E-ticaret için Facebook Özel Hedef Kitleleri Oluşturma ve Kullanma Kılavuzu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-ticaret için Facebook Özel Hedef Kitleleri Oluşturma ve Kullanma Kılavuzu

Facebook 2019’un 4. çeyreğinde rekor kırdığını bildirdi 20,7 milyar dolar reklam gelirinde.

Bu kadar çok işletmenin Facebook’ta reklam vermeye yatırım yapması şaşırtıcı değil. İle Aylık 2,5 milyar aktif kullanıcı, Facebook dünyanın en büyük sosyal medya platformudur. Çok sayıda insana ulaşmak istiyorsanız bunu yapacağınız yer burasıdır.

Ancak işletmelerin Facebook’ta reklam vermeyi seçmesinin tek nedeni hedef kitlesinin büyüklüğü değil. Bir diğer önemli fayda ise Özel Hedef Kitleler özelliğidir.

Facebook Özel Hedef Kitleleri nedir?

Özel Hedef Kitleler, işletmelerin reklam harcamalarından daha fazla değer elde etmelerine olanak tanır.

Özel Hedef Kitleler sayesinde reklamlarınızın erişimini, web sitenizde veya mobil uygulamanızda belirli eylemleri gerçekleştiren kişiler gibi son derece spesifik gruplara daraltabilirsiniz. Bu, kampanyanız üzerinde etkisi olmayan gösterimlere para harcamayacağınız anlamına gelir. Örneğin, uygulama indirme sayısını artırmak için tasarlanmış bir reklamın, uygulamanızı zaten indirmiş olan kişilere gösterilmemesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıda size Facebook’ta Özel Hedef Kitleleri nasıl oluşturacağınızı göstereceğiz ve ayrıca marka bilinirliğini artırmak ve daha fazla satış yapmak için Özel Hedef Kitleleri nasıl kullanabileceğinizi de ele alacağız.

Facebook Özel Hedef Kitleleri Nasıl Oluşturulur

Facebook’ta Özel Hedef Kitle oluşturmak kolaydır. Tek yapmanız gereken şu adımları takip etmektir:

1. Facebook Business hesabınıza giriş yaptıktan sonra ekranın sol üst köşesindeki açılır menüyü açın ve “Varlıklar” bölümünden “Hedef Kitleler” seçeneğini seçin.

Resim kaynağı: Facebook

2. “Hedef Kitle Oluştur” açılır menüsünü açın ve “Özel Hedef Kitle”yi seçin.

Resim kaynağı: Facebook

3. Özel hedef kitlenizi oluşturmak için 10 seçeneğinizin olduğunu göreceksiniz.

Resim kaynağı: Facebook

Facebook dışındaki kaynaklar için dört seçenek vardır:

  • Web sitesi trafiği: Facebook Piksel izleme kodunu sitenize yükledikten sonra web sitenizi ziyaret eden veya belirli bir eylemi gerçekleştiren kişilere dayalı bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.
  • Müşteri dosyası: Hedef kitle oluşturmak için kullanmak istediğiniz müşteri verilerini içeren bir e-tabloyu kopyalayıp yapıştırın veya yükleyin. Bir e-tablo kullanıyorsanız aşağıdakileri izlemelisiniz: Facebook tarafından önerilen biçimlendirme Facebook profilleriyle en fazla eşleşmeyi almanızı sağlamak için. Ayrıca, yalnızca size pazarlama yapma izni veren müşterilerin verilerini yüklemenize izin verilir. Satın alınan müşteri listesini veya diğer web sitelerinden topladığınız verileri kullanmak yasaktır.
  • Uygulama etkinliği: Uygulamanızda belirli bir eylemi başlatan veya gerçekleştiren kişilere dayalı bir hedef kitle oluşturun. Uygulamanızı kaydetmeniz ve SDK’yı Geliştiriciler için Facebook sitesi Bu kaynağı kullanmadan önce.
  • Çevrimdışı etkinlik: Gerçek bir mağazanız varsa, mağaza içi bir etkinlik için pano kayıt sayfası gibi çevrimdışı verilere dayalı bir hedef kitle oluşturmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Ayrıca Facebook’taki kaynaklar için altı seçenek vardır:

  • Video: Facebook veya Instagram’da videolarınızdan birini izleyen kişilere dayalı bir hedef kitle oluşturun.
  • Instagram işletme profili: Instagram işletme profilinizi takip eden veya etkileşimde bulunan kişilere dayalı bir hedef kitle oluşturun.
  • Potansiyel müşteri formu: Facebook veya Instagram’daki potansiyel müşteri yaratma reklamlarınızdan birinde bir formu açan veya dolduran kişilere dayalı bir hedef kitle oluşturun.
  • Olaylar: Facebook’ta yayınladığınız bir etkinlikle etkileşime giren kişilere dayalı bir hedef kitle oluşturun.
  • Anında Deneyim: Facebook’un Anında Deneyim özelliği, reklamlarınızdan birini tıkladıktan sonra kullanıcının mobil cihazının tüm ekranını kaplamanıza olanak tanır. Bu seçenekle Facebook veya Instagram’da Hızlı Deneyim reklamlarınızdan birini açan kişilere dayalı bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.
  • Facebook Sayfası: İşletmenizin Facebook sayfasını takip eden veya bu sayfayla etkileşime giren kişilere dayalı bir hedef kitle oluşturun.

