Dijital Pazarlamaya Ne Kadar Harcamalı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Dijital Pazarlamaya Ne Kadar Harcamalı

Uygun pazarlama bütçesine sahip olmamak, şirketinizin potansiyeline ciddi zararlar verebilir. Henry Ford’un dediği gibi: “Para kazanmak için reklamı durduran adam, zamandan kazanmak için saati durduran adama benzer.” Pazarlama ve reklam maliyetlerinizi azaltmak başarılı bir işe giden yol değildir.

Peki sektörünüzde şirketler pazarlamaya ne kadar harcıyor? Ortalama pazarlama bütçesinin ne kadar olduğuna dair doğru bir tahmine sahip olmak, çeşitli nedenlerden dolayı önemli olabilir.

Pazarlama Bütçesi Hesaplayıcımıza Geçin

Rakamlarınızı bilmek, ister pazarlama planınızı yapılandırmaya çalışıyor olun, ister yeni bir finansman turunu gerekçelendiriyor olun, ister bir sonraki mali yıl için pazarlama bütçesi artışı konusunda patronunuza başvuruyor olun, önemlidir.

Pazarlamaya Gelirin Ne Kadar Oranı Harcamalı?

Yıllar boyunca küçük işletmeler için ortalama pazarlama bütçesi, SBA başına tavsiye edilen gelirin %7-8’i kadardı. Bu pazarlama bütçesi yüzdesinin, gelirlerinizin 5 milyon doların altında olması ve marjlarınızın satışların %10 ila %12’si arasında olması durumunda geçerli olduğu varsayılır.

Küçük bir işletme sahibi olarak, pazarlama planınıza bir pazarlama bütçesi eklemek, büyüme için fon toplamaya yönelik gerekli bir adımdır. Ancak pazarlama hedefleriniz, sektörünüz ve işletmelere mi yoksa tüketicilere mi hizmet verdiğiniz gibi bu rakamı etkileyecek çeşitli işletme faktörleri vardır.

Ancak bu rakamın açıklanmasından bu yana dijital medya ve akıllı telefon dünyasında büyük ilerlemeler kaydedildi. Küresel bir salgının dünyayı sarstığını ve yüz yüze pazarlama girişimleri ve günlük işe gidip gelmeler hakkında bildiklerimizi şimdiden değiştirdiğini belirtmemize bile gerek yok.

Sonraki bölümlerde B2B ve B2C şirketleri, 13 farklı sektör segmenti için ortalama pazarlama bütçesi dökümü ve bu yüzdelerin COVID-19’dan nasıl etkileneceği gösterilmektedir.

B2B ve B2C

Ortalama pazarlama bütçeniz büyük ölçüde işletmenizin hizmet verip vermediğine bağlı olacaktır. işletmeler veya tüketiciler ve esas olarak ürün veya hizmet sunup sunmadığınız.

Aşağıdaki tablo ve grafik, ürün ve hizmet tekliflerine göre bölümlere ayrılmış B2B şirketleri ve B2C şirketleri için ortalama pazarlama bütçesini temsil etmektedir.

Tavsiye Edilen:  Kuzey Carolina Dijital Pazarlama 101: SEO, Web Tasarımı, PPC
Pazar Segmenti Gelirin %’si
B2B Ürünü %9,00
B2B Hizmeti %7,90
B2C Ürünü %11,90
B2C Hizmeti %4,80

Sektöre Göre Ortalama Pazarlama Bütçesi

B2B pazarlama bütçesi ve B2C pazarlama bütçesi karşılaştırmaları ancak karışıma sektör çeşitliliği eklendiğinde bu kadar ileri gider.

Örnek olarak, İmalat sektörü pazarlama bütçelerini gelirin %5,74’ü olarak bildirirken, Bankacılık ve Finans gelirin ortalama %13,14’ünü rapor ediyor. Bu kadar geniş bir fark varken, kendi öngörülen pazarlama harcamalarınız hakkında bilinçli bir tahminde bulunmadan önce oyun alanına daha ayrıntılı bir şekilde bakmanız gerektiği açıktır.

