Dizine Eklenmiş Kalmak İçin Shopify Site Haritanızı Nasıl Bulup Gönderebilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Dizine Eklenmiş Kalmak İçin Shopify Site Haritanızı Nasıl Bulup Gönderebilirsiniz?

Shopify site haritanıza hak ettiği ilgiyi gösteriyor musunuz?

Site haritanız bir web sitenizdeki tüm içeriğin düzenli listesi. Bunu Google’a ve Bing’e (ve diğer arama motorlarına) gönderdiğinizde, bunların arama sonuçlarında görüntülenmek üzere taranması ve dizine eklenmesi gereken sayfalar olduğuna işaret eder.

Bu, alışveriş yapan kullanıcılar alakalı ürünleri ararken, önemli web sayfalarınızın arama sonuçlarında görünmesini sağlamaya yardımcı olur.

Shopify mağazanızı tanıtmanın ana yollarından biri olan SEO stratejiniz için doğru bir site haritası hayati öneme sahiptir. Ayrıca, iyi yapıldığında içeriğiniz ve SEO’nuz, web içeriğinize dokunmadan bile sürekli olarak trafik oluşturduğundan, bileşik getiriler de sağlar.

#cta-visual-pb#Mağazanızı kodlamadan oluşturunShogun Sayfa Oluşturucu ile bir satır kod yazmadan hayallerinizdeki mağazayı tasarlayın.Ücretsiz başlayın

Shopify site haritası nedir?

Buna göre Google:

“Site haritası, sitenizdeki sayfalar, videolar ve diğer dosyalar ile bunlar arasındaki ilişkiler hakkında bilgi sağlayın. Google gibi arama motorları sitenizi daha verimli bir şekilde taramak için bu dosyayı okur.

Site haritası, Google’a sitenizde hangi sayfaların ve dosyaların önemli olduğunu düşündüğünüzü bildirir ve ayrıca bu dosyalar hakkında değerli bilgiler sağlar. Örneğin, sayfanın en son ne zaman güncellendiği ve sayfanın alternatif dil sürümleri.”

Daha basit bir ifadeyle, site haritanız sitenizi ziyaret eden herkese (tarayıcılar ve benzer kişiler) hangi sayfaların mevcut olduğunu ve içerik hiyerarşisini gösteren bir rehber görevi görür.

E-ticaret mağazalarının Google’a site haritaları göndermekten kazanacağı çok şey var çünkü çoğu kapsamlı ürün sayfaları içeriyor ve her zaman daha fazlası ekleniyor.

Ayrıca, arama motorlarının web sitenizi keşfetmesinin başka bir yolu olan çevrimiçi mağazanızın sayfaları arasında çapraz bağlantı eksikliğini de telafi ederler. Site Haritaları hızlı bir çözümdür hiçbir sayfanın çatlaklardan kaymadığından emin olun.

XML ve HTML site haritaları

Genellikle insan ziyaretçilerin kullanımı ve gezinmesi için tasarlandıkları için daha önce bir HTML site haritası görmüş olabilirsiniz.

Resim: Forbes

Öte yandan, bir XML site haritası gördüğünüzde kafanız karışabilir. Bunun nedeni, XML site haritalarının makine tarafından okunabilmesi ve Genişletilebilir İşaretleme Dili (XML) ile oluşturulmuş olmasıdır.

XML site haritaları, güncelleme tarihleri ​​ve saatleri, hiyerarşi ve daha fazlası dahil olmak üzere her sayfa hakkında daha fazla meta veri içerir. Bunlar Google’a göndermeniz gereken site haritası türleridir.

İdeal olarak, SEO ve kullanıcı deneyimi için web sitenizde hem HTML hem de XML site haritaları bulunur.

Site haritalarının temel faydaları

Bu metin listelerinin neden bu kadar önemli olduğunu tartışalım.

Kolay gezinme

HTML site haritaları kullanıcı deneyiminizi geliştirir, çünkü ziyaretçilerin web sitenizde daha kolay gezinmesine yardımcı olun aradıklarını bulmak için.

Tavsiye Edilen:  Web Tasarım Firmanıza Sormanız Gereken Beş Soru

Ana menünüz önemli sayfalarınızı içerir, ancak bir site haritası genellikle işe yaramayan birden fazla bağlantı içerir.

SEO’yu geliştirin

En yüksek trafiğimiz organik aramadan geliyor, önemli bir kısmı blog yazılarımızda yakaladığımız dövme tavsiyeleri veya çareleri arıyor. Organik aramaya odaklanıyoruz ve bazen ücretli reklam kullanıyoruz, ancak organik anahtar kelimeler her zaman en iyi yatırım getirisini getirdi.”

– Ubaldo Perez Jr.şirketinde CEO Sus Anestezi

Site haritaları, arama motorlarının önemli sayfalarınızı dizine eklemesine yardımcı olduğundan, alışveriş yapanların web sitenizi bulmasına da yardımcı olur.

