Dış Bağlantı SEO Stratejisi – 2023’teki En İyi Uygulama – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Dış Bağlantı SEO Stratejisi – 2023’teki En İyi Uygulama – Showeblogin

Bu eğitimde, harici bağlantının faydasını ve 2023’te SERP’lerde ilk sırada görünme şansınızı artırmak için bunları nasıl kullanabileceğinizi açıklamaya çalışacağım. Çoğu web yöneticisi, siteleri için giden bağlantılardan hoşlanmaz ve SEO için büyük bir fırsatı kaçırırlar. sıralama. Harici bir web sayfasına link vermemenin siteniz için ne kadar zararlı olduğunu anlatacağım.

SEO’da Dış Bağlantı Nedir?

SEO’da dış bağlantı: Dış Bağlantılar, bir siteden başka bir web sitesine bağlantı veren köprülerdir. Aslında, harici bağlantı, kaynak etki alanındaki bir web sayfasından hedef etki alanındaki başka bir web sayfasına bağlantı anlamına gelir.

Böylece dış bağlantı, dış etki alanına işaret eder ve iki farklı web sayfasını birbirine bağlar. Dış bağlantılar, giden bağlantılar olarak da bilinir. Dış bağlantılar, güçlü bir SEO stratejisinin önemli bir bileşenidir ve SEO sıralama gücünü artırmaya yardımcı olur.

Dış Bağlantı için HTML Kodu ve Örneği:

KOD:

Bağlantı Bağlantı Metni

Örnek: Bir iç bağlantı bir web sayfasından, aynı web sitesi veya etki alanındaki başka bir sayfaya veya bir resim veya belge gibi kaynağa giden bir köprü türüdür.

Dış Bağlantı Çapa Metni:

Dış bağlantılarınız için açıklayıcı bağlantı metni kullanın. Bağlantı metninizde yalnızca anahtar kelimeleri göstermek gerekli değildir. Bazen, arama motoru tarafından spam olarak kabul edilecektir.

Bu nedenle, harici bağlantı için bağlantı metniniz içeriğinizle alakalı olmalı, kullanıcılarınız için kullanılabilirliği artırmalıdır ve bağlantı verdiğiniz hedef web sayfasıyla ilgili olmalıdır.

Dış Bağlantılar ve İç Bağlantılar

Dış bağlantılar, iç bağlantılara kıyasla daha fazla bağlantı değeri iletir. Ürününüz veya hizmetleriniz için üçüncü taraf geri bildirimi, yani referanslar kadar basittir. Başka bir deyişle, başkalarının sizin hakkınızda söyledikleri, sizin kendiniz hakkında söylediklerinizden daha önemlidir. Demek istediğimi anladığını düşünüyorum. Haklı mıyım?

Bu nedenle, dış bağlantılar iç bağlantılardan daha etkilidir. Google, harici alanlardan daha fazla bağlantı alıyorsa içeriğinizi sever.

Öte yandan, aynı web sayfasında harici bağlantılardan daha fazla iç bağlantı kullanmalısınız. Bunun nedeni, bağlantı değerlerinin web sayfanızın tüm bağlantılarına bölünmesi ve daha fazla iç bağlantının, o web sayfasının bağlantı suyunu sitenizle birlikte tutmasıdır. Bence bir harici web sitesine bağlantı veriyorsanız, aynı sayfada en az 4 dahili bağlantı bulunmalıdır.

Tavsiye Edilen:  Sağlık ve Tıp Sektörü Web Siteleri için SEO

Dış Bağlantılar ve Geri Bağlantılar

Sitenizden başka bir web sitesine bağlantı verirseniz, buna harici bağlantı adını verirsiniz. Aynı bağlantı, başka bir web sitesi için geri bağlantıdır. Benzer şekilde, birisi sitenize bağlantı verirse, siteniz için geri bağlantı olarak kabul edilecektir. Gelen bağlantılar olarak da bilinen geri bağlantılar.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) amaçlı backlink üst sıralarda yer alan faktörlerden biridir. Genelde insanlar başka bir siteye link vermek istemezler çünkü o site için backlink olur ve link değerini başka bir siteye aktarır. Ancak bu uygulamayı başka bir siteye link vermemek için yapıyorsanız içerik pazarlama dünyasında çok büyük bir şeyi kaçırıyorsunuz demektir.

