E-Ticaret Gelirinizi Artırmak için 19 Müşteri Segmentasyon ÖrneğiGelirinizi en üst düzeye çıkarmak için müşterilerinizi segmentlere ayırmanın en iyi yollarını öğrenin. Alışveriş sepetini terk etme, demografi, sadakat programları ve çok kanallı stratejiler.Rakefet Yacoby Başlangıç ​​· 11 dk. okuma · 15 Mayıs 2023 tarihli güncelleme

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: E-Ticaret Gelirinizi Artırmak için 19 Müşteri Segmentasyon ÖrneğiGelirinizi en üst düzeye çıkarmak için müşterilerinizi segmentlere ayırmanın en iyi yollarını öğrenin. Alışveriş sepetini terk etme, demografi, sadakat programları ve çok kanallı stratejiler.Rakefet Yacoby Başlangıç ​​· 11 dk. okuma · 15 Mayıs 2023 tarihli güncelleme

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Bir e-ticaret markası yürüttüğünüzü ve e-posta pazarlama gelirinizi artırmak istediğinizi hayal edin.

Sorun şu ki – nasıl olduğunu bilmiyorsun.

Geniş bir kişi listeniz (100k+) ve istekli tasarımcılardan oluşan bir ekibiniz var.

Yine de denediğin her şey işe yaramıyor. Satışlar artmıyor, e-posta kampanyalarınız durgun.

Senin kaçırdığın şey – segmentasyon.

Segmentasyon, herhangi bir kanalda başarılı bir pazarlama kampanyasının anahtarıdır. E-posta pazarlaması, SMS, Facebook reklamları veya gerçek siteniz olsun.

Araştırmalar, düzgün bir şekilde yürütülen segmentasyonun elde tutmayı iyileştirdiğini ve daha fazla satış getirdiğini defalarca gösteriyor. Bir çalışma, e-posta pazarlama kampanyalarında segmentasyon kullanan markaların %760 satışlarında.

Peki kitlenizi nasıl bölümlere ayırırsınız?

Bu müşteri segmentasyonu kılavuzunda, etkileşiminizi geliştirmek ve satışlarınızı artırmak için bilmeniz gereken her şeyi ele alıyoruz.

Başlayalım.

[Add Banner Here]

Müşteri segmentasyonu nedir?

Müşteri segmentasyonu, kitlenizi belirli özelliklere göre segmentlere ayırma uygulamasıdır. Kitle analitiğini kullanırsanız, milyonlarca müşterinin markanızla çevrimiçi etkileşimlerinden sistematik bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Segmentasyonun işe yaramasının nedeni, her müşterinin satın alma sürecinin (veya müşteri yolculuğunun) aynı aşamasında olmamasıdır. İlk kez gelen bir ziyaretçi veya geri dönen bir müşteri olabilir. Sadece alışveriş yapan biri veya satın almak istediği şeyin markasını ve modelini bilen ve şu anda almaya hazır olan biri olabilir.

Satışı elde etmek için listenizi müşteri kişiliklerine veya hedef kitle segmentlerine ayırmanız ve her segmente uygun içerik oluşturmanız gerekir.

Müşteri segmentasyonunun faydaları nelerdir?

Pazar bölümlendirmenin faydaları, daha yüksek müşteri memnuniyeti, gelişmiş etkileşim oranı, daha yüksek dönüşüm oranı ve daha fazla satış gibi birçok şeyi içerir. Başarılı bir müşteri segmentasyon stratejisi, belirli bir hedefe veya KPI’ye odaklanmalı ve bu hedefe ulaşmak için belirli müşteri segmentlerini hedefleyen kampanyalar oluşturmalıdır.

İşte kullanabileceğiniz ana segmentasyon türleri.

5 Tür Müşteri Segmentasyonu

Markaların dönüşümlerini iyileştirmek için kullanması gereken dört tür pazar bölümlendirme modeli vardır.

demografik segmentasyon

Kitlenizi bölümlere ayırmanın en popüler yolu, gözlemlenebilir demografik özelliklerdir. Bunlar cinsiyet, yaş, aile durumu, meslek, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, din, ırk ve etnik köken gibi şeyleri içerir.

