E-posta Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-posta Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

E-posta pazarlaması en etkili yollardan biridir potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmekAyrıca tek seferlik müşterilerinizi son derece sadık müşterilere dönüştürmenize de yardımcı olur.

Bunun için bizim sözümüze güvenmenize gerek yok—çalışmak sonrasında çalışmak E-posta pazarlamasının, sosyal medya pazarlaması, ücretli arama reklamları ve diğer popüler pazarlama araçlarıyla karşılaştırıldığında daha yüksek dönüşüm oranı ve yatırım getirisi sağladığını gösterdi.

Resim kaynağı: Pazarlama Grafikleri

E-postayla pazarlamanın bir diğer yararı da, sosyal medya ve diğer platformlardaki reklamların aksine, her şeyin sizin kontrolünüz altında olmasıdır. Başka birinin (Google, Facebook, Twitter vb.) politikalarını değiştirmesi nedeniyle stratejinizin boşa çıkması konusunda endişelenmenize asla gerek kalmayacak. Sadece siz ve müşteriniz var.

Peki, henüz e-postayla pazarlamaya başlamaya hazır mısınız? Bu kılavuzda size kişi listenizi oluşturma, mükemmel pazarlama e-postasını yazma ve bilmeniz gereken diğer her şeyi anlatacağız.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

E-posta listenizi oluşturma

Pazarlama e-postalarınızı göndermeye başlamadan önce, bunları göndereceğiniz kişilerin bir listesine ihtiyacınız olacaktır.

Asla üçüncü bir taraftan e-posta listesi satın almamalısınız. Öncelikle böyle bir listeye mesaj göndermenin çok fazla satışa yol açması pek mümkün değildir. Bu kişilerin çoğu markanıza aşina olmayacaktır ve bu listelerdeki veriler çoğunlukla güncelliğini kaybetmiş ve hatalıdır. Aslında, üçüncü taraf bir e-posta listesi kullanmak, birçok kişinin gelecekte sizden satın alma olasılığını azaltacaktır; çünkü işletmenizle ilgili ilk izlenimleri, onlara körü körüne spam gönderdiğiniz olacaktır.

Ayrıca birçok e-posta hizmetinin, üçüncü taraf e-posta listelerini kullanarak tespit ettikleri kullanıcıları cezalandırmaya veya doğrudan yasaklamaya yönelik politikaları vardır. Buna değmez.

Kurşun mıknatıslar oluşturma

Aslında, yalnızca kişileri satın alamazsınız; bunları kendiniz kazanmanız gerekir ve kurşun mıknatıslar bu görev için en iyi araçtır.

Kurşun mıknatıs, ziyaretçinin e-posta adresi karşılığında ücretsiz olarak verdiğiniz bir şeydir. Bu, bir e-Kitaptan web seminerine ve en son ürününüzün ücretsiz denemesine kadar her şey olabilir.

Kurşun mıknatısınızın şekli ne olursa olsun, önemli olan onun ziyaretçiye gerçekten değer sağladığından emin olmaktır. Başka bir yerde kolayca bulunabilen bilgilerin yeniden ortaya çıkması yeterince iyi değildir. Ziyaretçileri iletişim bilgilerinden vazgeçmeye ikna etmek için orijinal araştırmaya, benzersiz görüşlere, özel grafiklere vb. ihtiyacınız olacak.

Katılım formu tasarımı

Kayıt formunuzun tasarımı aynı zamanda kaç kişinin size e-posta adresini vereceğini de etkiler. Aşağıdaki ipuçlarıyla daha fazla ziyaretçiyi bilgilerini göndermeye teşvik edebileceksiniz:

 • Kısa başlık: Günümüzde dikkat süreleri kısa. Başlığınızda ne kadar az kelime olursa o kadar iyidir. Ayrıca başlığınızdaki en önemli kelimeleri kalın veya büyük yazı tipiyle vurgulayarak daha da sindirilebilir hale getirebilirsiniz.
 • Yalnızca temel bilgileri isteyin: Formunuzdaki alan sayısı da kısa tutulmalıdır. Aksi takdirde, ziyaretçi doldurmanın çok uzun sürdüğünü hissedebilir ve bu da onun yerine geri adım atmasına neden olabilir.
 • Görsel yardım: E-Kitaplar gibi dijital ürünlerin değerini anlatmak zor olabilir. Fiziksel mal alışverişi ile aynı hissi vermiyor. Bu nedenle, daha somut görünmesi için e-Kitabınızın kapağının bir resmini (veya farklı türde bir kurşun mıknatıs kullanıyorsanız başka bir görsel yardım) eklemelisiniz.
 • CTA düğmesini vurgulayın: Ziyaretçi formunuzu doldurduktan sonra, bilgilerini gerçekten alabilmesi için CTA düğmenizi tıklaması gerekir. Yalnızca CTA düğmesini öne çıkararak daha fazla tıklama alabilirsiniz; düğmeyi sayfadaki diğer öğelere göre daha büyük yapın ve arka planda öne çıkan bir renk kullanın.

Resim kaynağı: Dijital Pazarlamacı

Listenizi bölümlere ayırma

Elbette tüm bağlantılarınız aynı değil. Farklı demografik gruplara aitler ve farklı ilgi alanlarına sahipler. Ayrıca markanızla farklı ilişkileri vardır: Bazıları uzun süredir müşterinizdir, diğerleri ise henüz sizden tek bir satın alma işlemi bile yapmamıştır.

Bu gerçek göz önüne alındığında, neden tüm bağlantılarınıza aynı şekilde davranasınız ki?

