E-Ticaret Markanız İçin İşletme Maliyetlerini Azaltmanın 5 Yolu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-Ticaret Markanız İçin İşletme Maliyetlerini Azaltmanın 5 Yolu

İş dünyasında kârlılık yalnızca elde ettiğiniz satışların sayısıyla ilgili değildir. Şirketinizin büyümesiyle birlikte artan operasyon maliyetlerinizi de hesaba katmalısınız.

Bu nedenle artan satışlardan en iyi getiriyi aldığınızdan emin olmak için harcamalarınızı yakından takip etmeniz gerekiyor.

Operasyonel maliyetleriniz çok ve çeşitlidir. Hem ‘gizli’ maliyetleri (bunlar tek başına önemsiz görünebilir) hem de daha görünür olan daha büyük harcamaları içerir.

İşletmenizin finansal sağlığı, nakit akışının ve operasyonel giderlerin etkin bir şekilde yönetilmesine bağlıdır.

Acme Hat Company’nin kurucusu olarak büyüyen bir e-ticaret işini yürütme konusunda ilk elden deneyim yaşadım. Yıllar geçtikçe, belirli operasyonel maliyetleri azaltmak için belirli stratejileri uygulayarak başarıyı yakaladım.

Bu yazıda, tüm bu heyecan verici karları gerçekleştirebilmeniz için e-ticaret işinizde işletme maliyetlerini stratejik olarak azaltabileceğiniz beş yolu ele alacağım. Ayrıca Acme Hat Co.’da işletme giderlerinin azaltılmasıyla ilgili kendi kişisel deneyimlerimi de paylaşacağım.

Öncelikle fikri tanımlayalım.

#cta-visual-pb#Dönüştüren açılış sayfaları oluşturunShogun Sayfa Oluşturucu ile güzel ve yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfalarını kendi başınıza tasarlayın; kodlamaya gerek yok.Tasarım yapmaya bugün başlayın

E-ticaret markalarının işletme maliyetleri nelerdir?

Bir e-ticaret işletmesindeki işletme maliyetleri, işleri çalışır durumda tutmak için yapılan günlük harcamalardır. Bu maliyetlere ‘genel giderler’ denir ve markadan markaya ve sektörden sektöre değişir.

Bir e-ticaret işletmesinde birincil operasyonel gider, satılan malların maliyetidir (COGS). Ancak bunun ötesinde diğer ekstra masraflar da vardır:

 • Araçlar
 • Web sitesi barındırma ve bakım maliyetleri
 • Kargo ücretleri
 • Envanter yönetimi
 • Varlık ve ekipman bakımı
 • Pazarlama ve Reklamcılık
 • İşçilik maliyetleri
 • Çalışan emekli maaşları, sigorta ve diğer avantajlar
 • Vergiler
 • SaaS abonelik hizmetleri

Bu temel e-ticaret işletme giderlerini yönetmek kesinlikle bir öğrenme eğrisine sahip olabilir. İşletme büyüdükçe genel giderleriniz değişecektir.

Nakliye maliyeti gibi dış etkenlere bağlı olarak artıp azalabilen değişkenlerin yakından takip edilmesi gerekiyor. Bu kesinlikle son birkaç yıldır uğraştığım bir şey.

Örneğin, Kovid-19 sırasında büyük bir tekstil üretim üssü olan Bangladeş’teki fabrikaların kapatılması, tedarik zincirinde önemli kesintilere neden oldu. Acme Şapkaları.

Kaçınamayacağınız bazı maliyetler olsa da, genel giderlerinizi azaltmak ve daha fazla gelir elde etmek için harcamalarınızı optimize edebileceğiniz çeşitli yerler vardır. Bunu yapmanın beş yoluna bakalım.

İşletmelerde işletme giderlerini nasıl azaltacağınıza dair 5 ipucu

Bir işi yürütmek çeşitli süreç ve faaliyetleri içerir; dolayısıyla maliyet düşürme, kolayca tanımlanabilecek bir faaliyet değildir.

İşletmenizin işletme maliyetlerini optimize etmek için bir dizi strateji ve adıma ihtiyacınız var. Maliyet tasarrufu sağlayan stratejilerin uygulanması işletme karınızı artıracaktır.

İşte başlamanın birkaç yolu.

1. Rutin görevlerin otomasyonu

İş görevlerini otomatikleştirmek, tekrarlanan işleri yapmak için harcanan zamanı azaltmak anlamına gelir. Ancak görevlerin otomatikleştirilmesi, zamandan tasarruf etmenin ötesinde şunları da sağlayabilir:

 • Personelinizin daha önemli sorumluluklara zaman ayırmasına izin verin
 • Ekibinizin verimliliğini artırın
 • Ezbere görevler sırasında insan hatası riskini azaltın

Birçok rutin görevi otomatikleştirebilirsiniz. Sipariş alma şeklinizi optimize etmek, e-ticaret işletmeleri için büyük bir zaman tasarrufu sağlar.

