E-Ticaret Siparişini Gerçekleştirmeye İlişkin Nihai Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-Ticaret Siparişini Gerçekleştirmeye İlişkin Nihai Kılavuz

Çevrimiçi vitrininizde satış yapmak için bir köy gerekir.

İnsanları mağazanıza çekmek için içerik yazarlarının, grafik tasarımcılarının ve pazarlamacıların yardımına ihtiyacınız olacak. Buradan, bu ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için hızlı ve gezinmesi kolay bir web sitesi oluşturmanız gerekir.

Ve bu buzdağının sadece görünen kısmı. Müşteri sipariş verdikten sonra ne olacak?

Siparişin Gerçekleştirilmesi Nedir ve Neden Önemlidir?

Siparişin yerine getirilmesi, satın alma işleminin onaylanmasından, ürünlerin kapılarına gelmesine kadar müşteri arasında gerçekleşen her şeyi açıklar. Bu süreç envanter depolamayı, paketlemeyi ve nakliyeyi içerir.

Siparişlerinizin sıklıkla kaybolması, gecikmesi veya hasar görmesi durumunda yukarıda bahsedilen tüm emek boşa gidecektir.

Tüketicilerin yüzde otuz sekizi Olumsuz bir teslimat deneyiminden sonra muhtemelen bir daha perakendeciden alışveriş yapmayacaklarını belirtiyorlar. Siparişin yerine getirilmesini bu kadar önemli kılan da budur. Tek seferlik satın almalar yeterince iyi değildir; mağazanızın ayakta kalabilmesi için müşterilerinizin daha fazlasını almak üzere geri gelmelerine ihtiyacınız olacak.

Bu kılavuzda, müşterilerinizi mutlu tutabilmeniz ve karınızı en üst düzeye çıkarabilmeniz için sipariş karşılamanın nasıl düzgün bir şekilde yönetileceğini inceleyeceğiz.

Sipariş Gerçekleştirmenin 5 Ana Adımı

Siparişin yerine getirilmesini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bu süreçte yer alan adımların her birini daha ayrıntılı olarak inceleyelim:

 1. Alma: Gelen stok gelir ve depoya kabul edilir. Hasar açısından incelenmeli ve gerekirse depolama için etiketlenmelidir.
 1. Depolamak: Envanter, gerektiğinde hızlı bir şekilde geri alınabilmesi için özel depolama konumları (raflar, kutular, paletler vb.) halinde düzenlenir. Envanter seviyelerinin doğru tutulduğundan emin olmak için deponun, hangi öğelerin depoya eklendiğini ve depodan çıkarıldığını sürekli izlemesi gerekecektir.
 1. Toplama: Bir sipariş verildiğinde depo çalışanına, depodan “toplanacak” ve paketleme istasyonuna götürülecek öğelerin miktarlarını ve yerlerini bildiren bir makbuz verilecek.
 1. Paketleme: Seçilen ürünler bir kez daha hasar açısından kontrol edilir ve ardından nakliye için paketlenip etiketlenir. Bazen paketleme için yalnızca kutular ve bantlar gerekebilir, ancak hassas eşyalar için baloncuklu ambalaj veya hava yastıkları da gerekebilir. Markalı ambalaj malzemeleri, promosyon malzemeleri ve diğer özelleştirilmiş öğeler de bu aşamada seçenekler arasındadır.
 1. Nakliye: Siparişin boyutu, ağırlığı ve diğer ayrıntıları, en iyi nakliye yöntemini belirlemek için dikkate alınır. Bu noktada müşteriye, siparişlerinin yakında gelmesini bekleyeceklerini bilmeleri için bir bildirim gönderilmelidir.
Tavsiye Edilen:  Harika Blog Yorumları Yazma Sanatı: İlişki Kurma ve Başkalarıyla Etkileşim Kurma

Bu adımlara ek olarak, e-ticaret alıcıları ve satıcıları arasında bir tür söylenmemiş anlaşma da vardır; bir ürünü satın almadan önce şahsen görememek veya hissedememek karşılığında, alıcılar iade sürecinizin hızlı ve kolay olmasını bekleyecektir. Para iadesi almakta zorluk yaşıyorlarsa bu deneyim, onların mağazanızdan bir daha asla alışveriş yapmamalarına yol açabilir.