Öte yandan, sahte web siteleri oluşturup ana sitenize geri bağlantı verirseniz SEO sıralamanızı kötü etkiler. Benzer şekilde, giden bağlantılarınız için geri bağlantı ağlarını kullanmamalısınız. Google, doğal olmayan bağlantıların diğer web sitelerinin sıralamalarını yapay olarak yükseltme girişimi olduğuna ve rahatsız edici web sitelerine yönelik manuel spam eylemi gerçekleştirebileceğine inanmaktadır.

Neden Dış Bağlantı?

Google, bağlantıların yardımıyla yeni bir web sayfası bulur ve arama yapanlara cevap vermek için o sayfayı dizine ekler. Yüksek kaliteli içerikler, hem dahili hem de harici bağlantılar kullanılarak oluşturulur. Dijital pazarlamada, giden bağlantılar SEO sıralaması için hayati bir rol oynar. İlgili içeriğe bağlantı vermek, arama motorlarının nişinizi anlamasına ve web sitenize olan güveni artırmasına yardımcı olur.

Google, bağlantıları bir web sayfasının popülerliği için oy olarak sayar. Dış bağlantı, bağlantı suyunu hedef web sayfalarına iletir. İçeriğinizle alakalı harici web sitelerine bağlantı verirseniz, onlar da sitenize geri bağlantı verebilir. Bu sayede dış linkler backlink olanaklarını arttırır. Bu, ister yeni bir web sitesi oluşturuyor olun, ister kurulu bir siteniz olsun, harici bağlantının göz ardı edilmemesi gerektiği anlamına gelir.

Değerli Dış Bağlantılar

Harici etki alanına bağlanmadan önce, lütfen hedef etki alanının güvenilirliğini kontrol edin. Dış bağlantılar, kullanıcılarınızın bilgi ve birikimlerini keşfetmeleri için yararlı olmalıdır. Sitenizin güvenilirliğini artırmaya yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Popüler Perakendecilerden En İyi 5 Çok Kanallı Deneyim Örneği

Benzer şekilde, arama motoru da dış bağlantılar için kaynak etki alanının güvenilirliğini dikkate alır. Bir web sayfasına bağlantı vermek, yalnızca etki alanına bağlantı vermekten daha değerlidir.

Yetkili sitelere bağlantı vermenin, Devlet siteleri, ana kaynak web sayfaları ve en popüler web sayfaları gibi SEO dostu olduğunu unutmayın. Diyelim ki iPhone hakkında yazıyorsunuz, o zaman Apple.com’a bağlantı vermek daha alakalı.

Dış bağlantı, sitenizle alakalı içerikler yayınlayan diğer web sitelerine ulaşmak ve onlarla bağlantı kurmak için harika bir yoldur. Sitenizi fark etmeleri ve ayrıca web sitenize geri bağlantı vermeleri mümkün olabilir.

Dış Bağlantılarla İlişki

Google varsayılan olarak harici bağlantılarınızı takip eder ve aktarılan bağlantı değerini hedef alan adına aktarır. Ancak, giden bağlantılarınızı etiketindeki rel öznitelik değerlerini kullanarak nitelendirebilirsiniz.

Harici bağlantılarınızda rel niteliğinin kullanılması, Google’ın bu bağlantıları takip etmesini ve bağlantı suyunu hedef web sayfasına aktarmamasını engeller.

Dış bağlantıların rel değeri, arama motoruna bağlantı verilen sayfayla olan ilişkiyi söyler. göre yönergeler Google tarafından sağlanan, aşağıdaki üç rel özellik değerini kullanabilirsiniz:

rel=”izleme yok”: Nofollow özelliğini kullanarak, Google’a o siteyle ilişkili olmadığınızı söylüyorsunuz. Google bu harici bağlantıyı takip etmez. Diğer bir deyişle, dış bağlantılar sitenizden arama motoru tarafından taranmayacaktır.