Tavsiye Edilen:  SEO Yazımı Nedir? Sıralamaları İyileştirmek İçin 5 İpucu

Müşterinin sipariş vermesinden siparişi teslim almasına kadar, sipariş onayı, siparişin yerine getirilmesi, takibi ve daha fazlası için tetikleyicilerle otomatikleştirilebilen birçok hareketli parça vardır.

Brightpearl gibi otomasyon araçlarıyla ödeme ve sipariş onayı, depolama, nakliye ve muhasebe gibi sipariş gerçekleştirme süreçlerini otomatikleştirebilirsiniz.

Bu sadece yüzeyi çiziyor. Otomatikleştirebileceğiniz ve otomatikleştirmeniz gereken daha birçok şey var.

Örneğin belirli müşteri hizmetleri işlevlerinin otomatikleştirilmesini tavsiye ederim. Gelişmiş yapay zeka sohbet robotlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, müşteri taleplerinin çoğunu karşılayabilecek ve ekibinizin yalnızca en karmaşık sorunları çözmesine olanak tanıyacaksınız.

Müşteri segmentasyonu ve e-posta pazarlaması gibi envanter yönetimi ve e-ticaret pazarlama çalışmaları da otomatikleştirilmelidir.

Otomasyon iş yükünüzü azaltır ve müşteri destek faaliyetlerini kolaylaştırır.

E-ticaret işletmenizdeki rutin görevleri otomatikleştirmek için çeşitli teknolojileri kullanabilirsiniz. Göz önünde bulundurulması gereken bazı yararlı araçlar şunlardır:

 • Envanter yönetim sistemleriKatana ve Zoho Envanteri gibi
 • E-posta pazarlama platformları ConvertKit, GetResponse ve MailChimp gibi
 • Müşteri hizmetleri platformları Zendesk, Freshdesk ve Hootsuite gibi
 • E-ticaret CRM’si HubSpot, Salesforce ve Klaviyo gibi

Bunların birçoğu Shopify, BigCommerce ve Adobe Commerce gibi e-ticaret platformlarına yönelik uygulamalar olarak mevcuttur ve işletmenizin tüm bölümlerinde daha verimli iş akışları oluşturmak için sorunsuz bir şekilde entegre olur.

İlk adım olarak, otomatikleştirebileceğiniz rutin görevlerin bir listesini oluşturmanızı öneririm. Ardından teknoloji yığını listenizi oluşturun ve olası tüm çözümleri araştırın.

Sektörde iyi bir üne sahip olan ve gerçek performans verileri, olumlu incelemeler veya diğer sosyal kanıtlarla desteklenen araçları seçin.

Ayrıca mevcut platformlarınızla entegre olan araçlar da isteyeceksiniz.

2. Uzaktan çalışma

Fiziksel bir ofis alanı kiralamak pahalıdır. Ofis hizmetleri için ödeme yapmanız, tam zamanlı çalışanların ulaşımını karşılamanız ve ekstra günlük masrafları yönetmeniz gerekiyor.

Fiziksel ofisinizi kapatmak ve ekip üyelerinin evden çalışmasına izin vermek, size binlerce dolar tasarruf ettirebilecek bir seçenektir.

Global Work Analytics’e göre neredeyse on işverenden altısı Uzaklaşarak işletme maliyetlerini düşürdük. Yani uzaktan çalışma maliyetleri düşürmek için çok etkilidir.

Dahası, uzaktan çalışma çalışanlarınızın evden çalışmasına olanak tanır.

Sonuç olarak, işe gidip gelme zamanını atlıyorlar ve enerjilerini ve ekstra zamanlarını işlerine harcıyorlarbu da daha fazla üretkenlik anlamına geliyor.

Şirketiniz için mantıklıysa, ofis alanını terk ederek ve Slack gibi işbirliği ve iletişim teknolojilerine yatırım yaparak başlayın.

Bu, e-ticaret işletmeniz için uzaktan çalışmayı başlatmanıza yardımcı olacaktır.

Mathew Gattozzi, Slack aracılığıyla müşteriler ve çalışanlarla devam eden projeler hakkında iletişim kurarak para tasarrufu sağlıyor.

Farklı takımlar/hedefler için bir kanal tutuyor. Örneğin, ekibiyle farklı projeleri yönetmek için müşteri ilişkileri için birkaç kanalı ve iç iletişim için ayrı kanalları var.

