E-Ticaret Markaları Rehberi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-Ticaret Markaları Rehberi

En son çevrimiçi bir perakendeciden bir şey satın aldığınız zamanı düşünün.

Büyük ihtimalle başka yerde daha ucuza bulabilirdiniz. Ama siz ürün kadar markayı da satın aldınız.

Marka değerinin temeli budur: Bir işletmenin, insanların onu algılama biçimini değiştirerek ürünleri için talep edebileceği prim.

Stephen Light, ortak sahibi ve CMO olarak Nola Yatakaçıklıyor:

“Disney logosunu bir ürüne yapıştırdığınızda marka değerinden yararlanıyorsunuz çünkü o marka ile müşteri algısı arasında mevcut bir ilişki var. Bu ürün anında hem duygusal hem de kâr açısından daha yüksek değere sahip oluyor.”

Aşırı doygunluğun olduğu bir dünyada müşteriler yüzlerce perakendeciden benzer ürünler alabiliyor. Kurucusu Danavir Sarria’nın nedeni budur. SupplyDrop Medyaşunu savunuyor: “DTC markaları için, Marka değeri, harika bir iş kurmakla iki yıl içinde çökmek arasındaki farktır.

Bu kılavuzda şunları ele alacağız:

Marka değeri nedir?

Marka değeri, bir şirketin markasının algılanan değeridir.

Pozitif marka değerine sahip köklü markalar, müşterilerin markaya ilişkin büyük bir algıya sahip olması anlamına gelir; birçok kişi karşılaştırılabilir (ve çoğu zaman daha ucuz) seçenekler yerine markanın ürünlerine yüksek ücret öder.

Stephen Light’ın açıkladığı gibi:

“Aynı fabrikada aynı malzemelerle iki beyaz tişört yapılabilir ama Chanel etiketli olanı marka değeri nedeniyle daha pahalıya satılır. Lüksün bir itibarı var ve markalaşma lüks, ayrıcalıklı bir yaşam tarzını çağrıştırıyor.”

Diğer taraftan, markalar olumsuz marka değeri yaşayabilir. Müşteriler bir markayla olumsuz bir ilişki kurduğunda, ürünlerinin daha ucuz fiyata satılmasını beklemeye başlayacaklardır.

Marka değeri ve itibar

Marka değeri, bir işletmenin ürünleri tüketicilerin gözünde değerli hale geldiğinde elde ettiği primdir. Bir markanın potansiyel müşterileri üzerindeki “etki düzeyi” olarak da adlandırılan markanın algılanan kalitesi, ürünün fiyatını ve arzusunu doğrudan etkiler.

Öte yandan marka itibarı, başkalarının markayı nasıl algıladığıyla ilgilidir. Örneğin, bir DTC işletmesinin sosyal sorumluluk konusunda iyi bir üne sahip olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ama yalnızca ne zaman senin Marka algısı arttığında veya kişisel olarak olumlu bir marka değeri oluşturduğunuzda, ürünleri için isteyerek bir prim öder misiniz?

“Aslında, marka değeri tek bir anahtar grupla, yani müşterilerinizle ilgilidir; marka itibarı ise birden fazla paydaşla ve onların işletmenize ilişkin algısıyla ilgilidir.” — Farnam Elyasof, CEO ve Kurucu Esnek Takım Elbise

DTC’de marka değerinin önemi

Bir DTC pazarlama stratejisinde, insanları satış hunisine iten sosyal medya kampanyalarından daha fazlası vardır. E-ticaret başarısının temel unsuru güvendir. Bu olmadan, potansiyel müşterilerinizi bir sonraki adımı atmaya ikna etmekte zorlanacaksınız.

“Markanız adil olduğunda, ürününüz veya hizmetiniz konusunda güvenilir bir otorite olarak tanınırsınız” – Melanie Bedwell, e-ticaret yöneticisi OLİPOP.

