Dijital Ajans ve Serbest Çalışan: Doğru Seçim Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Dijital Ajans ve Serbest Çalışan: Doğru Seçim Nasıl Yapılır?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Bir dijital ajansla çalışmalı mıyım? Yoksa serbest meslek mi? …nasıl seçerim?!

Bir işletme sahibi veya pazarlama müdürü olarak, kafanızda birkaç tabak döndürürken aynı anda 10 şeyle uğraştığınızı hissettiniz mi? İlgilenecek o kadar çok şey var ki, bazen gün içinde yeterli saat yokmuş gibi geliyor.

Başarılı bir iş kurmanın en önemli parçalarından biri, inanılmaz derecede güçlü bir pazarlama yaklaşımına sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Pazarlama stratejinizi oluşturmak için kimi seçtiğiniz, tüm farkı yaratacaktır. Bir dijital ajansla gitmeyi seçebilirsiniz. Ya da serbest pazarlamacı ile çalışmaya karar verebilirsiniz.

Bu makalede, bir ajansla ve bir serbest çalışanla çalışmak arasındaki farklara bakıyoruz ve bu seçimi yapmanın en iyi yollarını inceliyoruz.

Hadi dalalım.

[Add Banner Here]

Ajans veya serbest çalışan arasında karar vermenin tam zamanı

Başlangıç ​​aşamasının başlarında, dijital pazarlamayla ilgilenmeniz sizin için mantıklı olabilir. Ne de olsa kendi markanızın sesini ve üslubunu biliyorsunuz. Ama şimdi, iş patlama yaşıyor ve yapacak 101 başka işiniz var. Bazı ücretsiz pazarlama hizmetlerini kollara ayırmanın ve işe almanın zamanı gelmedi mi?

Bu, kendi iş gelişimim sırasında kendimi içinde bulduğum durumun tamamen aynısıydı. Bazı pazarlama temellerini biliyordum ve sınırlı bir bütçeyle yardım istemenin bir anlamı yoktu. Ancak işim büyüdükçe günlük işlerim birikti ve her şeyi tek başıma halletmek neredeyse imkansız hale geldi. Bir arkadaşım bir serbest çalışan veya dijital ajans aramamı önerdi.

Ancak bir serbest çalışan mı yoksa bir dijital ajans mı aramam gerektiğini merak ettim. Küçük veya orta ölçekli bir işletme olarak bu, her zaman hak ettiği ilgiyi görmeyen yaygın bir ikilemdir.

Serbest çalışan ile dijital ajans arasında seçim yapmak neden bu kadar zor?

Seçenekleriniz sonsuzdur (kelimenin tam anlamıyla hiç bitmeyen). Google’a serbest dijital pazarlama veya dijital pazarlama ajansı yazmanız yeterlidir ve arama ifadesi (bugün itibariyle) 39.100.000 sonuçla geri gelir. Bu, filtrelemeye başlamak için çok fazla.

Ve işte iş nişiniz – bir pazarlama uzmanı herkese uyan tek beden değildir. Bazı pazarlama serbest çalışanları, konu moda olduğunda dünyadaki tüm bilgi birikimine sahip olacak, ancak sağlık sektörü veya teknoloji dünyası hakkında hiçbir fikirleri olmayacak.

Serbest çalışan veya dijital ajans – temel bilgilerle başlayın

Bir dakikalığına geriye gidelim – bunu yeni düşünmeye başlayanlar için, hadi bazı temel bilgileri aradan çıkaralım.

Serbest çalışan nedir?

A serbest çalışan büyük olasılıkla geçmişte büyük bir şirkette çalışma deneyimine sahip olacak, ancak hizmetlerini kendi başlarına sağlayacak bağımsız bir pazarlama danışmanıdır. Müşteri edinmekten, müşteri projelerini teslim etmekten ve tekrar serbest iş almaktan yalnızca onlar sorumludur. Bir serbest çalışanın rolü, bir sanal asistan, yazar, pazarlama danışmanı, stratejist veya e-posta pazarlamacısını içerebilir.

Serbest meslek artıyor. A son çalışma 53 milyon Amerikalının – işgücünün inanılmaz yüzde 34’ü – şu anda serbest çalışan olarak çalıştığını ve bu onların ana veya ek gelir kaynağı olduğunu gösteriyor. 2027 yılına kadar ABD işgücünün %50’den fazlası tamamen esnek ekonominin bir parçası olan bağımsız serbest çalışanlar olması bekleniyor.

Dijital ajans nedir?

A dijital ajans genellikle tam zamanlı çalışanlardan veya müşteriler için pazarlama faaliyetleri yürüten bağımsız yüklenicilerden oluşan bir grup pazarlamacıdır. Projeler arasında sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, içerik yazımı, grafik tasarım, pazarlama ve iş danışmanlığı ve çok daha fazlası yer alabilir.

