlarının avantajları nelerdir?

Verimlilik ve ölçeklenebilirlik sağlayacak uygun araçlar olmadan B2B işinizi yürütmek istemezsiniz.

İşinizi yürütmek için faks ve telefon siparişlerine, yüz yüze satış toplantılarına ve karmaşık elektronik tablolara güvendiğiniz günler geride kaldı.

İşinizi basitleştirmek için özel sistemlerin mevcut olması önemlidir.

Bu, ürün bilgi yönetiminizi (PIM), müşteri ilişkileri yönetiminizi (CRM), kurumsal kaynak planlamanızı (ERP), sipariş yönetim sisteminizi (OMS), içerik yönetim sisteminizi (CMS), e-ticaret platformunuzu ve ön uç katmanınızı içerir.

Bu sistemlerin birbirleriyle konuşması ve hem tüccarlar hem de alışveriş yapanlar için rakipsiz deneyimler sağlamak amacıyla doğru verileri ileri geri hareket ettirmesi gerekiyor.

Tüm bu sistemlerin birlikte iyi bir şekilde çalışmasını sağlamak için, bunları aşırı karmaşıklık olmadan sorunsuz bir şekilde birbirine bağlayan bir e-ticaret platformuna sahip olmanız gerekir.

Shopify Plus, BigCommerce ve Adobe Commerce (Magento) gibi platformlar, kullanılabilirliklerini genişletmek amacıyla hayati önem taşıyan yazılımlarının yanı sıra kullanışlı uygulama ve entegrasyon pazarlarına bağlanmak için güçlü API’ler kullanır.

İyi bir B2B e-ticaret platformunun faydalarını hızlıca sıralayalım:

 • Kolay ölçeklenebilirlik. Doğru teknolojilerle işletmenizi ölçeklendirmenin yönetimi daha kolay hale gelir.
 • Yeni pazarlara açılın. B2B satışlar için oluşturulmuş bir platform, bölgesel pazarlarınız veya alt markalarınız için birden fazla vitrin oluşturmanıza olanak tanır.
 • Yükselmiş satışlar. Markanızı daha fazla pazara açarak ve süreçlerinizi basitleştirerek satışlar artabilir.
 • Teknoloji yığınınız üzerinde daha fazla kontrol. API’ler aracılığıyla birçok farklı teknolojiyle sorunsuz bir şekilde entegre olmak, markaların teknoloji yığınlarını seçmesine olanak tanır.
 • Basitleştirilmiş süreçler. Teknoloji yığınınızı doğru platformla entegre etmek, çevrimiçi mağazanızı yönetmeyi kolaylaştırır ve işinizi yürütmenize olanak tanır.
 • Güçlü analitik. Doğru veriler ve mükemmel görselleştirmeyle daha iyi iş kararları verebilir ve müşterilerinize daha iyi, daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilirsiniz.

#cta-visual-pb#Yüksek dönüşüm sağlayan bir Shopify veya BigCommerce mağazası oluşturunDönüşümleri artıran çarpıcı mağaza sayfaları ve açılış sayfaları oluşturarak mağaza tasarımınızı en iyi sayfa oluşturma aracıyla kendiniz yapın.Bu gün başlayacağım

B2B e-ticaret için en iyi uygulamalar

Diğer işletmelere satış yapmak belirli bir dereceye kadar B2C satışına benzeyebilir ancak aynı kurallara uymaz.

Daha önce de belirttiğim gibi B2B alıcılarının motivasyonları B2C alıcılarının motivasyonlarından çok farklıdır. Doğru pazarlama stratejisini ve kullanıcı deneyimini oluşturmak söz konusu olduğunda motivasyon her şeydir.

B2B e-ticaret satışları için dikkate alınması gereken bazı temel stratejilere bir göz atalım.

Çevrimiçi bir varlık oluşturun

B2C ticaretinin giderek çevrimiçi hale gelmesi gibi, B2B alıcıları da artık telefonla, e-postayla veya şahsen bağlantı kurmak yerine çevrimiçi araştırma ve satın almayı tercih ediyor.

Bu, B2B satıcılarının, satın alma yolculukları boyunca akılda kalabilmek için çevrimiçi varlıklarını geliştirmek için daha fazla enerji harcamaları gerektiği anlamına geliyor.

Bu müşterilerin çevrimiçi satıcıları nasıl bulduğunu anlamanız gerekir, böylece araştırmalarına başlarken (ve bitirirken) orada olabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Tüm Zamanların En İyi 14 Ünlü Siyah Oyuncusu

Birçok tüketici gibi bu alıcılar da potansiyel satın alımları araştırmak için arama motorlarını kullanıyor.