“Müşteriler, markanızın gücünden dolayı ürününüz için rakiplerinize göre daha fazla ödeme yapmaya hazırdır. Daha sonra sizinle güvenilir bir ilişkileri olduğu için sadık müşteriler haline gelecekler.

Bu temel güven, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çevrimiçi satışın diğer alanlarında size iyi hizmet eder:

 • Şişirilmiş kar marjları. Müşteriler güvendikleri markaları şu şekilde derecelendirir: daha önemli sevdikleri markalardan daha çok, satın alma kolaylığı ve şirketin itibarı. Bu nedenle marka değeri güçlü olan DTC markaları, ürünleri için daha yüksek fiyatlar talep edebilmektedir.
 • Artan müşteri sadakati.Araştırmalar şunu gösteriyor marka değeri ve güvenin marka sadakatinde en önemli iki faktör olduğunu belirtmektedir. Tekrar satın alma formu %65’e kadar sadık müşterilerle bir markanın toplam gelirinin %67 daha fazla harcama yeni bir müşteri tabanından daha fazlası.
 • Daha yüksek hisse senedi veya halka arz değerlemesi. Marka değeri uzun vadeli bir oyundur. Kurucusu Jaime Schmidt’i ele alalım. Schmidt’in DoğallarıDSÖ söz konusu, “Şirketim Unilever tarafından satın alındığında markayı yıllardır yakından takip ettiklerini öğrendim. Bu yılları kendi rakip ürünlerini geliştirmek için harcayabilirlerdi. Ancak marka değeri laboratuvarda yeniden yaratılamaz.”
Tavsiye Edilen:  ChatGPT ile Günde 300 Dolar ile 1000 Dolar Arasında Nasıl Para Kazanılır?

#cta-visual-pb#Marka değeri oluşturmanın ön planda olduğu bir e-ticaret sitesi oluşturunShogun Page Builder Advanced ile neler başarabileceğinizi görün.Daha fazla bilgi edinin

E-ticarette marka değeri nasıl oluşturulur?

Pozitif marka değerinin bir DTC markası için açık avantajları vardır. Müşteri sadakatinden premium fiyatlandırmaya kadar, e-ticaret markanız için pozitif marka değerini nasıl oluşturacağınıza bakalım.

1. Güçlü temel değerlere sahip olun

Temel değerler markanızın bilinmesini istediğiniz şeylerdir.

Lisa Odenweller, kurucusu ve CEO’su olarak Kroma Sağlıkaçıklıyor:

“Marka değerine sahip olmak, müşterilerinizin genel marka misyonuna ve markanın kendisini ürün yelpazesinde nasıl taşıdığına ve müşterilere nasıl davrandığına yatırım yaptığı anlamına gelir.

“Bu, her ürünün belirli ihtiyaçlara ve değerlere uygun olduğu ve kaliteden ödün vermediği anlamına geliyor.”

İşletmenizin temelini oluşturan temel değerleri belirleyin. Cesurörneğin, sürdürülebilirlik konusunda büyük önem taşıyor. Tavuk tüketme şeklimizi değiştirme misyonu, aynı değerleri paylaşan ve dolayısıyla ürünlerine yüksek ücret ödeyen müşterilerde pozitif marka değeri oluşturan web sitesinde açıkça görülüyor.

“Marka değeri, müşterileri bilinçaltında bir markayı “birinci sınıf”, “birinci sınıf” ve “lüks” gibi belirli bir özellik/karakteristikle ilişkilendirmeye zorlar. Müşteri daha sonra bu çağrışımları belirli bir markaya verdiği değeri ve ürünleri için ne kadar ödemeye hazır olduğunu belirlemek için kullanacak.” —Sam Speller, kurucusu Kenko Matcha

Marka değerlerinizin ne olması gerektiğinden emin değilseniz mevcut müşterilerinize danışarak bir adım önde başlayın:

 • Markayı tanımlamak için hangi kelimeleri veya cümleleri kullanıyorlar?
 • Neden rakiplerinizin ürünleri yerine sizin ürünlerinizi satın alıyorlar?