@matthewgattozzi

Slack benim ve ekibim için çok harika oldu!

♬ Seni Çok Seviyorum – Kral Han ve Barbekü Gösterisi

Ofisi terk etmek, uzaktaki çalışanları işe alabileceğiniz anlamına gelir.

Bu, operasyonel maliyetlerinizi azaltabilir ve iş havuzunuzu artırabilir. Bu nedenlerden dolayı uzaktan bir ekip oluşturmak mantıklı olabilir.

Tavsiye Edilen:  Blogunuz İçin SEO'nun Önemi: Trafiği ve Keşfedilebilirliği Artırmak

Kesinlikle işime yarayan bir şey.

Ancak her işletme için anlamlı olmayacaktır. Ya da aslında işin her kısmı. Uzaktan çalışmak üst düzey liderlik ekibi ve pazarlama departmanındaki kişiler için işe yarayabilir.

Ancak depo personelinizin yine de her gün tesise gelmesi gerekiyor. Aksi takdirde ürünleriniz oluşturulmaz ve teslim edilmez.

3. Gerekli olmayan iş fonksiyonlarını dış kaynaklardan temin edin

Özellikle büyüdükçe, e-ticaret markanızda gerekli olmayan iş işlevlerini dış kaynaklardan sağlamayı keşfetmek isteyebilirsiniz.

Dışarıdan temin edeceğiniz roller çekirdek personelinizin becerilerine bağlı olacaktır.

Örneğin Acme olarak lojistik ve müşteri hizmetlerinde çok iyiyiz. Ancak ekipte ücretli reklam yayınlama konusunda deneyimi olan hiç kimse yok.

E-ticaret pazarlaması çok önemlidir.

En son trendleri takip eden, alanında uzman, verileri görselleştirmede başarılı ve trendleri yorumlamada birinci sınıf insanlara ihtiyacınız var. Böyle insanları kendiniz işe almak önemli bir yatırım gerektirir.

Pazarlama ihtiyaçlarınızı dış kaynaklardan sağlamak, iyi bir yatırım getirisi sağlayabilir, zamanınızı boşa çıkarabilir ve kısa ve orta vadede satışları artırabilir.

Ancak uzun vadede bu işlevleri şirket içine taşımak isteyebilirsiniz, böylece işler üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.

E-ticaret işletmelerinin dış kaynak olarak kullanabileceği tek önemli olmayan şey reklam değildir. Envanter, satış, insan kaynakları, web sitesi tasarımı vb. konularda dış kaynak kullanabilirsiniz.

Acme Hat Co’da çeşitli fonksiyonları ajanslara yaptırıyorum. Örneğin yeni bir satış sayfasına ihtiyacım olduğunda bir web geliştiricisiyle iletişime geçtim.

Resim: Acme Şapka Şirketi

Bu aşamada kadromda tam zamanlı bir web geliştiriciye ihtiyacım yok. Hiç mantıklı değildi.

Alternatif olarak, bir geliştiriciyi işe almadan hızlı bir şekilde çarpıcı açılış sayfaları oluşturmak için Shogun Page Builder gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Ayrıca bazı dahili yönetici ve finans görevlerini yönetebileceğim bir sanal asistanım da var.

Yine, gerekli olmayan görevleri vasıflı serbest çalışanlara ve sektör uzmanlarına taşeron vererek işletme giderlerini azaltın.

Belirli görevleri yerine getirmelerine izin vermek, e-ticaret işletmenizdeki mali yükü en aza indirebilir. Yalnızca proje, yarı zamanlı veya saat bazlı ücretler için bütçe oluşturursunuz.

#cta-visual-pb#Çarpıcı mağaza tasarımına daha az harcayınGeliştiricileri işe alma konusunda endişelenmeyin; Shogun Sayfa Oluşturucu’nun basit sürükle ve bırak işleviyle kendiniz tasarlayın.Başlat bugün tasarlamak

4. Çok tedarikçili teklifleri teşvik edin

Araştırma yapmak ve birden fazla tedarikçinin projeler için teklif vermesine izin vermek maliyetleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, aşağıdakileri sağlayabilecek bir tedarikçiye kaynak sağlıyorsanız özelleştirilmiş işlemeli şapkalar çevrimiçi bir mağaza veya etkinlik için satıcılardan fiyat teklifi vermelerini isteyebilirsiniz.

Resim: Acme Hat Co

Çok sayıda teklif almak, en iyi kararı vermek için fiyatlarını hızlı bir şekilde karşılaştırmanıza olanak tanır.