Tavsiye Edilen:  Thinkific'teki En İyi 10 İçerik Oluşturucudan biri olan Mina İrfan, TCommerce'i Kullanarak İşini Nasıl Kolaylaştırıyor?

Ajans modeli nedir?

Ajans modeli, pazarlama uzmanlarından oluşan daha geniş bir ekibi, pazarlamacıların genellikle projelerini seçemeyecekleri ve üzerlerine bir dizi beklenen hedefin yerleştirileceği klasik bir hiyerarşik sistem aracılığıyla yöneten bir ajans sahibinden oluşur. Bir ajans kurmak gerçekten zordur, bu nedenle sahibi, çok sayıda projesini yürütebilecek birini bulma umuduyla sık sık yakınlaştırma toplantıları planlamak veya adaylarla yüz yüze görüşmek zorunda kalacaktır.

Serbest ajans nedir?

Serbest ajans, müşterilere hizmet vermek için birlikte çalışan uzak bir serbest çalışan ekibinden oluşan bir ajanstır. Önde gelen birçok reklam ajansı, maliyetleri azaltmak ve en iyi yetenekleri işe almak için serbest ajans modelini kullanır.

Tüm işletmelerin aynı ihtiyaçlara sahip olmayacağına şüphe yok ve bu nedenle bu karar kesin değil. Benim durumumda, küçük ama büyümekte olan şirketimin bilgi birikimine, zamana ve en önemlisi işime olan inancına sahip kendini işine adamış bir kişiye ihtiyacı vardı.

Sıfırdan bir iş planı oluşturacak birine ve tüm bunları bana anlayabileceğim bir dilde açıklayacak sabra ihtiyacı vardı. Bu, pazarlama çabalarımı baştan sona yönetebilecek bir dijital ajanstan değil, yalnızca bir serbest çalışandan gelebilir. Bir serbest çalışanı kullanmanın gerçekten sevdiğim yanı, onun potansiyel bir müşteri olmasıydı, bu nedenle farklı pazarlama çabalarını denemek söz konusu olduğunda harika bir test vakasıydı.

Serbest çalışan ile dijital ajansın artıları ve eksileri

Her ikisinin de birçok maliyeti ve faydası vardır, ancak bir karar verilmesi gerekir. Ekstra pazarlama yardımı getirme çabamda sayısız hata yaptıktan sonra, burada serbest çalışanlar için bir dijital ajansa kıyasla bazı artılar ve eksiler var.

yetenekler

Serbest çalışan

profesyonel: Serbest çalışanlar genellikle çok yönlü profesyonellerdir. Serbest çalışanların çoğu kariyerlerine kendi başlarına başlamazlar ve serbest meslek sahibi olmaya karar vermeden önce genellikle birkaç şirkette çalışırlar. Bu, pazarlama ve iş dünyasına bakış açıları söz konusu olduğunda onlara daha geniş bir bakış açısı sağlar. Serbest çalışanınızı seçerken, ister web sitesi oluşturma, ister SEO veya sosyal medya olsun, size tam olarak ihtiyaçlarınızı karşılamada mükemmel olan birini bulabilirsiniz. Belirli nişinizde doğru deneyim düzeyine sahip birini de seçebilirsiniz.

ile: Çok çeşitli odaklanmış becerilere sahip bir serbest çalışan bulmak zor olacaktır, bu da birden fazla serbest çalışan aramak zorunda kalabileceğiniz anlamına gelir. Vizyonunuzu tekrar açıklamak ve birden fazla freelancer ile çalışmak zaman alabilir.

Dijital ajans

profesyonel: Bir dijital ajansla, muhtemelen çok çeşitli becerilere sahip olacak bir grup deneyimli pazarlamacıya sahip olacaksınız. Vizyonunuzu tekrarlamanız gerekmeyecek ve işiniz için neyin en iyi olduğuna gelince hepsi aynı sayfada olacak.

ile: Kiminle çalışacağını seçemeyeceksin. Dijital ajans, işletmenize bir pazarlamacı tahsis eder ve genellikle işletmenizin büyüklüğüne göre rastgele seçilir. Daha büyük bir işletmeyseniz, deneyimli bir pazarlamacı alabilirsiniz. Bununla birlikte, daha küçük bir işletme muhtemelen bir pazarlama çaylağı ile eşleştirilecektir.

