Doğru e-Ticaret İlişkilendirme Modelini Seçerek Google Ads Kampanyalarınızı Büyütün

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Doğru e-Ticaret İlişkilendirme Modelini Seçerek Google Ads Kampanyalarınızı Büyütün

Verilerinizi Farklı İlişkilendirme Modellerinde Karşılaştırın

İlişkilendirme modelinizi değiştirmek, karanlıkta bir atış gibi gelebilir. Neyin değişeceğinden emin değilsiniz ve karara bağlı çok paranız var. Reklam harcamanızı nereye ayırdığınız ve her bir kanalın nasıl gelir elde ettiğine kadar her şey.

Ancak hiçbir e-ticaret mağazası, ilişkilendirme modelini değiştirerek ciddi sorunlarla karşılaşmaz. En büyük etki, son tıklamadan ilk etkileşime geçmeniz olacaktır. Bu kötü bir fikir olabilir, ancak işinizi iflas ettirmez.

Neyse ki etkinin ne olacağını tahmin etmek zorunda değilsiniz.

Sizin için daha kolay hale getirmek için ilişkilendirme modelinizi değiştirdiğinizde ne olacağını tahmin edinGoogle aslında bir araç yaptı.

Yukarıdaki örnekte, ilk etkileşime geçmenin bir hesap üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Bazı kampanyalar aniden daha önce bildirilenden %15-35 daha fazla gelir sağladı.

Last-Click ve Diğer Modeller Arasında Anlamlı Bir Fark Göremiyor musunuz?

Böyle bir senaryo duyulmamış bir şey değil ve ilk birkaç kez yeni bir ilişkilendirme modeline olan büyük ihtiyacı “sattıktan” sonra bir müşteri hesabı açtığımı, karşılaştırma yaparken gerçekten anlamlı bir fark olmadığını görmek için kabul edeceğim. farklı modeller, dondum.

Sonra genel pazarlama portföylerine bakmaya başladım ve nedeni açıktı. Pazarlamalarını yıllarca bir son tıklama modeline göre optimize etmişlerdi..

Bu, satış “son tıklama stili” oluşturmayan tüm kanalları veya anahtar kelimeleri çıkardıkları anlamına geliyordu. Bunu yaparak, TOFU (dönüşüm hunisinin üstü) kanallarının/anahtar kelimelerinin çoğunu pazarlamalarından çıkarmışlardı.

Sizin için durum buysa, PPC kampanyalarınızı dönüşüm hunisinin orta ve üst kısmındaki anahtar kelimelere doğru genişletmek için bariz bir fırsatınız olabilir.

Önerilen İlişkilendirme Modellerim

İlişkilendirme modellerini araştırmaya ilk başladığımda, ilişkilendirmenin ne anlama geldiğini açıklayan blog yazılarını ardı ardına okudum, ancak tek bir blog yazısı gerçek bir ilişkilendirme modeli önermedi.

Sonunda SavvyRevenue’nin müşterileri için bazı yönergeler geliştirdim, ancak ilişkilendirme modelleriyle ilgili yönergeleri gerçekten bu kadar az kişinin önermesine veya vermesine şaşırdım.

Aşağıda, farklı ilişkilendirme modellerinin ne zaman kullanılacağına ilişkin önerilerimi bulacaksınız:

Çoğu e-Ticaret Mağazası için Pozisyona Dayalı

Konuma dayalı ilişkilendirme modeli, bugünlerde benim tercih ettiğim model. SavvyRevenue’daki müşterilerin çoğu, Google Ads hesaplarını bugün bulundukları noktanın ötesine ölçeklendirebilmemiz için bizi seçiyor.

Bunu yapmak için, yalnızca satışları artırmak yerine trafiği artırmanın değerini anladık.

İki durum arasındaki fark incedir ancak PPC ile büyüyen e-Ticaret mağazaları için önemlidir. İzleme özellikleriniz, biri mağazanızı ilk kez ziyaret ettiğinde değer verdiğinde, yeniden pazarlamanızı, markanızı ve bu ürünü piyasaya sunduğunuzu bilen insan sayısını beslersiniz.

