E-ticaret için Posta Zarfları ve Nakliye Kutularına İlişkin Tam Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-ticaret için Posta Zarfları ve Nakliye Kutularına İlişkin Tam Kılavuz

Çevrimiçi mağazanızın başarısı, ürünlerinizi müşterilere etkili bir şekilde gönderme yeteneğinize bağlıdır. Aslında, Çevrimiçi alışveriş yapanların %73’ü yapacaklarını bildirdi Olumsuz satın aldıkları ürünlerden biri hasarlı gelirse mağazadan tekrar satın alın.

Ürünlerinizin taşıma sırasında zarar görmesini önlemek için doğru ambalajı seçmeniz gerekir.

Bu karar göründüğü kadar basit değil. Evet, temel olarak her sipariş için nakliye kutusu mu yoksa posta zarfı mı kullanacağınıza göre değişir. Ancak bu iki kategorinin içinde düzinelerce Aralarından seçim yapabileceğiniz varyasyonlar.

E-ticaret İşletmeniz için Ne Tür Ambalaj Kullanmalısınız?

Bahsettiğimiz gibi, burada birkaç seçeneğiniz daha var.

Zarf kullanıyorsanız yastıklı mı yoksa yastıksız mı olmalılar? Kutu kullanıyorsanız tam olarak ne kadar büyük olmalılar? Peki standart malzemelere bağlı kalarak paradan tasarruf etmeli misiniz? Yoksa markalı öğeler ekstra maliyete değer mi?

Bunlar yapmanız gereken seçimlerden sadece birkaçı.

Bu kılavuzda, çevrimiçi mağazanız için posta zarfları ve nakliye kutuları hakkında bilmeniz gereken her şeyi inceleyeceğiz.

Posta Zarfları

Kutu yerine zarf kullanmanın faydaları şunlardır:

 • Malzemelerin kendisi daha ucuzdur.
 • Zarf kullanmak, daha az yer kapladığı için depolama ve nakliye maliyetlerinizi de azaltır.
 • Kutulardan farklı olarak, zarf hazırlamaya veya bantlamaya gerek yoktur (çoğu posta zarfı yerleşik soyma ve kapatma şeritleriyle birlikte gelir), böylece ürünlerinizi göndermek için gereken paketleme işçiliği miktarını azaltırlar.
 • Zarflar esnektir; bu, birçok farklı sipariş türü için aynı zarf boyutunu kullanmanıza olanak tanır.

Nispeten sınırlı kapasiteleri nedeniyle posta zarfları, giysi ve mücevher gibi hafif ve sağlam öğeler için en uygunudur.

Posta zarflarınızla ilgili olarak yapmanız gereken en önemli seçimlerden biri yastıklı mı yoksa yastıksız mı olacağıdır (yastıklı seçeneğin genellikle “yastıklı” veya “kabarcıklı” posta zarfları olarak anıldığını unutmayın). Yastıklı zarflar daha fazla koruma sağlar ancak yastıksız zarflar daha ucuzdur.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT Wolfram Alpha Kullanıyor mu?

Tişört gibi yumuşak eşyalar için yastıklı bir zarfa gerek yoktur. Ancak daha kırılgan eşyalar için ekstra koruma muhtemelen ekstra maliyete değer.

Ayrıca, posta zarflarınızın malzemesi söz konusu olduğunda üç seçenek vardır:

 • Kağıt: Daha önce mutlaka birçok kez gördüğünüz standart manilla zarflar kağıttan yapılmıştır (başka renklerde de mevcuttur). Bu, ürünlerinizin nakliyesi için sağlam, çok amaçlı ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Markanız için çevre bilinci önemliyse, geri dönüştürülmüş kağıttan yapılmış versiyonlarını kolayca bulabilirsiniz.
 • karton: Bu sert zarflar, aynı zamanda Stayflats, tüm nakliye süreci boyunca (tahmin ettiğiniz gibi) düz kalacak şekilde tasarlanmıştır. Takvim ve kitap gibi basılı ürünleri bükülmeye veya buruşmaya karşı korumak için mükemmeldirler.
 • Plastik: Daha ağır ürünler veya keskin kenarlı ürünler için, polietilenden yapıldıkları için “poli postalar” olarak da bilinen, daha dayanıklı plastik zarflar kullanmak isteyebilirsiniz. Diğer bir faydası da bu zarfların hava koşullarına dayanıklı olması ve aynı zamanda daha üst düzey bir estetiğe sahip olmasıdır.

Nakliye Kutuları

Zarf göndermenin birçok avantajını yukarıda ele aldık, ancak bunlar özellikle büyük veya ağır ürünler için bir seçenek değildir.

Bu durumda nakliye kutularını kullanmanız gerekecektir.

Bir sipariş için nakliye kutusu seçerken dikkate alınması gereken ilk şey boyuttur. Çok büyük olmasını istemezsiniz çünkü bu, ürünün nakliye sırasında kayarak zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca müşteriler atıklardan rahatsız olma eğilimindedir; sürdürülebilir ve sorumlu ambalajlama birçok tüketici için önemlidir.

Ancak ürünü darbelerden korumak için biraz yastığa ihtiyacınız olduğundan çok küçük olmasını da istemezsiniz. Kutularınızın boyutunu küçültmenin bir başka nedeni de UPS ve FedEx dahil birçok kargo şirketinin, boyutları dikkate alın Oranlarını belirlerken ağırlığa ek olarak.

