Dijital Pazarlama Hizmet Ücreti ve Proje Ücreti – Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Dijital Pazarlama Hizmet Ücreti ve Proje Ücreti – Nasıl Çalışır?

Bir pazarlama ajansı seçme sürecindeyseniz, sonunda bir pazarlama ücreti sözleşmesi yapmanız gerekecektir. Pazarlama ajansı ücretleri birkaç farklı formatta olabilir; bu nedenle, düşündüğünüz firmadan ne bekleyeceğinizi bildiğinizden emin olun.

Aylık bir hizmet ücreti ödemeyi veya proje başına ödeme yapmayı seçebilirsiniz. Her ücret yapısının avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak, hangi pazarlama ücreti sözleşmesinin hedeflerinize en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Pazarlama Tutucusu Nedir?

Pazarlama görevlisi, şirketiniz ile bir pazarlama ajansı arasındaki aylık bir anlaşmadır. Her ay, hizmetlerinin karşılığında ajansa belirli bir dolar tutarında ödeme yapmayı kabul edersiniz. Aylık hizmetlerinin kapsamı hizmet sözleşmesine dahil edilecektir.

Hizmetliler çoğunlukla uzun vadeli ilişkiler için kullanılır ve belirli bir projeye özgü değildir. Hizmetliler, ajanslara markanızı tanımaları ve kuruluşunuza özel etkili B2C veya B2B pazarlama stratejileri geliştirmeleri ve optimize etmeleri için zaman tanır.

Tıpkı nöbetçi bir avukat gibi, bir pazarlama ajansı hizmet sözleşmesi oluşturmak, kendi başınıza sahip olmadığınız bir uzmanlık zenginliğinden düzenli olarak yararlanmanıza olanak tanır.

Pazarlama Vekalet Anlaşması Nasıl Çalışır?

İşletmeniz, pazarlama firmanızla, her ay gerçekleştirilen önceden belirlenmiş bir dizi hizmet için aylık bir bütçe üzerinde anlaşmaya varan bir sözleşme imzalayacaktır. Örneğin, sosyal medya pazarlama hizmetlerine ihtiyacınız varsa, organik ve ücretli SMM konusunda uzmanlaşmış bir ajansa sosyal medya ücreti ödeyeceksiniz.

Pazarlama amaçlarınızı ve hedeflerinizi ilettikten sonra, bunları başarmak için hizmet kapsamına giren stratejiler oluşturmak ve uygulamak ajansın görevidir. Diğer bir avantaj ise ajansın “görevde” olmasıdır; bu, istediğiniz zaman kapsam dahilindeki eklemeler, değişiklikler veya tavsiyeler için pazarlama firmanızla iletişime geçme hakkınız dahilinde olduğu anlamına gelir.

Pazarlama Tutucunun Faydaları

Hizmetliler her iki taraf için de karşılıklı olarak faydalı olma eğilimindedir. İşte bunun birkaç nedeni:

İşletmeniz için faydaları:

 • Hızlı servis
 • Öngörülebilir maliyetler
 • Gerçek ve devam eden değer
 • Uzmanların becerilerinden yararlanmak

Ajanslara faydaları:

 • Markanıza daha fazla odaklanın
 • Sağlam beklentiler ve gelişmiş hizmet
 • Hedeflerinize en iyi şekilde ulaşmak için strateji değişiklikleri üzerinde daha fazla kontrol

Pazarlama hizmetlileri, ajansların, hedeflerinize en iyi şekilde ulaşabilmeleri için stratejilerini dahili olarak ayarlamalarına olanak tanır. Bu makaledeki en önemli fikir budur.

Tavsiye Edilen:  Auto-GPT Nasıl Açılır: Adım Adım Kılavuz

Bu ne anlama gelir?

Organik trafiğinizi iyileştirmeniz gerektiğini ve web sitenizi arama motorları için optimize etmek istediğinizi düşünün. Aşağıdaki iki yaklaşımı kullanabilirsiniz.

 1. Sayfa içi optimizasyonu, 10 geri bağlantı oluşturmayı ve 50 yerel alıntı yayınlamayı içeren üç aylık bir SEO denetimi için bir pazarlama şirketine başvurun.
 2. Aylık SEO koruması için bir pazarlama şirketine başvurun.

