Dünya Çapında 6 Etkili Hashtag Hareketi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Dünya Çapında 6 Etkili Hashtag Hareketi

Mütevazi pound işaretinin (evet, adı buydu!) bir gün sosyal medyayı kullanma şeklimizi değiştireceğini kim düşünebilirdi? Bugün #hashtag, kanıksadığımız bir şey ve gönderilerimize birkaç ilgili hashtag eklemeden önce iki kez düşünmüyoruz. Ancak bu hashtag’lerin ne olduğunu ve taşıdıkları önemi hiç merak ettiniz mi? İşte tarihe küçük bir bakış:

23 Ağustos 2007’de Chris Messina, ilgili tüm tweet’leri birleştirmek için Pound işaretinin kullanılması gerektiğini tweetledi. “Hashtag” terimini, daha yaygın olarak kullanılan takma ad olan octothorpe’a atıfta bulunarak kullandı. Bazı kullanıcılar onun önerisine şüpheyle yaklaştılar, ancak tweet’leri düzenleme ve bulmayı kolaylaştırma aracı olarak hızla popülerlik kazandı. Günümüzde milyonlarca insan çeşitli konularda görüşlerini ve kişisel deneyimlerini ifade etmek için hashtag’leri kullanıyor. Hashtag’ler başlangıçta tweet’leri düzenlemek için oluşturulmuş olsa da, o zamandan beri önemli bir pazarlama ve markalaşma aracına dönüştüler. Chris Messina, sosyal medyada iletişim kurma biçimimizde devrim yaratan hashtag’ler yarattı.

Hashtag’ler bugün yalnızca tanıtım, düzenleme ve dikkat çekme araçları olarak kullanılmıyor, aynı zamanda güçlü bir #dijitalaktivizm aracı haline geldi. Hashtag’in gücünü daha fazla göstermek için, son zamanların en dönüştürücü hashtag hareketlerinden bazılarını kısaca gözden geçirelim. Okumaya devam etmek

En Popüler Sosyal Medya hashtag’leri

#Koronavirüs (KOVİD-19

COVID-19 salgını tüm dünyada insanların hayatını etkiledi. #Coronavirus hashtag’i 2020’de en fazla gönderide kullanıldı ve bu trend devam ediyor. Bu hashtag ilk olarak Aralık 2019’da Çin’deki durumu takip etmek için kullanıldı, ancak gerçekten sadece Mart 2020’de kullanılmaya başlandı. COVID-19 dünya uluslarının çoğunu vurduğunda, hashtag’ler Twitter gibi sosyal medya sitelerinde hızla popülerlik kazandı. Facebook’ta 5.3 milyon kişinin koronavirüs ve COVID-19 hakkında sohbet ettiği, bu hashtag’i kullanarak 600 milyondan fazla tweet attığı ve Instagram’da yaklaşık 30 milyon gönderi yaptığı gözlemlendi.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT, ipucu sayfaları için daha etkili içerik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilir?

#FridaysForFuture

O zamanlar 15 yaşında olan Greta Thunberg, iklim krizine yönelik önlem alınmamasına tepki olarak Ağustos 2018’de başlayan #FridaysForFuture protestosunun bir parçası olarak üç hafta boyunca her gün İsveç parlamentosunun önünde durdu. Yaptığı şeyi Twitter ve Instagram’da paylaştı ve hızla viral oldu. Greta, 8 Eylül’de, İsveç politikaları 2 santigrat derecenin çok altında veya Paris Anlaşması uyarınca güvenli bir seyir sunana kadar her Cuma günü grevini sürdürmeye karar verdi. O zamandan beri, küresel bir çocuk ve yetişkin hareketi, #FridaysForFuture ve #ClimateStrike hashtag’leri altında yerel hükümet binalarının önünde protestolar düzenliyor.

Shutterstock: Fridays for Future” protestosu – 20 Eylül 2019’da Münih’te iklim politikasını protesto eden 30.000 katılımcı

#OscarSoWhite

BroadwayBlack.com baş editörü April Reign, 2016 Oscar adaylarına yanıt olarak #OscarSoWhite hashtag’ini yarattı. O yılki filmlerde başrol ve destekleyici roller için aday gösterilen 20 oyuncunun tamamı beyazdı, ancak bu filmlerin birçoğunda hem lonca övgüleri hem de eleştirel beğeni kazanan Afrikalı Amerikalı aktörler vardı. Tweet, film sektöründe temsil, çeşitlilik ve ırkçılık hakkında bir tartışmayı tetikledi. Bu üç kelimelik hashtag, normalde atıl durumda olan bir sektörü iç gözlem yapmaya ve kapsayıcılığa doğru ilerlemeye teşvik etti. Şimdi bu biraz başarı!

