DTC Markaları için Etkileyici Pazarlama: Bir Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:DTC Markaları için Etkileyici Pazarlama: Bir Kılavuz

Influencer pazarlama trenine binip binmeyeceğinizden emin değil misiniz?

Influencer pazarlamanın bir hale gelmesi bekleniyor 9,7 milyar dolarlık endüstri Bu yıl markaların %78’i şunları yapmayı planladıklarını iddia ediyor: bütçelerinin bir kısmını yatırıma ayırıyorlar etkileyici pazarlamaya giriyor.

Bu rakamlar, markaların ürettiği gerçeğiyle birleştiğinde %650’ye kadar yatırım getirisi Influencer pazarlama kampanyalarındaki bilgiler, sizi bu son derece etkili pazarlama biçimine katılmaya ikna etmek için yeterli olmalıdır.

Kaynak: Etkileyici Pazarlama Merkezi

Bu kılavuzda, DTC markalarının etkileyici pazarlamaya başlamak ve son derece etkili etkileyici pazarlama kampanyaları yürütmek için bilmesi gereken her şeyi keşfedeceğiz.

Influencer Pazarlama Nedir?

Influencer pazarlama, marka bilinirliğini artırmak ve daha fazla satış elde etmek amacıyla içerik oluşturucularla ve etkili kişilerle ortaklık kurmayı içeren bir pazarlama biçimidir. İşletmelerin, etkileyicilerin hedef kitlesine erişmesine ve erişimlerini genişletmesine olanak tanırken, etkileyicilere etkilerinden para kazanmaları için bir yol sunar.

Influencer pazarlaması, sosyal kanıt olarak bilinen ve aşağıdaki dört prensibe dayanan bir olguya dayanmaktadır:

 1. Benzerlik: İnsanlar olarak çoğu zaman bize benzeyen bireylerin davranışlarını kopyalama eğilimindeyiz.
 2. Çekicilik: İnsanların daha çekici olduğunu düşündükleri kişilerin davranışlarını kopyalamaları daha olasıdır.
 3. Belirsizlik: Günümüz dünyasında ortalama bir tüketicinin seçebileceği pek çok farklı ürün ve perakendeci bulunmaktadır. Bu belirsizlik yaratır ve bu da insanları başkalarından tavsiye almaya zorlar.
 4. Arzu edilirlik: İnsanların, arzuladıkları niteliklere sahip bir kişinin sergilediği davranışı kopyalama olasılıkları daha yüksektir.

Influencer pazarlama kampanyasında, bir marka, markayı veya ürünlerini sergileyen içerik oluşturması karşılığında bir influencer’a ödeme yapar veya ona ücretsiz bir ürün verir. Etkileyici kişi genellikle bu içeriği sosyal medyada yayınlar.

Influencer Pazarlamanın Önemi

Influencer pazarlaması, DTC markalarının kullandığı en popüler pazarlama biçimlerinden biri olmuştur.

Hakkında Perakendecilerin üçte ikisi etkileyici pazarlamayı kullandığını iddia ediyormarkalarının erişimini artırmak ve yeni müşteriler kazanmak için marka savunucuları, mikro etkileyiciler ve ünlülerle işbirliği yapıyor.

Kaynak: e-Pazarlamacı

Pazarlamacıların yüzde sekseni Etkileyici pazarlamanın etkili olduğunu düşünün; markalar arasında bu kadar popüler olması şaşırtıcı değil.

Araştırmalar aynı zamanda markaların etki yaratmasıyla influencer pazarlamanın etkinliğini de kanıtladı. %650’ye varan yatırım getirisi Influencer pazarlama kampanyalarında.

Kaynak: Mediakix

Doğru yapıldığında etkileyici pazarlama, tüketicilerin takdir ettiği ve güvendiği daha özgün bir pazarlama şeklidir. Aslında, Tüketicilerin %49’u influencer tavsiyelerine güvendiğini bildirdi Bir araştırmaya göre satın alma kararı verirken.

Bir Influencerda Nelere Bakılmalı?

