Dönüştüren bir Sosyal Medya Pazarlama Hunisi Oluşturma

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Dönüştüren bir Sosyal Medya Pazarlama Hunisi Oluşturma

Son on yılda sosyal medya, insanların sosyalleşmesi, yerel eğlence bulması ve satın alacak yeni ürünleri keşfetmesi için gidilecek yer haline geldi. Ortalama bir kullanıcının şu anda harcama yaptığını düşünün neredeyse iki buçuk saat Her gün çeşitli sosyal medya sitelerinde vakit geçiriyoruz ve bu zamanın çoğunu alışveriş yaparak geçiriyoruz.

Sosyal medya büyüdükçe sosyal alışveriş de büyüdü. Bu, her niş ve her büyüklükteki işletmenin artık bir hedef kitleyi hedeflemek, ürün ve hizmetlere olan ilgiyi artırmak ve bunları müşteriye dönüştürmek için sosyal medyayı kullanması gerektiği anlamına geliyor.

Sayısız yaratıcı pazarlama stratejisi web varlığınızı optimize etmenize yardımcı olsa da, sosyal medya pazarlama hunisi listenizin en üstünde olmalıdır.

Bu strateji, müşterinizi sosyal medya yolculuğunun başlangıcından sonuna kadar götürebilecek, onları sürekli müşterilere dönüştürme ve markanızın savunucusu olma hedefiyle yönlendirebilecek stratejidir.

Sosyal Medya Pazarlama Hunisi Nedir ve Neden Önemlidir?

Ayrıntılı bir sosyal medya hunisi stratejisine dalmadan önce, öncelikle sosyal medya hunisini neyin oluşturduğunu anlamalısınız.

Sosyal Medya Pazarlama Hunisi Nedir?

Sosyal medya hunisi, takipçilerinizin markanızı bir sosyal medya platformunda keşfettikleri andan itibaren hayran ve/veya müşteri haline geldikleri zamana kadar kat ettikleri belirli bir yoldur.

Sosyal huni sisteminde beş aşama vardır:

 1. Farkındalık
 2. Düşünce
 3. Aksiyon
 4. Nişanlanmak
 5. Savunuculuk

Her aşamayı hedefleyen içerik oluşturmak hayati önem taşıyor çünkü bu şekilde müşteri dönüşümü elde edersiniz ve marka bağlılığı yaratırsınız.

Bir İşletmenin Sosyal Medya Varlığında Sosyal Medya Pazarlama Hunisi Nasıl Önemlidir?

Sosyal medya, hedef kitlenize ulaşmak, marka bilinirliği oluşturmak ve ücretli dönüşümleri artırmak için güçlü bir araç olabilir. Ancak sosyal medya stratejiniz çoğunlukla belirli bir strateji olmadan rastgele içerik yayınlamaktan oluşuyorsa aradığınız sonuçları alamazsınız.

Bu nedenle sosyal medya pazarlama hunisi çok önemlidir. Aslında sosyal medya satış hunisi, işletmenizin sosyal medyadaki varlığını optimize etmenin belki de en önemli parçasıdır.

Bu dijital içerik stratejisini kullanarak, içeriğinizi hedef kitlenizin tam olarak mevcut ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlayabilir ve dönüşüm olasılığını büyük ölçüde artırabilirsiniz. Bu yalnızca gelir elde etmek ve yatırım getirinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi müşterilerinizle kalıcı ilişkiler kurmanıza da yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Küçük Bir İşletme İçin SEO Maliyeti Ne Kadardır: Maliyet Hesaplayıcı

Sosyal Medya Dönüşüm Hunisinin 5 Aşaması Nelerdir?

Artık pazarlama huninizi oluşturmanın neden bu kadar önemli olduğunu anladığınıza göre, belirli aşamaları ve bu aşamalarda ne yapmanız gerektiğini öğrenmenin zamanı geldi.

1. Farkındalık

Bu aşamada sosyal medya kullanıcıları markanız, değerleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacak. Farkındalık aşaması, potansiyel alıcıların işletmenizi kendi istek ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını belirlemek için değerlendirdiği aşamadır.

