Dijital Pazarlamada İçeriğin Rolü

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Dijital Pazarlamada İçeriğin Rolü

Günümüzde internet herkesin hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Temelde bir kitle iletişim aracıdır.

Açıkçası, internet erişiminden yararlanamayacak neredeyse hiçbir şey yoktur. Bunun ardından, dijital pazarlama on yıldan fazla bir süredir katlanarak büyüdü. İnternetin tüm demografik özelliklere nüfuz etmesiyle; farklı alanlardaki kuruluşlar, pazarlama kazançları için internetin erişiminden yararlanıyor.

Dijital pazarlama, erişim diğer tüm ortamlardan çok daha fazla olduğu için çok daha yüksek bir yatırım getirisi sunar. GlobalWebIndex tarafından 2017 yılında yayınlanan bir rapora göre, bir ortalama bir insan internette 6 saat 30 dakika harcıyor her gün, harcanan medya süresinin ~%60’ını oluşturuyor. Veriler, dijital medya tüketiminin arttığının ve isteğe bağlı içeriğin internetteki bir sonraki büyük şey olduğunun kanıtı.

İçerik Nereye Sığar?

İçerik, internetin can damarı ve başarılı bir dijital pazarlama kampanyasının kalp atışıdır. Muhtemelen, internetteki her şey bir tür ‘içerik’ biçimindedir – bloglar, makaleler, resimler, videolar, podcast’ler ve daha fazlası.

İnternetteki içeriğin ortaya çıkışı gerçekten de markalar için büyük fırsatlara yol açtı.

Potansiyel bir müşterinin internette aradığı her şey, bir tür “içerik” tarafından döndürülür. Bir ürünle ilgili bir yazı, bir hizmetin incelemesi, bir reklam metni ve hatta bir sosyal medya gönderisi ve onu takip eden yorumlar, hepsi birer ‘içerik’tir.

İçeriğin Dijital Pazarlamada Önemli Olmasının Nedenleri

İçerik, herhangi bir dijital kampanyanın bel kemiğini oluşturur. İnternetin can damarı ve herkes içeriği ‘içerik’ olduğunu bilmeden tüketiyor. Google, yüksek düzeyde optimize edilmiş ve alakalı içerik nedeniyle bir arama döndürüldüğünde kesin sonuçları gösterir. YouTube videoları, tweet’ler, takip eden yorumlar da dahil olmak üzere makaleler – her şey aslında ‘içeriktir’.

Bir dijital pazarlama kampanyasındaki içerik stratejisi iki önemli hedefi yerine getirir: (SERP sıralaması) ve . Diğer her şey gevşek bir şekilde bu ikisinin bir alt kümesidir.

Tavsiye Edilen:  B2B Dijital Pazarlama - İşletmeniz İçin Çalışmasını Nasıl Sağlarsınız?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO, bir web sitesine trafik çeken en kritik faktörlerden biridir. İçerik ve SEO, bir kullanıcının niyetinden yararlanmak için her zaman sinerji içinde çalışır. Kaliteli içerik her zaman SEO dostu olacak ve okunabilirlik, ses, paragraf, cümle yapısı ve daha fazlası açısından belirli parametreleri karşılayacaktır.

Kaliteli içerik olmadan, SEO üzerindeki tüm çaba gereksiz hale gelir. Kaliteli içerik, bir markayı belirli bir anahtar kelime kümesinde sıralamaya yardımcı olmak için SEO uygulamalarıyla sinerji içinde çalışır. Ayrıca, anahtar kelimelerin stratejik kullanımı ve bunların bir makaleye sorunsuz entegrasyonu, en önemli SERP sıralama faktörlerinden biridir.

