E-Ticaret Kariyerleri: 2023’te Dikkate Alınması Gereken En İyi 12 E-Ticaret İşi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: E-Ticaret Kariyerleri: 2023’te Dikkate Alınması Gereken En İyi 12 E-Ticaret İşi

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

E-ticaret, dünyadaki en sıcak endüstrilerden biridir.

E-ticaret satışları, pandeminin bir sonucu olarak 2019-2020’de büyük bir artış yaşadı ve şimdi normal seviyelere geri döndü. Yine de, gelecek için öngörülen önemli bir büyüme var. Yalnızca 2022’de, e-Ticaret satışlarının şu kadar artacağı tahmin ediliyor: %9 küresel olarak ve %50 ABD’de 907 milyar dolardan 1.4 trilyon dolara.

Kaynak: Oberlo

Satışları etkileyen birkaç faktör şunlardır:

  • Pandemiden bu yana daha fazla işletme çevrimiçi kanalları kullanıyor
  • Yüksek gaz fiyatları, insanların fiziksel mağazalara gitmek yerine çevrimiçi sipariş vermesine neden oluyor
  • E-Ticaret platformlarının ve kullanımı kolay yazılımların artan kullanılabilirliği

E-Ticaret alanında kariyer yapmayı düşünüyorsanız ve ne tür e-Ticaret işleri olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu gönderi tam size göre.

E-Ticaret işleri nelerdir?

E-ticaret, özellikle çevrimiçi ürün veya hizmet satan bir işletmeyi yürütmek anlamına gelir. Bir e-ticaret işindeki çeşitli roller arasında müşteri hizmetleri, operasyonlar, depo, yerine getirme, arka ofis, dijital pazarlama, ürün geliştirme veya kaynak bulma ve lojistik yer alabilir.

Neden hemen şimdi bir e-Ticaret işi arıyorsunuz?

Daha önce de söylediğimiz gibi, e-ticaretin ABD’de sadece bu yıl %50 büyümesi öngörülüyor, dolayısıyla bu alanda uzun vadede muazzam bir büyüme fırsatı var.

E-Ticaret sektöründe ortalama maaşlar oldukça yüksektir.

Ayrıca, çoğu e-Ticaret markası küçüktür ve samimi ve samimi bir ortamda çok çeşitli becerileri öğrenmek ve işin farklı bölümlerinde deneyim sahibi olmak kolaydır.

Bir e-Ticaret işi için lisans derecesine mi ihtiyacınız var?

E-Ticaret’te çalışmak için kesinlikle bir üniversite diplomasına sahip olmanıza gerek yok. Ürün geliştirme veya grafik tasarımda daha uzmanlaşmış bir rol almak istiyorsanız, daha önce deneyim gerekli olacaktır, ancak 4 yıllık bir derece gerekli değildir. Bir okul diplomasına bile ihtiyacınız olmayabilir.

Çoğu e-Ticaret rolü için müşteri hizmetleri, satış, ayrıntılara dikkat, iletişim becerileri, analitik beceriler ve organizasyon gibi yumuşak becerilere sahip olmanız gerekir. Bunlar, başka herhangi bir yerde edinebileceğiniz oldukça yaygın becerilerdir. Yani e-Ticaret’e geçmek oldukça kolaydır.

Tavsiye Edilen:  En İyi 25 Hastane ve Sağlık Web Tasarımı

Giriş seviyesi e-Ticaret işleri mevcut mu?

Evet, e-Ticaret sektöründe tonlarca giriş seviyesi iş var. Pazarlama, çevrimiçi satış, müşteri memnuniyeti veya operasyonlarda oldukça kolay bir şekilde giriş seviyesinde bir iş bulabilirsiniz.

Özellikle e-Ticaret şirketi oldukça küçükse, belirli bir pazarlama kanalını yönetmeye başlayabilir ve ardından bir pazarlama yöneticisi veya e-Ticaret uzmanı olabilir ve birkaç kanal için pazarlama stratejisini yönetmeye başlayabilirsiniz.