Örneğin AUBSP

rel=”sponsorlu”: Ücretli bağlantılar, sponsorlu harici bağlantılar olarak işaretlenir. Aslında, reklamverenler veya yerleşimler/promosyonlar web sayfası için bağlantı vermek yararlıdır.

Örneğin Google

rel=”ugc”: Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) bağlantıları için önerilir. Erkekçe yorum bölümünde ve forum gönderilerinde kullanılır.

Örneğin Forum

Yukarıdaki rel niteliklerinden, dört tür harici bağlantı olduğunu söyleyebiliriz, yani. DoFollow, NoFollow, Sponsorlu ve UGC. Tüm bağlantılar varsayılan olarak otomatik olarak DoFollow’dur. DoFollow harici bağlantıları için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur, bunun için basit bir hiper bağlantı kodu çalışır.

Normal harici bağlantılarınızda yukarıdaki rel niteliklerini kullanmanıza gerek olmadığını unutmayın. Bağlantılar ücretli veya sponsorlu ise, lütfen bunun yerine rel özelliğini kullanın. Geçici süre için web sayfasını bağlamayın.

NoFollow bağlantıları, web sitenizden hedef siteye sıralama suyu aktarmaz. Ancak dış bağlantılarınızı reklam veya sponsorlu gönderiler dışında “nofollow” özelliği etiketi ile nitelendirmemenizi tavsiye ederim.

Tavsiye Edilen:  İstemci Sunucu Mimarisi nedir?

Dış Bağlantı ve Kullanıcı Deneyimi

Biliyor musun? Dış bağlantılar içeren web sayfaları, giden bağlantı içermeyen sayfalardan daha üst sıralarda yer aldı. Site ziyaretçileriniz, kaliteli içerik yayınladığınızı ve link verdiğinizi düşünürlerse sitenize tekrar gelirler.

Ziyaretçilerinizin bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebileceğini düşündüğünüz giden bağlantılar vermeyecekseniz, kullanıcılarınız Google’a geri döner ve daha güvenilir bilgi almak için aynı sorguyu tekrar arar. Bu da hem kullanıcıların hem de arama motorlarının gözünde itibarınızı düşürür.

İlgili web sitesine bağlantı vererek, sitenizin kullanıcılarının aradıkları bazı ilginç, ek ve alakalı bilgileri bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu, kullanıcı deneyimini geliştirebilir ve onları gelecekte daha yüksek kaliteli içerik için web sitenize geri dönmeye teşvik edebilir.

Böylelikle web siteniz, kullanıcılarınız için internet ortamında daha güvenilir ve değerli bir bilgi kaynağı haline gelir. Bu, site trafiğinizi gerçek anlamda artırır.

Kaç tane dış bağlantı var?

Yukarıda da belirttiğim gibi, aynı sayfada harici linklere kıyasla daha fazla dahili link kullanmalısınız. Ancak soru, kaç tane harici bağlantının SEO dostu olduğudur?

İçerik sayfanız çok popülerse, daha fazla bağlantı değeri oluşturur. Bu bağlantı değerleri, aynı sayfadaki tüm bağlantılara (dahili ve harici) bölünmüştür. Sayfada herhangi bir giden bağlantı varsa, bağlantı değerini harici web sayfasına iletir. Bu, aynı kaynak sayfadaki birçok harici bağlantının, hedef sayfaya olan bağlantı suyunu azaltacağı anlamına gelir.

Her 1000 kelimede bir 1-5 giden bağlantı kullanabilirsiniz. Uzun içerik yazmak, ziyaretçilerinizle güven ve iyi ilişkiler kurmak için daha fazla dış bağlantı içerebilir.

Harika kaynaklara sahip diğer web sitelerine bağlantı vermiyorsanız, onlardan siteniz için geri bağlantı sağlamalarını nasıl bekleyebilirsiniz? Artık dış bağlantılar hakkında bazı temel bilgilere sahip olduğunuzu düşünüyorum ve dış bağlantıları SEO planınızda kesinlikle dikkate alacaksınız.