Dijital Pazarlama Proje Yöneticileri Müşterilerine Nasıl Daha İyi Hizmet Verebilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Dijital Pazarlama Proje Yöneticileri Müşterilerine Nasıl Daha İyi Hizmet Verebilir?

Yarım on yılı aşkın bir süredir müşterilerle yüz yüze olan bir rolde olan biri olarak, birçok farklı sektörde ve coğrafi bölgede çeşitli müşterilerle çalışmaktan zevk aldım. Dijital pazarlama alanında bir proje yöneticisi olarak öğrendiklerimi özetleyebilseydim, şu sonuca varırdım: müşterilerimiz her şeydir ve onlara bu şekilde davranılmalıdır.

Hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için ne gerekiyorsa yapmak her zaman birinci önceliğimiz olmalı ve sınıfının en iyisi müşteri hizmeti sunmak, herkese sağladığımız deneyim olmalıdır.

Kalıcı müşteri ilişkileri kurma yolculuğunuzda size yardımcı olmak için, yıllar boyunca edindiğim kişisel deneyime dayanarak dijital pazarlama proje yöneticilerinin müşterilerine daha iyi hizmet verebilmeleri için altı yolu burada bulabilirsiniz.

Sindirilebilir bir şekilde iletişim kurmak için çaba gösterin

Bir proje yöneticisi olarak, satır aralarını okuyabildiğim ve müşterilerin yüksek sesle söylemediği şeyleri anlayabildiğim için kendimle gurur duyuyorum. Bir müşterinin incelediğimiz raporu anlamadığı veya analistlerin kullandığı teknik jargon içinde kaybolduğu hissine kapılırsam, ekibimizin bilgi paylaşma şeklini uyarlamak için çaba göstereceğim, böylece onlar da bunu yapabilecektir. onu anlamak için

Müşteri görüşmelerinden önce, müşterilerin gözden geçirmeleri ve isterlerse ekleme yapmaları için bir görüşme ajandası paylaşıyorum. Paylaşılan bir Google dokümanında çalışırken dahili ekibimizin gündemi kolayca takip edebilmesine karşın, müşterilerin siparişle kaybolmuş hissedebildiklerini fark ettim. Bu müşteriler için, kullandığımız görüntülü görüşmenin sohbet sistemindeki görüşmenin üst kısmında görüşme ajandasına bir bağlantı paylaşacağım ve ardından, ilerledikçe her öğeye bir bağlantı göndereceğim Müşterinin takip etmesi için işleri olabildiğince kolaylaştırmak için tartıştığımız için.

Müşterilerin soru sorması için yer bırakın

Proje ekipleri, bir müşterinin söyledikleri her şeyi anladığını varsaydıklarında veya onlara soru sormaları için zaman tanımadıklarında genellikle bazı sorunlarla karşılaşabilirler. Müşterileri, onları bölmeyerek, güncellemenin sonunda birkaç dakikalık sessizlik bırakarak veya hatta bir yanıt isteyecek şekilde ifade ederek bu şekilde çalışmaya teşvik edebilirsiniz. “Az önce tartıştığımız raporda sizin veya ekibiniz için bir öncelik veya odak alanı olan herhangi bir şey var mıydı?” müşteriyi yalnızca etkileşimde bulunmaya değil, aynı zamanda kendileri için neyin önemli olduğuna dair içgörü sağlayabilecek geri bildirimde bulunmaya teşvik edebilir.

Tavsiye Edilen:  İçerik Sendikasyonu Potansiyel Müşterileri nasıl oluşturulur?

Zorlayıcı sorular, yapabileceklerimizi esnetmemize, farklı uzmanlık alanlarına sahip diğer ekip üyelerini bir araya getirmemize ve müşterilerimize değer göstermemize olanak tanır. Daha zor sorular, danışanların bilgisindeki boşlukları da vurgulayabilir veya bir şeyleri karıştırmaya olan ilgilerini gösterebilir. Bu tür geri bildirimler, çalışmalarımıza yön vermede gerçekten yardımcı oluyor.

Müşterinizin iş modelini ve sektörünü anlamak için çalışın

Yeni bir müşteriyle ilişki kurmadan önce, web sitelerini incelemek, sektörleri hakkında okumak ve ön SEO araştırması yapmak için çok zaman harcıyoruz. Ayrıca, satış sürecinde tartışılan öncelikleri ve müşteri için olası hızlı düğme öğelerini anlamak için hesabı satan kişiyle biraz zaman ayarlayacağız. Diğer bir fikir de müşterinizin işletmesi veya sektörü için alakalı haberlerden haberdar olmak için bir Google Alert kurmak olabilir.