2022’de dikkate alınması gereken e-Ticaret işi türleri

E-ticaretteki en sıcak kariyerler 3 alana ayrılabilir – operasyonlar, pazarlama ve tasarım.

e-Ticaret Direktörü

Herhangi bir e-Ticaret işinin başında, tüm satış, pazarlama ve ürün ekiplerini yöneten bir kişi bulunur. Bir e-Ticaret yöneticisi veya e-Ticaret direktörü olarak adlandırılabilirler.

İş için gerekenler, ekiplere liderlik edebilmek için çok sayıda sosyal beceri, dijital pazarlama stratejisi oluşturma ve pazarlamacıları yönetme deneyimi ve e-ticaret işletmelerini yönetme konusunda önceki başarıdır. Bu rol genellikle yalnızca orta ila büyük ölçekli işletmeler ve daha yerleşik markalar için mevcuttur.

operasyon Sorumlusu

Operasyonlar, depo yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, envanter, ürün tedariki ve nakliye/yerine getirme ile ilgili olmalıdır. Ürünler ABD genelinde birçok farklı depoda depolanacağından (tamamlamayı hızlandırmak için) bir Operasyon Yöneticisinin işi, 3PL’leri ve özel depo çözümlerini yönetmeyi içerecektir.

Envanter yönetimi ve otomasyon daha da karmaşık hale gelecek ve e-ticaret markaları bu alanda giderek daha fazla uzmanlık gerektirecek. Bir başka trend olan beceri, ürün tedariki ve ürün geliştirmedir. Bu rol, işletmenin büyümesi için merkezi bir roldür ve popüler olmaya devam edecektir.

Pazarlama Müdürü

Bu rol, bir markanın tüm dijital pazarlama faaliyetlerini yönetmeyi içerir. Pazarlama alanında bir derece gerektirmeyebilir çünkü işverenlerin dijital pazarlama kampanyaları yürütme ve bir pazarlama ekibi yönetme konusunda başarılı deneyime sahip birini arama olasılığı daha yüksektir.

Bir e-Ticaret markasındaki bir pazarlama yöneticisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli kişileri yönetebilir:

Tavsiye Edilen:  2023'te Crave TV Ücretsiz Deneme Sürümü Nasıl Alınır?

Dijital Pazarlamacı

Pazarlama, veri analizini, çevrimiçi topluluk geliştirmeyi, etkileyici yönetimi ve uygulamalar, pazar yerleri ve sosyal medya platformlarında reklam vermeyi içerecektir.

Markaların her şeyi yönetebilecek 3-5 kişilik küçük pazarlama ekipleri vardı, ancak pazarlama kanallarının ve çok kanallı stratejilerin artan karmaşıklığıyla ekipler 30-50 çalışana kadar büyüyor.

Grafik Tasarımcı

Daha fazla marka içerik ürettikçe ve medya şirketleri gibi davranmaya başladıkça, tasarımcılar operasyonun giderek daha merkezi hale geliyor.

Gelecekte daha fazla marka tasarımcısı, animasyon tasarımcısı, ürün ve ambalaj tasarımı ve çok daha fazlasını göreceğiz. Bu, otomasyona pek uygun olmayan bir alandır, dolayısıyla bu işler popüler olmaya ve yüksek talep görmeye devam edecektir.

İçerik yazarı

İçerik, bir e-Ticaret markası için başka bir süper kritik roldür. E-ticarette içerik pazarlaması, ürün açıklamaları yazmayı, diğer dijital platformlarda ve çevrimiçi pazar yerlerinde (Amazon veya Walmart gibi) ürün listelemelerini optimize etmeyi ve blog yazıları ve alışveriş rehberleri yayınlamayı içerebilir.

Bir SEO içerik yazarı, arama motoru optimizasyonu veya SEO olarak adlandırılan arama motorları için içeriği optimize etmeye daha fazla odaklanma eğilimindedir.

