E-Ticaret Markaları İçin 5 Temel Açılış Sayfası Öğesi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-Ticaret Markaları İçin 5 Temel Açılış Sayfası Öğesi

E-ticaret markalarının ürün satmak için hiç bu kadar çok fırsatı olmamıştı. İster Instagram gibi sosyal medya platformları aracılığıyla, ister bir e-posta bülteni aracılığıyla, ister Tik Tok gibi yeni ortaya çıkan kanallar aracılığıyla olsun, markanızın alabileceği çeşitli yollar vardır.

Ancak hangi yeni özellik, araç veya platform ortaya çıkarsa çıksın, kesin olan bir şey var: Yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfalarına sahip olmak her zaman çevrimiçi satışın kritik bir parçası olacaktır.

Çevrimiçi mağazanız için açılış sayfası oluşturmak zamanınıza ayıracağınız bir yatırım olsa da iyi haber şu ki, bu roket bilimi değil. Harcadığınız çabaya karşılık her mağaza sayfasına doğru şeyleri eklediğinizden emin olmak için takip edebileceğiniz “tarifler” vardır.

Yüksek dönüşüm sağlayan sayfaların çoğu yalnızca birkaç önemli açılış sayfası öğesi içerir. Bu temel bileşenler, amaç, hedef kitle veya sektör ne olursa olsun başarılı bir sayfanın temelini oluşturur.

Aşağıda, e-ticaret markalarının klasik “teklif” tarzı sayfalara, ürünlere ve koleksiyon sayfalarına dahil etmesi için en önemli beş açılış sayfası öğesini inceliyoruz ve ilham kaynağı olarak kullanabileceğiniz birkaç örneği öne çıkarıyoruz.

İlk olarak, bir e-ticaret açılış sayfasını nasıl tanımlıyoruz?

Özellikle e-ticarete atıfta bulunurken açılış sayfalarının incelikli olduğunu belirtmemiz önemlidir.

Google, açılış sayfasını “Kullanıcıların reklamınızı tıkladıktan sonra yönlendirildikleri bir web sayfası” olarak tanımlar ve genel olarak çevrimiçi pazarlamada genellikle “belirli bir pazarlama kampanyası için tasarlanmış bağımsız web sayfaları” olarak tanımlanır.

Bizim amaçlarımız için şunları düşünebilirsiniz e-ticaret açılış sayfaları:

 1. Klasik “teklif” veya satış sayfaları reklamlarınızla veya pazarlama kampanyalarınızla eşleştirmek için oluşturursunuz (bir ziyaretçiyi belirli bir eylemi gerçekleştirmeye yönlendiren özel bir sayfa düşünün.)
 2. Veya mağazanızın ürün ve koleksiyon sayfaları. Başka bir deyişle, ziyaretçiler mağaza sayfalarına “girer”, göz atar ve alışveriş yapar.

Bu iyi bir ayrım klasik teklif açılış sayfaları diğer sayfalardan farklı çalışır mağazanızın sitesinde. Mağazanızın ‘Hakkında’ sayfasından farklı olarak, özel açılış sayfaları genellikle aşağıdaki gibi belirli bir amaç doğrultusunda oluşturulur:

 • Belirli bir ürün grubuna dikkat çekmek (ziyaretçileri daha fazla göz atmaya teşvik etmek)
 • Yeni bir “çok yakında” teklifini/ürününü paylaşma
 • E-posta bülteninize abonelik isteme
 • Mevcut müşterilerin olumlu deneyimlerini sergilemek

Bu teklif sayfalarını mağaza tanıtımları için bilgilendirici reklamlar gibi düşünebilirsiniz. Ziyaretçilerin yalnızca istenen bir sonraki eylemi (bu bir satın alma işlemi olabilir veya olmayabilir) gerçekleştirmesini sağlamaya odaklanırlar. Bu sayfaları sonraki ürün ve koleksiyon açılış sayfalarını sıraya koymak veya gelecekteki yeniden pazarlama için müşteri e-postalarını toplamak için kullanabilirsiniz.