Bu verileri elde etmek nispeten kolaydır, ancak tek başına yeterli değildir. kullanıcıların sitenizde ne yaptığına dair veri almanız gerekecek.

Davranışsal Bölümleme

Kitlenizi bölümlere ayırmanın en güçlü yollarından biri, sitenizde ne yaptıklarına bakmaktır. Bu, hem alışveriş davranışını hem de satın alma davranışını içerir.

  • Her kullanıcı hangi ürünleri inceledi?
  • Hangi sayfaları ziyaret ettiler?
  • Hangi açılır pencerede dönüşüm sağladılar?
  • E-postalarınızı kaç kez açtınız veya tıkladınız?
  • Ortalama sepet değeri nedir?

Bunların hepsi, kişiselleştirilmiş pazarlama mesajları ve promosyonlarla bu kullanıcıları daha iyi hedeflemenin gerçekten harika yolları.

Coğrafi Bölümleme

Bu tür bir segmentasyon, birden fazla ülkede veya saat diliminde satış yapan ya da mevsimlik ürünler satan işletmeler içindir. Kitlenizi coğrafi konumlarına ve hava durumuna göre bölümlere ayırmayı içerir. Örneğin, havanın tüm yıl boyunca 70 derecede kaldığı San Diego’da bir moda markası insanlara kürk manto satmaz.

Ayrıca insanları posta kodlarına ve kırsalda mı yoksa kentsel alanlarda mı yaşadıklarına göre bölümlere ayırmayı da içerebilir. Bir marka ayrıca mesajını bölgeye göre değişen dil, kültürel normlar veya dini geleneklerdeki farklılıklara göre şekillendirmeye karar verebilir.

Psikografik Bölümleme

Bir sonraki segmentasyon seviyesi, kullanıcıların daha duygusal ve zihinsel özellikleriyle ilgilenir. Kişilik özellikleri, ilgi alanları, inançlar, değerler, tutumlar ve yaşam tarzı seçimleri gibi şeyleri içerir.

Örneğin, geri dönüştürülmüş iPhone kılıfları satan bir e-ticaret işletmesi, hedef kitlesini çevreye ne kadar duyarlı olduklarına göre bölümlere ayırmalıdır. Bu değerler, yaptıkları kitle hedefleme türünü ve gösterdikleri içerik türünü büyük ölçüde etkiler.

Teknolojik Segmentasyon

Son olarak, teknolojinin yaşamlarında oynadığı role dayalı olarak kullanıcıları hedeflemeyi amaçlayan teknolojik segmentasyon vardır. Temel olarak, buradaki soru, belirli bir kullanıcının teknoloji meraklısı olup olmadığıdır.

Bu, uygulama destekli özelliklere sahip ürünleri piyasaya süren veya daha yüksek düzeyde teknik yeterlilik içeren kullanım örnekleri sunan markalar için geçerlidir.

Buna bir örnek, Alexa tarafından desteklenen ve uzaktan açılıp kapatılabilen bir zemin lambası olabilir. Bu teknik özellik, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştirebilir, ancak kullanıcılarınız onu kullanacak kadar teknoloji meraklısı değilse başarısız olabilir.

Tavsiye Edilen:  Başsız E-Ticaret Nedir ve Perakendeciler Bunu Nasıl Kullanır?

Bu tür müşteri verilerini elde etmek, uzun vadede müşteriyi elde tutmayı ve ürün geliştirmeyi gerçekten iyileştirebilir.

Artık segmentasyon türleri hakkında konuştuğumuza göre, her biri için örneklere geçelim.

Nihai büyüme için etkili müşteri segmentasyonu örnekleri

İşte 19 müşteri segmentasyonu örneği ve bunları e-ticaret gelirinizi artırmak için pazarlama stratejinizde nasıl uygulayabileceğiniz.

