E-Ticaret Dönüşüm Optimizasyonu: E-Ticaret Dönüşüm Oranları Nasıl Artırılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-Ticaret Dönüşüm Optimizasyonu: E-Ticaret Dönüşüm Oranları Nasıl Artırılır?

E-ticaret alanında satış her şey demektir. Reklam, SEO çabaları veya sosyal medyada insanları sitenize yönlendiren komik bir kedi videosu yayınlayarak web sitenize trafik çekmek için her şeyi doğru yapabilirsiniz. Hiç kimse ürünlerinizi satın almıyorsa, bu trafiğin hiçbir önemi yoktur.

Dönüşüm oranı optimizasyon hizmetlerinin önemli olduğu yer burasıdır. Genel trafiği tüketicilere dönüştürmek son derece önemlidir. Kaç site ziyaretçisinin işlem yaptığını izlemek ve web sitenizdeki değişiklikleri test etmek, para kazanma makinesine dönüşen bir mağaza oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bu kılavuz, çevrimiçi mağazanızın dönüşüm oranını artırmak için kullanabileceğiniz en iyi on ipucunu sağlar ve bu da cebinize daha fazla para girmesini sağlar. Hadi dalalım.

İçindekiler:

 1. E-Ticaret Dönüşüm Oranı Nedir?
 2. Sitenizin Dönüşüm Oranını Nasıl Bulursunuz?
 3. E-Ticaret İçin Ortalama Dönüşüm Oranı Nedir?
 4. İyi Dönüşüm Oranı Nedir?
 5. E-Ticaret Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İçin Araçlar
 6. Dönüşüm Oranınızı Artırmak İçin 10 İpucu
 7. Son Notlar

E-Ticaret Dönüşüm Oranı Nedir?

e-ticaret dönüşüm oranı, belirli bir süre içinde çevrimiçi mağazanızdan alışveriş yapan web sitenizin ziyaretçilerinin yüzdesidir. Kısaca ziyaretçilerin müşteriye dönüşme yüzdesidir.

Bir ziyaretçinin sitenizde işlem yapmasını sağladığınızda bir dönüşüm gerçekleşir, bu da dönüşümlerin satıştan daha fazlası olabileceği anlamına gelir.

Bir e-ticaret dönüşümü şunlar olabilir:

 1. Bir ürünün satışı
 2. Haber bültenleri veya üyelikler için kayıtlar
 3. Sepete veya istek listesine ürün ekleme
 4. Sitenizden sosyal medya paylaşımları

Artık bunun ne anlama geldiğini bildiğinize göre, e-Ticaret dönüşüm oranınızı nasıl artırabileceğinizi tartışalım. Bu bilgileri izlemek, daha fazla site ziyaretçisinin tüketiciye dönüşmesini sağlamak için mağazanızı nerede geliştirebileceğinizi bulmanıza yardımcı olabilir.

Sitenizin e-Ticaret Dönüşüm Oranını Nasıl Bulursunuz?

Dönüşüm oranınızı manuel olarak bulmak için, dönüşüm sayısını aynı anda sitenize gelen toplam ziyaretçi sayısına bölün.

Dönüşüm oranınızı izlemek için Google Analytics’te de hedefler belirleyebilirsiniz.

 • Bir Universal Analytics mülkü kullanıyorsanız şunları kullanabilirsiniz: bu rehber
 • Bir GA4 mülkü kullanıyorsanız, şunları kullanabilirsiniz: bu rehber

Hedeflerinizi belirledikten sonra, Google Analytics’te belirli bir işlem için dönüşüm oranını bulabilir ve oranınızı zaman içinde izlemeye başlayabilirsiniz. Ardından, siteniz için iyi bir dönüşüm oranı elde ettiğinizde, masanızdan fırlayıp “Ahah!” diye bağırabilirsiniz. Ya da arkanıza yaslanın ve gelirinizin zaman içinde artmasını izleyin. Seçim senin.

E-Ticaret İçin Ortalama Dönüşüm Oranı Nedir?

Şimdi, önceki bölümdeki harika bilgileri kullanarak mevcut e-Ticaret dönüşüm oranınızı hesapladığınıza göre, bahse girerim kendinize “Dönüşüm oranım diğer e-Ticaret dönüşüm oranlarıyla karşılaştırıldığında nasıl?” diye soruyorsunuzdur.