SERP’lerde göründüğünüz sonraki tüm zamanlar, ziyaretçinin sitenizi daha önce bir kez ziyaret etmiş olmasından etkilenecektir. Benim ve metodolojim için bu güçlü. Özellikle artışları dikkate aldığınızda ARYPL’den TO ve Dönüşüm Oranı.

Tavsiye Edilen:  Studio Sound iş akışınızı nasıl özgürleştirebilir?

Eğer bir olduğunu düşünürsen haksız avantaj Google Ads’de bunu yapan rakiplerinizdir. Alıcıyı dönüşüm hunisinin başlarında yakalar ve onu yeniden pazarlama listelerimize ekleriz.

Daha sonra “büyük satın alma” anahtar kelimelerini aradıklarında, pazarda aktif olduklarını zaten biliyoruz ve rekabet edemeyeceğiniz pozitif bir teklif değiştirici ekledik.

Varsa Veri Tabanlı Kullanın Erişim

Genel olarak, harika bir fikir gibi görünüyor. Google, en yaygın müşteri yolculuklarını bulmak ve bu yolculuktaki çeşitli adımlara gerekli değeri uygulamak için ağır algoritmalarını/makine öğrenimini/yapay zekasını vb. kullanacak.

Hepsi iyi.

Sadece iki zorluk:

1) E-Ticaret mağazalarının 30 gün içinde 600 dönüşüm eşiğine ulaştığı ve bu düzeyde dönüşüm sağlayıp sağlayamayacaklarını düşünmeden doğrudan veri tabanlı ortama geçtiği birkaç durum gördüm. Genellikle Noel veya Kara Cuma’da dönüşüm hacminde bir artış olur ve bu da 600 dönüşümle sonuçlanabilir.

Ancak yoğun sezon sona erdiğinde, dönüşüm hacmi normale döner ve size doğrusal ilişkilendirme modeli atanır.

Dolayısıyla, veriye dayalı ilişkilendirme modelini kullanmak istiyorsanız, 600 dönüşüm sınırının üzerinde olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

2) Veriye dayalı ilişkilendirme modeli, Google Ads dışında mevcut değildir. Bu nedenle, Google Ads’de bir model, Analytics’te başka bir model kullanıyor olacaksınız. Bu, verileri, ürün raporlarını birleştirmeye çalışırken ya da sadece geçen ay bir hedefi tutturup yakalamadığınızı kararlaştırırken bariz sorunlara neden olabilir.

Yeni Başlıyorsanız Son Tıklamayı Kullanın

E-Ticaret mağazanıza yeni başlıyorsanız ve paranız sınırlıysa, son etkileşim için küçük bir örnek oluşturmak istiyorum.

Yeni başladığınızda son tıklamayı kullanmak, tüm bütçenizi tüketicilerin bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden hemen önce kullandıkları anahtar kelimelere odaklamanıza yardımcı olabilir.

Sadece bunun sınırlı bir strateji olduğunu ve çok iyi ölçeklenmediğini bilin.

Topluluktan Atıf Üzerine Düşünceler

Mükemmel bir ilişkilendirme yöntemi olmadığına kesinlikle inanıyorum.

Mükemmel bir ilişkilendirme yöntemi olmadığına kesinlikle inanıyorum. Bunun yerine, farklı soruları yanıtlamak için farklı ilişkilendirme modelleri kullanmanızı öneririm (Birkaç ay önce daha fazla ayrıntı içeren bir blog yazısı yazmıştım.).

Hangi kanalların ilerlediğini bilmek gerekiyor net-yeni trafik Siteye? Çıkış yapmak İlk dokunuş.

Hangi kanalların olduğunu bilmek gerekiyor kapanış satışları? Çıkış yapmak Son Dokunuş.

Model, sormaya çalıştığınız sorularla uyumlu olmalıdır ve bu süreçte, kampanyalarınızın her birinin istendiği gibi performans gösterip göstermediğine ışık tutmalıdır.