İyi yapıldığında mağazanızın açılış sayfaları, vermeye devam eden bir hediye haline gelir. Aslında, açılış sayfalarına sahip e-ticaret işletmeleri genellikle Alışveriş oturumu başına 12,5 daha fazla sayfa görüntüleme yalnızca ürün sayfaları olan sitelerin aksine.

Peki bu sizin için ne anlama geliyor?

Bir e-ticaret pazarlamacısı olarak hem klasik teklif stilindeki e-ticaret açılış sayfalarının oluşturulmasını mükemmelleştirmeniz gerekir. Ve ürün ve koleksiyon sayfaları. Her birinin biraz farklı “anatomileri” var, ancak ziyaretçileri müşteriye dönüştürme şansınızı en üst düzeye çıkarmak için takip edebileceğiniz tarifler var.

Yalnızca kampanyaya özel bir teklifi vurguladığınız sayfalara eklenecek temel açılış sayfası öğelerini burada bulabilirsiniz.

Bir “teklif” sayfası için temel açılış sayfası öğeleri

1. Açıkça belirtilen teklifiniz

Bazen denir benzersiz satış teklifi (USP)bir açılış sayfası olmadan bir açılış sayfası tamamlanmış sayılmaz.

USP’niz sizi rakiplerinizden ayıran şeydir; ürününüzü veya hizmetinizi diğerlerinden farklı kılan şeydir. Müşterilerinizin ne yaptığınızı ve daha da önemlisi, onların sorunlarına çözüm olup olmadığınızı bilmesi için açılış sayfalarının bir teklife ihtiyacı vardır.

Açılış sayfasındaki bir teklif genellikle iki temel bölümden oluşur:

 • Bir başlık: kim olduğunuza ve ne yaptığınıza dair doğrudan ama göz alıcı bir cümle; Bir başlıkta daha azı daha fazladır.
 • Bir alt başlık: eklenen bağlam/arka plan için destekleyici kopya.

Baştan sona güçlü teklifler içeren bir açılış sayfasına harika bir örnek, bir soda alternatifi olan Olipop’un “Sıfırı Hendek” sayfasıdır.

[Source: Olipop]

Açılış sayfasının üst kısmında, site ziyaretçilerinin hemen dikkatini çeken, şerit şeklinde üç gerçek teklif yer alıyor. Bu tekliflerin sunulma şekli, müşterilerin okudukları süre boyunca sitede kalmalarını sağlar. Ayrıca kullanıcılar kaydırmaya başlamadan önce sunulan tekliflere dikkat çekmenin harika bir yoludur.

Tavsiye Edilen:  Sinir ağları ve bulut IDE: Codenvy'de Tensorflow'u kurun ve çalıştırın

Müşteriler kaydırma yapmaya başladığında, gazoz severler için daha sağlıklı bir seçenek olarak Pepsi Zero gibi büyük markaların Olipop ile değiştirilmesini teşvik eden cesur iddialarla karşılaşıyorlar.

Kopyada şunlar yazıyor: “Olipop’a geç Aslında sizin için iyi olan lezzetli bir soda. Bunun dışındaki her şey uzlaşmadır.” Büyükler tarafından takip ediliyor Şimdi satın al harekete geçirici mesaj düğmesi:

[Source: Olipop]

Olipop’un USP’si (aslında sizin için iyi olan bir soda) ile Pepsi arasındaki yan yana gelme, sayfanın üst kısmındaki tekliflerle birleştiğinde, müşterileri Olipop’u denemeye motive ediyor.

2. Çarpıcı bir kahraman imajı

Teklif gibi, ana resim (veya video) sayfanın üst kısmında bulunur ve genellikle müşterilerin teklif açılış sayfalarınızı ziyaret ettiklerinde gördükleri ilk şeydir. Bu görselin dikkat çekici olmasını ve ürün veya hizmetinizin ne olduğunu veya ne yaptığını açıkça göstermesini isteyeceksiniz.

Örneğin, Spotify Everywhere’in bu açılış sayfası, müzik akışı hizmeti Spotify’ın keyfini çıkarmanın farklı yollarını belirtmeyi amaçlıyor.