E-Ticaret verilerini tartışırken, sahiplere iki mağazanın aynı olmadığını hatırlatmak isterim. Tüm e-Ticaret sitelerindeki ortalama dönüşüm yüzdesini, neyi hedefleyeceğiniz konusunda genel bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz, ancak sektörünüze özgü orana odaklanmanız da size fayda sağlayacaktır.

Buna göre büyüme kodue-Ticaret endüstrisindeki en popüler sektörler için ortalama dönüşüm oranı %0,99 ile %3,79 arasında değişmektedir.

IRP Commerce’den alınan verilere dayanan bu grafik, çeşitli pazarlardaki son dönüşüm oranlarını gösterir. Sektöre göre ortalama dönüşüm: Spor ve Rekreasyon: %1,75; Sanat ve El Sanatları: %3,79; Bebek ve Çocuk: %0,99; Arabalar ve Motosiklet: %1,55; Elektrikli ve Ticari Ekipman: %2,23; Moda Giyim ve Aksesuarlar: %2,44; Yiyecek ve İçecek: %2,37; Sağlık ve Refah: %3,62; Ev Aksesuarları ve Hediyelik Eşya: %2,16; Mutfak ve Ev Aletleri: %2,48; Evcil Hayvan Bakımı: %3,28; (2)

İyi Dönüşüm Oranı Nedir?

Bu harika bir soru ve cevabı şu: değişir. Bazı sektörler %30 aralığındaki dönüşüm oranları için çabalarken, diğerleri %2’den memnun.

Anahtar, sektörünüzün ortalama oranını bulmak ve performansınızı buna göre kıyaslamaktır. Hızlı bir Google aramasıyla sektör ortalamanızın dönüşüm oranları için ne olduğunu araştırarak başlayın. Bu, hedef oranınızı hangi aralıkta belirlemeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. İyi bir dönüşüm oranına sahip olmak için hedefinizi sektör ortalamasının üzerinde belirlemek ve yüzde 25’in üstünü hedeflemek istiyorsunuz. Kurs için eşit olmak, bir e-Ticaret dönüşüm oranı için iyi sayılmaz.

Tavsiye Edilen:  Bir E-Ticaret Ürün Sayfasını Optimize Etmenin 13 Yolu

Sitenizin dönüşüm oranının sektör ortalamasının altında veya altında olduğunu fark ederseniz üzülmeyin. Bu makaledeki on ipucu, oranınızı artırmanıza ve daha fazla satış elde etmenize yardımcı olabilir.

Daha ileri gitmeden önce, Dönüşüm Oranı Optimizasyonunuzda size yardımcı olacak araçların bir listesini vermek istiyorum. Mevcut dönüşüm sorunlu noktalarınızın bazılarını bulmanıza yardımcı olması için kullanabileceğiniz birkaç program ve web sitesi vardır. Dönüşüm oranı optimizasyonu üzerinde çalışırken aşağıdaki analiz araçları radarınızda olmalıdır.

Google Analytics 360 Paketi

360 Suite, Google Analytics’in normal sürümüyle karşılaştırıldığında, CTA düğmelerinize yapılan tıklamalar gibi etkinlik ölçümleriyle dönüşüm sürecinizin her adımını izlemeniz için size daha fazla ayrıntı sağlar.

360 paketini kullanırken, artık URL’lere dayalı dönüşümleri izlemekle sınırlı değilsiniz. CTA düğme tıklamaları ile tamamlanan dönüşümler arasındaki farkı ölçebilirsiniz. Verileriniz ayrıca normal Google Analytics ile 24 saatte bir yerine her 10 dakikada bir güncellenir. Ayrıca, müşterinizin yolculuklarını daha doğru bir şekilde analiz etmek için özel dönüşüm hunileri oluşturabilirsiniz.

sıcak kavanoz

hotjar, kullanıcılarınızı daha iyi anlamanın ve kullanıcı için neyin önemli olduğuna bağlı olarak gerekli değişiklikleri yapmanın hızlı ve görsel bir yoludur. Bu web tabanlı yazılım, anında görsel geri bildirim sağlar ve insanların buna göre değişiklik yapmak için sitenizi nasıl kullandıklarını görebilirsiniz. İnsanların web sitenizi nasıl kullanmalarını beklediğiniz ile onların ihtiyaçlarına göre web sitenizi gerçekte nasıl kullandıkları arasında büyük bir fark vardır. Bu farklılıkları anlamanıza yardımcı olmak için hotjar, müşterilerinizin ziyaret kalıplarına göre sitenizde ne istediğini, neleri önemsediğini ve ne yaptığını size göstermek için ısı haritaları kullanır.

alışverişçi

Shoppimon, e-Ticaret web sitenizle ilgili kullanıcı deneyimini engelleyebilecek ve dönüşümlerinizi olumsuz etkileyebilecek sorunları izleyen, test eden ve analiz eden e-Ticaret dönüşüm optimizasyonu için gizli bir alışveriş aracıdır.