Dolayısıyla iadeler, sipariş gerçekleştirme sürecinin gerçek son aşamasıdır. Müşterilerin başvurabileceği net bir iade politikanız olmalı ve onaylanmış iadeler için geri ödemeleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde işleme koymanız gerekir. Bu aynı zamanda, iade edilen ancak hasar görmemiş ürünler kaydedilip daha sonra başka bir müşteriye satılabileceğinden, depolama adımına da geri bildirim sağlar.

Şirket İçi (veya Satıcı) Siparişin Gerçekleştirilmesi

Mağazanız yeni açılıyorsa, üçüncü taraf bir sipariş karşılama şirketi kullanmak yerine siparişleri kendiniz karşılamanız muhtemelen daha mantıklı olacaktır.

Sipariş yerine getirme şirketleri elbette hizmetleri için sizden ücret alacaktır ve ilk başta paradan daha fazla zamanınız olacaktır. Ayrıca birçok sipariş karşılama şirketinin, hizmetlerini kullanabilmek için karşılanması gereken minimum hacim miktarları vardır; dolayısıyla bu, başlangıçta sizin için bir seçenek bile olmayabilir.

Bir sipariş karşılama şirketinin depo çalışanlarını ve tesislerini kullanmak için para ödemek yerine, paketleme ve nakliye için kendi emeğinizi ve depolama için boş bir oda veya garajı kullanabilirsiniz. Bu, şirket içi veya satıcı siparişinin yerine getirilmesi olarak bilinir.

Resim kaynağı: Arıcılık

İyi kurulmuş ve yüksek miktarda sipariş gönderen mağazalar bile, özel paketleme gerektiren siparişlerle düzenli olarak ilgileniyorlarsa, şirket içi sipariş karşılamadan en fazla faydayı elde edebilirler.

Farklı öğeleri tek bir SKU’da “ayarlamak” veya hatta öğeleri yerinde monte etmek gibi yüksek derecede kişiselleştirme sunan birçok sipariş gerçekleştirme şirketi olsa da, özel ekipmana veya donanımınıza ihtiyacınız varsa bunu kendiniz halletmeniz daha kolay olabilir. Siparişin yerine getirilmesi süreci başka bir açıdan alışılmadık bir durumdur.

Dış Kaynak Kullanımı (veya Üçüncü Taraf) Siparişinin Gerçekleştirilmesi

Günlük siparişleriniz çift haneli rakamlara ulaştığında, muhtemelen yerine getirmenin çok fazla zaman aldığını göreceksiniz. İşinizi yürütmek için satış, pazarlama, ürün grubunuzu geliştirme ve diğer birçok görevle uğraşmanız gerekir; tüm öğleden sonralarınızı sadece kutuları paketlemeye ayıramazsınız.

Bu noktada, yardımcı olması için bazı çalışanları işe alabilirsiniz. Tabii ki, sonunda evinizde de yer kalmayacak, bu nedenle depo alanı ve ekipmanına da yatırım yapmanız gerekecek. Bunların hepsi orta ölçekli mağazaların bile karşılayamayacağı kadar büyük bir toplam oluşturuyor.

Diğer bir konu ise kendi depolarınıza yatırım yapmanın esnek olmamasıdır. Belki artık bu masrafları karşılayabilirsiniz ama ya siparişleriniz ve gelirleriniz aniden düşerse? Deponuzun kira sözleşmesini feshetmek ve kurduğunuz diğer tüm altyapıyı ortadan kaldırmak, zaman alıcı ve pahalı bir süreç olacaktır.

