Diş Hekimleri İçin En İyi 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Diş Hekimleri İçin En İyi 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Diş hekimleri için tüm farklı dijital pazarlama stratejilerini dikkate almak bunaltıcı olabilir. Mevcut seçeneklerin sayısı, işletmenizi tanıtmak için pek çok fırsat sunarken aynı zamanda test edilmesi imkansız sayıda farklı yöntem sunar.

İlgili Makale:

Neyse ki, Go Fish Digital’de diş hekimliği topluluğu için dijital pazarlama desteği sağlama konusunda çok fazla deneyime sahibiz. Kullanabileceğiniz pek çok farklı dijital pazarlama kanalı olsa da, özellikle dişhekimliği işletmelerinin yerel doğasına uygun olanlar da var.

Diş Hekimleri İçin En İyi Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Diş hekimleri için en iyi dijital pazarlama stratejileri şunlardır:

 • Yerel SEO
 • Geleneksel SEO
 • Google Arama Ağı Reklamları
 • Yerel Arama Ağı Reklamları
 • İçerik pazarlama
 • Eposta pazarlama
 • Kullanıcı Deneyimi İyileştirmeleri
 • İtibar yönetimi

Aşağıda her biri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

1. Yerel SEO

Diş hekimleri için SEO’nun en önemli alanlarından biri Google’ın arama sonuçlarında gördüğünüz “harita paketi” sonuçlarıdır. Bunlar, belirli bir coğrafi bölgeye hizmet veren işletmeleri ararken gördüğünüz bir tür yerel SEO sonucu. Çoğu zaman, bu sonuçları coğrafi bilgi (şehir/kasaba/mahalle) içeren anahtar kelimeleri aradığınızda veya kullanıcılar “yakınımdaki” gibi terimleri sorguladığında görürsünüz.

Ancak, Google’ın yerel sonuçları göstereceği tek zaman bu değil. Daha geniş anahtar kelime aramaları bile bunları gösterecektir. Google’ın yakın çevrede diş hekimliği muayenehanelerini görüntülediğini görebileceğiniz bu “diş hekimi” arama örneğini ele alalım.

Bunun nedeni, coğrafi konum belirtilmemiş olsa da Google’ın, kullanıcıların yerel bir ihtiyacı çözmek için yerel işletmeleri aradıklarını üstü kapalı olarak anlamasıdır. Bu nedenle, arama motoru yalnızca o belirli alandaki sonuçları gösterir.

Bu, dental işletmelerin anlaması için son derece güçlü bir kavramdır. Bu, şirketinizin yerel coğrafyanızda “diş hekimi” veya “kozmetik diş hekimi” gibi çok geniş anahtar kelimeler için görünebileceği anlamına gelir. İşletmenizin bu sonuçlarda görünme şansını artırmak için yerel SEO en iyi uygulamalarını uyguladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Burada çeşitli stratejiler olsa da uygulayabileceğiniz en iyi stratejilerden biri, Google İşletme profilinizi sahiplenmek ve optimize etmektir.

Google İşletme Profili Optimizasyonu

Google İşletme profiliniz, dental yerel SEO stratejinizin en önemli unsurudur. Biri olmadan, işletmeniz harita paketi sonuçlarında görünmeye uygun olmayacaktır.

Atmanız gereken ilk adım, Google İşletme profilinizi talep edin. Bu işleme başlamak için yapmanız gerekenler:

 1. Muayenehanenizin adını Google Haritalar’da arayın
 2. İş adresinizi bulursanız, onu seçecek ve “Bu işletmeyi sahiplen”i seçeceksiniz

İşletmenizi sahiplendikten sonra, bir sonraki adımınız işletme kategorilerinizi doğru şekilde ayarladığınızdan emin olmaktır. Kategorilerinizi belirlemezseniz, bu kategorilerle ilgili anahtar kelimeler için yerel sonuçlarda görünmeye uygun olmazsınız. Bunun mümkün olduğunca eksiksiz bir şekilde doldurulduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Burada, diş implantları da sağlayan bir ortodontist işletmesi için belirlenen kategorileri görebilirsiniz.

Belirlediğiniz kategoriler tamamen işletmenize özel olacak olsa da, aralarından seçim yapmayı düşünebileceğiniz bazı popüler kategoriler şunlardır:

 • Dişçi
 • kozmetik diş hekimi
 • pediatrik diş hekimi
 • Diş implantları sağlayıcısı
 • Diş Kliniği
 • ortodontist
 • Diş Sağlığı
 • acil diş servisi

Google İşletme profilinizi sahiplenmek ve optimize etmek için bu adımları uygulamanız, güçlü bir yerel SEO temeline sahip olduğunuzdan emin olmanız için iyi bir yol gösterecektir. Tabii ki, bunu daha da ileri götürmeniz ve web sitenize alıntılar, incelemeler ve yerel geri bağlantılar oluşturmaya çalışmanız gerekebilir.

