Dijital Ajansınızdan Nasıl Ayrılırsınız ve Reklam Verilerinizi Nasıl Korursunuz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Dijital Ajansınızdan Nasıl Ayrılırsınız ve Reklam Verilerinizi Nasıl Korursunuz?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Şirketler, verileriniz üzerinde sahip olduğunuza inanmanızı sağlar. Gerçekte, Google Analytics verileriniz ele geçirilebilir. Şirketinizin pazarlama verilerini nasıl düzgün bir şekilde saklayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Modern pazarlama çağında, pazarlamacılar için mevcut olan en değerli para birimlerinden biri pazarlama verileridir. Dışarıdan bir pazarlama ajansıyla çalışmaya başladığınızda, şirketinizin verileri üzerinde hala tam mülkiyet sahibi olduğunuza inanabilirsiniz, ancak bazen durumun böyle olmadığı ortaya çıkar.

[Add Banner Here]

Şirketlerin pazarlama ajanslarından aşağıdakiler gibi dijital pazarlama platformlarına erişmesini istediği durumlar vardır: Google Analytics, Google Reklamları, LinkedIn ve hatta posta listesi yönetimi hizmetleri. Bu, pazarlama ajansınız hesapları sizin için oluşturduğunda ve sonuç olarak pazarlama verilerinizin sahibi olduğunda sorunlara yol açabilir.

Bazı durumlardadaha vicdansız pazarlama ajansları bu platformlara erişiminizi kısıtlayabilir, bilgileri yanlış kullanabilir ve pazarlama kampanyalarınızı alt üst edebilir.

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, Sterling Sky Arama Forumu kullanıcısı olarak bu sorun pazarlama dünyasında ortaya çıkmaktadır. Dannanelli öğrendim.

Yeni bir müşteri alırken, müşterinin önceki ajansının, devir işlemi tamamlandığında Dannanelli’ye Google Analytics hesabına erişim izni vermeyi reddederek geçmiş verilerini yeni ajansa teslim etmeyeceğini öğrenince kullanıcı şaşırdı.

Kaynak: yerel aramaforumu

Konudaki kullanıcılar ayrıca, ajansın bunu yapıp yapamayacağının, söz konusu hesabın kime ait olduğuna bağlı olduğunu doğru bir şekilde belirtti. Örneğin, kendi hesabınızın sahibiyseniz ve ajans sizi bloke edecek bir şey yaptıysa, Google’ın hesap kurtarma işlemi.

Startup’ların yalnızca bir dış pazarlama ajansından faydalanması alışılmadık bir durumdur. %3 kullandıklarını belirten ankete katılan işletmelerin oranı. Bu durum kafa karışıklığına ve bilgi eksikliğine yol açabilir. veri sahipliği ve çalışma ilişkisindeki diğer kilit noktalar.

Tavsiye Edilen:  Markanızın Sıralamasına Yardımcı Olmayan 8 SEO Efsanesi
Kaynak: edenstudios

Bu nedenle pazarlama verilerinizin sahipliğini almanız zorunludur.

Pazarlama Verilerinizin Önemi

Pazarlama verileriniz, doğru kullanıldığında şirketinizin mutlak can damarı olma potansiyeline sahiptir. Bunun nedeni, pazarlama verilerinizin size müşterilerinizi gerçekten anlama fırsatı sunması ve bunun da müşterilerinize özel olarak tasarlanabilecek ürün ve hizmetler sunmanıza olanak sağlamasıdır.

Pazarlamacılara sunulan ve müşterilerin profilini çıkarmalarına yardımcı olabilecek çok çeşitli veriler vardır. Kullanabileceğiniz öğelerden bazıları, müşteri adresi, harcama alışkanlıkları, gelir ve müşteriye hizmet verirken sizinle ilgili olabilecek diğer öğeleri içerir.

Örneğin, lüks bir araba bayisiyseniz, potansiyel müşterinizin geliri hakkında kabaca bir fikir sahibi olmak isteyeceksiniz, böylece belirli modelleri belirli müşterilere hedefleyebilirsiniz.

Pazarlama verileri, müşterilerin profilini çıkarmak ve dolayısıyla onlar için yeni ürünler oluşturmak için kullanılabilir, ancak diğer pazarlama verileri türleri de bu yeni ürünleri satmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, kullanarak sosyal medya verileri müşterilerinizin hangi platformları kullandığını analiz etmek için çevrimiçi pazarlama çabalarınızı en kârlı kanallara odaklamayı seçebilirsiniz.

Sadece kendi pazarlama verilerinize bakmamanız gerektiğini, aynı zamanda not almanız gerektiğini de belirtmek gerekir. genel pazarlama istatistikleripazarlama kampanyalarınız için ilham almanıza yardımcı olabilir.

Pazarlama Verilerinizi Nasıl Saklarsınız?