Kanal katkılarının üst düzey analizinde, tüm kanalların değerini hesaba kattığınızdan emin olmak için çoklu dokunma modeli kullanmanızı öneririm.

Genel program performansını analiz etmek için nadiren tek dokunuşlu bir yöntem kullanmanızı öneririm.

Tavsiye Edilen:  Ekibinizi Doğru Yolda Tutmak için 20 Ücretsiz Proje Yönetimi Yazılımı Seçeneği

Bütçelerin sınırlandırıldığı ve tüm etkin kampanya harcamalarının dönüşüm hunisinin alt kısmındaki trafiği artırmayı amaçladığı bir durumda bir istisna yapılabilir. Bu durumda, tüm kampanya harcamalarının etkili bir şekilde satışları artırmasını sağlamak için bir son dokunuş modeli kullanılabilir.

Tüm ilişkilendirme modelleri sonunda bir işlemin tamamen yanlış bir değerini müşteri temas noktalarına tahsis eder.

Tüm ilişkilendirme modelleriyle ilgili sorunum, reklam tarafından oluşturulan bir işlemin değerinin doğru bir şekilde ölçüldüğünü varsayan temas noktalarına kredi atamalarıdır.

İlişkilendirme modelleri, her temas noktasına toplam değerin yüzde kaçının atanması gerektiğini tahmin etmeye yardımcı olabilir. ancak toplam değerin kendisi yanlış.

Mevcut ilişkilendirme sistemleri genellikle geliri toplam değer için bir vekil olarak kullanır ve bu yetersiz kalır çünkü:

  • Mevcut bir müşteri bir işlemi tamamlarsa, reklam görmeden yine de satın almış olabilir. Mevcut müşterilere yapılan satışlar hiçbir zaman tamamen artımlı değildir.
  • Aynı fiyata ancak farklı marjlara sahip iki ürün satarsam fark yaratır
  • Stokları tükenen ürünler için reklam gerekmez; bu nedenle, onları satmak, stok fazlası olan ürünleri satmaktan daha az değerlidir.
  • Daha sonra tekrar satın alma yapan yeni müşteriler kazanmak, mevcut müşterilerle gelir elde etmekten çok daha değerlidir.
  • Haber bülteni kayıtları veya yönlendirmeler gibi ikincil etkiler dikkate alınmaz

Bu nedenle, tüm ilişkilendirme modelleri sonunda bir işlemin tamamen yanlış bir değerini müşteri temas noktalarına tahsis eder. Google’ın veriye dayalı ilişkilendirme konusundaki son hamlesi bile ürün yaşam döngüsü yönetiminin inceliklerini hesaba katmıyor.

Favori bir ilişkilendirme modelim yok, ancak herhangi bir model, yalnızca verilerine göre yaptığınız işlem kadar iyidir.

En önemli ipucum, teklif sistemlerinizin ilişkilendirilen verilere erişebildiğinden ve sonuçlarına göre optimizasyon yapabildiğinden emin olmaktır.. Yeniden hedeflemeye biraz özel önem veririm ve faydaları konusunda şüpheci olmanızı tavsiye ederim.

Anahtar soru, yeniden hedefleme yoluyla yapılan satışların ne ölçüde arttığı ve reklam parası harcamadan ne ölçüde gerçekleşebileceğidir. Artımlılık her işletme için farklı olacaktır ve kanala/platforma göre farklılık gösterecektir ve bu nedenle dikkatli bir şekilde test edilmesi gerekir.

Yazardan: Andreas, amacını detaylandıran bir blog yazısı yazdı. Andreas’ın konuyla ilgili Search Engine Land’deki makalesine göz atın

İlişkilendirme modeli seçiminiz, elde etmek istediğiniz şeye bağlıdır.

Ne yazık ki, atıf için hala mükemmel bir çözüm yok. Ancak tüm farklı ilişkilendirme modellerini keşfederek bir durumu farklı açılardan görebiliriz.