İyi bir uyum bulmak çok önemlidir. Hakkında Pazarlamacıların %73’ü doğru etkileyicileri belirlemekte zorlanıyor onların markası için.

İle Yalnızca Instagram’da yarım milyondan fazla aktif etkileyicimarkaların sorun yaşaması şaşırtıcı değil. Tüm farklı etkileyiciler arasında ayrım yapmak ve onların ihtiyaçlarına uygun, marka değerleri ve sesleriyle uyumlu olanları bulmak büyük bir iş.

Kaynak: Moda Monitörü

Bir etkileyiciyle ortak olup olmayacağınıza karar verirken aşağıdakileri kontrol edin:

 • Hedef kitlenizle uyumlu bir takipçi kitlesine sahip olun: Bu bir hediye. Etkileyicinin, takipçilerinin ve içeriklerinin teklifinizle alakalı olması gerekir. Eğer bir moda markasıysanız, sinerji olmadığı sürece bir teknoloji fenomeniyle ortaklık kurmanın çok az faydası vardır.
 • İçeriği düzenli olarak paylaşın: Kaliteli bir etkileyici, hedef kitlesiyle düzenli olarak içerik paylaşacak ve tek bir kapsayıcı temaya bağlı kalacaktır.
 • Etkileşimli bir takipçi kitlesine sahip olun: Sanılanın aksine izleyici etkileşimi, takipçi sayısından çok daha önemlidir. Hedef kitlesinin gönderileriyle etkileşime geçmesini nasıl sağlayacağını bilen etkileyicileri arayın.
 • Marka imajınıza uygun: Influencer’ın değerleri, gönderilerinin tonu ve sesinin yanı sıra genel imajının da marka imajınızla uyumlu olması gerekir.

Markanızın etkileyicilerinin sahip olmasını istediğiniz tüm özellikleri yazın ve ardından etkileyicileri değerlendirirken bu listeyi kullanın.

Etkileyenleri Bulmanın 4 Yolu

Markanız için etkileyicileri bulmak için kullanabileceğiniz çeşitli farklı yöntemler vardır. Aşağıda en popüler olanlardan bazılarını listeledik.

1. Google’ı kullanın

Çevrimiçi aramaların çoğu Google’da başlar ve etkileyicileri aramanız da öyle olmalıdır. Sektörünüzdeki etkileyicilerin listesini arayın ve belirli bir etkileyiciden söz edip etmediklerini görmek için farklı sektör web sitelerine göz atın.

2. Sosyal Medyaya Göz Atın

Açıkçası sosyal medyada da etkileyicileri aramak isteyeceksiniz. Sektörünüzdeki en popüler hashtag’lerin bir listesini yapın ve ardından bu hashtag’leri kullanarak içerik yayınlayan içerik oluşturucuları bulmak için ilgili sayfalarına göz atın.

3. Rakiplerinizin Influencer Pazarlama Kampanyalarını Araştırın

Rekabetin kapsamını genişletin ve son zamanlarda hangi etkileyicilerle çalıştıklarını görün. Bunu rakiplerinizin web sitelerini ve sosyal medya profillerini inceleyerek ve aynı zamanda markalı hashtaglerini takip ederek yapabilirsiniz.

4. Influencer Marketing Yazılımını Kullanın

Markaların ihtiyaçlarına uygun etkileyicileri bulmak için yararlanabileceği çok sayıda etkileyici pazarlama yazılımı çözümü ve platformu var. En popüler olanlardan bazıları şunlardır:

 • BuzzSumo: Instagram, Facebook ve Twitter da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda etkileyicileri tanımlamanıza olanak tanıyan bir yazılım çözümü. BuzzSumo’nun veritabanı milyonlarca etkileyiciyi içerir ve rakiplerinizle ortaklık kuran etkileyicileri ortaya çıkarmak için kullanılabilir.
 • Yukarı etki: Markaların ilgili influencerları kolaylıkla keşfetmesini sağlayan influencer pazarlama platformu. Gelişmiş etki sahibi filtreleme ve analitiğinin yanı sıra ekip işbirliği ve etki sahibi ilişki yönetimi özelliklerini destekler.
 • Klear: Farklı kategoriler ve konumlardaki etkileyicileri bulmanıza ve bunları sosyal kanal, niş ve hedef kitle demografisine göre filtrelemenize yardımcı olan bir etkileyici pazarlama çözümü.
 • Takip: 6 milyondan fazla etkileyiciden oluşan bir veritabanına sahip bir etkileyici pazarlama platformu. Traackr, etkileyicileri 12 farklı platformda aramanıza ve bunları hedef kitle boyutuna, etkileşim oranına ve konuma göre filtrelemenize olanak tanır.