Bu sorunlar yanıt verme, yüklenmeyen görseller, bozuk bağlantılar, sunucu sorunları, site çökmeleri, ödeme ağ geçidi sorunları ve çok daha fazlasını içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir.

VWO

VWO, ziyaretçilere araştırma yapmaları, optimizasyon yol haritası tasarlamaları, A/B testi yapmaları ve e-Ticaret platformlarıyla deney yapmaları için çözümler sunan bir e-Ticaret dönüşüm optimizasyonu platformudur.

Dönüşüm Oranınızı Artırmak İçin 10 İpucu

1. Müşterilerinize Sitenize Güven Verin

Bu, büyük sunumlara yaklaşırken on yılı aşkın süredir kullandığım kişisel sloganım. Genellikle sunumlar için giyinirim ve doyurucu bir kahvaltı yaparım, bu yüzden kendime iyi göründüğümü ve iyi hissettiğimi söylüyorum; bu nedenle iyilik yapacağım!

Bu sloganı web siteniz için de kullanabilirsiniz. E-Ticaret siteniz iyi görünüyorsa ve müşteriye iyi hissettiriyorsa, işletmeniz için iyi şeyler yapacaktır.

Web sitenizin iyi göründüğünden nasıl emin olabilirsiniz:

 1. Okunması kolay az sayıda yazı tipi kullanın.
 2. Yüksek kaliteli görüntüler bir zorunluluktur.
 3. Web siteniz hızlı bir şekilde yüklenmelidir.
 4. Okunması kolay ve ADA uyumlu renkler kullanın.
 5. Temizlik genellikle dağınıklıktan daha iyidir.

Bir web sitesi vasat göründüğünde veya kötü bir kullanıcı deneyimine sahip olduğunda, müşterinin etrafta kalması pek olası değildir, bu nedenle birçok e-ticaret web sitesi dönüşüm oranlarıyla mücadele eder.

Bu beni bir sonraki ipucuma götürüyor.

2. Ürün Özgünlüğü Müşteri Bağlılığı Oluşturmaya Yardımcı Olur

Geri dönen ziyaretçilerin ürününüzü satın alma olasılığı çok daha yüksektir. Ürününüzü veya hizmetinizi görmelerini teşvik etmek için web sitenize geldiklerinde müşterilerinizle güven oluşturmanız gerekir.

Sosyal medya, e-Ticaret varlığınızı artırmanın harika bir yoludur, ancak aynı zamanda inanılmaz derecede zararlı olabilir. Tüketiciye ulaştırdığınız ürün veya hizmetleriniz, web sitenizde listelediklerinizle aynı değilse, güven ve marka bağlılığını kaybedersiniz.

Bir e-Ticaret işletmesi olarak, orijinal ürünlerin müşterilere teslim edilmesini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Özgünlük, e-Ticaret güvenilirliğinizi ve güvenilirliğinizi oluşturacaktır; bu, tüketicilerin çevrimiçi alışveriş yaparken göz önünde bulundurduğu önemli bir husustur.

Tavsiye Edilen:  Hızlı Büyüme için Walmart ve Shopify'da Nasıl Satış Yapılır?

Önceki tüketiciler aldıkları üründen memnunsa, bunu başkalarına ağızdan ağza veya sosyal medya aracılığıyla söylemeleri muhtemeldir.

Başkalarının otantik olumlu geri bildirim sağlamasına izin vermek, e-Ticaret dönüşüm oranınızı artırmanın kesin bir yoludur.

3. Açıklayıcı Harekete Geçirici Mesajlar (CTA’lar) kullanın

“Buraya Tıklayın”, müşteriye neden harekete geçirici mesajınızı takip etmesi gerektiği konusunda herhangi bir neden vermez.

Neden oraya tıklamalıyım? Oraya tıklamanın ne anlamı var? Oraya tıkladığımda ne oluyor?

Harekete geçirici mesajınız bilgilendirici ve konuşkan olmalıdır. Harekete geçirici mesajı başka bir bağlam olmadan okumalı ve düğmeye tıkladığınızda ne olacağını bilmelisiniz.