#ShareYourEars

Bu, şimdiye kadarki en iyi bilinen hashtag kampanyalarından biriydi! Disney ve Make-A-Wish Vakfı birlikte, en dokunaklı Twitter kampanyalarından birini yürüttüler. Disney, izleyicilerinden Mickey Mouse kulakları taktıkları fotoğraflarını yayınlamalarını istedi. Tek yapmaları gereken #ShareYourEars hashtag’ini kullanarak tweet atmaktı. Disney, Make-A-Wish Vakfı’na her gönderi için 5 dolar bağışta bulunma sözü verdi. Kampanya çok iyi bir amaç için olduğu için kısa sürede popüler oldu. Ünlülerden hayırseverlere kadar herkesin katıldığı kampanyada 1 milyon dolardan fazla para toplandı. Daha sonra, Disney meblağı ikiye katladı ve hayır kurumuna 2 milyon dolar verdi.

#Tarçın müsabakası

Sosyal medyada nüfuz kazanmak için saçma meydan okumalara katılmak sıradan hale geldi. Tarçın Mücadelesi böyle tuhaf bir meydan okumaydı! Çoğu şeyin yaptığı gibi, YouTube’da başlamasına rağmen meydan okuma Twitter’a yayıldı. Bu meydan okuma için yarışmacıların, herhangi bir içecek olmadan bir çorba kaşığı tarçını bitirmek için 60 saniyesi vardı. Tarçın meydan okuması, popülaritesine rağmen tartışmasız değildi. Boğulma ve solunum yetmezliği, kuru tarçın yutulmasından kaynaklanabilecek iki sağlık sorunudur. Meydan okumayı deneyen birçok katılımcı hastanelere kaldırılmak zorunda kaldı. Bu nedenle, eğilimleri körü körüne takip etmeden önce dikkatli olmak ve önceden araştırma yapmak akıllıca olacaktır.

Tavsiye Edilen:  Sosyal Başarınızı İzlemek için En İyi 18 Hashtag İzleme Aracı

#Flygskam

İsveç doğumlu hashtag, bir başka önemli hashtag’dir. İngilizce karşılığı “uçuş utancı” dır. Fikir basit: bir trene binin veya bir uçaktan daha az CO2 üreten başka bir ulaşım aracına binin. Ülkenin iç hava trafiği 2019’da %9 azaldı. 2018’de 42 milyon olan yolcu sayısı, o yıl 10 havalimanında toplam 40 milyonun biraz üzerinde seyahat etti.

Kaynak: Shutterstock

Tüm bunlar, özellikle İsveçli şarkıcının uçmayı bırakma niyetini açıklamasından sonra tetiklendi. O zamandan beri iklim değişikliğiyle ilgili artan endişeler arasında popülaritesi arttı ve İngilizceye “flygskam” veya “uçuş utancı” terimini getirdi. Terimin başlangıcından bu yana, neredeyse tüm kısa mesafeli iş gezileri, merkezi Stockholm’de bulunan bir fintech şirketi olan Klarna tarafından yasaklandı. Benzer şekilde, uzun uçak yolculuğu tavsiye edilmez.

Bugüne kadar geçerliliğini koruyan iki ek hashtag’e özel olarak değinmek:

#Ben de

Muhtemelen Twitter, Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında #MeToo etiketini görmüşsünüzdür. Bu girişim, cinsel taciz, cinsel saldırı ve cinsel zorbalık mağdurlarının bağlantı kurmaları ve deneyimlerini paylaşmaları için bir araç olarak başladı. Geçmişte ezilenlere ses verdiği için büyük bir toplumsal hareket haline geldi. Hareket, hayatta kalanlara bir destek duygusu verirken, aynı anda taciz ve saldırı ile ilgili yaygın sorunlar hakkında ulusal ve uluslararası bir diyaloğu ateşledi.

#BlackLivesMatter

25 Mayıs’ta, 46 yaşındaki George Floyd adlı bir Afrikalı Amerikalı, Minneapolis’te beyaz bir polis memurunun dizinin altında boğularak öldü ve bugün hala devam eden protestoları başlattı. Sekiz dakika kırk altı saniye boyunca Floyd zaptedildi. Ardından gelen ani ve en son protesto dalgası nedeniyle yine çok sayıda insanı topladı.

Alt çizgi

Hashtag’lerin yalnızca fikirleri veya tartışmaları bir araya toplayan bir unsur olmadığı, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki insanları ve toplumları etkileme konusunda derin bir potansiyel taşıdığı açıkça görülmektedir. Bu nedenle, ister son zamanlarda popüler olan belirli bir kampanya hakkında, ister en sevdiğiniz oyuncunun yakında çıkacak olan TV dizisinin küçük bir reklamı olsun, hashtag’ler bizim için onu ölümsüzleştirmede önemli bir rol oynuyor.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT, sanal gerçeklik eğlencesi için daha etkili içerik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilir?

Markanız için doğru hashtag’lerden nasıl yararlanacağınızı bilmek ister misiniz? #Bizimle iletişime geçin. Orada ne yaptığımızı görüyor musun?