Yaygın Influencer Pazarlama Hataları

Bu bölümde, bir sonraki kampanyanızın başarılı olmasını istiyorsanız, kaçınmanız gereken en yaygın influencer pazarlama hatalarından bazılarının üzerinden geçeceğiz.

Beklentileri Belirlememek

Bir etkileyiciyle işbirliğiniz için beklentileri belirlememek, taraflardan birinin veya her ikisinin de tüm etkileşimden memnun kalmamasıyla sonuçlanmanın kesin bir yoludur.

Bir kampanya oluştururken, üretmeleri gereken içeriğin türü ve miktarının yanı sıra yayınlanma zaman çizelgesi de dahil olmak üzere, etkileyiciye kendisinden ne beklediğinizi bildirdiğinizden emin olmanız gerekir.

Ayrıca karşılığında onlara ne sağlayacağınızı da açıkça belirtmelisiniz; bu parasal bir tazminat mı, ücretsiz bir ürün mü yoksa başka bir şey mi?

Hedef Kitle Boyutuna Odaklanma

Yalnızca yüksek takipçi sayısına sahip etkileyicilerle çalışmaya odaklanmak, markaların yaptığı bir diğer yaygın hatadır. Geniş kitlelere sahip, ancak katılım oranları oldukça düşük olan çok sayıda etkileyici var.

20.000 takipçisi ve %10 etkileşim oranı olan bir etkileyiciyle ortaklık kurmak, 200.000 takipçisi ve %0,5 etkileşim oranı olan bir etkileyiciyle ortaklık kurmaktan çok daha iyi olacaktır.

En Ucuz Seçeneğe Gidiyoruz

Etkileyici pazarlamaya başlamak için can atan markalar genellikle kendileriyle mümkün olan en düşük oranda çalışmaya istekli etkileyicileri arar; bu en iyi eylem planı değildir.

Markanızı ucuza tanıtmaya istekli oldukları için etkileyicilerle çalışırken dikkatli olun. Kötü yürütülen bir etkileyici pazarlama kampanyası, yarardan çok zarar verebilir ve potansiyel olarak markanızın itibarını zedeleyebilir.

Etkileyenlere Yaratıcı Özgürlük Vermemek

Markaların yaptığı bir diğer yaygın hata da, çok fazla sınırlama getirerek etkileyicinin yaratıcı çıktısını kontrol etmeye çalışmaktır.

Etkileyenler hedef kitlelerini herkesten daha iyi tanır; bu nedenle onlara en iyi performansı göstereceğini düşündükleri içerik türünü oluşturma özgürlüğünü vermelisiniz.

Bu, kampanyanızın etkileyicinin hedef kitlesinin ilgisini çekme ve olumlu sonuçlar üretme şansının yüksek olmasını sağlayacaktır.

Etkileyenlerle Genel Sosyal Yardım Mesajlarıyla İletişime Geçme

En iyi etkileyiciler işbirliği talepleriyle doludur. Markanızla çalışmayı düşünmelerini istiyorsanız dikkatlerini çekmenin bir yolunu bulmalısınız.

Her etkileyiciye aynı genel mesajı göndermeyin ve birinin yanıt vermesini ummayın.

Profillerini ve içeriklerini kontrol etmek için zaman ayırın. İçeriklerinin nelerini beğendiğinizi ve neden onlarla çalışmak istediğinizi bilmelerini sağlayan kişiselleştirilmiş bir mesaj hazırlayın.