PPC Yöneticisi

Çoğu e-Ticaret mağazası, ürünlerini tanıtmak için Facebook reklamları, Amazon Reklamları ve Google Reklamlarının (özellikle Google Alışveriş kampanyaları) bir kombinasyonunu kullanır. E-Ticaret markaları için tıklama başına ödeme reklamcılığında tonlarca fırsat var.

Ürün Müdürü

Bir ürün yöneticisi, yeni ürünler geliştirmekten sorumlu olan kişidir. Müşteri geri bildirimlerini alıyorlar ve mevcut ürünleri nasıl iyileştirebileceklerini görüyorlar. Ayrıca yeni ürünlerin tedarik edilmesinden de sorumludurlar.

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Müşteriler, canlı temsilcilerle telefonda veya sohbet yoluyla etkileşim kurmak ister, bu nedenle her markanın iyi bir müşteri hizmetleri ekibine ihtiyacı vardır. Çalışmalar 3 müşteriden 1’inin yalnızca bir kötü deneyimden sonra bir markayı terk edeceğini gösteriyor, bu nedenle müşteri sadakati, uzun vadeli büyüme ve daha fazla tavsiye işi almanın kesinlikle anahtarıdır.

Müşteri temsilcisi, olumlu müşteri deneyimleri yaratmak için oradadır, bu nedenle detaylara yüksek dikkat göstermeleri, takım oyuncusu olmaları ve empati göstermeleri gerekir.

e-ticaret iş analisti

Analitik, özellikle çok fazla mevsimselliğin olduğu e-ticarette, herhangi bir işletmenin büyük bir parçasıdır. Bir e-ticaret iş analisti, orta ila büyük ölçekli bir şirkette harika bir konumdur ve pazarlama karmasını analiz etmek ve hangi kanalların düşük performans gösterdiğini görmek için pazarlama analitiği araçlarını (Google Analytics gibi) kullanmayı içerir.

Tavsiye Edilen:  İşletme Web Sitenizin Web Sitesinin Yeniden Tasarlanmasına mı İhtiyacı Var?

Bir analist, işin bir bütün olarak ticari yönüne de yardımcı olabilir. Ticari analitik, envantere, satışlara, her bir ürünün kaç satış aldığına ve neyin sipariş edilmesi gerektiğine bakmayı içerir.

e-ticaret sipariş memuru

Bu pozisyon, gelen siparişlerin işlenmesini, müşteri hizmetleri sorunlarını çözmeyi, iade ve geri ödemeleri yapmayı ve nakliye ve yerine getirme ekibiyle iletişim kurmayı içerir. E-ticaret işinin kendi ifasını yapmasına veya dışarıdan bir çözümü olmasına bağlı olarak bir ofis pozisyonu olabilir ve bir depoda olabilir.

e-ticaret sanal asistanı

E-Ticaret dünyasında bir VA’nın birincil görevleri, diğer herhangi bir endüstri ile aynıdır ancak şirketin büyüklüğüne bağlı olarak bazı yerine getirme, müşteri iletişimi ve sipariş işlemeyi içerebilir.

Ayrıca tedarikçilerle konuşma, yeni ürünler tedarik etme, gönderileri takip etme ve sipariş karşılama sağlayıcılarıyla iletişim kurma gibi uygulamalı faaliyetler de olabilir.

paketler

E-ticaret patlama yaşıyor, işler açılıyor ve daha önce hiç olmadığı kadar doğrudan tüketiciye yönelik markalar çığır açmaya başlıyor. Peki, ne bekliyorsun? Zaten bir pazarlamacısınız, ancak e-Ticaret alanında çalışmaya uygun olup olmadığınızdan emin değil misiniz? Topluluğumuza katılın ve etrafa sorun.

[Banner][Want to Become an eCommerce Marketer?][Have experience in marketing? Want to join 600+ of the top marketing experts in the world?][Join Us][Join Mayple’s Community][https://www.mayple.com/mayple-experts][Orange]