Örneğin bir kahve markasının müşterileri, kahve çekirdeklerini toplayan işçilere adil davranıldığını ve ödeme yapıldığını bildikleri için ürünleri için bir prim ödemeye istekli olduklarını söyleyebilirler.

Güçlü bir marka kimliğinin tohumlarını ekmek için mümkün olan her yerde bu mesajdan yararlanın.

2. Marka bilinirliğini artırın

Temel değerlerinizi belirledikten sonra, Erişiminizi genişletin ve marka bilinirliğinizi artırın.

Unutmayın: amaç geniş ölçekte olumlu marka çağrışımları oluşturmaktır. Ancak insanlar marka adınızı ve imajınızı tanımaya başladığında, perakende fiyatlarını etkileyen daha yüksek algılanan değerden yararlanırsınız.

Marka imajınızı oluşturmanın ücretsiz yolları şunları içerir:

 • Etkinliklere sponsorluk. İster yerel topluluğunuzda ister çevrimiçi olsun, topluluk etkinliklerine sponsor olmak, markanızı benzer özellikleri, değerleri veya ilgi alanlarını paylaşan insanlara sunar.
 • Etkileyicilerle işbirliği yapmak. Markanızla aynı değerleri paylaşan popüler sosyal medya etkileyicileriyle ortak olun. Gerçeği göz önüne alındığında İnsanların %92’si Influencer tavsiyelerine ve onaylarına güvenin, olumlu marka bilinirliği oluşturmada uzun bir yol kat edebilir.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin (UGC) paylaşılması. En tarafsız yorum kaynağı müşterilerinizden gelir, özellikle de yorum bırakmaya teşvik edilmemişlerse. Tutarlı bir UGC akışı, aşağıdaki örnekte olduğu gibi, zaman içinde güven ve dolayısıyla marka değeri oluşturabilir. TULA Cilt Bakımı:

Fazladan paran var mı? Facebook veya TikTok’taki performans pazarlama kampanyalarına günde 5 ABD doları kadar küçük bir yatırım yapın; bunlardan ikincisi, DTC markalarının maliyetin çok altında bir maliyetle hedef kitlelerine ulaşmasına yardımcı olduğu için övgüyle karşılandı.

Tavsiye Edilen:  Kalite Puanı Reklamlarınızı Nasıl Etkiler ve Nasıl İyileştirilir?

Kampanya hedefinizi marka bilinirliği olarak belirleyin ve potansiyel müşterilerinizin zihnine tohum ekin. Bu nedenle DTC operatörü Nik Sharma “İki ürün olarak marka değeri oluşturmak için medyaya harcadığınız paraları kullanın” tavsiyesinde bulunuyor.

3. Gerçekten harika bir ürüne sahip olun

Müşteriler sattığınız ürünlerden memnun kalmazsa marka değeri oluşturmak imkansızdır. Kurucusu Marc Bromhall olarak Sörf Ekipmanı Laboratuvarı marka değeri oluşturmak için şunları söylüyor: “Ürününüzle başlamalısınız. Piyasadaki en iyi ürünleri sunduğunuza emin olun.”

Aşırı doymuş bir pazarda farklılaşma çok önemlidir. E-ticaret, markaların nerede olursa olsun herkese her şeyi satmasına olanak tanır. Müşteriler demetten birini seçiyor.

“İnsanların organik olarak sevdiği bir marka yaratamıyorsanız ve yalnızca en son promosyon için size geliyorlarsa, tek rekabet avantajınız bilançonuz ve insanlara ne kadar promosyon sağlayabileceğinizdir.” — Steven Salz, CEO’su Rekabet

Benzersiz satış noktalarınızı belirleyin—Müşterilerin benzer bir alternatif yerine ürününüzü seçmesinin nedenleri. Farklılaşmanıza yardımcı olacak bu noktaların web sitenizin her yerinde olduğundan emin olun.

Al en değerli marka ABD’de Apple örnek olarak verilebilir. Devasa pazar payını, teknoloji endüstrisini tam anlamıyla alt üst eden iOS ürünleriyle yenilikçi ve yaratıcı olarak kazandı.