İlk yaklaşımda, ajansınız proje sözleşmenizde belirtilenleri tam olarak yerine getirebilir ancak web sitenizin sıralaması ve organik trafiği değişmeden kalır. Paranızı çöpe attınız.

İkinci yaklaşımda, pazarlama firmanız hedeflerinizi dikkate alacak, bu hedeflere ulaşmak için bir strateji oluşturacak ve ardından bu hedeflere ulaşmak için her ay uygulayacaktır. İlk ayda ağırlıklı olarak sayfa optimizasyonunuza odaklanabilirler. İkinci ayda firmanız tüm yerel alıntıları oluşturur ve web sitenize bağlantılar oluşturmaya başlar. Üçüncü ayda firmanız bağlantılar kurmaya devam ediyor ve sıkı bir içerik stratejisine göre blog içeriği yayınlamaya başlıyor.

Pazarlama ajansınıza göre hesabınız ilk üç ay oldukça kârsızdı. Ancak dördüncü ay ve sonrasında firmanız hesabınızda daha az zaman harcar ancak her ay tutarlı bir şekilde blog yazmaya ve bağlantılar oluşturmaya devam eder. Bu, hedeflerinize ulaşırken ve size para kazandırırken hesabınızın karlılığını geri kazanmalarına olanak tanır.

Pazarlama hizmetleri için ödeme yapmayı bırakın ve SONUÇLAR için ödeme yapmaya başlayın! Bugün ücretsiz bir pazarlama danışmanlığı alın ve uzmanlarımızın işletmeniz için büyüme fırsatlarını belirlemesine izin verin!

Bu, bir pazarlama görevlisi ile proje arasındaki en büyük farktır. Bir hizmetli, hedeflerinize ulaşmak için kaynakları tahsis ederken, bir proje talep ettiğiniz teslimatı sağlayacaktır.

Pazarlama Projesi Nedir?

Pazarlama projesi, tek seferlik bir teslimatın belirli bir zaman dilimi içerisinde belirli bir dolar tutarında tamamlanmasına yönelik bir anlaşmadır. Vekalet anlaşmalarının uzun vadeli ilişkiler için daha uygun olduğu durumlarda, projeler kısa vadeli veya tek seferlik ihtiyaçlar için idealdir. Örneğin, projeler web tasarımı, mobil uygulama geliştirme, logo tasarımı veya işletmeniz için sosyal medya reklam kampanyası oluşturmayı içerebilir.

Çoğu pazarlama ajansının hizmetli ilişkileri için tasarlandığını iddia edebilirsiniz (pazarlamada sonuç elde etmek zaman alır), kampanyanın belirli bir hedefe ulaşmak için tek bir odağı varsa pazarlama hizmetleri bile bir proje olarak kategorize edilebilir.

Tavsiye Edilen:  2023'te Instagram Makaralarına Altyazı Nasıl Eklenir?

Bir Pazarlama Projesi Nasıl Çalışır?

Projelerin kapsamı iyi tanımlanmıştır. Teslimatlara genellikle kısa bir süre içinde (genellikle üç ay veya daha az) ihtiyaç duyulur ve proje tamamlandıktan sonra sürekli dikkat gerektirmez.

Örneğin, şirketinizin web sitenizin tamamen yeniden tasarlanmasını gerektirdiğini düşünün. Web sitesi tasarımı ve geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir ajansa yönelir ve belirlenmiş bir fiyat ödersiniz. İşin kısa vadeli olması nedeniyle proje tam fiyat üzerinden faturalandırılacaktır.

Bazı hizmetli ilişkilerinde, hizmetlinizin kapsamı dışında kalan proje çalışmaları, ajansa aylık gelir akışını garanti eden uzun vadeli bir ilişki vaadi nedeniyle indirimli olarak faturalandırılır. Örneğin, WIX, bizimle aylık sözleşme imzalayan müşteriler için oldukça indirimli web sitesi yeniden tasarımları ve grafik tasarım çalışmaları sunmaktadır.