Örneğin aşağıdaki CTA’ları alın:

 • “Sonbahar Koleksiyonumuza Bakın”
 • “Aylık Bültenimizin Keyfini Çıkarın”
 • “Kasaya Gidelim”

Başka herhangi bir bilgi olmadan, bu CTA’ların her birinin sizi nereye götüreceğini anlayabilirsiniz. Ayrıca komutlar veren bir robot yerine sizinle konuşan bir arkadaş gibi ses çıkarırlar. Kullanıcılar, bir yolculukta kendilerine sadece ne yapacaklarının söylenmediğini, yönlendirildiklerini hissetmek isterler.

4. Kontrol etmeyi kolaylaştırın

Sadelik, e-Ticaret siteleri için büyük bir fark yaratabilir. Ziyaretçilerin ürünlerinizi satın almasını istiyorsanız, basit ve anlaşılır bir ödeme sürecinizin olması gerekir.

Check-out işleminizi basitleştirirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta şunlardır:

 1. Ödeme akışından anketleri kaldırın. Anketler, ziyaretçilerinizden içgörü elde etmenin harika bir yoludur, ancak onları satın alma sürecinden uzaklaştırır. Anketleri teşekkür e-postası veya satın alma onay sayfası için kaydedin.
 2. Sepetinizi her zaman web sitenizin herhangi bir yerinden görüntüleyebildiğinizden emin olun.
 3. Ödeme işleminizden mümkün olduğu kadar çok tıklamayı kaldırın. Bir ürünü satın almak için ne kadar az tıklama gerekiyorsa, müşterinin satın alma işlemini tamamlama olasılığı o kadar yüksektir.

5. Sık sık A/B Testleri yapın

A/B testi (bölünmüş test olarak da bilinir), hangisinin daha iyi performans gösterdiğini belirlemek için bir web sayfasının iki farklı sürümünü birbiriyle karşılaştırma yöntemidir. Bu, seçtiğiniz hedefe hangisinin daha fazla ziyaretçi çektiğini görmek için web sitenizin farklı sürümlerini sürekli olarak test etmenize olanak tanır.

Büyük çevrimiçi perakendeciler, farkında olsanız da olmasanız da, web sitelerinde sürekli olarak A/B testleri yürütürler. Bu testler, ana sayfa yapısını değiştirmek gibi önemli tasarım yapılandırmaları olabilir (ki bu çok dikkat çekici olacaktır). Ödeme simgesinin rengini beyazdan açık griye çevirmek gibi küçük bir değişiklik olabilir.

A/B testini yönetmek ve sonuçları görüntülemek için kullanabileceğiniz birkaç araç vardır. A/B testine dalmadan önce, ne zaman A/B testi yapmanız gerektiği ve A/B testinin nasıl kurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

6. Günümüz e-ticaretinde Ücretsiz Kargo zorunludur

Gönderim ücretinin dahil edildiği günler geride kaldı. Bir seçenek olarak (ister tüm satın alma işlemleri için ister belirli bir değerin üzerindeki satın alma işlemleriyle sınırlı olsun) ücretsiz kargo seçeneğiyle alışveriş sepetini terk etme oranının keskin bir şekilde azaldığını göreceksiniz. Hala nakliye için ödeme yapan tüketicilere sahip olan e-ticaret siteleri, toplam fiyatı beklediklerinden daha yükseğe çıkardığı için daha yüksek sayıda alışveriş sepetini terk ediyor.

Gönderim fiyatını ürün fiyatlandırmanıza dahil etmenin yollarını arayın. Ayrıca, bülteninize kaydolarak veya sitenizi sosyal medyada vb. paylaşarak ziyaretçilere ücretsiz gönderim almaları için fırsatlar sunabilirsiniz.

7. Şeffaf Olun, Dolandırıcı Değil

Potansiyel bir tüketiciyi kaybetmenin en hızlı yolu, onları sitenizde rahatsız hissettirmektir. Kendilerini rahat hissettikleri bir şeffaflık havası yaratmak, dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

İşte tüketiciye karşı şeffaf olmanın birkaç yolu:

 1. Ürün sayfasına önemli nakliye bilgilerini ekleyin. Uzun bir teslim süresi varsa, tüketiciye teslim süresinin neden bu kadar uzun olduğunu söyleyin.
 2. Sattığınız gerçek ürünü tasvir eden ürün resimlerini kullanın.
 3. Ürün sayfasında ürünün ayrıntılı bir açıklamasını ekleyin.
 4. Web sitenize, ziyaretçilerin işletmenizi daha kişisel bir düzeyde tanımasını sağlayan bir “Hakkımızda” sayfası ekleyin. Kişisel bilgileri eklemenize gerek yoktur, ancak şirketin nasıl başladığını ve neden faaliyet gösterdiğini anlamak, tüketicilerin kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olur.
 5. Ürünlerde fırsatlar veya fiyat indirimleri sunmak yararlı olabilir, ancak web sitenizdeki her fiyatı düşürmekten kaçının. Bu, tüketicinin ürününüzün vasatın altında olduğunu hissetmesine neden olur.
Tavsiye Edilen:  Dijital Pazarlamada Kıtlık Etkisinden Nasıl Yararlanılır?