Konum

Kullanıcıları konumlarına göre hedeflemeye coğrafi bölümleme denir. Kitlenizi ülkelere veya belirli posta kodlarına göre bölümlere ayırdığınız zamandır. Örneğin, mevsimlik giysiler satan küresel bir moda markası, Ağustos ayında Avustralyalılara kışlık montlar ve Kaliforniya’daki müşterilere kolsuz bluzlar sunmak isteyecektir.

Aşağıda, belirli bir şehrin sakinlerine reklam gösteren bir spor salonu örneği verilmiştir.

Profesyonel ipucu: Bir dahaki sefere Google Reklamlarınızı optimize etmek istediğinizde, konum sekmesinde biraz zaman ayırın. Ülkelerin ve şehirlerin ötesinde, Google belirli alanları derinlemesine incelemenize izin verecektir. Ayrıca, konumları hariç tutmayı unutmayın. Algoritmanın hedeflediğiniz alanları belirlemesine yardımcı olacaksınız ve yol boyunca paradan tasarruf edeceksiniz.

Coğrafi bölümlemenin bir alt kümesi, kullanıcıların kültürüne göre bölümlemedir. Örneğin, Mcdonald’s’ın dünya çapında şubeleri var ve menülerini ve reklamlarını her ülkenin kültürüne uyacak şekilde değiştiriyorlar.

İşte Hindistan’da gösterdikleri bir reklam.

Ve işte Indian Big Mac için bir tane daha.

McDonald’s, bu farklı hedef pazarlardaki hedef kitlelerin ilgi alanlarına uyacak şekilde içeriği, pazarlama mesajlarını ve hatta menü öğelerini değiştirir. Eğer gelişmezlerse, bu pazar segmentlerini kaybedecekler. Kişiselleştirilmiş içerik burada kesinlikle çok önemli çünkü yemekten bahsediyoruz ve yemek zevkleriyle tartışamazsınız.

Cinsiyet

Erkekler ve kadınlar çok farklı alışveriş davranışları ve tüketici ilgileri sergiliyor. Bu farklılıkları göz önünde bulundurarak, ilgili ürün ve deneyimlerle bu cinsiyet gruplarını hedeflemek için temel ürün farklılaştırma ve tasarım öğelerini uygulayabilirsiniz. Cinsiyete özel pazarlama, katılım oranını artırır ve e-posta söz konusu olduğunda, tıklama oranını artırır.

Yaş

Yaş segmentasyonu, farklı yaş gruplarının ürününüzle nasıl etkileşime girdiğini anlamanıza olanak tanır. Sitenizde satın alma yapan yaş gruplarını görmek için geçmiş kampanya verilerine bakın ve tüketici ilgi alanlarını ve satın alma alışkanlıklarını hedeflemek için demografik bölümleme ve yaşam aşaması bölümlemesini kullanın.

Örneğin, bu reklam çocuğu olan ebeveynlere veya belirli bir yaş grubundaki çocuklara gönderilebilir.

Hava durumu

Değişen hava mevsimsel ürünler için vazgeçilmez bir faktördür. Bunlar, yalnızca belirli mevsimler ve hava durumu modelleriyle alakalı ürünlerdir. Örneğin, yağmurluk satıyorsanız ve büyük bir fırtına yaklaşıyorsa, kampanyanızda bundan bahsetmeli ve belirli bir konumdaki kullanıcıları hedeflemeye başlamalısınız. İşte İrlanda’dan bir reklam örneği.

Meslek

Kitlenizi bölümlere ayırmanın bir başka harika yolu da mesleklerine veya işlerine göredir. Belirli bir mesleğe aitlerse, ideal müşterilerinizi hedeflemek için harika bir fırsat sağlar. Daha gelişmiş bir segmentasyon şeklidir.

Örneğin, Home Chef, müşterilerine özelleştirilebilir taze yemekler sunan bir yemek teslimatıdır. Eğitim ve sağlık sektörlerini hedeflemek istedikleri için bu e-postayı oluşturdular ve belirli segmentlere gönderdiler.