Apple olumlu bir tüketici algısı oluşturdu. Nihai sonuç? Lafta “Elma vergisiTüketicilerin sürekli olarak iPhone’lar, iPad’ler ve Mac’ler için oranlar üzerinden ödeme yaptığı bu, muazzam marka değerinin açık bir işaretidir.

Görüntü Kaynağı

4. Mükemmel müşteri deneyimleri sunun

Olumlu bir marka değeri oluştururken müşteri deneyimi her şeydir.

Dünyanın en iyi tasarlanmış ürünlerine ve hedef kitlenizle paylaştığınız temel değerlere sahip olabilirsiniz. Ancak onların etkileşime geçmesini veya satın almasını kolaylaştırmıyorsanız, marka değeri oluşturmak neredeyse imkansızdır.

Tüketicilerin artık doğrusal satın alma yolları yok. Çalışmalar göstermiştir Çeşitli kanal ve platformlarda etkileşime giren alışveriş yapanların daha sık satın alma işlemi gerçekleştirdiğini görüyoruz.

“Markamın sunduğu kanallar arası deneyim de optimize edildi ve müşteri yolculuklarında herhangi bir adımı tekrarlamak zorunda kalmadan, bir kanaldan diğerine zahmetsizce geçmelerine olanak tanıdı.” — Farnam Elyasof, Flex Suits’in CEO’su ve Kurucusu

Çok kanallı bir strateji, müşterilere, sosyal medyadan mağazaya, web sitenize kadar, nerede olurlarsa olsunlar ürünleri satın alma olanağı sağlar.

5. Müşteriyi elde tutmada ustalaşın

Birçok DTC markası yalnızca potansiyel müşterilere odaklanma tuzağına düşüyor. İşletmenizin gelirini artıracak kişiler onlar değil mi?

Yine de marka değeri oluşturmanın önemli bir bileşeni, markanızı, ürünlerinizi satın almak için prim ödeyecek noktaya kadar destekleyen bir insan topluluğuna sahip olmaktır. Marka vizyonunuzu satın alacakları noktaya kadar onları memnun etmeye odaklanın.

“İşinizin gerçekten başarılı olmasını istiyorsanız, ne olursa olsun müşterileriniz önce gelmelidir. Onlarla hem yüz yüze hem de çevrimiçi ilişkiler kurun” diyor e-ticaret müdürü Melanie Bedwell. OLİPOP.

“Onlarla sosyal medyada etkileşime geçin, etkileşimli bir haber bülteni yayınlayın ve geri bildirimlerini isteyin. Müşterileriyle birebir etkileşim kuran şirketler kolaylıkla marka değeri oluşturabiliyor.”

Görüntü Kaynağı

6. Pazar satışını genişletin

E-ticaret pazarı, alışveriş yapanların çeşitli markalardan ürün satın alabileceği bir platformdur.

Amazon ve Facebook Marketplace gibi platformların hesap vermesine rağmen Tüm çevrimiçi işlemlerin %63’ügeleneksel DTC iş modeli pazarda satışları hariç tutar.

Bazen bunun iyi bir nedeni vardır: Pazaryerleri, platformları aracılığıyla yaptığınız tüm ürün satışlarından kesinti talep eder; müşteri verilerinin toplanması sınırlıdır; ve bunlardan birini satın alan müşterilere sunduğunuz deneyim üzerinde çok az kontrol sahibisiniz.

Tavsiye Edilen:  Web Sitesi İçerik Stratejisi Olgunluk Değerlendirmeleri Rehberi

Bu, pazaryerlerinin marka değeri oluşturmaya yardımcı olmadığı anlamına gelmiyor. Müşterilerle bulundukları yerde buluşmanız gerekir. İçin tüm çevrimiçi alışveriş yapanların yarısıburası bir pazar yeri.