[Source: Spotify Everywhere]

Kahraman görseli (veya bu durumda arka plan videosu) insanların Spotify’ı arabada, koşuya giderken ve akşam yemeği sırasında çeşitli şekillerde dinlediğini gösteriyor. Ziyaretçilere ilk bakışta işletmeniz hakkında bilgi vermenin ve mükemmel bir ilk izlenim bırakmanın harika, görsel bir yolu.

Peki kahraman imajınız için neyi seçmelisiniz?

Bu resim, müşterilerin mağazanıza gittiklerinde gördükleri ilk şey olduğundan, dikkatli bir şekilde seçim yapmalısınız! Göz önünde bulundurulması gereken birkaç bileşen şunlardır:

Marka

Seçtiğiniz görselin içeriğinden renklerine ve stiline kadar markaya uygun olduğundan emin olun. Örneğin mağazanız renkliyse siyah beyaz bir görsel seçmek en iyisi olmayabilir.

Veya siteniz belirli bir marka paletine bağlıysa bu parametrelerin dışında bir görsel seçmek garip görünebilir.

Odak noktası

Güçlü bir odak noktasına sahip bir kahraman imajı, müşterilerinizi gitmelerini istediğiniz yere yönlendirmenize yardımcı olur. Örneğin bu sayfayı Kanadalı oyuncak mağazası zinciri Mastermind Toys’dan alın.

Bu sayfada “oyun yoluyla kapsayıcılığı teşvik eden” oyuncak seçenekleri sergileniyor. Göz, bu sayfanın kahraman görselindeki, markayla uyumlu, cesur ve eğlenceli bir senaryoyla yazılan “Kapsayıcı bir oyun odası için yer açın” yazan metne çekiliyor.

Metnin yanında birlikte oynayan ve öğrenen ailelerin birkaç neşeli görüntüsü var; Mastermind Toys’un neyi temsil ettiğinin somut örneği.

[Source: Mastermind Toys]

Boyut

Yaratıcı yönlendirme bir yana, kahraman görüntünüzün doğru boyutlara kırpıldığından ve dosyanın sıkıştırıldığından emin olmak önemlidir.

Unutmayın, bu sayfa müşterileriniz için bir ilk izlenim görevi görür, dolayısıyla doğru kırpma çok önemlidir. Ayrıca görsel boyutunun çok büyük olması sayfa yükleme sürenizi kısaltabilir ve bu da müşterilerinizin sitenizde kalma süresini etkileyebilir. Genel olarak, sayfalarınıza eklerken görsel boyutunuzu optimize ettiğinizden emin olun.

Bir resmi yeniden boyutlandırmanız mı gerekiyor?

Sayfa Oluşturucu’da, ayarlamak istediğiniz görselin üzerindeki ‘resmi düzenle’yi tıkladığınızda düzenleyici açılacaktır. Ardından kilit simgesine tıklayın (bu, düzenleyicinin görüntünün en boy oranını koruma yeteneğini ortadan kaldırır) ve görüntüyü beğeninize göre yeniden boyutlandırın. Görüntü Öğesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

3. İlgi Çekici Faydalar

USP ve özellik görselinizin yanı sıra, ürününüzün veya hizmetinizin özelliklerini veya hatta özelliklerini listelemek yeterli değildir. Neden sizin işiniz diğerlerinden farklı.

Ayrıca müşterilere göstermelisiniz Nasıl onların problemlerini çözersiniz. Bunu faydalarını açıklayarak yaparsınız.

Metin yazarlığı danışmanım bana şöyle derdi: “Bir ürün veya hizmetin yararları hakkında yazarken her zaman şunu sorun: ‘Ne olmuş yani?’ her faydadan sonra.”

Örneğin, şunu yazdıysanız:

“El dikişi şapkalarımız, mevsim ne olursa olsun sizi sıcak veya serin tutacak şekilde tasarlandı.”

“Ne olmuş yani?” diye soracaksınız. İlk bakışta bu cümle kulağa hoş geliyor ama sebebini derinlemesine incelerseniz Neden Bu fayda o kadar büyüktür ki, ürününüzün neden müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu ürün olduğunu anlamak için noktaları birleştirirsiniz.