Cihaz tipi

Markaların aldığı trafiğin %50’den fazlası mobil kullanıcılardan geliyor ve bu da segmentasyon için harika bir fırsat sunuyor. Örneğin, telefon aksesuarları satıyorsanız, kitlenizi kullandıkları telefon türüne göre segmentlere ayırabilir ve onları belirli tekliflerle hedefleyebilirsiniz.

Ürününüz cihaz tipine göre farklı kullanılmıyorsa verilerinize bakın ve farklı cihazlara göre alışveriş trendleri olup olmadığına bakın. Mobil cihazlarda daha iyi dönüşüm sağlayan belirli kopyalar veya teklifler var mı? Bunu test edin ve bu dönüşümleri nasıl artırabileceğinizi görün.

Sepetin terk edilmesi

Sepetin terk edilmesi trilyon dolarlık bir sorundur. Neredeyse Masaüstü kullanıcılarının %70’i alışverişlerini tamamlamadan alışveriş sepetlerini terk ediyorlar ve bu sayı %86 ile mobil kullanıcılar için daha da yüksek. Bu sepetleri kurtarmanın bir yolu, bu kullanıcıları açılır pencereler, e-posta akışları ve kısa mesajlarla yeniden hedeflemektir.

Kullanıcıları geri dönmeye teşvik etmek için bir dizi ilgili e-posta veya damlama kampanyası oluşturun. Etkinlik seviyelerine ve sepete ekledikleri ürün türüne göre bölümlere ayırın.

Ürün tipi veya koleksiyon

Ürünlerden bahsetmişken, müşterileri satın aldıkları koleksiyona veya ürüne göre segmentlere ayırmak, e-ticaret işiniz için birden fazla yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama fırsatı yaratır.

Geçmiş satın alma verilerine dayanarak, benzer ürünlerle veya tamamlayıcı ürünlerle yeniden hedefleyebilirsiniz. İlgili müşterilere etkili ek satış ve çapraz satış kampanyaları başlatmak için bu verileri kullanın.

Siyaset

Siyasi bağlantı, hedef kitlenizle ilişki kurmanın ve teklifinizi kişiselleştirmenin başka bir yoludur. Kitleniz hareketli durumlarda yaşıyorsa, bunu daha idareli kullanın. Siyasi herhangi bir şeyden bahsetmeye çalışmadan önce müşterilerinizin kim olduğu konusunda sağlam bir temele sahip olduğunuzdan emin olun.

Ben ve Jerry’s bunu çok yapıyor. Belirli siyasi meselelerle ilgili dondurma tatları yaratıyorlar ve medyanın büyük ilgisini çekiyorlar. İşte Vermont’ta bir Demokrat aday için yarattıkları bir tat (dikkat: Vermont çok demokratik bir eyalettir).

Tavsiye Edilen:  8 rzeczy, o których należy pamiętać podczas współpracy przy płatnych treściach

Markanız için olumsuz tanıtım yaratmak istemediğiniz için politik segmentasyonu dikkatli kullanın. Çok özel bir müşteri segmentini hedeflemek için niş pazarlama kullanan küçük markalar için en iyisidir.

Yaşam tarzı

Yaşam tarzı segmentasyonu, hedef müşterinizi tanımlamak için davranışsal ve demografik segmentasyonu kullanır.

Örneğin, son 30, 60, 90 gün içinde lüks yaşam tarzına ilgi duyan ve yüksek bilet markalarından satın alma davranışı güçlü olan potansiyel müşterileri hedefleyebilirsiniz. Kullandığınız platforma göre bu parametreleri tanımlayabilir ve bu segmentleri hedefleyebilirsiniz.

Örneğin, Klaviyo’da e-posta pazarlaması yürütmek, sisteminizdeki ve sistem dışındaki verileri (ör. Facebook kullanıcı davranış verileri) kullanarak çeşitli faktörlere göre hedef kitlenizi segmentlere ayırmanıza olanak tanır. Ayrıca, Klaviyo ve Shopify’ı (veya başka bir e-Ticaret) entegre edin platformu), e-posta pazarlamanız ile e-Ticaret platformunuzu birkaç dakika içinde bağlamanızı kolaylaştırır.