Hala verileri excel elektronik tabloları gibi katı biçimlerde depolayan ve operasyonlarının çoğu için manuel süreçleri kullanan çok sayıda işletme var. Kuruluşunuzdaki verimliliği en üst düzeye çıkarmak için, tüm satış ve pazarlama verilerinizi bir veritabanında veya bir veri ambarında depolamak çok daha verimli olacaktır.

İlk olarak, verileri bu şekilde saklamaktan elde edeceğiniz temel fayda, tamamen merkezi. Bu, CRM’nizdeki verilerin, web analitiğinizin ve sosyal medya verilerinin hepsinin aynı alana dahil edilebileceği anlamına gelir. Bu, doğru raporların ve analizlerin oluşturulması için kritik olan verilerinizin tam olarak oluşturulmuş bir görünümüne bakabilmenizi sağlar.

Tavsiye Edilen:  Shopify Plus'ta Çoklu Para Birimi Nasıl Uygulanır?

Pazarlama verilerinizi bir veritabanında saklamak, birçok işleminizi otomatikleştirmenize de olanak tanır. Bunun nedeni, tüm verilerinizi aynı yerde depolamanın, verilerinizi sürekli olarak yenilemenize izin vermesidir, bu da verilerin her zaman olabildiğince güncel olmasını sağlar.

Bu, kullanıcıların bir raporu okurken bilgilerin uygun bir şekilde güncel olduğunu bilmelerini sağlar ve bu kullanıcının verileri güncellemek için manuel prosedürlerden geçmesi ihtiyacını ortadan kaldırır.

Ayrıca, satış ve pazarlama verileriniz için bir veritabanı kullanmak, verilerinizin erişilebilirliğini artırabilir. Bunun nedeni, veritabanlarının çoğunun üçüncü taraf araçlarla ve farklı yazılım türleriyle uyumlu olmasıdır.

Bu, iş zekası ve analiz platformları ile daha da genişliyor ve neredeyse tamamı çeşitli veritabanı türlerine “bağlanabiliyor”.

Son olarak, veritabanları, veri kaynağınıza kıyasla analiz edildiğinde genellikle bir performans avantajına sahiptir. Bunun nedeni, veritabanlarının sorgulama ve analiz için daha hızlı olması ve ayrıca bölümlerini değil, ihtiyacınız olan tüm verileri içermesidir.

Pazarlama Verilerinizi Nasıl Saklarsınız?

Tabii ki, kendi pazarlamanızla ilgilenecek vaktiniz olmayabilir ve bu noktada, dış pazarlama satıcılarının yardımını almayı düşünebilirsiniz.

Bunu yaparsanız, üzerinde düşünülmesi gereken ana konulardan biri, pazarlamacının, sahibi olduğu bir pazarlama platformu hesabını kullanarak verilerinizi toplamasına asla izin vermemeniz gerektiğidir. onların işisizinki yerine

Ayrıntıları pazarlama platformlarınıza sağlayabilir veya verileri kendi platformlarına kopyalamalarını isteyebilirsiniz. Bu, verilerinizin kontrolünü elinizde tutmanıza, resmin tamamını görmenize ve kötü sürprizlerden kaçınmanıza olanak tanır.

Kendi reklam hesaplarınızın sahibi olduğunuzdan emin olmanız kesinlikle zorunludur çünkü zaman içinde pazarlama kampanyası sonuçlarınızı iyileştirmenin ve optimize etmenin tek yolu budur. Dijital pazarlama her işletme için farklıdır ve isteyeceğiniz son şey, dijital pazarlama ajansınızı her değiştirdiğinizde süreci tekrarlamak zorunda kalmaktır.

Sonunda, dijital pazarlama ajansınıza reklam hesaplarınıza erişim izni vermeniz gerekecek, ancak bunu her zaman işletmenizin çıkarlarını koruyacak şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız.

Tavsiye Edilen:  2023'te Nasıl Oluşturulur ve Kullanılır [+Examples]

İlk bakışta bariz görünebilecek ancak genellikle gözden kaçan bir başka nokta da, şirket içinde pazarlama verilerinize erişimin sınırlandırılmasıdır. Yalnızca pazarlama verilerinizi görüntülemesi için bir nedeni olan kişilerin bunu yapmasına izin vermelisiniz, çünkü bunu yaparak, bir dizi potansiyel sorunu hafifleterek verilerinizle ilgili güvenlik riskini sınırlandırmış olursunuz.

İlk olarak, verilerinizin yanlışlıkla sızma olasılığının daha az olduğundan emin olursunuz. oluşturulan güvenlik açıkları ikinci olarak, birisinin kendi amaçları için pazarlama verilerinizi kasten çalması riskini de azaltmış olursunuz. kendi amaçları. Çok sayıda veritabanı sistemi, belirli erişim ayrıcalıklarına sahip bölümlerde kısıtlanabileceğinden, bu eyleme geçirilebilir.