Bu pazarlama bütçesi yüzdelerinin yaklaşık %79’unun aşağıdakileri içerdiğini bilmek önemlidir: pazarlama çalışanlarının maliyeti. Dış kaynaklı pazarlama hizmetlerini kullanan şirketlerin gelir tabloları, pazarlama çalışanlarına tahsis edilebilecek maaş bordrosu giderini içermemektedir.

Sektör bazında gelirin yüzdesi olarak pazarlama bütçesine ilişkin aşağıdaki veriler, bir Ağustos 2019 Ve Şubat 2020 CMO Survey’in raporu.

Endüstriyel bölüm Gelirin %’si
İletişim %14,09
Ambalajlı Tüketici Ürünleri %10,92
Tüketici Hizmetleri %9,09
Bankacılık/Finans/Sigorta/Gayrimenkul %13,14
Eğitim %17,67
Enerji %16,70
Sağlık hizmeti %8,12
Üretme %5,74
Madencilik/İnşaat %1,10
Danışmanlık %7,28
Perakende/Toptan %6,93
Teknoloji/Yazılım/Biyoteknoloji %10,78
Toplu taşıma %4,02
Ortalama %9,25

Pazarlama Bütçesi Hesaplayıcı

Tahmini yıllık geliriniz:

Endüstri segmentini seçin:

Seçim OneCommunication – 14.09%Tüketici Paketlenmiş Mallar -%10.92 Tüketici Hizmetleri -%9.09 Bankacılık/Finans/Sigorta/Gayrimenkul -%13.14 Eğitim -%17.67 Enerji – 16.70%Sağlık -%8.12 Üretim – 5.74 Madencilik/İnşaat -%1.10 Konsolmen – %7,28 Perakende/Toptan – %6,93 Teknoloji/Yazılım/Biyoteknoloji – %10,78 Ulaştırma – %4,02

Tahmini Pazarlama Bütçesi:

0,00$

Hesaplamak

COVID-19’un Pazarlama Bütçelerine Etkisi

Peki, küresel bir salgın sırasında veya sonrasında işinizi pazarlamak için ne kadar harcama yapmalısınız? Yukarıdaki sektörlere göre pazarlama bütçesi rakamları son birkaç yıldır geçerli olabilir, ancak bunlar günümüzün dünyasını temsil ediyor mu?

A Haziran 2020 CMO anketinin anketinde şu soru soruldu: “Bütçeler pandemi öncesi seviyelere ne zaman dönecek?” Aşağıdaki grafik, geleneksel ve dijital pazarlama bütçesindeki toparlanmalarla ilgili olarak her sektörden kaç pazarlama liderinin “Hiçbir zaman” yanıtını verdiğini gösteriyor.

Tavsiye Edilen:  Dijital Pazarlama Özgeçmişi - Ücretsiz Şablonlar, Örnekler ve Numuneler

Kanala Göre Ortalama Pazarlama Bütçesi Tahsisi

Artık “Küçük bir işletmenin pazarlama için bütçesi ne kadar olmalıdır?” sorusuna daha iyi bir yanıt vermiş olmalısınız. Ancak bu size yeni oluşturduğunuz bütçeyle hangi pazarlama stratejilerini uygulamanız gerektiğini söylemez.

Karşılaştırmalı Tahsis

ABD’nin geri kalanının pazarlama paralarını nereye yatırdığını (kelimenin tam anlamıyla) bilmek işe yarar. Araştırma e-Pazarlamacı bize ABD’de öngörülen 2020 pazarlama bütçesi dökümünün resmini çiziyor

Kanal Paylaştırma (%)
Dijital %59,60
Geleneksel %40,40
televizyon %26,40
Yazdır %4,90
Radyo %5,50
Evin dışında %3,20
Dizinler %0,40

“Dijital pazarlamaya geleneksel pazarlamaya kıyasla ne kadar ödemeliyim?” sorusuna cevap vermeye çalışıyorsanız. Bu sayılar size daha iyi bir gösterge verir.