Ancak dönüşüm hunisinde ürünlerinizi tanıtmaya başlayacağınız nokta bu değil. Markanızın akıllarında kalmasını sağlamak için daha basit olan ve kullanıcılara bol miktarda değer sunan şeylerle başlayın; daha sonra daha fazla bilgi edinmek için geri döneceklerdir.

Bunu yapmak için içeriğinizin ilgi çekici ve dikkat çekici olması gerekir. Kullandığınız platform ne olursa olsun, göz kamaştırıcı görseller oluşturarak başlayın. Bu önemlidir çünkü çalışmalar göstermektedir ki İnsanların %65’inden fazlası ağırlıklı olarak görsel olarak öğreniyor.

Görsellerin görsellerden daha fazlası olması gerektiğini unutmayın; fotoğrafları, atlıkarınca gönderilerini, GIF’leri, illüstrasyonları, infografikleri, animasyonları, memleri ve videoları düşünün. İstatistiklere göre sosyal medya kullanıcıları Bir mesajın %95’i metin olarak okurken yalnızca %10’a karşılık videoda izlendi.

2. Dikkate Alınması

Bu aşamada potansiyel müşteriler markanızı kendi ihtiyaçlarına uygun olarak görmelidir. Ancak potansiyel müşterilerin sizi hatırlaması için markanızın benzer işletmelerden öne çıkmasını sağlamak önemlidir.

Farkındalık aşamasında doğru kişilere ulaştıktan sonra artık sizden satın alma olasılığı daha yüksek olan kullanıcılarla etkileşime geçebilirsiniz.

Değerlendirme aşamasında kullanıcılar, markanızın kendilerine uygun olup olmadığına karar vermek için belirli ürün bilgilerine bakarlar. Bu aşama aynı zamanda ürününüzün neden rakiplerinizden daha iyi olduğunu araştırmayı da içerir.

Daha fazla potansiyel müşteri elde etmeye başlamak için sattığınız ürün hakkında ayrıntılı bilgi vermek istersiniz. En iyi sonuçları elde etmek için şunları paylaşmaya özen gösterin:

 • Açıklayıcı videolar
 • Durum çalışmaları
 • Kılavuzlar
 • Ürün incelemeleri
 • Etkileyici onayları
 • Mutlu müşterilerin referansları
Tavsiye Edilen:  İşletmelerin Neden SEO Ajansından Beklentilerini Yükseltmesi Gerekiyor?

3. Eylem

Burası sosyal medya hedef kitlenizin harekete geçmesini ve ödeme yapan müşteriler haline gelmesini isteyeceğiniz yerdir. Bir kullanıcı bu dönüşüm aşamasına ulaştığında, zaten sizden satın alma niyetindedir. Ve eğer onları doğru şekilde yönlendirirseniz, birçoğu artık hayran olmaktan çıkıp müşteriye dönüşecek.

Eylem aşamasındaki en iyi sosyal medya huni stratejilerinden biri, profillerinizin her birini sosyal alışverişle optimize etmektir. Bunu yaparak kullanıcıların uygulamadan çıkmadan sizden alışveriş yapmalarını mümkün kılarsınız.

Tüm profillerinizi sanal vitrinlere dönüştürün, ardından insanların sosyal medya uygulaması aracılığıyla ürünlerinizi satın almasını kolaylaştırın. La başlamak:

 • Ürünlerinizin kataloglarını oluşturmak
 • Tıklanabilir bağlantılar dahil
 • Ürün çıkartmaları ekleme
 • Takipçilerinize özel promosyon kodları ve indirimler vermek

Farkındalık ve değerlendirme aşamalarında yapılması gereken bilgilendirmeyi atlamak isteyebilirsiniz, ancak bu genellikle hedef kitlenizi dönüştürme konusunda başarısız olmanızla sonuçlanacaktır. Hedef kitlenizi satın almaya ikna etmeden önce sizinle etkileşime geçmelerini sağlamak önemlidir.

Önce güven ve farkındalık oluşturmadan eylem aşamasına atlamaktan kaçının. Bunu yapmamak büyük olasılıkla değerli zamanınızı ve paranızı boşa harcamanıza neden olacaktır.