Daha önce kullanmadıysanız, işte size yeni başlayanlar için Klaviyo’ya başlamanıza yardımcı olacak hızlı bir Klaviyo kılavuzu. Ve hala Drip Klaviyo’ya karşı oyalanıyorsanız, sizi de ele aldık – bağlantıyı tıklayın ve işletmeniz için en iyi seçeneği seçme hakkında daha fazla bilgi edinin. Klaviyo’nun yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmak için yardıma ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçmekten ve deneyimli bir Klaviyo büyüme ajansı veya Klaviyo pazarlama uzmanı tutmaktan çekinmeyin!

Tüketicinizin yaşam tarzını göz önünde bulundurarak kampanyalar başlatmak, kampanyalarınızı ürün alaka düzeyi ve amacına göre optimize eder. İşte Avrupa’da 36 ülkede faaliyet gösteren bir gençlik kredi kartı şirketi olan Carnet Jove’dan bir kampanya.

ilgi alanları

Çıkar segmentasyonu, davranışsal segmentasyonun başka bir örneğidir. Tüketicilerin sürekli değişen ilgi alanları, etkili bir pazar bölümlendirme stratejisi gerektirir. Ürününüzle ilgili ilgi alanlarına sahip kitleleri hedefleyin.

Spor markaları bunu en çok yapıyor. Örneğin, Nike, futbol, ​​tenis, futbol vb.

Aile durumu

Kitlenizi bölümlere ayırmanın bir başka harika yolu da, bireyleri medeni duruma, ilişkide geçen yıllara, aile büyüklüğüne ve çocukların yaş gruplarına göre hedeflemektir. Yaşam evremiz satın alma davranışımızı etkiler. Ebeveynler çocukları için alışveriş yapar. Yaşlı ebeveynlerine bakan baby boom kuşağı farklı satın almalar yapıyor.

Basit bir babalar günü kampanyası göndermekten bahsetmiyoruz. Bu tür bir segmentasyon, genç ebeveynlerin yeni doğanlar için ürünler satın alması veya daha yaşlı ebeveynlerin mezun olan yaşlılar için üniversite malzemeleri satın alması gibi satın alma trendlerini düşünmeyi içerir.

Gönderdiğiniz pazarlama kampanyalarının türleri, özellikle seyahat sektöründeyseniz veya ürünleriniz aileler tarafından tüketiliyor/kullanılıyorsa, kullanıcılarınızın medeni durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu tür pazar bölümlendirme, ürününüz için ideal müşterileri hedeflemenizi sağlar.

En çok satın alanlar

Listenizi bağlılığa göre bölümlere ayırın. Birden çok kez satın alan müşterilere bakın. Genel olarak tüketim alışkanlıklarının yanı sıra web sitenizdeki güçlü satın alma alışkanlıkları, onları son derece ilgili müşteriler haline getirir.

Bu kesime kendilerini özel hissettirecek özel tekliflerle hedefleyin. Bir müşteri sadakati veya ödül programı yürütebilir ve en çok alışveriş yapanları sepetlerine daha fazla ürün eklemeleri için teşvik edebilirsiniz.

Profesyonel ipucu: en çok satın alanlar için kullanılan aynı pazar bölümlendirme stratejisi, tekrarlanan müşteriler, müşteri sadakati veya ödül programı, ortaklık programı veya ortak programı için de kullanılabilir.

Yönlendirilen müşteriler

Yönlendirilen müşterilerin başkalarını markanıza yönlendirme olasılığı dört kat daha fazladır. Hedef kitlenizi yönlendirilip yönlendirilmediklerine göre bölümlere ayırmak, yönlendirme satışlarınızı iyileştirmek için pratik bir yaklaşımdır. Tavsiye programınıza katılan mevcut müşterilerinizi hedefleyin ve tavsiyelerinizi süper hayranlara dönüştürecek kampanyalar geliştirin.