8. Ödeme GüvenliğiRity En Büyük Önceliktir

Hiç bir web sitesinde ödeme yapmaya gittiniz ve kullandıkları süreçte kendinizi güvende hissetmediniz mi? Kredi kartı bilgilerinizi verdiniz mi veya siteden ayrıldınız mı?

Ödeme sürecinize güvenilirlik ve güvenlik sağlamak, dönüşüm oranınızı artırmanın harika bir yoludur. Bilgi Gizliliği Politikanızı sergilediğinizden, PayPal gibi güvenilir ödeme seçenekleri sağladığınızdan, virüs ve bilgisayar korsanlığına karşı koruma yazılımına sahip olduğunuzdan, bir SSL sertifikası yüklediğinizden vb. emin olun.

9. Sitenizde Geçirdiğiniz Süreyi Arttırmak İçin Teşvikler Sunun

Tüketiciler her zaman iyi bir anlaşmayı takdir eder ve bir tane alırlarsa sitenizde kalmaya ikna edilebilirler. Ziyaretçilerinize bir kupon veya özel bir teklif sunmanın satın alma niyetlerini etkilediği kanıtlanmıştır. Sezonluk indirimler veya tek seferlik fırsatlar dahil etmek, tüketiciyi sitenizde gezinmeye devam etmeye teşvik eder. Bir ziyaretçi sitenizde ne kadar uzun süre kalırsa, bir ürün satın alma olasılığı o kadar yüksektir.

Benzersiz bir ürün kazanma şansı elde etmek için minimum miktarda ürün satın alarak kullanıcının katılımını gerektiren yarışmalar da oluşturabilirsiniz.

10. Yüksek Kullanıcı Amacına Sahip Anahtar Kelimelerden Gelen Organik Trafiği Optimize Edin

Sitenize gelen tüm trafik eşit değildir. Ürününüzü satın alma niyeti yüksek olan anahtar kelimeleri hedeflemek için arama sonuçlarınızı optimize etmek, dönüşüm oranınızı artıracaktır.

Sitenize belirli trafiği hedeflemek, ürünlerinizi görmek isteyen ziyaretçilerinizin olmasını sağlar. Ürününüzü veya hizmetinizi görmek isterlerse, muhtemelen onları satın alacaklardır.

Son Notlar

Bu on ipucunu kullandıktan ve sitenizde çok sayıda test yaptıktan sonra, e-Ticaret dönüşüm oranınızın arttığını ve satın alma işlemlerinin akmaya başladığını görmeye başlamalısınız. Büyük şirketler, oranlarını sürekli olarak iyileştirmek için sitelerindeki değişiklikleri sürekli olarak test ediyor. Bu, web sitenizin dönüşümlerini birazcık bile olsa iyileştirmenin zaman ve çaba gerektirdiğinin açık bir işaretidir.

Go Fish Digital olarak, dönüşüm oranlarını artırmak isteyen müşterilerimize Dönüşüm Oranı Optimizasyonu hizmetleri sunuyoruz. İyi bir dönüşüm oranına sahip olmak istiyorsanız, nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kaynaklar

 1. https://www.invespcro.com/blog/the-average-website-conversion-rate-by-industry/
 2. https://www.irpcommerce.com/en/gb/ecommercemarketdata.aspx?Market=3

LukeBeeson Hakkında

Luke, Go Fish Digital’de İş Geliştirme Sorumlusudur ve kariyerine 2018 yılında dijital pazarlama alanında başlamıştır. SEO, Web Sitesi Tasarımı, e-Ticaret Web Sitesi Geliştirme, Metin Yazarlığı, Reklamcılık, Fotoğrafçılık, Grafik Tasarım ve Sunum konularında deneyime sahiptir. Luke, çevrimiçi pazarlama ihtiyaçlarına en iyi çözümü bulmalarına yardımcı olmak için hem büyük şirketlerle hem de küçük yeni şirketlerle çalıştı.