Bunun yerine şunu söyleyebilirsiniz:

“El dikişli şapkalarımız, mevsim ne olursa olsun sizi sıcak veya serin tutacak şekilde tasarlandı; böylece her şeye hazırlıklı olursunuz.”

Müşterilerinizin her türlü hava koşuluna hazırlıklı olmasına yardımcı olacak ekipmanlar satın almak, onları motive eden faktör olabilir ve ürününüzü onların sıkıntılı noktalarına cevap haline getirebilir. Belki de çok sıcak ya da soğuk olma endişesi olmadan yılın herhangi bir zamanında takabilecekleri bir şapka arıyorlar.

Tavsiye Edilen:  Diş Hekimleri ve Muayenehaneler İçin Dijital Pazarlama Rehberi

Alt çizgi: Ürününüzün müşterilerinizin sorunlarını nasıl çözdüğünü açıkça görebilmek için açılış sayfalarınızdaki avantajlar ve özellikler arasında bağlantı kurduğunuzdan emin olun.

Bunun harika bir örneğini Shogun müşterisi Nuun’un açılış sayfasında bulabilirsiniz. Hareket halindeki insanlar için sıvı alımını, enerjiyi ve iyileşmeyi destekleyen bir içecek geliştirmesi sunuyorlar:

[Source: Nuun]

Bu özel açılış sayfası, Nuun’un sunduğu farklı ürünleri ve her birinin avantajlarını vurgulamaktadır. Örneğin, “Nuun Endurance” başlığı altında metinde şunlar yazıyor:

En zorlu antrenmanlar için bir takviye.

Bir saat veya daha uzun süre egzersiz yapmayı planladığınız zamanlar için. Enerji üretimini desteklemek için dengeli ve verimli karbonhidratlardan oluşan bir elektrolit karışımıyla atletik performansınızı yükseltin.

[Source: Nuun]

Bundan müşteriler, bu ürünün özellikle daha uzun, daha zorlu antrenmanlar için tasarlandığını ve bu antrenmanları atlatmalarına yardımcı olacak bileşenler içerdiğini anlıyor. Her birine hangi faydaları ekleyeceğinizi düşünün senin Nuun gibi e-ticaret sitenizdeki ürün veya teklif sayfaları.

Ürün Kutusu Elemanı ile ürünlerinizin öne çıkmasını sağlayın

Nuun işleri bir adım daha ileri götürüyor ve Ürün Kutusu öğesini kullanarak her ürünün yanına bir “Sepete Ekle” düğmesi ekliyor. Bu öğe, müşterilerin en sevdikleri ürünleri hiç duraksamadan sepetlerine eklemelerini kolaylaştırır. Ürün Kutusu Öğesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

4. İkna edici sosyal kanıt

Sosyal kanıt, çeşitli nedenlerden dolayı kritik bir açılış sayfası öğesidir.

Birincisi, muazzam bir Müşterilerin %94’ü şunu söylüyor: olumlu yorumların bir işletmeden satın alma olasılıklarını artırdığını gösteriyor. Müşterilerin %88’i, arkadaşlarının ve ailelerinin kişisel tavsiyeleri kadar çevrimiçi incelemelere de güveniyor.

Başka bir deyişle müşterilerinizin işletmeniz hakkında söyledikleri son derece önemlidir. Bunu yapmanın birkaç yolu var ama en sevdiğimiz güzellik ve saç markası Bombay Hair:

[Source: Bombay Hair]

Bombay Hair, Shogun yapımı her ürün sayfasında müşteri incelemelerine ve görsellerine ayrılmış bir bölüm kullanır. Müşteriler ürünle ilgili deneyimlerini yorumlayabilir ve fotoğraflarını yayınlayabilir; bu da markaya bir güvenilirlik katmanı katar.

[Source: Bombay Hair]

Bu sosyal kanıt bölümleri ayrıca müşterilerin satın aldıkları ürünlerle bağlantı kurmasına da olanak tanır, böylece potansiyel müşteriler istedikleri görünümü elde etmek için tam olarak hangi ürünleri satın almaları gerektiğini bilir. Satın alma konusunda kararsız olan potansiyel müşteriler, gerçek müşterilerden elde edilen sonuçları görebilir önce alış.