Çoklu satıcı tekliflerini uygulamak basittir. Öncelikle projenizin gereksinimlerini ve beklenen maliyeti belirten bir teklif oluşturun. Daha sonra teklifler için birden fazla satıcıya gönderin.

Satıcılar fiyat tekliflerini gönderdiğinde, her birini analiz edin ve projenizin gereksinimlerini ve bütçesini karşılayan satıcıyla ilerleyin.

Elbette dikkate alınması gereken tek faktör fiyat değil.

Tavsiye Edilen:  Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Kılavuz

İhtiyacınız olan ürünleri anında teslim eden bir satıcı istiyorsunuz. Teslim edilen mal veya hizmetlerin kalitesi de önemlidir.

Beğendiğiniz bir satıcı bulduğunuzda bir test örneği sipariş edin.

Test numunesi, malları ne kadar hızlı teslim ettiklerini, ürünün ve ambalajın kalitesini kontrol etmeniz için bir fırsattır.

Eğer ürünler beklediğiniz kalite standartlarına uygun değilse, daha pahalı olsa bile başka bir satıcıya gidin.

Bu yaklaşımı e-ticaret işinize dahil edebilirsiniz.

Çok satıcılı bir teklif verme sistemi oluşturun ve bir satıcı seçmek için çeşitli teklifler kullanın. Doğru uygulandığında bu strateji belirli maliyetleri azaltmanıza yardımcı olacaktır.

5. Zamanında fatura ödemeleri

fotoğrafı çeken Sarah Pflug

Faturalarınızı geç ödemeniz faiz, ceza ve ekstra masraflara neden olur. Faturaların zamanında ödenmesi, bu gereksiz harcamalardan kaçınmanıza yardımcı olur.

En iyi kısmı ise…Çoğu satıcı, faturalarınızı zamanında ödediğinizde size ikramiye ve indirimler sunacaktırBu, paradan tasarruf etmenin kolay ve etkili bir yoludur.

Örneğin MYND Fintech şunları sunuyor: erken fatura indirimi hizmetlerini kullanan satıcılar ve e-ticaret işletmeleri için.

Bu şekilde alıcılar şunları yapabilir:

 • Satış ve hizmet maliyetlerini azaltın
 • Arızalı bir tedarik zincirinin risklerini azaltın
 • Alıcı-tedarikçi ilişkilerini güçlendirmek

Zamanında fatura ödemeleri, işletme maliyetlerini azaltmanın yanı sıra, e-ticaret işletmenizi, kredi puanınızı etkileyebilecek şüpheli borç riskinden uzak tutar.

Akıllı maliyet düşürücü stratejilerle kar marjlarınızı artırın

E-ticaret işletmenizdeki işletme maliyetlerini azaltmak finansal performansınızı artırabilir. Satışların artması tek başına bunu kesmez.

Başarılı kalabilmek için günlük iş harcamalarınıza dikkat etmelisiniz. Maliyetleri azaltmanın birçok yolu vardır, ancak işinizi doğru yola sokmak için bu beşine dikkat edin.

Rutin görevleri otomatikleştirmeye çalışın Potansiyel müşteri arama hizmetleri, muhasebe, envanter ve pazarlama gibi.

Uzaktan çalışmayı düşünün. Uzaktan çalışmak, fiziksel iş istasyonu, ulaşım ve elektrik faturalarından tasarruf etmenizi sağlar.

Ayrıca, çalışanlarınız operasyon konusunda kendilerini daha özgür ve esnek hissederler.

Bunlara ek olarak, zorunlu olmayan işlevleri dışarıdan temin etmek Böylece işletmenizin temel alanlarına odaklanabilirsiniz. Örneğin reklam, web sitesi tasarımı ve bakım görevleri tabağınızdan kalkmalıdır.

Bu arada, dış kaynak kullanımı sırasında şunları sağlayın: Satıcılar arasında teklif vermeyi teşvik edin. Bu, işin kalitesinden ödün vermeden ekstra bir kuruş tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Nihayet, faturalarınıza dikkat edin. Faturalarınızı zamanında ödemek en iyisidir, böylece ekstra masraf tahakkuk etmez.

Bu basit stratejiler, e-ticaret işletmenizdeki operasyonel maliyetleri azaltmanıza ve uzun vadede daha fazla kar elde etmenize yardımcı olacaktır.

#cta-visual-pb#Mağazanızı istediğiniz gibi oluşturun ve özelleştirinShogun Sayfa Oluşturucu ile mağazanız için sahip olmanız gereken her sayfayı son derece basit bir şekilde özelleştirebilirsiniz.Hemen başlayın