Tavsiye Edilen:  Dilbilgisi İntihal Denetleyicisi İyi mi? Detaylı Karşılaştırma

2. Standart SEO

Yalnızca yerel SEO’nun ötesinde, sitenizin “standart SEO’sunu” geliştirmek için adımlar atmak isteyeceksiniz. Burada “standart SEO”, Google’da “harita paketi listelerinin” parçası olmayan herhangi bir sonuç anlamına gelir. Bu sonuçların etkileşimli bir haritası veya işletme konumu iğneleri olmayacak.

Bunun yerine, görmeye alıştığınız varsayılan arama sonuçlarına daha çok benzeyecekler.

Bu sonuçlar, Google İşletme profilinizdeki bilgilerden veya kullanıcılara yakınlık gibi diğer sinyallerden etkilenmez. Bunun yerine, bu sonuçlar daha çok içerik kalitesi, alakalı açılış sayfaları ve dahili/harici bağlantı sinyalleri gibi evrensel SEO ilkelerine dayanmaktadır.

SEO açısından gözden geçirilmesi gereken birçok unsur olsa da, diş hekimliği muayenehanenizin alabileceği en iyi girişimlerden biri, sunduğunuz tüm hizmetler için özel açılış sayfalarına sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Muayenehaneniz diş implantları, sedasyon diş hekimliği ve diş beyazlatma sunuyorsa, her hizmet için ayrılmış sayfalarınız olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Bu, sitenizin uygulama alanlarınızla eşleştirilmiş belirli sayfalara sahip olmasını sağlayacaktır. Artık bu sayfalar, “yakınımdaki diş implantları” gibi yüksek amaçlı sorgular için görünmeye uygun olacaktır. Tüm temel hizmetlerinizin envanterini çıkardığınızdan ve her biri için eşleşen bir açılış sayfası olduğundan emin olun.

3. Google Arama Ağı Reklamları

SEO girişimleri, dental dijital pazarlamanızı uzun vadede geliştirmenin son derece kazançlı bir yolu olsa da, sonuçları görmek zaman alabilir. Anında geri dönüş arıyorsanız, ücretli medya reklamcılığı, uygulamanız için iyi bir yol olabilir. Reklamcılıkla, öne çıkan yerleşimler için doğrudan ödeme yaparsınız, ancak kampanyanız başlar başlamaz sonuçları görmeye başlarsınız.

En popüler reklam biçimlerinden biri, Google Ads arama kampanyaları. Arama kampanyaları ile uygulamanız, arama sonuçlarının en üstünde görünme yeteneğine sahiptir. Burada “sacramento ca aile diş hekimi” anahtar kelimesi için Google reklam sonuçlarının bir örneğini görebilirsiniz.

Google arama ağı reklamlarının en güçlü özelliği, sonuçlarınızın tam olarak hangi anahtar kelimeler için görünmesini istediğinizi seçebilmenizdir. Örneğin, diş hekimliğinizin “Protez” ve “Sedasyon” için daha fazla müşteri kazanmasını istiyorsanız, sonuçlarınızın yalnızca kullanıcılar bu uygulama alanlarıyla ilgili anahtar kelimeler aradığında görüneceği kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Arama ağı reklamlarıyla, trafiği tam olarak istediğiniz sayfalara çekmek için Google’ın reklam platformunun popülaritesinden yararlanabileceksiniz. Bu, müşterilerinizle tam olarak hizmetlerinizi aradıkları anda bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

4. Yerel Arama Ağı Reklamları

Google’ın platformunda ücretli medyayı kullanmanın başka bir yolu da doğrudan Google Haritalar’da reklam vermektir. Yerel Arama Ağı Reklamları. Yerel arama ağı reklamlarından yararlanarak, reklamlarınız Google haritalar deneyimine daha entegre olur. Bu, kullanıcıları arama yapma, randevu talep etme veya ofisinize arabayla yol tarifi alma gibi hayati eylemlerde bulunmaya teşvik eder.

Yerel arama reklamları genellikle harita paketinin en üstünde, doğrudan organik listelemelerin üzerinde görünebilir.

Ayrıca, kullanıcılar çok özel bir coğrafi alanı tararken doğrudan Google Haritalar arayüzünde de görünebilirler.