Ardından, yeni müşterilerle görüşmeye başladığımızda, pek çok soru soruyoruz ve hedef kitlelerinin kim olduğunu ve izleyicilerinin ne bilmesini istediklerini anlamaya çalışıyoruz. Bu gerçekten önemli bir adım çünkü müşterilerimizin iş modellerini anladığımızı bilmelerini sağlıyor ve ortaklığımızda o ilk güven düzeyini oluşturmaya yardımcı oluyor.

Müşterilerinizi savunmak için proje yöneticisi olarak konumunuzu kullanın

Proje yöneticileri gerçekten bir sirk elebaşı gibidir. Projelerdeki çeşitli analistlere iş atarız, önerilen iş kapsamını yerine getirdiğimizden emin olmak için kilometre taşlarını takip ederiz ve en yüksek kalitede olduklarından emin olmak için teslimatları müşterilere ulaşmadan önce gözden geçiririz.

Proje ekibinizden birinin müşteri için önemli olduğunu bildiğiniz bazı detayları kaçırdığını fark ederseniz, onlara çabalarını nereye odaklayacaklarını hatırlatma gücünüz vardır. Veya ekipten birinin müşterinin anlama seviyesinin üzerinde konuştuğunu görürseniz, onlara biraz daha sindirilebilir bir şekilde iletişim kurmaları için koçluk yapabilirsiniz.

Bir müşterinin ne düşündüğüne dair gerçek bir fikir verme eğiliminde olan, kulağımı açık tutacağım bazı ifadeler var. Örneğin, yakın zamanda bir müşterim bana SEO çabalarımızla ilgili anahtar kelime sıralamaları konusunda “çok endişeli” olduğunu söyledi. Anahtar kelime sıralamaları için gösterdiğimiz çabaları gözden geçirmek ve iğneyi daha ileriye taşımak için neler yapabileceğimizi tartışmak üzere dahili ekibimizle hemen bir süre ayarladım. Bu küçük şeylere göz kulak olmak, danışanın işitildiğini ve anlaşıldığını hissetmesini sağlamada uzun bir yol kat edebilir.

Tavsiye Edilen:  2023'te Kilo Verme Uygulaması Nasıl Geliştirilir?

Müşteri çağrılarına en iyi şekilde ayak uydurun

Aramalar, müşterilerinizi gerçekten “şaşırtmak” ve ekibin son konuşmanızdan bu yana ne kadar sıkı çalıştığını onlara göstermek için bir fırsattır. Müşteri görüşmelerine hazırlıklı olmak için, son zamanlarda yapılanları, ekibinizin bir sonraki adımda ne üzerinde çalışacağını ve müşteri katkısına ihtiyaç duyduğumuz her şeyi ayrıntılarıyla anlatan bir gündem oluşturun. Ardından, geri bildirim için daha büyük proje ekibiyle paylaşın. Son olarak, aramadan önce incelemesi için müşteriye gönderin.

Proje ekibinin gündeme ağırlık vermesini sağlamanın, konuşacakları konulara hazırlıklı olmalarına ve telefona geçmeden önce olası soruları tahmin etmelerine yardımcı olduğunu gördüm. Müşteriye bunu gözden geçirme fırsatı vermek, onlara sorularla hazırlıklı gelme veya tartışmak istedikleri ek konuları gündeme getirme şansı verir. Herkesin ele alınacak içerikle aynı hizada olması, aramaların sorunsuz bir şekilde yürütülmesine gerçekten yardımcı olur.

Onların ekibinin bir uzantısı olduğunuzu unutmayın

Müşterinizin ekibinin bir uzantısı olduğunuzu hatırlamanız önemlidir, dolayısıyla kendinizi bu şekilde konumlandırmayı hedeflemelisiniz. İsteklerine yanıt vermeye çalışın, iyi görünmelerini sağlayın ve onlara yardım etmek için yukarıda ve öteye gidin. Bir müşteri liderliğe yaklaşan bir sunumdan bahsederse, hazırlanmalarına yardımcı olmak için sağlayabileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığını sorun.

Müşteri, onun çıkarlarını düşündüğünüzü ve ekibinin kazanmasını istediğinizi bildiğinde, bu yalnızca müşteri-ajans ilişkisini güçlendirir. Ve umarım, bu uzun ve müreffeh bir ortaklığa yol açacaktır.

Table of Contents