Genel olarak, her tarafta yaklaşık beş inçlik yastık tam olarak doğru miktardır.

Tavsiye Edilen:  Web Sitenizin Performansını Ölçmek İçin En Önemli Metrikler

Elbette beş santim hala ürününüzün hareket etmesi için biraz yer bırakıyor. Kırılgan ürünler aşağıdaki gibi ekstra koruma gerektirecektir:

 • Tuvalet kağıdı: Bu, nakliye kutularınızdaki boş alanı doldurmanın ve ürünleri güvence altına almanın en uygun fiyatlı yollarından biridir.
 • Kabarcık Sarma / Hava Yastıkları: Bu havayla doldurulmuş plastik ambalaj malzemeleri, fazla ağırlık eklemeden koruma eklemenizi sağlar.
 • Fıstık Paketleme: Kağıt mendil ve baloncuklu ambalaj/hava yastıkları yeterli koruma olmayabilir; özellikle ağır ürünler için fıstık paketlemenin daha güçlü desteğine ihtiyacınız olacaktır.
 • Jel Dondurucu Paketleri: Son olarak, ürünlerinizi korumanız gereken tek şey darbe olmayabilir. Yiyecek veya başka çabuk bozulan bir ürün gönderiyorsanız, jel dondurucu paketleri yalnızca boş alanı doldurmakla kalmayacak, aynı zamanda ürünlerinizin bozulmasını da önleyecektir.

Oluklu mukavva, nakliye kutuları için açık ara en yaygın kullanılan malzemedir. Kutunun yanlarını hava sütunlarıyla destekleyen iç kıvrımlarla karakterize edilen tasarımları, hem güçlü hem de hafif olmalarını sağlıyor.

Bu kutular her türlü şekil ve boyutta mevcuttur. Başka bir avantaj mı? Aynı zamanda geri dönüştürülebilirler. Üstelik istiflenebilirler ve keskin kenarları yoktur, bu da saklamayı kolaylaştırır.

Düzenli olarak farklı boyutlardaki siparişleri gönderiyorsanız, çok derinlikli oluklu kutular kullanmayı düşünmelisiniz. Bu kutuların kenarları boyunca farklı aralıklarla çentikler çizilmiştir, böylece bunları ihtiyacınız olan boyuta göre kesebilirsiniz. Büyük miktarda çok seviyeli kutu satın almak, genellikle daha küçük miktarlarda farklı boyutlu kutu satın almaktan daha ekonomiktir çünkü toplu indirimden yararlanabilirsiniz.

Ambalaj Malzemelerinizi Markalamak mı, Markalamamak mı?

Hem posta zarfları hem de nakliye kutuları, logonuz ve diğer marka öğelerinizle özelleştirilebilir. Ama yatırıma değer mi?

Pek çok insanın, her hafta olmasa da, her hafta birden fazla eşyanın evine teslim edildiği bir dönemde gün, bu gerçekten öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. İnsanların çevrimiçi alışveriş yaparken ne kadar çok seçeneğe sahip olduğu göz önüne alındığında, öne çıkmanın inanılmaz derecede önemli olduğu ortaya çıkıyor. Tüketicilerin yüzde kırkı markalı ambalajın gelecekte bir mağazadan satın alma olasılığını artıracağını belirtiyor ve %68’i markalaşmanın onları paketi açarken daha heyecanlandırdığını söylüyor.

Tavsiye Edilen:  Sling TV Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Zarfınızın/kutunuzun dışını markalamanın yanı sıra, içindekileri de özelleştirebilirsiniz. Kağıt mendil logonuzla markalanabilir ve bir teşekkür notu eklemek başka bir hoş kişisel dokunuştur. Bu notları elle yazmak daha da etkileyicidir, ancak yalnızca düşük sipariş hacmine sahip mağazaların bunun için yeterli zamanı olacaktır.

Markalaşmanın yalnızca logonuz olması da gerekmez. Özellikle kutuların iç kısmına; ürünü kullanma talimatları, müşteri yorumları veya kurucunun mesajı gibi yaratıcı ve basılı kopyaları almaktan çekinmeyin.

Bütün bunlarla birlikte, markalı ambalajlar pahalı olabilir ve hatta tatmininizi yavaşlatın. Markalı ambalajın uzun vadeli faydalarını, önceden yapmanız gereken ek yatırıma göre tartmanız gerekecektir.

Eninde sonunda bu sizin kazancınıza iner. Şu anda zaman ve maliyet açısından ne yapmaya gücünüz yetiyor?

Bulunduğunuz Yerde Kendinizle Tanışın

Genellikle küçük mağazalar ayakta kalabilmek için kısa vadeli maliyetleri düşük tutmaları gerektiğini görebilirler. Öte yandan, daha büyük mağazalar, gelecekte müşteri bağlılığının artmasının meyvelerini toplamak amacıyla markalı veya pahalı nakliye malzemelerine yatırım yapmak için yeterli alana sahip olabilir.

Sonuçta hem bütçenize hizmet edecek hem de eşyalarınızı güvenli bir şekilde müşterinize ulaştıracak ambalajı seçmelisiniz. Bu kısmı çiviledikten sonra, mağazanız ve pazarlama çabalarınız için anlamlıysa diğer, daha şık paketleme seçeneklerini keşfedebilirsiniz.