4. Bu örnekte, web sitesi trafiğini kaynak olarak kullanarak Özel Hedef Kitleyi nasıl oluşturacağınızı göstereceğiz.

Resim kaynağı: Facebook

Öncelikle bir kişinin Özel Hedef Kitlenize eklenmesi için şartlarınızdan “Herhangi biri” veya “Tümü” karşılanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. “Herhangi biri” daha kapsayıcı olurken, “Tümü” daha hedefli olacaktır.

Ayrıca “Tüm web sitesi ziyaretçileri”nin hedef kitleye dahil edilip edilmeyeceğine de karar verebilir veya bunu “Belirli web sayfalarını ziyaret eden kişiler” veya “Harcanan zamana göre ziyaretçiler” şeklinde daraltabilirsiniz. Bu seçeneklerin her birinde, Özel Hedef Kitleyi oluşturmak için kullanılan ve maksimum 180 güne sahip olan zaman dilimini ayarlamanız gerekir (örneğin, bunu son 90 gün içindeki “Tüm web sitesi ziyaretçileri” için ayarlayabilirsiniz) ).

Özel Hedef Kitlenize dahil edilecek grupları seçmenin yanı sıra, hariç tutulacak belirli grupları da seçebilirsiniz. Bu, reklamlarınızı daha etkili hale getirmek için güçlü bir özelliktir. Örneğin, bir kampanyanın amacı sitenizi nadiren ziyaret eden kişilerin etkileşimini artırmaksa, zaman açısından ziyaretçilerin ilk %25’i arasında yer alan kişileri hariç tutabilirsiniz. sitenizde harcanan

Özel Hedef Kitle için tüm koşullarınızı girmeyi tamamladığınızda, ona bir ad verin ve “Hedef Kitle Oluştur”u seçin.

Resim kaynağı: Facebook

Facebook Özel Hedef Kitleleri Nasıl Kullanılır?

Özel Hedef Kitleler, hem yeniden hedefleme reklamlarından hem de Benzer Hedef Kitlelerden yararlanmanıza olanak tanıdığından, mevcut müşterilerinize daha fazla ürün satmanıza ve ayrıca satış yapacak yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olacaktır.

Yeniden Hedefleme Reklamları

Yeniden hedefleme, daha önce sitenizi ziyaret etmiş veya markanızla başka bir şekilde etkileşime girmiş kişilere reklam gösterme uygulamasıdır. Genel olarak bu, markanızı daha önce hiç duymamış birine reklam göstermekten çok daha etkilidir.

Birisi markanıza aşina olmadığında, reklamlarınız genellikle günlük olarak maruz kaldıkları diğer tüm pazarlama faaliyetleriyle karışacaktır. Ancak birisi markanızla ilgili deneyime sahip olduğunda, reklamınız onların zaten bildiği ve güvendiği bir şeyi temsil ediyormuş gibi göze çarpacaktır ve bu da onların tıklama olasılıklarını artıracaktır.

Özel Hedef Kitleler, reklamları yeniden hedeflemek için size çok sayıda seçenek sunar. Özellikle yararlı bir teknik, ilgili ürünü zaten satın almış olan kişilere gösterilen bir ürün için bir reklam oluşturmaktır (örneğin, raket satın alan kişilere yönelik bir paket tenis topu reklamı).

Terk edilmiş sepetleri dönüştürmeye yardımcı olması için yeniden hedefleme reklamlarını da kullanabilirsiniz. Hakkında %69,57 Müşteri siparişini tamamlamadan çevrimiçi alışveriş sepetlerinden vazgeçiliyor. Bu alışveriş yapan kişilere, satın alma işlemlerini tamamlamalarını hatırlatan reklamları hedefleyerek, terk edilen sepetlerin çoğunu satışa dönüştürebileceksiniz.

Benzer Hedef Kitleler

Mevcut müşterilere reklam vermek, yeni müşteriler kazanmaya çalışmaktan daha etkili olabilir ancak işletmenizin büyümesi için yine de yeni müşteriler bulmanız gerekir.

Benzer Hedef Kitleler bu amaç için mükemmel bir araçtır. Bu özellik, seçilen Özel Hedef Kitlenin demografik özelliklerine, ilgi alanlarına ve diğer niteliklerine göre bir hedef kitle oluşturmanıza olanak tanır. En iyi müşterilerinizden oluşan Özel Hedef Kitleden türetilen bir Benzer Hedef Kitle oluşturarak, markanızda yeni olan ancak yine de sizden satın alma olasılığı nispeten yüksek olan kişilere ulaşabilirsiniz.

Genel olarak Benzer Hedef Kitleler, Özel Hedef Kitleler ve yeniden hedefleme reklamlarıyla rekabette ciddi bir avantaj elde edebilir ve e-ticaret mağazanızdan çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

Adam Ritchie, Silver Spring, Maryland’de yaşayan bir yazardır. Shogun için e-ticaret trendleri ve en iyi uygulamalar hakkında yazıyor. Önceki müşterileri arasında Groupon, Clutch ve New Theory yer alıyor.

Tavsiye Edilen:  Yeni girişimlerde içerik pazarlamasının rolü