4. Katılım

Etkileşim aşaması tamamen, sosyal medya satış hunisi stratejiniz aracılığıyla sizden bir satın alma işlemi gerçekleştiren müşterilerde uzun vadeli sadakat oluşturmakla ilgilidir.

Bu aşama basit bir nedenden dolayı önemlidir: Yeni müşteriler bulmak, işletmenize mevcut müşterileri elde tutmaktan beş kat daha pahalıya mal olacak. Bu nedenle mevcut hedef kitlenizi satın alma işlemi yaptıktan sonra asla unutmamalısınız. Sizi unutmayacaklarından emin olmak için onları beslemeye ve içeriğinize değer sağlamaya devam edin.

Müşterinizin satış hunisindeki yolculuğunun doğrusal olmadığını anlamak önemlidir. Sağlam bir sosyal medya dönüşüm hunisi stratejisi kullandığınızda, sizinle seyahat etmeye devam etmeleri daha çok döngüsel bir yolculuktur.

Etkileşim aşamasındaki güçlü stratejilerden biri müşterilere kurşun mıknatıslar sağlamaktır. Potansiyel müşteri mıknatısına bir örnek, sosyal medya müşterilerinize e-posta adresleri karşılığında bilgilendirici bir e-kitap sunmak olabilir.

5. Savunuculuk

Sadık bir takipçi kitlesi edindikten sonra kesinlikle tekrar alıcılar almaya başlayacaksınız. Ancak müşterilerinizi, markanızla ilgili olumlu önerileri arkadaşlarıyla, aileleriyle ve sosyal medya takipçileriyle paylaşmaya da teşvik etmelisiniz.

Tavsiye Edilen:  Marketo Engage ve Salesforce Pazarlama Bulutu: Ayrıntılı Bir Karşılaştırma

İnsanların ağızdan ağıza tavsiyelere pazarlama mesajlarından çok daha fazla güvendiği iyi bilinmektedir. Savunuculuk aşamasında yaratmanız gereken şey tam olarak bu tür bir coşkudur.

Savunuculuğu teşvik etmek için yapılacak ilk şey, alıcılarınıza mükemmel müşteri hizmeti sunmaktır. Müşterileriniz için her zaman beklentilerini aşan olumlu bir deneyim yaratmaya odaklanın.

Markanızı sosyal medya takipçilerine tanıtan müşterilere tavsiye programları sunarak savunuculuğu teşvik etmek de akıllıca olacaktır.

Sosyal Huni Sisteminizi Mükemmelleştirme

Marka bilinirliğini artırmak, etkileşimi artırmak ve ilgilenen tüketicileri sürekli müşterilere dönüştürmek için sosyal medya dönüşüm hunisinin beş adımının her birine odaklanmanız kritik öneme sahiptir.

En iyi sonuçları elde etmek için zamanınızın, çabanızın ve paranızın çoğunu yalnızca bir veya iki alana harcamak yerine her adıma eşit şekilde yatırım yapın. Örneğin tüm kaynaklarınızı eylem aşamasına uygulamak istemezsiniz. Hedef kitleniz, sorunlarına çözüm sunmak yerine onlara bir şey satmaya çalıştığınızı anlayacak kadar akıllıdır.

Zamanınız ve kaynaklarınız sınırlıysa dönüşüm hunisinin başından başlayın ve müşterilerinizin tüm sosyal medya yolculuğunu optimize etmek için oraya yatırım yapın.

WIX ile Yenilikçi Sosyal Medya Kampanyaları Oluşturmaya Bugün Başlayın!

Yani işletmeniz için yenilikçi ve başarılı sosyal medya kampanyaları oluşturmakla ilgileniyorsunuz; peki nereden başlayacaksınız?

WIX bir dijital pazarlama ajansı Houston ve Austin, Teksas’ta sosyal medya pazarlaması sunan bir şirket. İlgi çekici görseller oluşturmaktan büyüleyici metinler yazmaya kadar uzmanlarımız, takipçilerinizin ilgisini çekecek ve işinizi büyütecek kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

WIX’a bugün ulaşın Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için!