E-ticaret Markalarının Bilmesi Gerekenler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-ticaret Markalarının Bilmesi Gerekenler

1990 yılında Engelli Amerikalılar Yasası’nın (ADA) yürürlüğe girmesi, birçok işletmenin binalarını tekerlekli sandalye rampaları, erişilebilir park yerleri ve engelliler için diğer konaklama yerleri ile iyileştirmesine yol açtı.

Ancak işletmeler fiziksel vitrinlerini erişilebilir hale getirme konusunda genel olarak iyi bir iş çıkarsa da çevrimiçi vitrinleri hala arzulanan çok şey bırakıyor.

Bir web sitesinin sahip olabileceği tüm erişilebilirlik sorunlarını belirlemek zor olabilir. Bir binanın rampası yoksa, o zaman herkesin erişemeyeceği açıktır. Bir web sitesinin tasarımının bazı kişilerin onu kullanmasını nasıl engellediği genellikle daha az açıktır.

Şirketleri ADA uyumluluğunu sürdürmek için web sitelerini yeniden tasarlamaya zorlayan son birkaç yasal kararın ardından, işletmeler erişilebilirliği iyileştirme konusunda her zamankinden daha endişeli. Aşağıda bu yasal gereksinimlere ve sitenizi daha erişilebilir hale getirmek için neler yapabileceğinize daha yakından bakacağız.

Kanun Web Sitesinin Erişilebilirliği Hakkında Ne Diyor?

ADA’nın internetin kamuya açık hale gelmesinden önce yazıldığı göz önüne alındığında, web sitelerine özel olarak herhangi bir dil içermemesi şaşırtıcı olmamalıdır. Ancak “halka açık konaklama yerleri” terimini kullanmaktadır.

Engelli hakları savunucuları uzun süredir web sitelerinin yasalara göre kamuya açık yerler olarak görülmesi gerektiğini savundu. Ve 2018’de Adalet Bakanlığı nihayet bir karar yayınladı Onaylanan web sitelerinin halka açık konaklama yerleri olduğu ve ADA kapsamında olduğu.

Bu karardan hemen önce bir 2017 karar serisi özel şirketlerin web erişilebilirliğini daha ciddiye almaya başlaması gerektiğinin sinyalini verdi. Florida’da bir yargıç, Winn-Dixie adlı market zincirinin, sitelerini körler için daha erişilebilir hale getirmesi gerektiğine karar verdi. Aynı yıl, Kaliforniya’daki Hobby Lobby ve New York’taki Five Guys’ın dahil olduğu davalarda hakimler, web sitesi erişilebilirlik davalarının reddedilmesi ve devam etmesine izin verilmesi yönündeki talepleri reddetti.

Tavsiye Edilen:  Neden 2023'te WordPress Kullanmalı? Onu En İyi Seçim Yapan 22 Fayda

Ayrıca 1998 yılında Kongre, 1973 Rehabilitasyon Yasasında bir değişiklik yaptı Bu, federal kurumların (aynı zamanda hizmet sağlayıcılarının da) engelli kişilerin, diğerlerinin erişebildiği erişimle karşılaştırılabilir elektronik bilgilere erişmelerini sağlamasını gerektirir.

Özetlemek gerekirse, onlarca yıldır federal kurumların web sitelerini erişilebilir hale getirmeleri gerekiyordu ve artık özel şirketlerin de bunu yapması gerektiği açık.

Bir Web Sitesini Erişilebilir Kılan Nedir?

Bir web sitesini kullanmayı zorlaştırabilecek birçok durum vardır; bunlar arasında şunlar yer alır:

  • Körlük: Tamamen kör veya ileri derecede görme engelli kişiler, bilgisayarlarla etkileşimde bulunmak için ekran okuyucuları kullanır. Yazılı içerik yüksek sesle okunur, görsel içerik ise kelimelerle anlatılır. Ekran okuyucuların kullanımını desteklemek amacıyla sitenizdeki her görsel için alternatif metin sağlamanız gerekir. Ayrıca kullanıcılar yalnızca klavyeyi kullanarak sitenizde tam olarak gezinebilmelidir.
  • Renk körlüğü: Açıkça görebilen ancak belirli renkleri ayırt edemeyen kişiler, sitenizin tasarımının yeşil arka plana karşı kırmızı metin veya mavi arka plana karşı sarı metin gibi öğeleriyle sorun yaşayabilir.
  • Sağırlık: Duyamayan kişilerin anlayabilmesi için sitenizdeki her videonun altyazısının bulunması gerekir.
  • Motor Engelliler: Siteniz artrit ve felç gibi motor engelleri olan kişilere yönelik yardımcı teknolojilerle uyumlu olmalıdır. Bu teknolojiler, kullanıcıların başları veya ağızlarıyla her seferinde bir tuşa basmasına olanak tanıyan çubuk benzeri cihazlardan, ses tanıma ve göz takibi için daha karmaşık cihazlara kadar çeşitlilik gösterir.
  • Epilepsi: Yanıp sönen veya yanıp sönen içerik epilepsi hastası kullanıcılar için tehlikeli olabilir.

