E-ticaret Markaları Neden PWA’lara Taşınıyor?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-ticaret Markaları Neden PWA’lara Taşınıyor?

Aşamalı web uygulamaları konusunda yeniyseniz, günlük yaşamınızda pek çok uygulamayı – muhtemelen farkında bile olmadan – kullandığınızı öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Akıllı telefonunuzda hiç Washington Post makalesi okudunuz mu? O zaman aşamalı bir web uygulaması kullandınız.

Hiç mobil cihazınızda gezinirken bir fotoğrafı sabitlediniz mi? Ayrıca ilerici bir web uygulaması.

Aşamalı web uygulamalarının en iyi yanlarından biri, son kullanıcı için uygulama benzeri işlevlerine rağmen, web’de gezinme deneyiminin kusursuz bir uzantısı olmalarıdır.

Aşamalı web uygulamaları, önce bir uygulamayı indirme zorunluluğu olmadan harika mobil deneyimlere duyulan ihtiyaçtan doğdu. Başlangıçta uygulamaya benzer web tarama deneyimleri oluşturmak için kullanılmış olsa da, ilerici web uygulamaları aynı zamanda işletmelerin e-ticaretteki en büyük zorluklardan biri olan mobil trafiği dönüştürmeyle başa çıkmalarına da yardımcı olabilir.

Gibi mobil dönüşümler gecikmeye devam ediyor Trafik artarken perakendeciler ve markalar, dünyanın her yerindeki müşterilerin hoşuna giden hızlı, güvenilir ve ilgi çekici mobil deneyimler yaratmak için ilerici web uygulamalarına yöneliyor.

Progresif Web Uygulaması Nedir?

Aşamalı bir web uygulaması tam olarak yerel bir uygulama değildir ve oldukça duyarlı bir web sitesi değildir. Temel olarak, her teknolojinin en iyi yönlerini birleştirerek yerel bir uygulama gibi görünen, hissettiren ve performans gösteren bir mobil web deneyimi sağlar. Sırasıyla tasarımcı ve Google yazılım mühendisi Frances Berriman ve Alex Russell, progresif web uygulamalarını paketledi ve adlandırdı.

Müşterinin bakış açısından, aşamalı web uygulamaları (PWA’lar olarak da bilinir) ideal bir web deneyimidir:

 • Bir uygulamayı indirmenize (ve saklamanıza) gerek yoktur,
 • Bağlantıları kolayca paylaşabilirsiniz ve
 • Sayfa yükleme süreleri bir uygulama kadar hızlıdır.

PWA’lar çevrimdışı mod, ana ekran simgeleri ve anında bildirimler gibi uygulamalarla aynı işlevselliklerin bazılarına bile sahiptir.

Tavsiye Edilen:  Startup Başarısı İçin Güçlü Bir Şirket Markasının Faydaları

Müşteriler, PWA’da alışveriş yaparken yavaş yükleme süreleri ve can sıkıcı ödeme sayfalarından etkilenmez. Sonuç?

Aşamalı web uygulamaları çok daha yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir geleneksel mobil web sitelerine kıyasla.

E-ticaret için Progresif Web Uygulamalarının Faydaları

Russell, ilerici web uygulamalarını şöyle özetliyor: ilk blog yazısı onlar hakkında:

“Bu uygulamalar mağazalar aracılığıyla paketlenip dağıtılmıyor; bunlar yalnızca tüm doğru vitaminleri alan web siteleri.”

Bu vitaminlerin sonuçları?

Artırılmış Sayfa Hızı

Ortalama mobil sayfa yükleme hızının düşmesine rağmen 22 saniye ila 15 saniye, çoğu müşterinin beklemeye istekli olduğundan daha uzun sürüyor. Kimseyi şaşırtmayan bir şekilde, Google’ın son çalışmaları mobil kullanıcıların ne kadar sabırsız olduğunu ortaya koyuyor:

Kaynak: Google ile Düşünün

Üç saniye sonra sıçrama olasılığı %32 artıyor… yani Olumsuz çok zaman!