Unutmayın, bu verileri çarpıtabilecek dev ulusal markalar var. Geleneksel TV reklamlarının maliyeti nedeniyle orantısız derecede büyük görünebilir. Teksas’ta hem dijital hem de geleneksel pazarlama sağlayıcısı olarak Austin ve Houston baskı tasarımı için çok sayıda talep alıyoruz.

Birçok geleneksel kanalın dijitale geçiş yaptığını bilmek de önemlidir. Örneğin, yukarıdaki radyo rakamlarına, son birkaç yılda oldukça popüler hale gelen dijital radyo ve müzik yayını hizmetleri dahil değildir.

Tarihsel olarak geleneksel pazarlamayı kullanan birçok işletme için daha dijital bir yaklaşıma geçiş yapmak sancılı olmak zorunda değil. Ekibimiz, dijital varlığınızı geliştirmenize yardımcı olabilecek endüstriyel veya üretim web tasarımı gibi B2B web tasarımı konusunda deneyime sahiptir. Üreticiler için SEO veya üreticiler için sosyal medya gibi gösterişli bir siteyi üreticiler için dijital pazarlamayla birleştirdiğinizde, sonuçta büyüme göreceğinizden emin olabilirsiniz.

En Yüksek Yatırım Getirisi Kanalları

Stratejinize dahil edebileceğiniz birkaç etkili pazarlama kanalı vardır, ancak şunu öneririz: ekibimizle ücretsiz danışmanlık randevusu ayarlamak İşletmeniz için hangi kanalların en iyi olduğunu belirlemek için.

Aşağıdaki grafikte hangi kanalların oylandığı gösterilmektedir. en yüksek yatırım getirisi 600’ün üzerinde işletmenin şirketlerinde. Smart Insights’tan elde edilen bu veriler, bütçenize göre en iyi getiriyi sağlayabilecek kanallar hakkında bize net bir fikir veriyor.

Tavsiye Edilen:  Spotify'da Arkadaş Nasıl Eklenir? Adım adım rehber
Pazarlama kanalı En Yüksek Yatırım Getirisi Arasında Oylananların Yüzdesi
SEO %32
İçerik pazarlama %30
Eposta pazarlama %30
Ücretli Arama %20
Sosyal Medya (Organik) %20
Sosyal Medya (Ücretli) %17

Teksas’ta tam hizmet, entegre bir pazarlama ajansı olarak WIX, pazarlamanızın ilgili tüm kanallarda başarılı olmasına yardımcı olmak için yukarıdakilerin tümünü sunar.

Örnek Pazarlama Bütçesi

Kurumsal pazarlama bütçesini belirlemeye ve optimize etmeye çalışmak zor olabilir. Olası bir örnek olarak aşağıdaki pasta grafiğine örnek bir pazarlama bütçesi dökümü ekledik.

Örnek olarak yıllık geliri 5 milyon dolar olan bir teknoloji şirketini düşünün. Teknoloji endüstrisindeki ortalama pazarlama ve reklam bütçesi gelirin %10,78’i ise toplam pazarlama bütçesi 539.000 ABD doları olacaktır.

Teknoloji şirketimiz için dağılım aşağıdaki gibi olacaktır.

Endüstri: Teknoloji

Yıllık gelir: 5.000.000$

Pazarlama bütçesi: 539.000$

İşletmenizi Pazarlama Konusunda Uzman Yardımı İçin WIX’la İletişime Geçin

WIX yaklaşık 40 yıldır Teksas’taki işletmelere yardımcı oluyor. Çoğu sektördeki neredeyse her kanal için iş ihtiyaçlarınızı karşılayacak insanlara ve süreçlere sahibiz. Yetkinliklerimiz arasında SEO, web tasarımı, içerik pazarlama, e-posta pazarlama ve otomasyon, PPC, sosyal medya pazarlama, ticari fuar teşhir tasarımı ve baskı ve yardımcı tasarım yer almaktadır.

Ücretsiz danışmanlık için bugün ekibimizin bir üyesiyle iletişime geçinve birlikte bir büyüme planı uygulayacağız.