Profesyonel ipucu: Yönlendirilen müşterileriniz genellikle en ilgili segmentinizdir. Ürünle ilgili en çok neyi sevdiklerini ve onu satın almalarını sağlayan şeyin ne olduğunu öğrenin. Hedef pazarınız için en iyi ürünü oluşturduğunuzdan emin olmak amacıyla pazar araştırmanızı ve ürün geliştirmenizi iyileştirmek için onların geri bildirimlerini kullanın.

Etkin olmayan müşterilerle yeniden etkileşim kurun

Yelpazenin diğer ucunda, bir süredir hiçbir şey satın almayan aktif olmayan müşteriler var. Bir e-posta akışı ve yeniden hedefleme kampanyasıyla bu müşterilerle yeniden etkileşim kurun. Aciliyet veya “kaçırma korkusu (FOMO)” kullanarak bu tür psikografik bölümlemeden yararlanarak etkili pazarlamaya yatırım yapın.

Profesyonel ipucu: E-posta teslim edilebilirliğini artırmak ve e-postalarınızın müşterilerinizin gelen kutularına ulaştığından emin olmak için etkin olmayan müşterileri hedefleyen bir e-posta akışı başlatın.

En iyi yorumcular

İncelemeler, organik pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Arama motorları, bir işletmeyi daha özgün bir şekilde temsil ettikleri için inceleme içeren sayfaları daha yüksek sıralar.

Çevrimiçi mağazanızda veya sosyal medyada yorum bırakan kullanıcıları bulun ve onlara bir teşekkür e-postası gönderin. Onlara özel sadakat veya ödül programınıza katılmalarını teklif edin ve markanızla daha fazla ilgilenmelerini sağlamak için çalışın.

Tavsiye Edilen:  Dönüşüm Oranlarınızı ÖLDÜREBİLECEK 4 Yaygın Hata

Yeni müşteriler için karşılama akışı

Bir karşılama akışı, sosyal medya hesabınıza veya web sitenize yeni bir ziyaretçi gelmesiyle başlayabilir. İlk olarak, yeni ziyaretçileri özel bir teklifle karşılayın. Ardından, bu teklife yanıt verdiklerinde, müşteri bağlılığınızı kademeli olarak artıran bir damlama kampanyasına girebilirler.

sık kullanıcılar

Sık kullanıcılar, sadık müşteri tabanınız ve çevrimiçi marka elçilerinizdir. Gönderilerinizi paylaşma, başkalarını ürünlerinizi satın almaya teşvik etme ve geri bildirim bırakma olasılıkları daha yüksektir. Erken benimseyenler, özel bir indirim kodu veya sadakat programının keyfini çıkarın. Organik olarak büyümek ve çevrimiçi organik erişiminizi artırmak için bu sadık müşterileri hedefleyin.

En çok görüntülenen ürünler

Web sitenizde en çok görüntülenen ürünler trend ürünlerdir. Bu verileri etkili bir şekilde kullanın ve ödeme sürecinde bu ürünleri tanıtın veya aktif olmayan müşterileri hedeflemek için kullanın.

Trafik kaynağı

Kitlenizi bölümlere ayırmanın bir başka harika yolu da trafik kaynağınıza bakmaktır. Bu önemlidir, çünkü her kullanıcı segmentinin farklı ağrı noktaları ve ihtiyaçları olabilir. Düşük rekabete sahip kaynakları (yönlendirme veya bağlı kuruluş trafiği gibi) izole etmek ve gerçekten Facebook reklamları gibi daha rekabetçi (ve daha pahalı) kaynaklara odaklanmak isteyebilirsiniz.

Dönüşüm oranı optimizasyonu kampanyalarında ana fikir, “mesaj eşleşmesi”dir. Bir reklamdaki teklifinizin veya kopyanızın açılış sayfasındaki kopyayla eşleşmesi gerektiği fikridir. Bu nedenle işletmeler, kullanıcıların nereden geldiğine bağlı olarak açılır pencerelerinde farklı kopyalar görüntüler.