İyi tarafından bakıldığında bu, sayfa yüklemelerinin saniyenin altında olduğu bir PWA’ya geçmeyi düşünen perakendeciler için büyük bir gelir fırsatıdır.

Artan Dönüşümler

Gelişmiş bir kullanıcı deneyimi, ilerici bir web uygulamasının ayrılmaz bir parçası olarak gelir ve bu, mobil dönüşümleri artırmanın anahtarlarından biridir.

Basitleştirilmiş formlar ve tek tıklamayla ödeme seçenekleri gibi geliştirmeler, ne kadar çok ödeme yapıldığı göz önüne alındığında büyük bir fark yaratabilir. Terk edilen alışveriş sepetlerinin %21’i karmaşık bir ödeme süreci nedeniyle bu şekilde sonuçlanır.

SEO Dostu

Trafiğin yüzde kırk üçü e-ticaret sitelerine olan ilgi organik Google aramasından gelir. Bu pastanın büyük bir parçası ve kesinlikle bunu kaçırmak istemezsiniz.

PWA’ların URL’leri olduğundan, arama motorları tarafından kolayca dizine eklenebilirler (yerel uygulamaların aksine). PWA’ların hızlı yükleme süreleri SEO’ya da yardımcı olur; çünkü bu hız, alışveriş yapanların sitede daha uzun süre kalmasını teşvik eder ve böylece arama sıralamasındaki konumunuzu iyileştirir.

Daha Az Geliştirme Maliyeti

PWA’nın güzelliği, her biri için yerel uygulamalara ek olarak duyarlı bir site yerine tüm cihazlar için bunlardan yalnızca birine ihtiyacınız olmasıdır.

Progresif bir web uygulaması, birden fazla platformun geliştirilmesi ve pazarlanması ihtiyacını da ortadan kaldırır. Bu, tek bir ekip tarafından oluşturulan, bakımı yapılan ve hizmet verilen tek bir platformdan tüm kanallara hizmet vermek için eşsiz bir fırsat sağlar.

Birden fazla uygulama ve site yerine tek bir PWA ile uğraşmak, bunun gibi büyük bir projeden beklediğiniz pazara sunma süresini kısaltır.

Genellikle Uygulamaya Benzer

Bir PWA, hangi cihazı kullanıyor olursa olsun, kullanıcının cihazı için tasarlanmış gibi hissedecektir. Bu uygulama benzeri kullanılabilirlik, ilerici web uygulamalarını kullanmayı, müşterilerin tekrar gelmeye devam edeceği keyifli ve arzu edilir bir deneyim haline getiriyor.

Uygulamalar gibi PWA’lar da şunlardır:

 • duyarlı: Her şekil ve boyuttaki ekrana uyar
 • Kurulabilir: zamanında bilgi istemleri yoluyla ana ekrana
 • Güvenli: Bilgisayar korsanlığını önlemek için HTTPS üzerinden sunulur
 • Kolayca gezinilebilir: Bir kabuk ve içerik uygulama modeli, uygulamaya benzer gezinmeler ve etkileşimler yaratacaktır
 • Bağlantıdan bağımsız: hizmet çalışanları PWA’nın çevrimdışı çalışmasına izin veriyor

Yerel Uygulamaların Aşamalı Web Uygulamalarından Farkları Nelerdir?

Yerel uygulamaların avantajları vardır. Örneğin büyük bir resim kitaplığına çevrimdışı erişim gibi daha gelişmiş işlevler bir web uygulamasında mümkün değildir.

Ancak bunların dezavantajları da var; yani müşterilerin onları bir uygulama mağazasındaki milyonlarca diğer uygulama arasından bulması ve daha sonra onları gerçekten indirip zaman içinde telefonlarında tutacak kadar çok istemeleri gerekiyor.

Ne yazık ki yerel e-ticaret uygulamaları için dikkat çekme rekabeti zorlu. Kullanıcılar genellikle zamanlarını yalnızca üç veya dört uygulama, Ve çoğunlukla Facebook’a aitler.