Yerel arama reklamları, Google İşletme profilinizin optimizasyonu ile tahsis edilecektir. Bunları başlatmadan önce, yerel işletme sayfanızla ilgili tüm kategorileri talep ettiğinizden ve ayarladığınızdan emin olmak için “Google İşletme Optimizasyonu” bölümündeki adımları uyguladığınızdan emin olun.

Tavsiye Edilen:  Markanızı Büyütmek İçin Etkileyici Pazarlamayı Kullanmanın En İyi 10 Yolu

5. İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, muayenehanenizin göz önünde bulundurması gereken başka bir dental dijital pazarlama stratejisidir.

Genel olarak, içerik pazarlamasının arkasındaki öncül, yardımcı ve eğitici çevrimiçi kaynaklar oluşturmaktır. Bu kaynaklar, kullanıcılarınızın sahip olduğu sorunları eğitmenize ve çözmenize yardımcı olarak temas noktalarını ve markanıza olan yakınlıklarını artırır. Zamanla, içerik pazarlama girişimleri, şirketinizin o içeriğin tüketicileri sonunda müşteri olmaya hazır olduğunda akla gelen şirket olmasına yardımcı olabilir.

İçerik pazarlaması birçok biçimde olabilirken, bir blog açık ara en popüler yöntemdir. Burada, hizmetlerinize bağlı olabilecek yaygın müşteri sorunlarına yönelik çözümleriniz hakkında yazabilirsiniz.

Örneğin, Donald Snyder Orthodontics ” hakkında özel bir kılavuz yazdı.Diş Teli Takarken Dişlerinizi Beyazlatabilir misiniz?

Sonuç olarak, bu sayfa, bu belirli sorunun nasıl çözüleceği hakkında bilgi arayan kullanıcılar için ayda 1.700 oturum oluşturur.

İşte ” hakkında bir makale yazan bir diş hekimi sitesine başka bir örnek:Diş Fırçası Yok mu? Diş macunu yok mu? Sorun değil“. Bu makale, dişlerinizi diş macunu veya diş fırçası olmadan nasıl fırçalayacağınızla ilgili en iyi uygulamaları ele alıyor ve birkaç yararlı örnek veriyor. Sonuç olarak, “diş macunu olmadan diş fırçala” gibi terimler için arama sonuçlarında iyi performans gösterirler.

İdeal olarak, potansiyel müşterilerinizin yaşadığı sorun türlerini belirlemek ve bu sorunları çözmeye yardımcı olacak içerik oluşturmak isteyeceksiniz. Buradan, sitenizde potansiyel müşterilere gösterebileceğiniz, arama motorlarında sıralayabileceğiniz veya diğer pazarlama girişimlerinizde kullanabileceğiniz varlıklar oluşturacaksınız.

6. E-posta Pazarlama

Hemen hemen her işletme için bir e-posta listesi geliştirmek harika bir dijital pazarlama stratejisi olabilir. E-posta pazarlaması, diğer dijital pazarlama ortamlarının sahip olmadığı birçok avantaj sağlar. E-postalar, temel müşterilerinize doğrudan erişim sağlar ve mesajlarınızın gürültülü yayınlarda kaybolma olasılığı daha düşüktür. E-postalar ayrıca algoritmadan bağımsızdır. Görünürlüğünüz, algoritmalarının çalışma biçiminde değişiklik yapan büyük teknoloji şirketlerinin insafına kalmayacak. E-posta pazarlaması, yalnızca yeni hastalarla bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut olanlarla ilişkilerinizi sürdürmenize de yardımcı olabilir.

E-postayı nasıl kullanacağınız, pazarlama hedeflerinize bağlı olsa da, göz önünde bulundurabileceğiniz bazı kampanyalar aşağıda verilmiştir:

 1. Diş sağlığıyla ilgili en iyi uygulamalar ve ipuçları
 2. Randevu onayları ve hatırlatıcılar
 3. Şirket Haberleri
 4. Yeni hizmet ve ürün duyuruları
 5. Dahili promosyonlar
 6. Yeni hasta e-posta dizileri

Daha fazlasını keşfetmekle ilgileniyorsanız, Constant Contact harika bir rehber oluşturdu diş hekimleri için e-posta pazarlama en iyi uygulamaları için.

7. Kullanıcı Deneyimi İyileştirmeleri

Sitenizin genel kullanıcı deneyimini incelemek, dental siteler için başka bir harika dijital pazarlama stratejisidir. Bu, son derece ölçeklenebilir bir yaklaşımdır çünkü UX geliştirmeleri tüm kanallarınızın performansını artırmaya yardımcı olabilir. Arama motorlarından, reklam platformlarından, e-posta pazarlamasından ve diğer kanallardan gelen trafiğin tümü olumlu yönde etkilenebilir.