Sonunda, seçiminiz neyi kanıtlamak istediğinize veya pazarlamanızda ne kadar agresif olduğunuza bağlıdır (son tıklama en muhafazakar ve ilk tıklama en agresiftir).

Kişisel olarak, ilgili tüm tıklamalara kredi verdiği, ancak aynı zamanda en çok ilk ve son tıklamayı ödüllendirdiği için konuma dayalı bir modeli seviyorum.

Tavsiye Edilen:  5 znanych marek, które wykorzystują marketing momentów

İlişkilendirme hakkında konuşurken, kanal içi mi (ör. Google Ads veya Facebook’ta raporlanan dönüşümler) yoksa çok kanallı ilişkilendirmeye mi (Google Analytics’teki dönüşümler) baktığınızı unutmamak her zaman önemlidir. Ayrıca, cihazlar arası ilişkilendirmeye (ör. Facebook ve bir dereceye kadar Google Reklamları) bakıp bakmadığınız (ör. Google Analytics). Hepimiz, bize hem çok kanallı hem de cihazlar arası ilişkilendirmeyi getiren mükemmel çözümü hâlâ bekliyoruz!

“En iyi” ilişkilendirme modelinizi bulmak için Gecikme Süresi raporlarınıza bakın

Belirli bir “favori” ilişkilendirme modelim yok. İlişkilendirme modellemesi, reklamlarınızın potansiyel müşterilerinizin davranışlarını etkileyip etkilemediğiyle ilgili çok geniş bir soruyu yanıtlamaya çalışıyor, bu nedenle, belirli bir modelle evlenmektense potansiyel müşterilerinizin yolculuğunu bütünsel olarak anlamanın daha önemli olduğunu düşünüyorum. En iyi yollar raporu, bu yolculuğu anlamaya başlamak için iyi bir yerdir:

Buradan, hangi modeli kullanacağınız, büyük ölçüde kampanyalarınız için hedeflerinize bağlı olacaktır. E-Ticaret hedefiniz yalnızca daha fazla iş elde etmekse, zamana bağlı azalma modeli daha akıllı kararlar almaya başlamak için kolay bir yerdir. Ancak, eğer amacınız yeni müşteriler çekmekfaydasını görebilirsiniz konum tabanlı bir modelde bu, başlangıçta potansiyel müşterinin ilgisini çeken kampanyalara itibar edecek.

E-Ticaret reklamcıları için gözden kaçan bir raporun gecikme süresi raporu olduğunu düşünüyorum:

E-ticaret reklamverenleri, geçmişteki ziyaretçileri dönüştürmek için genellikle hesaplarındaki yeniden pazarlama kampanyalarına güvenir, ancak genellikle birine ne kadar süreyle yeniden pazarlama yapacaklarını bilmezler.

Gecikme süresi raporu, sitenize ilk geldikten sonraki ilk günlerde ve haftalarda kaç kişinin dönüşüm sağladığını net bir şekilde vurgular ve yeniden pazarlama kampanyalarınızda üyelik sürelerinizi ne kadar süreye ayarlayacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir.

İlişkilendirme Modelinizi Değiştirmeyle İlgili Son Düşünceler

İlişkilendirme modellerini değiştirmek korkutucu. Hatta bir ilişkilendirme modelini ilk değiştirdiğimde iki kez (tamam, 5 kez) düşündüm. Ya bir şeyi batırırsam?!

yapmadım Şimdi de aynısını gözünü kırpmadan yap diyorum. Başarılı olmanız için Google Ads’deki ilişkilendirme modelinizi değiştirmeniz gerekir.

Rakiplerinizin belirli anahtar kelimeler için nasıl bu kadar yüksek teklif verebileceğini merak ettiyseniz, bunun nedeni, yeniden pazarlama listelerinde tüm potansiyel alıcılara sahip olmalarıdır. Bu insanların satın almaya hazır olduklarını ve daha önce ilgi gösterdiklerini biliyorlar. Bu nedenle, sizden çok daha agresif bir şekilde teklif verebilirler.