E-ticarete yönelik ilerici web uygulamalarıyla, ihtiyacınız olan tüm özellik ve işlevlerin yanı sıra web üzerinde çok daha büyük ve daha erişilebilir bir hedef kitleye erişim elde edersiniz.

Yerel Uygulamaların Kaybettiği Yerde PWA’lar Kazanır

Yerel uygulamaların ve PWA’ların nasıl bir araya geldiğinin bir dökümünü burada bulabilirsiniz.

Yerel uygulamaların güçlü yönleri vardır ancak PWA’ların daha kapsamlı bir teklifi vardır.

Progresif Web Uygulaması Örnek Olay İncelemeleri

Her yıl daha fazla perakendeci, çeşitli nedenlerle e-ticaret için ilerici web uygulamalarına geçiş yapıyor. Göz önünde bulundurulması gereken üç farklı kullanım durumu aşağıda verilmiştir:

Batı Karaağaç

Zorluk: Erken Benimseyenler

West Elm, ilerici web uygulaması teknolojisini ilk benimseyenlerden biriydi. Çoğu marka gibi mobil trafiğinin arttığını ancak dönüşümlerin aynı hızda olmadığını fark etti. Aynı zamanda, ilerici web uygulamalarının henüz kanıtlanmamış olması denklemi biraz daha riske sokuyordu.

Çözüm

West Elm ekibi bir karar aldı ihtiyatlı beta tarzı yaklaşımbirçok kullanılabilirlik testi içeriyordu. West Elm, genel olarak olumlu ölçümler gördükten sonra, öğrendiklerini Williams Sonoma ve Pottery Barn gibi diğer şirket sitelerine yayabilmek için platformunu yeniden tasarlama fırsatını kullandı.

Sonuçlar

 • Sitede geçirilen ortalama sürede %15 artış
 • Ziyaret başına gelirde %9 artış

Lancome

Zorluk: Trafik ve Dönüşümler

Güzellik markası Lancôme’s mobil trafik masaüstü trafiğini geride bırakıyorduancak dönüşüm oranları aynı seviyede değildi. Lancôme, müşterilerinin mobil cihazlarda ödeme yapmaya çalışırken önemli engellerle karşılaştıklarını biliyordu ancak şirket kendi başına hızlı ve ilgi çekici bir mobil deneyimi nasıl oluşturacağını bilmiyordu.

Çözüm

Lancôme bir uygulamayı değerlendirdi ancak uygulamanın gerektirdiği haftalık veya günlük ziyaretlerle karşılaştırıldığında, daha az ziyaret etme eğiliminde olan müşteri tabanı için bunun mantıklı olmadığını fark etti.

Lancôme, web’deki herkesin keşfedebileceği, hızlı yüklenen, sürükleyici bir mobil deneyim arayışında, ilerici web uygulamalarını duydu ve bunu geliştirmek için dışarıdan bir ajansla çalıştı.

Sonuçlar

 • Dönüşümlerde %17 artış
 • iOS’ta mobil oturumlarda %53 artış
 • Anlık bildirimler sayesinde kurtarılan alışveriş sepetlerindeki dönüşüm oranlarında %8 artış
 • Etkileşime geçme süresi %84 azaldı
 • Hemen çıkma oranında %15 azalma

Evcil hayvan sevgisi

Zorluk: Oturum Açma Sürtüşmesi

Brezilya e-ticaret sitesi Petlove, müşterilerden hesaplarında oturum açmaları istendiğinde ödeme aşamasında önemli bir düşüş görüyordu. Ek olarak Petlove, 2G ve 3G ağlarında çok sayıda kullanıcının bulunduğu bir alanda müşterilere sorunsuz ve ilgi çekici bir mobil web deneyimi sunmak için çevrimdışı moda ihtiyaç duyuyordu.

Çözüm

Petlove entegre Google’ın tek dokunuşla kaydolma ve otomatik oturum açma özelliğiBu, kullanıcıların farklı cihazlarda veya oturumların süresi dolduğunda bile zahmetsizce kaydolmalarına ve oturumlarını açık tutmalarına olanak tanıdı.