Bu, dönüşüm hunisinin en üstünden başlayıp, geniş konu başlıklarının yer aldığı alt kısmına kadar, ürün odaklı ayrıntılara kadar, onların sorularını yanıtlayan, ürün odaklı içerik oluşturmanız gerektiği anlamına gelir.

Nasıl yapılır kılavuzları, e-kitaplar, SSS’ler, beden kılavuzları vb. gibi içerikler oluşturabilirsiniz.

Hedefli reklamlarla hedef kitlenizi bulun

Özellikle internette ilgi çekmeye çalışırken ideal hedef kitlenizin önüne çıkmanın hızlı bir yolunu bulmanız gerekir.

SEO içeriğiniz uzun vadede belirleyici olsa da sıralamaya girip trafik görmeye başlamak zaman alacaktır. Ücretli reklamlar (Google, Facebook, LinkedIn vb. aracılığıyla) markanızı kitlelere ulaştırmak için zaman kaybetmeyin.

Her birinin, tam olarak doğru kişilere ulaşmanıza yardımcı olacak kendi hedefleme mekanizmaları (anahtar kelimeler, iş unvanları, beğeniler, demografik bilgiler) vardır. Ve yalnızca tıkladıklarında ödeme yaparsınız veya yeterli görüntüleme elde edersiniz.

Tamamen benzersiz alışveriş deneyimleri yaratın

Alıcılar alışveriş yaparken çok sayıda web sitesi görüyor. Dikkat çekmezseniz kolayca unutulursunuz.

Bu nedenle tüccarlar, zengin satış ve özel alışveriş deneyimleriyle unutulmaz vitrinler oluşturmaya daha fazla zaman harcıyor.

Bunu kolaylaştırmak için birçok B2B markası, benzersiz ürünlerini göstermeyi unutulmaz bir çevrimiçi deneyimle dengelemek için sürükle ve bırak sayfa oluşturma araçlarını kullanır.

Ödeme deneyimini kolaylaştırın

Müşteri deneyimi, alışveriş sepetini tamamladıktan sonra bitmiyor.

Ödeme deneyiminin ne kadar sorunsuz olduğunu ve bunu nerede daha basit ve alışveriş deneyiminin geri kalanı kadar yararlı hale getirebileceğinizi düşünmeniz gerekir.

Alıcı, satın alma işlemini burada tamamlamaya niyetli olsa da, bu, kişiselleştirilmiş önerilerle siparişlerine ekleme yapmaya ikna olamayacakları anlamına gelmez. B2B siparişlerinin daha büyük ve daha az olması nedeniyle, ihtiyaç duydukları her şeyle ayrılmaları çok önemlidir.

Ödeme aynı zamanda onlara nakliye ve garanti bilgilerine ilişkin seçenekleri sunduğunuz yerdir; bu nedenle, sizinle son etkileşimlerini olumlu hale getirmek için onlara doğru ayrıntıları ve yeterli esnekliği verin.

Tamamlamayı hızlandırın

Alıcının sizinle yaşadığı deneyimin son ayağı, siparişlerinin kapılarına ulaşmasıdır.

Bu deneyimi siz ve müşterileriniz için mümkün olan en iyi hale getirmek için, bütçenizi aşmadan hızlı teslimat yapabilen bir distribütörden yararlanmalısınız.

Doğru sipariş karşılama şirketi ile satın alma sonrası mükemmel hizmet sağlayabilirsiniz Ve takımınızın tabağından işi çıkarın.

Şimdi satın al sonra öde işlevini ekleyin

B2B satışlarındaki ödemeler, nakit akışlarını yönettikleri için müşteri siparişlerinin boyutunda sınırlayıcı bir faktör olabilir.

B2B müşterileriniz için BNPL gibi ek ödeme seçenekleri eklemek, sipariş boyutlarını artırabilir ve sipariş süreçlerini basitleştirebilir.

Bunun ötesinde, erken ödeme için indirimler de sunabilirsiniz; bu, müşterilerinizle daha iyi devam eden ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Otomatik yenilemeyi ve yeniden siparişleri etkinleştirin

B2B alıcılarınız sizden satın aldıklarında bir iş yapıyorlar ve çoğu insan gibi işlerini basitleştirmek istiyorlar. Tekrarlanan siparişler söz konusu olduğunda, otomatik yenileme zaman tasarrufu sağlar.

Yaygın olarak satın aldıkları ürünleri kolayca yeniden sıralama yeteneği için de aynı şey geçerlidir.

Onlara siparişlerinin kolay erişilebilen bir kaydını vermek ve yeniden sipariş vermek için bir düğmeyi tıklatabilme yeteneği onlara başka bir şey yapmaları için zaman verir ki bu hepimizin gerçekten istediği şeydir.