Böylece daha fazla organik keşiften ve bu ücretsiz trafiğin yatırım getirisinden yararlanabilirsiniz.

Shopify site haritası nasıl oluşturulur?

Shopify’ın platformu, e-ticaret mağazanız için otomatik olarak bir site haritası oluşturacaktır. Tek yapmanız gereken Google’a göndereceğiniz dosyayı bulmak.

Özel bir Shopify site haritası oluşturma

Eğer tercih edersen özel bir site haritası oluşturun Spam URL’leri veya dizine eklenmesini istemediğiniz URL’leri kaldırmak için örneğin şunları yapabilirsiniz:

  • Kullanmak aletler Bir site haritası oluşturmak ve ardından göndermeden önce sonuçları beğeninize göre düzenlemek için tasarlanmıştır
  • Bir metin düzenleyici kullanarak gerekli verileri doğru formatta yazarak manuel olarak bir site haritası oluşturun
  • Site haritanızı oluşturabilecek bir içerik yönetim sistemi kullanın

Shopify şu anda site haritalarını düzenlemenize izin vermese de bir kullanıcı şunu buldu: geçici çözüm Shopify sayfanızdaki bir URL’yi yüklenen bir site haritasına yönlendirmeyi ve ardından bu sayfayı Google’a göndermeyi içerir.

Resim: Shopify Tartışmaları

Bu senaryoda Shopify tarafından oluşturulan site haritanızı alabilir, bir metin düzenleyiciye kopyalayabilir, içeriği kaldırabilir, ekleyebilir veya ayarlayabilir ve ardından yukarıda özetlenen adımları kullanarak son sürümü yükleyebilirsiniz.

Shopify site haritanızı nerede bulabilirsiniz?

Shopify’ın otomatik olarak oluşturulan site haritalarını basit bir URL uzantısıyla bulmak kolaydır:

Ana alan adınızı yazın ve web tarayıcınıza “/sitemap.xml” ekleyin. Shopify site haritası URL’niz şu şekilde görünmelidir:

www.storedomainname.com/sitemap.xml

Bu, şuna benzeyen bir XML sayfası oluşturacaktır:

İhtiyacınız olan tek şey bu URL’dir, ancak her ihtimale karşı bir kopyasını isterseniz web tarayıcınızdan XML dosyası olarak da kaydedebilirsiniz (“XML dosyası olarak kaydet”i seçin).

Site haritasına genel bakışta gördüğünüz URL’lerin her biri daha fazla bilgi içerir. Daha fazlasını şurada bulacaksınız:

  • Sitemap_products_1.xml — Ürün sayfaları
  • Sitemap_pages_1.xml — Ana sayfalar
  • Sitemap_collections_1.xml — Koleksiyon sayfaları
  • Sitemap_blogs_1.xml — Blog gönderileri

Ürün sayfaları site haritasına girdiğinizde dosya türleri, URL’ler ve sayfanın en son ne zaman değiştirildiği gibi daha fazla veri ortaya çıkar.

Site haritanızı Google’a nasıl gönderirsiniz?

Shopify site haritanızı Google’a göndermek yalnızca birkaç adım sürer.

1. Sitenizi Google ile doğrulayın

Daha önce bir site haritası göndermediyseniz e-ticaret alan adınızın sahipliğini Google’dan doğrulamanız gerekebilir.

Tavsiye Edilen:  Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı: Etkili ve Karlı PPC Reklamları Nasıl Oluşturulur

: Zaten Google Analytics’i kurduysanız Google Search Console sizi otomatik olarak doğrulayabilir.

Sitenizi doğruladıktan sonra Shopify site haritanızı Google Search Console’a gönderebilirsiniz.

2. Google Search Console’a gidin

Google Search Console’a gidin ve sol üstteki gezinme açılır menüsünden site haritası göndermek istediğiniz siteyi seçin. Daha sonra seçin Site Haritaları.

‍3. Site haritası URL uzantınızı yapıştırın

Shopify’dan otomatik olarak oluşturulan site haritanızı kullanıyorsanız Google’ı ona yönlendirmek için sonuna “sitemap.xml” yazın. Ardından tıklayın Göndermek.

‍4. Google’ın site haritanızı taramasını bekleyin

Özellikle siteniz büyükse, Shopify site haritanızı gönderdikten sonra Google’ın sitenizi taraması birkaç gün sürebilir. İşlemin ne zaman tamamlandığını kontrol etmek için Google Search Console’a tekrar giriş yapabilirsiniz.

Tamamlandığında, aşağıda canlı olarak göreceksiniz Gönderilen site haritaları:

‍Buradan, Google’ın kaç URL’yi taradığını ve gidermeniz gereken herhangi bir hata olup olmadığını göreceksiniz.

: Birden fazla web siteniz varsa, birden çok site için site haritalarını çapraz gönderme Google’da.