Bunlar siteniz için dikkate almanız gereken birçok koşuldan sadece birkaçı. Daha fazla bilgi için şu adrese başvurmalısınız: Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG).

WCAG, web erişilebilirliğine yönelik uluslararası standarttır. Web geliştiricilerinin içeriklerinin herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamalarına yardımcı olan dört prensip (her web sitesi algılanabilir, çalıştırılabilir, anlaşılır ve sağlam olmalıdır) altında düzenlenen 12 kılavuzdan oluşur.

Tavsiye Edilen:  Doğru Yapılan Müşteriler İçin Sosyal Medya Raporları

Siteler Nasıl Birikiyor?

Web erişilebilirlik teknolojisi firması AccessiBe 10 milyondan fazla web sitesini analiz etti kaçının ADA ve WCAG’a uyduğunu görmek için. Şirket çoğu sitenin yetersiz kaldığını tespit etti.

Resim kaynağı: erişimBe

Bu grafik, web erişilebilirliğinin çeşitli unsurlarına uyum sağlayamayan sitelerin yüzdesini gösterir.

Resimler ve bağlantılar, sitelerin büyük çoğunluğunun iyileştirmeye ihtiyaç duymadığı tek unsur olarak öne çıkıyor. Görseller açısından bunun nedeni, şirketlerin zaten alternatif metin eklemeye yönelik bir pazarlama teşvikine sahip olmasıdır; bu genellikle sitelerini daha erişilebilir hale getirmenin bir yolu olarak değil, daha fazla anahtar kelime ekleme ve arama sıralamasında yükselme elde etme yöntemi olarak görülür. Bağlantılara gelince, bu genellikle bir sitenin CMS’si tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir.

WCAG’ın kapsadığı binlerce parametre nedeniyle satıcılar, çevrimiçi vitrinlerini daha erişilebilir hale getirme görevini üstlenmeye başladıklarında bunalmış hissedebilirler. Aslında bu, yeni sayfalar ve içeriklerle sık sık güncellenme eğiliminde olduklarından e-ticaret siteleri için özellikle karmaşık olabilir.

Ancak çok şükür erişilebilirliği artırmak başlangıçta göründüğü kadar zor değil.

Sitenizi Uyumlu Hale Getirin

Çevrimiçi mağazaların ADA ve WCAG uyumluluğuna ulaşmasının üç yolu vardır: manuel uyumluluk çalışması, erişilebilirlik eklentileri ve yapay zeka destekli uyumluluk yazılımı.

Manuel Uyumluluk

Manuel uyumluluk çalışması zaman alıcı ve pahalı olabilir. Bu tür işleri kendiniz de deneyebilirseniz de, uyumluluk ve kod konusunda bilgili değilseniz, uzman bir profesyonele veya kuruma başvurmak isteyeceksiniz.

İkincisini seçerseniz uzman erişilebilirlik geliştiricilerine kodunuza tam erişim izni vermeniz gerekir. Ardından, değişiklikler ve güncellemeler yapacaklar ve tasarımınızda gelecekteki sınırlamalar önereceklerdir (animasyonlu GIF’ler, belirli kontrastlar ve renkler vb. yok). Bu süreç sitenizi birkaç hafta veya ay içinde uyumlu hale getirecektir.

Eklentiler

Erişilebilirlik eklentileri daha uygun maliyetlidir ancak çok etkili değildirler; sizi davalardan korumazlar veya görme engelli ve motor engelli kullanıcıların web sitenizde gezinmesine olanak sağlamazlar.

İyi bir eklenti Kullanıcı YoluKolay kurulumlu ücretsiz bir araçtır. Bu araç yalnızca ön uç sorunlarını kapsadığından yazı tipleri veya renk kontrastları gibi şeyleri değiştirebilir ancak sekme sırası veya alternatif metin gibi daha gelişmiş değişiklikler yapamaz.

Yapay Zeka Destekli Yazılım

Hem uygun maliyetli hem de etkili bir çözüm için erişilebilirlik yazılımına bakabilirsiniz. erişimBe piyasadaki tam otomatik ve tam uyumluluk sağlayan tek programdır.

AccessiBe, sitenizi her oturumda otomatik olarak erişilebilir kılmak için birden fazla yapay zeka motoru kullanır. Engelli kişilerin ihtiyaç duydukları düzenlemeleri tarayıcıları üzerinden gerçek zamanlı olarak yapabilecekleri bir arayüz sağlar. Ayrıca, görme engelli ve motor engelli kullanıcıların çevrimiçi mağazalarda kolaylıkla gezinmesine olanak tanır.

ACE, AccessiBe tarafından sunulan ve sitenizin erişilebilirliğini değerlendirebilen bir tarama aracıdır. ACE tamamen ücretsizdir ve saniyeler içinde siteniz hakkında ayrıntılı bir rapor üretebilir.

Eğer uyumlu değilseniz, artık ne yapacağınızı biliyorsunuz. Web sitenizi erişilebilir hale getirin; Şirketinizin dijital kapılarını herkese açmak için bugün harekete geçin.