Pazarlama Projelerinin Faydaları

Projelerin ajansları ve müşterileri aynı şekilde etkileyen çeşitli faydaları vardır. Faydaları şunları içerir:

 • Tek hedefler için ideal
 • Bütçe netleşti
 • Genellikle daha kısa zaman dilimleri

Hedeflerinize Ulaşmak İçin Doğru Pazarlama Ajansı Ücretlerini Seçmek

Açıkçası, ödemeye karar vereceğiniz pazarlama ajansı ücretleri (hizmet sahibi vs. proje), neyin başarılması gerektiğine bağlı olacaktır. İşletmeniz için hangi seçimi yapmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacak birkaç önemli noktaya bakalım.

Pazarlama Hizmetini Seçmek İçin 3 Neden

Aşağıdaki üç kriterden birini karşılıyorsanız, bir pazarlama ajansı hizmet sözleşmesi yapmayı düşünmelisiniz.

1. Geniş Bir Hizmet Yelpazesine İhtiyacınız Var

Çoğu durumda, hizmet sağlayıcı düzenlemeleri dijital pazarlama, web tasarımı ve SEO hizmetleri gibi geniş bir hizmet yelpazesi gerektirir. Bazı projelerde işi gerçekleştirmek için gereken hizmetlerin kapsamını ve süresini tanımlamak zor olabilir.

Bu nedenle amaç ve hedeflerinize ulaşmak için hangi stratejilerin gerekli olduğunu belirleme sorumluluğu ajansın omuzlarına düşer.

2. Zaman Çizelgeniz Altı Aydan Uzun

Hizmetliler, bir ajansın altı aydan uzun süre devam eden hizmetlerini gerektiren projeler için idealdir. Çoğu durumda, hizmetlilerin süresi 1 ila 3 yıl arasındadır. Bu süre zarfında ajansınızdan genellikle çok çeşitli hizmetler gerçekleştirmesi beklenir.

3. Projelere Göre Önceliklendirme Gerekiyor

Bazı ajanslar, proje bazında kapıdan girenlerin aksine, devam eden bir hizmet bedeli ödeyen müşterilere öncelik verecektir. Bu, proje müşterilerini dezavantajlı duruma sokabilir.

Tavsiye Edilen:  İşletme web siteniz için profesyonel bir biyografi nasıl yazılır?

WIX olarak bu tür önceliklendirmenin ahlaka aykırı ve müşteriler için kötü olduğunu düşünüyoruz. Hem projenin hem de elde tutulan müşterilerin hedeflerine değer veriyor ve öncelik veriyoruz.

Bir Pazarlama Projesini Seçmek İçin 2 Neden

Bir şirket tek seferlik ihtiyaçlar için pazarlamaya ne kadar harcama yapmalıdır? Aşağıdaki iki durum, bir pazarlama görevlisi yerine bir pazarlama projesini tercih etmeniz gerektiğini gösterebilir.

1. Tek Seferlik İhtiyaçlarınız Var

Bir defada tamamlanması gereken bir projeniz varsa o zaman proje ideal seçimdir. Daha önce de belirtildiği gibi proje örnekleri arasında yeniden markalama, web geliştirme ve bir sosyal medya reklam kampanyasının ilk kurulumu yer almaktadır.

2. Kısa Vadeli Teslimatlarınız Var

Kısa vadede sınırlı bir bütçe ve zaman çerçevesinde tamamlanması gereken teslimatlarınız varsa proje başına ödeme yapmak doğru seçimdir. Teslimat(lar) teslim edildiği anda proje sona erer ve dolayısıyla ödeme yapılması gerekir. Yeni bir projeye başlamak için yeni bir sözleşme imzalamanız gerekir.

Reklam Ajanslarının Hizmetler İçin Nasıl Ücret Aldığını Anlamak

Bir işletme sahibi olarak pazarlama ajansı ücretlerinin nasıl çalıştığını bilme hakkına sahipsiniz. Pazarlama görevlileri ile projeler arasındaki farkları anlamak, bir pazarlama ajansının hizmetlerine ihtiyaç duyduğunuzda doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda pazarlama ajansı varken, iyiyi kötüden ayırmak zor. WIX, küçük işletmelere yönelik geniş bir hizmet yelpazesi sunan, ödüllü bir pazarlama şirketidir. İster sürekli bir ilişki ister tek seferlik bir proje arzulayın, size yardımcı olabiliriz.

WIX’a bugün ulaşın Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir danışmanlık randevusu almak için.