“Geleneksel marka pazarlamacıları uzun süredir Amazon’dan korkuyordu ve Amazon’un D2C işi için marka değerine zarar vereceğini düşünüyordu. Artık D2C sahipleri ve operatörleri gerçek hayattaki müşteri davranışlarını kabul etmeye başladıkça bu algı değişmeye başladı.” — Tim Masek, kurucusu 1-800-D2C

Pazar yerinde satış yapmaya başlamadan önce, hedef müşterilerinizin kullandığı platformları kapsamlı bir şekilde anlayın. Amazon en popüler olanıdır, ancak el yapımı ürünler satıyorsanız Etsy muhtemelen daha iyi bir seçenektir.

Ardından, marka değerlerinizi pazar profilinizin ön ve ortasında sergileyin. Buna ürün başlıkları, açıklamalar ve incelemeler dahildir. Markanızı bu değerlerle ne kadar çok ilişkilendirirseniz, marka değeri oluşturmak o kadar kolay olacaktır.

Marka değeri nasıl ölçülür?

Bir marka stratejisini ölçmek herkesin bildiği gibi zordur çünkü marka oluşturmanın karşılığını alması yıllar alabilir.

Yaşamınız boyunca gördüğünüz Coca-Cola kampanyalarının büyük hacmini düşünün. Cola’yı Pepsi’ye tercih etmeye karar verdiğiniz tek olumlu deneyimi belirleyebilir misiniz? Muhtemelen hayır; marka pazarlama stratejisi uzun vadeli bir oyundu.

Marka bilinirliğini ölçmek zor olsa da aşağıdaki gibi ölçümleri izleyerek pozitif marka değeri oluşturup oluşturmadığınızı anlayabilirsiniz:

 • Doğrudan trafik. Bunu diğer trafik kaynaklarından elde edilen dönüşüm oranlarıyla karşılaştırın. Sitenizi ziyaret eden kişiler yalnızca kulaktan kulağa dolaşarak doğrudan ziyaret etmekle kalmayıp aynı zamanda daha yüksek bir dönüşüm oranına sahipse, marka değeri muhtemelen artacaktır. Muhtemelen bu ziyaretler marka itibarınızın arka planından kaynaklanmıştır.
 • Duygu analizi. Gibi sosyal dinleme araçlarını kullanın Değinmek Ve Konuşmacı İnsanların markanız hakkında konuşurken en sık kullandıkları kelimeleri içeren kelime bulutları oluşturmak. “Lüks” veya “yüksek kaliteli” gibi olumlu ifadeler görürseniz bu, marka değeri oluşturduğunuzun olumlu bir işaretidir.
 • Markalı arama hacmi. Tahminen 140 kişi her ay “bandaj nasıl uygulanır” genel versiyonu yerine “yara bandı nasıl uygulanır” terimini arıyor. Bu markalı arama hacmi, Band-Aid’in pozitif bir marka değerine sahip olduğunu gösteriyor. Ürün ile marka adı arasında çok yakın bir bağlantı var.

Marka değeri söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir

Nihai hedef daha fazla gelir elde etmekse, marka değeri işletmenizin öncelikler listesinde üst sıralarda yer almalıdır. Pozitif marka değeriyle ürünleriniz için prim talep edebileceksiniz Ve eş zamanlı olarak marka bilinirliği oluşturun.

Hatırlanması gereken önemli bir şey var: Tutarlılık çok önemlidir. İnsanların markanız hakkında kafası karışırsa marka güvenini ve tanınırlığını kaybedersiniz.

Harika bir ürün yaratmaktan diğer satış kanallarına genişlemeye kadar, birinin markanızla yaşadığı deneyimin her temas noktasında birinci sınıf olduğundan emin olun. Ancak o zaman uzun vadede kâr payı ödeyen marka değeri oluşturabilirsiniz.

#cta-visual-pb#Çarpıcı bir e-ticaret mağazasıyla marka değerinizi oluşturunShogun Page Builder Advanced ile neler oluşturabileceğinizi görün.Daha fazla bilgi edinin