Hizmet

Serbest çalışan

profesyonel: Serbest çalışanlar kendi başlarına çalışırlar ve itibarları işleri için çok önemlidir. Muhtemelen mükemmel hizmet sağlayacaklar ve ihtiyaçlarınızın karşılandığından emin olacaklar. Sonuçlar için zorlamak serbest çalışanın çıkarınadır. Ne de olsa, onları diğer işletme sahiplerine önermenizi istiyorlar. Genellikle daha büyük işletmelerle aynı geçmişe sahip olmayan küçük işletmelere pazarlama jargonunu açıklamaya alışkın oldukları için iyi iletişimciler olma eğilimindedirler.

Tavsiye Edilen:  En İyi Shopify Yazı Tipleri ve Harika Yazı Tipi Eşlemeleri Nasıl Bulunur?

ile: Serbest çalışanlar bazen uzaktan çalıştıkları için bazen iz bırakmadan ortadan kayboluyorlar. Ayrıca, işi tamamlamadıkları takdirde bazen yasal sorunlara yol açabilen sözleşmelerde ısrar etmeyeceklerdir.

Dijital ajans

profesyonel: Bir dijital ajans, yeterli iletişim ve hizmetle ilgili bir yapıya sahip olacaktır. Ayrıca iş ilerlemesini kontrol etmek için rutin toplantılar yapacaklar.

ile: Bir dijital ajans doğal olarak itibarına önem verecektir, ancak dijital ajans içindeki bireysel pazarlamacılar aynı şekilde sorumlu tutulmayacaktır, bu nedenle olağanüstü hizmet sunmak onların birinci önceliği değildir.

Öncelik seviyesi

Serbest çalışan

profesyonel: Serbest çalışanların genellikle daha büyük bir dijital ajansa göre daha az projesi vardır ve projelerinizi öncelik haline getirebilirler. Bazen, proje yeterince büyükse, serbest çalışanlar her seferinde bir proje üzerinde çalışır. Bu neredeyse şirket içi bir pazarlama uzmanına sahip olmak gibidir.

ile: Bir serbest çalışanın, kaynak eksikliği nedeniyle bir projeyi bitirmesi daha uzun sürebilir.

Dijital ajans

profesyonel: Bir dijital ajans, projenizi hızlı bir şekilde bitirmek için daha fazla kaynağa sahip olacaktır.

ile: Bir dijital ajans, projelerle dolup taşacak ve sonuçları büyük paralarla büyük müşterilerden almak için baskı altında kalacak. Daha küçük müşteriler, dijital ajans için o kadar değerli olmayacaktır. Bir ajans tarafından yönetilen bir proje hak ettiği ilgiyi göremeyebilir.

Esneklik

Serbest çalışan

profesyonel: Bir serbest çalışanı işe almanın ana yararı, esnek olmaları ve 9’dan 5’e kadar olan yuvalarda çalışmamalarıdır. Ayrıca yapılandırılmamış bir iş gününü benimsiyorlar – bu yüzden en başta serbest çalışanlar oldular! Bu, erken saatlerde veya hafta sonu potansiyel bir krizle karşılaştığınızda faydalı olacaktır. Örneğin bir sosyal medya uzmanı, müşterilerinize anında veya ihtiyaç duyduklarında yanıt verebilir.

ile: Çalışma akşamları veya hafta sonları için sizden ekstra ücret alabilirler.

Dijital ajans

profesyonel: Bir dijital ajansla zaman açısından nerede olduğunuzu bilirsiniz ve işinizi bunun üzerine kurabilirsiniz. Daha küçük bir proje veya tek seferlik bir görev için daha esnek ödeme düzenlemelerine sahip olabilirler.

ile: Bir dijital ajans söz konusu olduğunda, pazarlamacınız yalnızca geleneksel iş saatlerinde müsait olacaktır ve o zaman bile diğer projelerle rekabet ediyor olabilirsiniz. Geleneksel olmayan çalışma saatleri uygulayan bir işletmeniz varsa, bir dijital ajans ihtiyacınız olan esnekliğe sahip olmayabilir. Dijital ajanstan pazarlamacınız da ekip toplantılarında veya potansiyel müşterilerle öğle yemeğinde sıkışıp kalabilir ve bu da kendilerini genel olarak müsait olmayabilir.

İletişim

Serbest çalışan

profesyonel: Beklentilerinizi önceden belirlemeli ve tüm proje için zaman çerçevesinin yanı sıra yol boyunca bireysel kale direkleri hakkında konuşmalısınız. Serbest çalışanlar burada daha esnek olabilir ve mesajlaşma veya sosyal medya aracılığıyla sizinle daha gayri resmi bir şekilde iletişim kurabilir.

ile: Bir serbest çalışanla iletişim kurmak zor olabilir, çünkü onların saat dilimleri genellikle sizinkinden farklı olabilir.