Örneğin, diğer markalarla bir çekiliş düzenliyor olabilirsiniz ve hepiniz bu potansiyel müşterileri paylaşıyorsunuz. Kullanıcıları bu çekilişten gelip gelmediklerine göre bölümlere ayırmak, markanızı farklılaştırmanın ve bu müşterileri gerçekten memnun etmenin harika bir yoludur.

Size trafik getiren belirli sitelerle içerik pazarlama işbirlikleri veya ortaklıklar için aynı pazarlama stratejisini kullanmalısınız. Her kitleyi buna göre hedeflemek için bir açılış sayfası ve e-posta akışları oluşturun.

Profesyonel ipucu: hedeflediğiniz her müşteri profilini takip etmek için bir müşteri yolculuk haritası oluşturmalı ve bunu şirketinizin bilgi bankasına eklemelisiniz. Test ettiğiniz gerçek kampanya örnekleriyle birlikte tüm farklı pazar bölümleme türlerini buna dahil edin. Bu, pazarlama çabalarınıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Bu segmentleri kullanmanız gereken kanallar

Müşteri segmentasyonunun gücü, aynı segmenti birden fazla pazarlama kanalı için kullanabilmenizdir. Segmentasyon sürecinize dahil edebileceğiniz birkaç dijital pazarlama kanalı örneği.

  • Sepetin terk edilmesi – e-posta kampanyaları, kısa mesajlar, anlık bildirimler ve sohbet yayınları ile aynı segmentleri hedefleyin. Onları reklamlarla da yeniden hedefleyebilirsiniz.
  • Benzer ürünler – ana sayfanızda, koleksiyon ve ürün sayfalarınızda benzer veya önerilen ürünleri görüntüleyin. E-posta kampanyalarında “daha ​​önce görüntülenen” ürünleri de görüntüleyebilirsiniz.
  • Facebook izleyicileri – potansiyel müşterileri dönüştürmek ve mevcut müşteri tabanınızı yeniden hedeflemek amacıyla Facebook ve Instagram reklamları için hedef kitleler oluşturmak üzere segmentlerinizi kullanın.
  • Çok kanallı pazarlama otomasyonu – sosyal medya, e-posta, sohbet, anlık bildirim vb. gibi birden fazla kanalda kullanabileceğiniz segmentler oluşturmak için pazarlama segmentasyonunu kullanın.

Etkili pazarlama, çeşitli pazarlama kanalları aracılığıyla tüm müşteri yolculuğu boyunca müşterileri hedeflemeyi içerir. Pazarlama segmentasyonu ve otomasyonunun nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için Çok Kanallı Pazarlama için Nihai Kılavuzumuzu okuyun.

LTV’nizi ve Müşteri Deneyiminizi iyileştirin

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, segmentasyonun yalnızca müşterileri dönüştürmenize yardımcı olmak için tasarlanmadığıdır. Tüm pazarlama çabalarınızda, özellikle müşterinizin satın alma sonrası deneyiminde güçlü bir araçtır.

İçerik pazarlamanızı müşteri segmentlerinizin her birine göre kişiselleştirmek, aktif kullanıcılarınızın etkileşim ve dönüşüm oranlarını artıracak ve daha ilgili bir kitle oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Müşteriyi memnun edin ve her zaman onları ilk sıraya koyun. Ve en önemlisi, kendinize şu soruyu sorun: “Müşteri yolculuğunun her aşamasında müşteri deneyimini iyileştirmek için başka neler yapabilirim?”

Müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanın ve her seferinde kazanacaksınız.

İşletmeniz için segmentasyonun gücünden yararlanmanıza yardımcı olacak birine mi ihtiyacınız var? Profesyonel bir e-posta pazarlama şirketiyle çalışmak harika bir seçenektir, bizimle iletişime geçin, sizi nişinizdeki en iyilerle eşleştirelim!