5. Öne çıkan bir harekete geçirici mesaj

Bir açılış sayfasına atanmış yalnızca tek bir dönüşüm hedefi olduğundan (örneğin, e-posta bültenine kaydolma, bir indirim veya özel teklifin tanıtılması vb.), açılış sayfanızın ziyaretçilere bilgi veren net bir harekete geçirici mesaja (CTA) sahip olması gerekir. Sonra ne yapacağız.

Bu genellikle basit bir düğme ve “kaydol” veya “daha fazla bilgi edinin” gibi basit bir kopyayla yapılır. CTA’nız, açılış sayfanızın diğer bileşenleri kadar önemlidir, çünkü CTA olmadan, ziyaretçilerin sayfadan ayrılması ve dönüşüm sağlayamaması riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Utz Snacks’in yeni sağlıklı atıştırmalıklar serisi Good Health Organics’in bu açılış sayfası, açılış sayfalarınıza CTA’lar eklemenin önemini gösteriyor. Shogun yapımı bu renkli sayfa, farklı amaçlara hizmet eden birkaç büyük CTA düğmesi içerir.

[Source: Utz Snacks]

Düğmeler bunun gibi canlı bir sayfada bile göze çarpıyor.

Bu yeni bir ürün grubu olduğu için Utz Snacks, müşterilerin yalnızca bu atıştırmalıkları doğrudan satın almalarına değil: “Sepete ekle”, aynı zamanda “alışveriş teslimatınızın bir parçası olarak ürünü talep etmelerine” veya “yerel bakkalınızın başlamasını talep etmelerine” de olanak tanır. bu atıştırmalıkları taşıyorum.”

Bu sayfadaki sonraki adımların tümü çok net.

Bu beş özellik, e-ticarette yüksek dönüşüm sağlayan bir teklif açılış sayfasının temel unsurları olsa da, satıcıların genellikle çevrimiçi mağazalara yönelik teklifleri tanıtmak için kullandıkları birkaç açılış sayfası türü daha vardır ve bu sayfaların anatomisini de ele alacağız. .

Shogun Sayfa Oluşturucu ile yüksek dönüşüm sağlayan e-ticaret açılış sayfalarını nasıl oluşturacağınızı öğrenin

Ürün ve koleksiyon sayfalarının anatomisi

Yukarıda ele aldığımız geleneksel “teklif” tarzı sayfaya ek olarak, e-ticaret dünyasında iki tür açılış sayfası daha mevcuttur: Ürün sayfaları ve koleksiyon sayfaları. Bu iki açılış sayfası türü, ürünleri görüntülemek ve tanıtmak ve satın almaları teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Tavsiye Edilen:  Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) ve SEO: Bir e-ticaret satıcısı kılavuzu

Burada bu sayfa türlerinin Shogun müşteri örnekleriyle birlikte bir dökümü bulunmaktadır, böylece gelecekteki sayfalar için fikirleri yer imlerinize ekleyebilirsiniz.

1. Ürün sayfaları

Ürün sayfaları, sitenizde ayrıntılı bilgi içeren (ancak fazla sattığınız bir ürün hakkında çok) bilgi.

Ürün sayfaları genellikle şu temel öğelerle oluşturulur:

 • Net ve ilgi çekici ürün görselleri
 • Ürün ayrıntıları (örn. ürün başlığı, açıklama, boyut, malzeme, işlevsellik vb.)
 • Musteri degerlendirmeleri
 • “Sepete ekle” harekete geçirici mesaj düğmesi (bu CTA’yı en çok ürün sayfaları kullanır)

Bu sayfalar genellikle müşterilerinizin ödeme yapmaya gitmeden önce gördüğü son sayfalardan biridir. Bu nedenle, kısa ve bilgilendirici arasında bir denge kurmak ürün sayfaları için önemlidir.