Gösteriş Metriklerine Odaklanma

Yeni takipçiler kazanmak, içeriğinize daha fazla beğeni ve yorum almak harikadır ancak influencer pazarlama kampanyanızın ana hedefi bu olmamalıdır.

Gerçekten önemli olan şeyleri izlemeye ve ölçmeye odaklandığınızdan emin olun: satışlar, gelir ve yatırım getirisi.

Etkileyici Pazarlama için 4 En İyi Uygulama

Bu kılavuzu tamamlamadan önce, bir sonraki etkileyici pazarlama kampanyanızı yürütürken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç en iyi uygulamadan bahsedelim.

1. Etkileyenlere Etkiledikleri Tüm Satışlardan Komisyon Teklif Edin

Bazı markalar influencerlara etkiledikleri tüm satışlar üzerinden komisyon teklif ediyor. Güzel bir komisyon, birçok etkileyiciyi, ürünlerinizi satın almaları için takipçilerine içeriğinizi tekrar tanıtmaya devam etmeye zorlayabilir.

Bununla birlikte, etkileyicilerinizin FTC düzenlemelerine uyduğundan emin olun. sahip olduklarını açıklamalıdırlar. “maddi bağlantı” Gönderileri için mali veya başka türde bir tazminat aldıklarında markanızla.

2.Kampanya Sonuçlarını Takip Etmek İçin Kampanyaya Özel Promosyon Kodlarını Kullanın

Kampanya sonuçlarını takip etmek, influencer pazarlamanın en büyük zorluklarından biridir. Bir kampanya aracılığıyla elde ettiğiniz satışları takip edebilmenin bir yolu da kampanyaya özel indirim kodlarını kullanmaktır.

Belirli bir kampanyadan elde edilen geliri takip edebildiğinizde, bir etkileyiciyle işbirliğine devam etmenin mantıklı olup olmadığını bileceksiniz. Ayrıca etkileyici pazarlama çalışmalarınızın genel yatırım getirisi hakkında da iyi bir fikre sahip olacaksınız.

Kaynak: Kutup Pozisyonu Pazarlaması

3. Sosyal Medyayı Devralındırın

Son derece etkili bir etkileyici pazarlama kampanyası türü, sosyal medyanın devralınmasıdır. Etkileyicinin markanızın hesabını genellikle 24 saat boyunca devralmasına izin vermeyi içerir.

Markanızın imajına uygun etkileyicilerle sosyal medya devralmaları ayarlamayı düşünün.

Bu, markanızı etkileyicinin hedef kitlesine tanıtmanıza, marka bilinirliğinizi artırmanıza ve bu süreçte potansiyel olarak daha fazla satış elde etmenize yardımcı olacaktır.

4. Influencer İçeriğini Yeniden Amaçlayın

Etkileyicilerin oluşturduğu içeriği yeniden kullanmak, etkileyici pazarlama yatırımınızdan daha iyi bir getiri elde etmenin en iyi yollarından biridir.

Etkileyicinin markanız için oluşturduğu içeriği yeniden kullanma izniniz varsa bunu yaptığınızdan emin olun.

Bunu sosyal medya sayfalarınızda yeniden yayınlayın, web sitenizde ve blogunuzda yayınlayın ve reklam kampanyalarınızda kullanın.

Bu, içeriğinize mümkün olduğunca fazla ilgi çekmenize yardımcı olacak ve yatırımınızdan mümkün olan en iyi getiriyi elde etmenizi sağlayacaktır.

Kaynak: AspireIQ

Bir Sonraki Influencer Marketing Kampanyanızı Bugün Planlamaya Başlayın

Influencer pazarlama, etkinliği nedeniyle son yıllarda DTC markaları arasında popülerlik kazanmıştır.

Düzenli olarak içerik paylaşan, markanızın hedef kitlesine uygun ve marka imajınıza uyan (ve tabii ki uygun, FTC onaylı dille paylaşım yapan) etkileşimli bir takipçi kitlesine sahip etkileyicilere odaklanın.

Tavsiye Edilen:  Najnowsze aktualizacje Instagrama: nowe zmiany i funkcje