İçeriğin SEO için kritik olmasının bir başka nedeni de, yüksek DA (Domain Authority) web sitelerinden geri bağlantı almanın en iyi yollarından biri olmasıdır. Ancak, yalnızca belirli bir standardı karşılayan kaliteli içerik parçaları geri bağlantı alacaktır. Bir makale iyi araştırılmışsa ve kitleler tarafından anlaşılması kolaysa, en iyi TLD’lerden yönlendirme bağlantıları almaya yardımcı olan bir tür sosyal doğrulama elde edilebilir.

Düşünce Liderliği – Konu Uzmanları

Herhangi bir pazarlama kampanyası, insanları ürünler ve hizmetler hakkında bilgilendirmeyi amaçlar. Dijital pazarlamada da senaryo farklı değil.

uzmanlıklarının sıklıkla arandığı ve ödüllendirildiği bir sektördeki başvurulacak kişiler veya markalardır.

Düşünce liderliği genellikle sağlam bir içerik stratejisinin sonucudur. Bir marka, düşünce liderlerini ifşa etmeye veya başkalarından yararlanmaya başladığında, potansiyel tüketicileri etkileme sürecini başlatır. Gerçek yüzlerin gerçek müşterilerle güven duygusu oluşturmak için konuştuğu süreçtir.

B2B ve B2C İçeriği

Kaliteli içerik yayınlayarak – bir marka, insanları ürünleri ve hizmetleri hakkında etkili bir şekilde bilgilendirir. İçerik üçüncü taraf yayıncılar, blog yazarları ve düşünce liderleri tarafından çekilir ve yayınlanırsa, sosyal doğrulama sağlanır. Sektör ne olursa olsun, B2B veya B2C kurulumu olsun, bir düşünce lideri potansiyel müşterilere doğru bilgiler vererek bir güven duygusu yaratacaktır. Bir düşünce lideri haline gelen bir marka, ilgili endüstride başarı için kritik öneme sahiptir. Öyle ki, B2B alıcılarının %96’sı, endüstri düşünce liderlerinden daha fazla girdi içeren içerik istiyor. (Talep Oluşturma Raporu, 2016)

Tavsiye Edilen:  E-ticaret SEO Stratejinizi Geliştirmek için Şema İşaretleme Nasıl Kullanılır?

Öte yandan, işin B2C tarafı için düşünce liderliği, bir marka için insan yüzü görevi görür. Müşteriler bir varlıkla değil, bir yüzle iş yapmak isterler. tarafından yapılan bir anket Nielsen satın alma kararlarında en önemli faktörün ‘markaya güvenmek’ olduğunu bildiriyor.

, bir seyahat şirketinin bir blogu var ve sürekli olarak kaliteli içerik yayınlayarak tatil destinasyonları hakkında içgörüler ve seyahat programları sağlıyor. İçerik ne kadar uygunsa, müşterilerin gözünde o kadar güven oluşturur. Tüketicilerin, bu markanın onları geri getirmeye devam edecek uygun bilgiye sahip olduğunu bilmelerini sağlar.

Ayrıca, markalar tarafından yayınlanan içerik, potansiyel alıcının kişiliğine dayalı olmalıdır. Düşünce liderliği yoluyla güven inşa etmenin tek yolu budur. Kitleyi bilgilendirmek her marka için çok önemlidir ve oraya ulaşmanın tek yolu içeriktir.

Çözüm

İçerik stratejisi, herhangi bir dijital kampanyanın temelidir. Potansiyel tüketicilerin ruhuna nüfuz etmek, pazarlama başarısı için kritik öneme sahiptir. İçerik, bir markanın hedeflerini aktarmak için doğru tonlama, ses ve fikirlerden yararlanır. Bir markanın internetteki görünürlüğünü artırmak, genellikle ilgili içerik aracılığıyla sağlanır.

Kısacası, içerik şu konularda yardımcı olur:

  • Arama motorları aracılığıyla daha fazla potansiyel müşteri çekmeye yardımcı olmak için SEO uygulamalarını beslemek
  • Potansiyel tüketicileri bir markanın ürün ve hizmetleri hakkında eğitmek