Müşterileriniz sipariş vermeden önce ürününüzü deneyemeyeceğinden veya test edemeyeceğinden, site ziyaretçilerini müşterilere dönüştürecek bir açılış sayfası tasarlamak çok önemlidir. “Satın almadan önce deneyin” seçeneğini sunsanız bile, ürününüzün neden sipariş edilmeye ve test edilmeye değer olduğunu açıklamanız gerekir.

Teknik ve birinci sınıf dış mekan malzemeleri ve spor giyimden üretilen battaniye üreticisi Rumpl’un bu ürün sayfası, dengeli bir ürün sayfasının harika bir örneğidir.

[Source: Rumpl]

Neden harika:

 • Sayfa boyunca kısa ve ayrıntılı kopya
 • Net, markaya uygun ürün ve yaşam tarzı görselleri
 • Özellikler, spesifikasyonlar ve boyutlandırma gibi diğer yararlı bilgiler
 • Daha fazla bağlam için bir “kutu açma” videosu
 • Ayrıntılı ve yıldız derecelendirmelerini içeren müşteri yorumları
 • Müşterilerin en acil sorularına yanıt veren bir SSS bölümü

Sayfa Oluşturucu ile göz alıcı ürün sayfaları oluşturun

Sayfa Oluşturucu’daki Akordeon, Sütunlar ve Bölümler gibi Shogun öğelerini kullanarak Rumpl’deki gibi bir sayfa oluşturabilirsiniz. Rumpl, site genelinde tutarlılık sağlamak üzere her Shopify ürün sayfası için güçlü bir temel oluşturmak amacıyla bu öğeleri kullanır.

2. Koleksiyon sayfaları

Bir koleksiyonda olduğu gibi aynı anda sergilemek istediğiniz birden fazla ürününüz olduğunda, ürünleri özel bir sayfada gruplandırmak idealdir. Bu sayede müşteriler koleksiyonun tamamını tek bir yerde görebiliyor.

FEED Projects’in bu koleksiyon açılış sayfası mükemmel bir örnektir.

[Source: FEED Projects]

Bu sayfa, özellikle farklı ünlülerin favorilerinden oluşan bir koleksiyonun yer aldığı FEED Projects’in tatil kampanyasına yöneliktir.

Bu tür bir sayfa genellikle aşağıdaki öğeleri içerir:

 • Ürün türüne göre gruplandırılmış yüksek kaliteli ürün görselleri
 • Kullanılan ürünlerin yaşam tarzı görselleri (genellikle kahraman görselinde ünlülerin yer alması mümkündür)
 • Ziyaretçilerin ürünleri fiyata, boyuta, incelemelere ve malzemeye göre sıralayabilmesi için filtreler
 • İndirimdeki ürünler için net işaretler
 • CTA: genellikle bir sonraki ürün sayfasında bir ürünü keşfetme isteği

Koleksiyon Öğesi ürünlerinizi uyumlu bir şekilde sergilemenize yardımcı olur

FEED Projects, sitelerinde bu tür sayfaları yapılandırmak için Shogun Sayfa Oluşturucu’daki Koleksiyon öğesini kullanır. İlk koleksiyon sayfanızı oluşturun.

E-ticarete yönelik yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfaları oluşturmak için nihai hedefinizi netleştirin

Yukarıdaki örneklerde de gördüğümüz gibi, e-ticaret sitesi sayfaları tasarım ve amaç açısından farklılık gösterse de, özellikle yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfalarında birkaç temel öğe tutarlıdır.

Oluşturmaya başlamadan önce nihai hedefinizin ne olduğunu veya müşterilerinizin sayfaya geldikten sonra ne yapmasını istediğinizi düşünün.

E-posta adreslerini girmelerini istiyor musunuz? Bir sonraki siparişlerinde %15 indirim almak için bülteninize abone olmalarını ister misiniz? Ürününüzü ücretsiz bir numuneyle test etmelerini ister misiniz?

Hedefiniz ne olursa olsun oradan başlayın. Temel bilgilere sahip olduğunuz sürece, sayfada temel beşi öğrendikten sonra tasarım ve kopyalama öğeleriyle oynamaktan çekinmeyin!

Shogun Sayfa Oluşturucu ile dikkat çekici açılış sayfaları oluşturmaya bugün başlayın.