#cta-visual-pb#Taramaya değer bir site oluşturunMağazanız dizine eklendikten sonra, SEO’yu ve dönüşümleri daha da artırmak için optimize edilmiş sayfalar oluşturmaya odaklanabilirsiniz.Ücretsiz başlayın

SEO’yu daha da geliştirmek için sayfa hızını artırın

Site haritanızı göndermek, mağazanızın çevrimiçi görünürlüğünü artırmak için benimsemeniz gereken birçok SEO tekniğinden yalnızca biridir.

Örneğin sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için elinizden geleni yapmalısınız. Sitenizin yüklenmesi uzun sürüyorsa (bu bağlamda birkaç saniye), birçok ziyaretçi herhangi bir şeyi görmeden siteden ayrılacaktır.

Shogun Sayfa Oluşturucu uygulaması, mağazanız için kolaylıkla yüksek kaliteli sayfalar oluşturmanıza olanak tanır ve ayrıca SEO’nuzu güçlendirmenize yardımcı olur.

Shogun, performansı artırmak için görüntü sıkıştırma ve yavaş yükleme gibi yöntemler kullanır, böylece hemen çıkma oranınızı azaltabilir ve arama sıralamalarında yükselebilirsiniz.

Ayrıca Shogun, Shopify’da tema dosyalarınıza gereksiz kod eklemeyen tek sayfa oluşturucu uygulamasıdır.

Shopify site haritası SSS’leri

Son olarak, hızlı yanıtlar arayanlar için bazı site haritası SSS’lerine göz atalım.

Shopify site haritam nerede?

Otomatik olarak oluşturulan Shopify site haritanızı, alan adınızın sonuna “/sitemap.xml” ifadesini ekleyerek bulabilirsiniz.

Shopify’da nasıl site haritası oluşturabilirim?

Shopify, her mağaza için doğrudan platformda otomatik olarak bir site haritası oluşturur.

Site haritasını Shopify’da düzenleyebilir misiniz?

Otomatik olarak oluşturulan Shopify site haritasını düzenleyemezsiniz. Ancak kendi özel site haritası dosyalarınızı yükleyebilir, bir site haritası URL’sine yönlendirebilir ve ardından bunu Google’a gönderebilirsiniz.

Shopify site haritanızı Bing’e nasıl gönderirsiniz?

Site haritası oluşturmanın en kolay yolu nedir?

Shopify site haritası oluşturmanın en kolay yolu (Shopify’ın otomatik olarak sağladığının dışında) bir araç kullanmaktır.

Google’a site haritası eklemek SEO’mu geliştirebilir mi?

Evet. Önemli sayfalarınızın ve içeriğinizin dizine eklenmesini ve aranabilir olmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu, dahili olarak başka bir şeye bağlı olmasalar bile sayfaların indeksleme sırasında atlanmasını önler.

Tavsiye Edilen:  Pasif Gelir Gerçek mi? Çevrimiçi İşletmenizde Kaldıraçlı Gelir Nasıl Oluşturulur

Shopify site haritamı ne sıklıkla güncellemeliyim?

Site haritanızı Google’a yalnızca bir kez göndermeniz yeterlidir; bu noktada arama motoru site haritanızı düzenli olarak yeniden tarayacaktır.

Shopify da siz yeni sayfalar, koleksiyonlar ve diğer içerikler ekledikçe site haritanızı otomatik olarak güncelleyecektir.

Arama motorları Shopify site haritamı indekslemiyorsa ne yapmalıyım?

Bir site haritası birçok kişi için dizine eklenmemiş olabilir sebeplerBu nedenle, öncelikle içeriğinizin yüksek kalitede olduğundan emin olun. “Zayıf” ise veya kullanışlı olmadığı düşünülüyorsa, arama motorları site haritanızı işlememeyi tercih edebilir.

Ayrıca site haritanızın erişilebilir olup olmadığını bir kez daha kontrol edin ve yanlış sayfaya yönlendirme yapmaz veya 404 hatası oluşturmaz.

Belirli sayfaları veya ürünleri Shopify site haritamdan hariç tutabilir miyim?

Shopify site haritanızı özelleştiremezsiniz ancak makalede daha önce açıkladığımız geçici çözümü kullanarak kendi site haritanızı oluşturarak sayfaları hariç tutabilirsiniz.

Maksimum organik trafik için Shopify site haritanızı Google’a gönderin

Organik trafik her satın alma ekibi için bir öncelik olmalıdır.

Reklamlara, ortaklıklara veya diğer promosyonlara harcama yapmadan alışveriş yapanları DTC mağazanıza çekmenin mükemmel ve uygun maliyetli bir yoludur.

Site haritanızı oluşturun ve tüm web içeriğinizin aranabilir, görünür ve doğru hedef kitleye ulaşmak üzere optimize edilmiş olduğunu doğrulamak için arama motorlarının site haritanızı taradığından emin olun.

#cta-visual-pb#Keşfedilebilir ve dönüşüm sağlayan bir web sitesi oluşturunSEO ilk adımdır. Web sitenize ziyaretçi çektiğinizde, web sayfalarınızın onları etkilemesi ve müşterilere dönüştürmesi gerekir.Ücretsiz oluşturmaya başlayın