Segmentasyon, kişi listenizi daha küçük alt gruplara ayırma uygulamasıdır. Bu şekilde her gruba daha kişiselleştirilmiş ve alakalı (ve dolayısıyla daha etkili) mesajlar gönderebilirsiniz.

Mükemmel pazarlama e-postası nasıl yazılır?

Yukarıdaki segmentasyon bölümünde, başarılı e-posta pazarlama çabalarının bir dereceye kadar kişiselleştirme gerektirdiğine değinmiştik. Bir grup için iyi sonuç veren kopya türü, başka bir grup için etkili olmayabilir.

Bununla birlikte, hemen hemen her tür pazarlama e-postası için geçerli olan birkaç genel yazma ipucunu burada bulabilirsiniz:

 • Kısa ve öz olun ancak kısa olmayın: Bir abonenin e-postanızı açmasını sağlayacak kadar şanslısınız (ortalama açılma oranınızın %15 ila %25). Birisi mesajınızı yalnızca uzun bir metin duvarı ile karşılanmak için açarsa, muhtemelen daha fazla ilerlemeyecektir. Kısa tutun ve teklifinizin değerine odaklanın. Ancak kaba görünmemeye dikkat edin; arkadaş canlısı, sohbet havasını korumak da önemlidir.
 • Tek bir kişiye yazıyormuş gibi davranın: Binlerce aboneye mesaj göndermeniz garip görünebilir, ancak e-postanız sanki yalnızca bir kişiye gönderiliyormuş gibi okunmalıdır. Doğrudan okuyucuya hitap etmek için sıklıkla ikinci şahıs olan “siz”i kullanın.
 • Mizah kullanın: Şakalar, GIF’ler ve memler mesajlarınızın daha kişisel ve daha az iş odaklı olmasını sağlayacaktır. E-postalarınızı gerçekten eğlenceli hale getirmeyi başarırsanız, bu abonelerinizi e-postalarınızı açmaya teşvik edecek ve markanızın genel itibarını da artıracaktır.

En iyi e-posta pazarlama platformunu seçme

Abone sayınız yüzlere ulaştığında (binleri bir yana bırakın), e-posta pazarlama yazılımı kişilerinizi düzenli tutmak ve kampanyalarınızın performansını izlemek için neredeyse gereklidir.

Piyasada pek çok geçerli e-posta pazarlama platformu olsa da, aşağıdaki hizmetler özellikle iyi seçenekler olarak öne çıkıyor:

 • Mailchimp: olması şaşırtıcı olmasa gerek en popüler e-posta pazarlama platformu aynı zamanda mevcut en uygun fiyatlı hizmetlerden biridir. 2.000’den az kişiniz varsa bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.
 • Cevap almak: Mailchimp kadar uygun fiyatlı olmasa da (fiyatlar aylık 15 dolardan başlıyor), GetResponse’yi benzersiz kılan şey, web seminerlerini barındırmak için özel olarak tasarlanmış bir yazılıma sahip olmasıdır. Web seminerlerini potansiyel müşteri mıknatısı olarak kullanmayı planlıyorsanız bu seçeneğin mutlaka dikkate alınması gerekir.
 • Kampanyacı: Bu seçenek, e-posta pazarlama platformlarının kremasıdır. Fiyatlar aylık 49,95 dolardan başlıyor, ancak bu maliyet karşılığında 900’den fazla şablona ve mesajlarınızı özelleştirmek için size yüksek derecede özgürlük sağlayan son teknoloji ürünü bir e-posta oluşturucuya sahip oluyorsunuz.

Ve e-posta pazarlama platformları, e-postalarınızı tasarlamanıza, kişilerinizi organize etmenize ve kampanyalarınızı takip etmenize yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapabilir. İşletmeniz için hangi hizmeti seçeceğinizi belirlerken aşağıdaki gelişmiş özelliklere dikkat etmelisiniz:

 • A/B testi: Bu kılavuzda yer alan e-postayla pazarlama ipuçları genel olarak faydalıdır, ancak denemeden kişi listeniz için gerçekten neyin işe yaradığını bilemezsiniz. A/B testi, bir e-postanın farklı sürümlerini aynı anda aynı segmente göndermenize olanak tanır; böylece aboneleriniz için hangi tekniklerin en iyi sonucu verdiğini objektif olarak belirleyebilirsiniz.
 • Otomatik yanıtlayıcılar: Önceden belirlenmiş olaylarla tetiklenen otomatik mesajlarla (karşılama e-postaları, sipariş bildirimleri, terk edilmiş sepet hatırlatıcıları vb.), zamanınızdan ödün vermeden müşterilerinizle etkileşime geçebileceksiniz.
 • Gönderme zamanı optimizasyonu: Mesajlarınızı ne zaman göndereceğinize karar vermek zor olabilir. Aboneleriniz çevrimiçi ortamda aktif olmadığında bunları göndermek istemezsiniz, ancak aynı zamanda e-postalarınızın diğer mesajların arasında kaybolabileceği kadar meşgul olduğu zamanlardan da kaçınmalısınız. E-posta pazarlama hizmetinizin, abonelerin kampanyalarınıza tarihsel olarak nasıl yanıt verdiklerini temel alarak mesajlarınızı göndermek için en iyi zamanı belirlemesini içeren gönderme süresi optimizasyonunu çok yararlı bir özellik haline getiren şey budur.

E-posta pazarlaması, daha fazla e-ticaret satışı yapmanın en etkili yollarından biridir. Henüz yapmadıysanız, bugün e-posta listenizi oluşturmaya başlayın.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Tavsiye Edilen:  Pazarlama Otomasyonu Nasıl Uygulanır ve Başarılı Olur?