Mükemmel müşteri hizmetlerine yatırım yapın

Daha büyük siparişler ve daha az alıcı söz konusu olduğunda, alıcılarınızla değerli ilişkiler kurmak için yoğun müşteri desteği sağlamak mantıklı olacaktır.

Müşteriyi elde tutmak, B2B markanızı büyütmenin anahtarıdır; Alıcıları mutlu edebilecek ve daha fazlasını almak için güvenilir bir şekilde geri gelmelerini sağlayacak bir müşteri destek ekibi oluşturun.

Özel hesap yöneticileri, alıcıların kendilerine yardım etmeye hazır birisinin her zaman bulunduğunu bilmesini sağlayarak müşteri hizmetlerine kişisel bir dokunuş sağlayabilir.

Çok kanala gidin

Çok kanallı ticaret tamamen müşterilerinizin nerede olduğunu göstermekle ilgilidir.

Her satış ve pazarlama kanalına gereksiz yere zaman ve para harcamak yerine, Çabalarınızı müşterilerinizin bulunacağı yerlere odaklayın ve onlara bu kanallarda tutarlı bir deneyim sağlayın.

Bu, SEO ve satış etkinleştirme için harika içerik oluşturmak, odaklanmış ücretli reklam kampanyaları uygulamak, sosyal medyada akıllarda kalmak, çevrimiçi varlığınızı çevrimdışı deneyimlerle bütünleştirmek ve siparişleri yaratıcı yollarla yerine getirmek anlamına gelir.

B2B e-ticaret örnekleri

Artık B2B ticaretin ne olduğunu, çevrimiçi ortamda nasıl göründüğünü ve bunu markanız için nasıl gerçekleştirebileceğinizi anladığımıza göre, bazı B2B başarı öykülerine bakalım.

Amazon Business – B2C canavarının toptan satış kolu

Amazon’u bu noktada herkes biliyor ama çoğumuz onu bir B2B markası olarak düşünmüyoruz.

B2B kolları, Amazon İşofisler, okullar ve diğer çeşitli işletme türleri için toptan e-ticaretin mükemmel bir örneğidir.

Statista, 2025 yılına kadar Amazon Business’ın büyük bir başarıya ulaşacağını tahmin ediyor 83,1 milyar dolarlık GMV. GMV’leri 2021’de 31,5 milyar dolardı, dolayısıyla büyüme gidişatları dik.

Tıpkı B2C işlerinde olduğu gibi, bu başarıyı bir şirketin ihtiyaç duyabileceği hemen hemen her şeyi sunarak ve süreci tüm ekip üyeleri için süper kolaylaştırarak gerçekleştiriyorlar.

Ofis, dinlenme odası, güzellik salonları, restoranlar, BT departmanı, temizlik, hastaneler ve daha fazlası için malzeme satıyorlar.

Copper Cow Coffee – B2B e-ticaret portalından yararlanan bir DTC markası

Bakır İnek Kahvesi sabah kahvelerinden biraz farklı olmak isteyen insanlara sürdürülebilir tek kullanımlık Vietnam usulü dökme latte satan, yenilikçi bir doğrudan tüketiciye (DTC) markadır.

Tavsiye Edilen:  Fiyatlandırma Sayfası Tasarımı: Dönüşümleri ve Müşteri Güvenini Nasıl Artırırsınız?

E-ticaret siteleri öncelikle son kullanıcıya yönelik olsa da sağlıklı bir B2B toptan satış operasyonu da yürütüyorlar. Whole Foods bunları stokluyor bile!

Copper Cow, Shopify Plus’ı kullanarak toptan satış müşterileri için çevrimiçi bir portal oluşturabiliyor. İşletmeler bir form dolduruyor ve onaylanması halinde çevrimiçi sipariş vermek için oturum açma bilgilerini alıyor.

#cta-paragraph-pb#Potansiyel müşterileri cezbetmek için Copper Cow, Shogun Sayfa Oluşturucu ile oluşturulmuş bir açılış sayfası kullanıyor.

Theo Chocolate – CPG perakendecileri için toptan satış programı

Seattle’ın ünlü çikolatacısı mütevazı çikolata fabrikasında sağlıklı bir B2C işi yürütüyor, ancak bunları aynı zamanda çok geniş mağazalarda da bulabilirsiniz. Bu onların toptan satış programı sayesinde.

Perakendeciler ve restoranlar, çok çeşitli paketlenmiş çikolata ve mutfak malzemeleri için toptan fiyat almak için web sitelerinde başvuruda bulunabilirler.