UX iyileştirmesi hakkında düşünmenin birçok yolu olsa da, inceleyebileceğiniz bazı girişimler şunlardır:

 1. Harekete geçirici mesajlar: “Randevu Planla” CTA’ları gibi öğeler kolayca erişilebilir olmalı ve tasarımda vurgulanmalıdır
 2. Mobil Kullanıcı Deneyimi: Kullanıcılar sitede kolayca gezinebilir ve mobil cihazlarda önemli bilgileri bulabilir mi?
 3. Web sitesi gezintisi: Kullanıcılar sigorta, hizmetler, fotoğraflar, ödeme ve daha fazlası gibi önemli bilgileri bulabilir mi?
 4. Site performansı: Daha hızlı performans, dijital kanallardan daha iyi dönüşümlerle sonuçlanabilir mi?
 5. Site görüntüleri: Anahtar sayfalarınız, içeriğin değer teklifini açıkça gösteren güçlü resimler kullanıyor mu?
 6. Güven sinyalleri: Sektör sertifikaları, kimlik bilgileri ve saygın kuruluşlar gibi güven sinyallerini açıkça vurguluyor musunuz?
 7. Rekabetçi incelemeler: UX’iniz, aynı pazardaki ve hatta farklı coğrafyalardaki önemli rakiplerle karşılaştırıldığında nasıldır?
Tavsiye Edilen:  Spotify vs Apple Music: En İyi Müzik Uygulaması Hangisi?

Genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek, her oturumun kalitesini artırmanın harika bir yolu olabilir. Buna karşılık, bu, sitenize trafik çeken tüm dijital kanalların verimliliğini ve performansını artırır.

Oldukça fazla sayıda önemli değişikliğin yapılması gerektiğini düşünüyorsanız, siteyi tamamen yeniden tasarlamak için seçenekler aramayı bile düşünebilirsiniz.

8. İtibar Yönetimi

Müşterileriniz diş hekimliğinizi daraltma noktasına yaklaştıkça, belirli markanız hakkında çevrimiçi olarak daha fazla araştırma yapmaları muhtemeldir. Personel, çevre, profesyonellik, bekleme süreleri ve çok daha fazlası açısından diğer insanların ofisinizle ilgili deneyimleri hakkında bulabilecekleri her türlü bilgiyi bulmak isteyeceklerdir.

Genel olarak, bu tür bir araştırma yapmak için kullanıcılar, şirketinizle veya bireysel uygulayıcılarla ilgili aramalar yapacaktır. Bu, dönüşüm yolunda kritik bir noktadır ve bir kullanıcının uzun süreli bir hastaya dönüşüp dönüşmeyeceğini önemli ölçüde etkileyebilir. Çevrimiçi ortamda güçlü bir itibara sahip olduğunuzdan ve kullanıcıların çoğunlukla işletmeniz hakkında olumlu bilgilerle karşılaştığından emin olmak isteyeceksiniz.

Örneğin, bir kullanıcı web sitenizi ücretli reklamlar ve organik sonuçlar aracılığıyla birden çok kez keşfederek güçlü etkileşimler yaşamış olabilir. Ancak, işletmenize daha yakından baktıklarında, onları dönüşüm yolundan uzaklaştıran olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirler.

Diş hekimliğinizin itibarını denetlemek için Google’da aşağıdaki aramaları yapın:

 1. Firma Adı
 2. Diş hekimi isimleri
 3. Şirket + incelemeler

Bu aramalarda herhangi bir olumsuz sonuç bulursanız, itibarınızı iyileştirmek için hemen adımlar atmak isteyeceksiniz.

Örneğin, 4’ten düşük yıldıza sahip Yelp sayfaları görüyorsanız, Yelp incelemelerini iyileştirmeyi düşünebilirsiniz. Olumsuz hikayeler buluyorsanız veya şirketiniz hakkında baskı yapıyorsanız, olumsuz arama sonuçlarını gizleme seçeneklerini bile düşünebilirsiniz.

Ayrıca, bu yöntemlerle bakan kullanıcıların markanız hakkında olumlu düşünceler gördüklerinden emin olmak için incelemelerinizi bireysel inceleme platformlarında kontrol etmeye değer. Diş hekimleri için en popüler platformlar şunları içerir:

 1. Google
 2. Havlama
 3. ABD Haberleri
 4. sağlık dereceleri
 5. Sharecare

Dental dijital pazarlama stratejilerini ciddi bir şekilde üstleniyorsanız, bu adımı hafife almayın. Kullanıcıların arama sonuçlarında bulabilecekleri itibar sorunları nedeniyle tüm sıkı çalışmanızın boşa gitmediğinden emin olun.

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.