Dijital ajans

profesyonel: Dijital ajansların genellikle müşterilerle iletişim kurmak için belirli bir yolu vardır. Genellikle her müşteriye haftalık veya aylık aramalar ayarlayan bir proje yöneticisi atarlar. Daha büyük projeler için iletişim kurduğunuz ek kişilere bile sahip olabilirler.

ile: Ek aramalar ve raporlar planlamak bazen ek maliyetlere neden olabilir. Ayrıca ajanslar genellikle, düzenli iletişim talebinde bulunmazsanız ihtiyacınız olan bilgileri asla alamayabileceğiniz müdahaleci bir yaklaşıma sahip olabilir.

Fiyat

Serbest çalışan

profesyonel: Bir serbest çalışan, tam zamanlı, kurum içi bir maaş talep etmez ve proje başına saatlik bir ücret teklif edebilir. Serbest çalışanlar kendi zamanlarında çalıştıkları için, bir ofis çalışanından çok daha üretken olma eğilimindedirler. Ayrıca iş arkadaşlarının veya anlamsız ofis politikalarının bozulmasına sahip değiller.

Tavsiye Edilen:  Kurs Oluşturucuları YouTube'da Nasıl Para Kazanabilir?

ile: Ödeme planı, bir ajansla çalışırken olduğundan biraz daha sıkı olabilir.

Dijital ajans

profesyonel: Yüksek kaliteli işler alacaksınız ve dijital ajans size rahat bir ödeme planı sunabilir.

ile: Bir dijital ajansın çok büyük genel giderleri vardır. Genellikle kiralık alanlarda çalışırlar ve grafik tasarımcılar, kreatifler ve diğer uzmanlar, hepsi büyük bir fiyat etiketiyle gelir. Örneğin, bir ajans aracılığıyla bir serbest yazar kiralamak size doğrudan işe almaktan daha pahalıya mal olacaktır.

Kararınızı vermeden önce düşünmeniz gereken bazı yararlı şeyler:

Nişimdeki deneyim

Serbest çalışan veya dijital ajansın sektörünüzde veya nişinizde deneyime sahip olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Çalıştıkları markaları ve sektör hakkındaki bilgilerini kontrol edin. Sektör hakkında bilgisizlerse, büyük olasılıkla bir iş planı üzerinde çalışmakta zorlanacaklar.

Kanıtlanmış yüksek performans

Serbest çalışanınız veya dijital ajansınız size performans verilerini gösterebilir mi? Bunu herkes sağlayamaz, ancak bazı ajanslar geçmiş kampanya performanslarını takip eden pazarlamacılara belirli puanlar verebilir.

öneriler

Dijital ajansla veya bireysel serbest pazarlamacıyla çalışmaya ilişkin içgörü sağlayabilecek, gerçek müşterilerden gelen gerçek incelemeleri okumanız önemlidir. Her zaman nazik miydiler? E-postanıza yanıt vermek için her zaman hızlı mıydılar? Bir kriz sırasında iyi tepki verdiler mi?

Neden Mayple

Deneyimlerime göre, tüm işletmeler bir pazarlama uzmanını nasıl yöneteceklerini veya işlerinden en iyi şekilde nasıl yararlanacaklarını bile bilmiyorlar.

İşte o zaman Mayple devreye girdi. Mayple, işletmelerimin benzersiz endüstri ihtiyaçlarım için doğru kararı vermesine yardımcı oldu ve tüm bunları yönetim süreci ve kalite güvencesi ile ilgilenirken yaptı. Mayple, bir daha asla doğru serbest çalışanı nasıl seçeceğiniz konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir.

Mayple, işletmenizin ihtiyaçlarını ve özelliklerini bir pazarlamacıyla eşleştirmek için benzersiz bir algoritmaya sahiptir. verilerle kanıtlanmış deneyim. Hatta işletmenize, hesaplarınızı gözden geçirmeniz ve kendi pazarlama açıklarınızı karşılayacak bir hizmeti özelleştirmeniz için ücretsiz bir denetim sunacağız.

Biz, değişen deneyim seviyelerine sahip çok sayıda serbest çalışan listesi görüntüleyen ve seçimi sizin yapmanıza izin veren sıradan sıradan bir serbest çalışan pazaryeriniz değiliz.

Bizi serbest çalışan bir ajans olarak düşünün – işinizi büyütmek için ihtiyaç duyduğunuz esneklik ve uzmanlığa ve tüm projeyi izleyen ve yöneten sağlam bir AI platformunun desteğine sahip, sizi mükemmel bir serbest çalışanla eşleştiriyoruz. Dünyanın en iyi pazarlama uzmanlarından oluşan 600’den fazla kişiden oluşan bir topluluğa sahibiz. Bir dahaki sefere tam zamanlı pazarlamacıları işe almayı düşündüğünüzde, Mayple’ın neler sunduğuna göz atın.