İşletmeler, ihtiyaç duydukları şeyleri almak ve onaylandıklarında programlarına göre yeniden sipariş vermek için kolay çevrimiçi portallarını kullanabilirler.

Ice Cobotics – Çeşitli endüstriler için fütüristik bir temizleme çözümü

Buz Kobotiği Buradaki diğer örneklerden farklı türde bir B2B şirketidir.

Hastaneler, oteller, havaalanları, marketler, imalatçılar vb. gibi her tür bina için harika temizlik robotları üretiyorlar ve bunları abonelik formatında sunuyorlar.

Bu üst düzey elektrikli süpürgeler ve temizleme makineleri, otonom teknoloji ve veri analitiğiyle donatılmış olup, temizliği müdahale gerektirmeyen bir iş haline getirir.

Çarpıcı web siteleri, güçlü görseller ve animasyonlarla ürün gruplarını sergiliyor.

İlgilenen işletmeler bir keşif çağrısıyla başlar ve oradan devam eder. Oradan ekipman aboneliğini yönetmek için çevrimiçi bir portalları var.

noissue – B2B (ve B2C) özel sürdürülebilir ambalaj markası

E-ticaret markalarının başarılı olması için pek çok şeye ihtiyacı vardır ancak çok az şey, ürünlerini paketledikleri şey kadar hayatidir.

Ambalaj markası hiçbir sorun farklı sektörlerdeki markalar için her türden özel ambalaj ürünleri yaratır.

İster nakliye için kutular, postalar ve etiketler, ister ürün ambalajı için çantalar, kutular ve bardaklar olsun, noissue’nun markanız için özelleştirilebilen sürdürülebilir çözümleri vardır.

Müşteri yolculuğu boyunca zengin deneyimler yaratmak isteyen markalar için özel ambalaj kullanmak, marka kimliğini kutu açma deneyimine kadar sunabilir.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir e-ticaret vitrini oluşturunShogun Sayfa Oluşturucu ile ürününüzün hak ettiği mağazayı oluşturabilirsiniz.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

B2B e-ticaret SSS’leri

B2B e-ticaretin pazar büyüklüğü nedir?

2021 yılında küresel B2B e-ticaret pazarının büyüklüğü şu şekilde değerlendirildi: 6,88 trilyon ABD Doları. 2022’den 2030’a kadar yıllık %19,7 bileşik büyüme oranında büyümesi öngörülüyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, B2C pazar büyüklüğü şu şekilde değerlendirildi: 2021’de 3,99 trilyon dolar.

B2B e-ticaret satışının tanımlayıcı özellikleri nelerdir?

B2B satışın en göze çarpan özelliklerinden bazıları büyük sipariş boyutları, daha uzun satış döngüleri, ihtiyaca dayalı satın alma motivasyonu, minimum sipariş miktarları ve çevrimiçi portallardır.

B2B, B2C’den daha mı karlı?

Her zaman böyle olmasa da B2B, B2C’den daha karlı olma potansiyeline sahiptir.

B2B müşterileri daha büyük alımlar yaptığından ve sıklıkla tekrar alıcı olduklarından, bu işletmeler daha yüksek kar elde edebilir.

Bununla birlikte, birçok B2C markasının müşteri tabanı, daha küçük satın alma boyutlarına sahip olsa bile, B2B markalarına göre çok daha geniştir.

B2B markanız için etkili bir e-ticaret stratejisi oluşturun

B2B ticaret herkese göre olmasa da ivmesini inkar edemezsiniz. Diğer işletmelere satış yapmayı merak edenler için bu, atlamak için harika bir zaman.

B2B satışının, çevrimdışı taktiklere bu kadar uzun süre güvendikten sonra e-ticaret ayaklarını bu kadar çabuk bulduğunu görmek, satıcıların fırsatı gördüklerinde ne kadar bilgili olabileceğini gösteriyor.

Ancak doldurulması gereken bir form içeren bir web sitesi oluşturmaktan daha fazlasını gerektirir.

B2B satıcıları, çevrimiçi B2C satıcılarının yıllardır geliştirdiği stratejilerden yararlanabilir. Zengin satış, hedefli pazarlama mesajları, çok kanallı strateji ve müşteri eğitimi başarınız için kritik öneme sahiptir.

Müşterinizi anladığınız sürece B2B ticarette kesinlikle başarılı olacaksınız.

#cta-visual-pb#B2B markanız için gerçek anlamda özel bir vitrin oluşturunShogun Sayfa Oluşturucu ile ürününüzün hak ettiği mağazayı oluşturabilirsiniz.Ücretsiz oluşturmaya başlayın