Sonuçlar

 • Dönüşüm oranında %2,8 artış
 • Sitede geçirilen sürede %2,7 artış
 • 2 kat daha fazla kullanıcı oturum açmış durumdayken ödeme işlemini gerçekleştiriyor
 • PWA, yerel uygulamadan 8 kat daha küçüktür

Bu üç örnek olay çalışması, PWA’ların şirketlerin kullanıcıların sıkıntılı noktalarını çözmelerine ve dönüşüm oranlarını artırmalarına nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor.

PWA Zamanının Geldiğinin 4 İşareti

İşletmenizin bir PWA uygulama zamanının gelmiş olmasının çeşitli nedenleri olabilir. İşte en yaygın dört işaret:

1. İşletmeniz mobil kanallar aracılığıyla önemli bir gelir kaynağı görüyor.

Bu, müşterilerinizin zaten mobilde olduğu ve muhtemelen mobil deneyimin nasıl olması gerektiği konusunda yüksek standartlara sahip oldukları anlamına gelir. Hızlı, ilgi çekici ve güvenilir bir PWA sunarak onlarla bulundukları yerde tanışın.

2. Mobil dönüşüm oranınız, masaüstü dönüşüm oranınıza göre zayıflıyor.

Masaüstü deneyiminizin mobil deneyiminizi gölgede bırakmasına izin vermeyin. Günümüzün bağlantılı dünyasında, müşterilerinizin mobil ortamdaki beklentilerini karşılamak (veya aşmak) her zamankinden daha önemli. Aşamalı bir web uygulaması, mobil dönüşüm oranınızı masaüstüyle aynı düzeye çıkarmanın en hızlı yoludur.

3. Müşterileriniz genellikle internet veya mobil bağlantısının güvenilmez olduğu bölgelerde bulunuyor.

Mobil anlar kısa ve keyiflidir; yani kullanıcıların bir görevi tam olarak istedikleri anda tamamlayabilmeleri gerekir. Zayıf bağlantıdan kaynaklanan herhangi bir kesinti, alışveriş yapanların satın alma ivmesini kaybetmesine neden olabilir ve satın alma işlemlerini tamamlamak için geri dönme olasılıklarını azaltır.

4. Sitenizde yavaş sayfa yükleme süreleri yaşanıyor.

Yüklenmeyen bir web sayfasından daha sinir bozucu bir şey var mı? Araştırmalar gösteriyor içeriğe ulaşma süresindeki gecikmelerin bir korku filmi izlemekten daha stresli olduğunu düşünün; markanızla ilişkilendirilmesini istediğiniz duygu bu değil! Tersine, gecikme eksikliğinin olumlu bir duygusal etkisi olabilir.

Progresif Web Uygulamaları E-ticaretin Geleceği mi?

Henüz orada değilseniz, mobil öncelikli zihniyete geçmenin zamanı geldi.

İnsanların mobil cihazlarda göz attığı ve masaüstü bilgisayarlardan satın aldığı eski atasözünün geçerliliğini yitirdi. Mobil ticaret geçici bir moda değil; müşteriler akıllı telefon kullandığı sürece hızlı, güvenilir ve yüksek dönüşüm sağlayan mobil deneyimlere ihtiyaç duyulacak.

Artık küresel web trafiğinin iyi olduğu noktadayız Mobil cihazlarda %50’nin üzerindeve büyüyor. Genç nesiller yaşlandıkça satın alma gücüne kavuşurken, perakendecilerin ve markaların hayatta kalmak istiyorlarsa mobil zihniyetlerine uyum sağlamaları gerekiyor.

Ve Shogun Frontend, markaların bu zorluğun üstesinden gelmesine yardımcı oluyor.

#cta-visual-fe#Hepsi bir arada Ön Uç Platformu ile mağazanızı başsız hale getirinShogun Ön Uç, başsız ticarete kökten farklı bir yaklaşımdır. Markanız için doğru olup olmadığına bakın. Daha fazla bilgi edin