Tersine, siparişleriniz birdenbire hızla artarsa, yeni talebin tamamını karşılayacak yeterli altyapıya sahip olmayabilirsiniz. Bu, siparişlerin gecikmesine/iptal edilmesine, müşterilerin hayal kırıklığına uğramasına ve itibarın zarar görmesine neden olabilir.

Resim kaynağı: Arıcılık

Bu senaryolarda gidilecek yol üçüncü tarafların yerine getirilmesidir.

Sipariş karşılama şirketleri çok daha uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir bir çözüm sunuyor. Bu hizmetler, onlara yönelteceğiniz her şeyin üstesinden gelme kapasitesine sahiptir ve ölçeklendirmeyi kolaylıkla artırmanıza ve azaltmanıza olanak tanır.

Sipariş Gerçekleştirme Şirketi Nasıl Seçilir?

Bir sipariş karşılama şirketini kullanmaya karar verdikten sonra mağazanız için hangisinin en anlamlı olduğuna karar vermeniz gerekir.

Kesinlikle aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek var; en iyi kararı vermek için, bir taahhütte bulunmadan önce aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

 • Depo Konumu: Amazon sayesinde iki günde teslimat e-ticarette standart haline geldi (bir 2019 Ulusal Perakende Federasyonu araştırması çevrimiçi alışveriş yapanların %39’unun ödeme sırasında iki günlük ücretsiz gönderim seçeneğinin olmasını beklediğini buldu). Bu hizmeti sağlamak için deponuzun müşterilerinizin bulunduğu yere nispeten yakın olması gerekir.
 • Depo Miktarı: Müşterileriniz geniş bir alana yayılmışsa, herkese hızlı sevkiyat sunabilmek için birden fazla depoya ihtiyacınız olacaktır (uluslararası müşterileriniz varsa bu özellikle önemlidir).
 • Güvenlik: Birçok sipariş karşılama şirketinin sözleşmelerinde “kırılma” veya “büzülme” vardır; bu, belirli bir noktaya kadar kaybolan veya hasar gören ürünlerin maliyetinden sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Ürünlerinizi çalınmaya karşı koruma konusunda onlara güvenebilir misiniz? Video izleme, erişim kontrol önlemleri (anahtar kartları, biyometrik tarama vb.) ve depo çalışanlarının geçmiş kontrolleri gibi özellikleri içeren şirketleri arayın.
 • Entegrasyon: Sipariş karşılama şirketinin yazılımı, kullandığınız e-ticaret platformuyla entegre olursa, envanterinizi ve sipariş gerçekleştirme süreciyle ilgili diğer her şeyi takip etmeniz çok daha kolay olacaktır.
 • Müşteri desteği: Ürünleri müşteriye ulaştırmak için yalnızca iki gününüz olduğunda, ortaya çıkan sorunların hemen ele alınması gerekir. İdeal olarak, sipariş karşılama şirketiniz, mesaj bırakıp size geri dönmelerini beklemek yerine 7/24 destek sunacaktır.
 • Maliyet: Tabii ki, her şey sonuçta ortaya çıkıyor. Yeterince büyük bir bütçeniz varsa, yukarıda listelenen tüm ölçütlerde üstün olan bir hizmeti karşılayabilirsiniz. Aksi takdirde hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğuna öncelik vermeniz gerekecektir.

En İyi 5 Sipariş Gerçekleştirme Şirketi

Her sipariş yerine getirme şirketinin kendine özgü artıları ve eksileri olduğu ve bir mağaza için iyi sonuç veren şeyin başka bir mağaza için iyi sonuç vermeyebileceği doğru olsa da, bazı sipariş yerine getirme şirketleri hâlâ diğerlerinin üzerinde öne çıkıyor.

Çevrimiçi mağazaların çoğu için aşağıdaki beş seçenekten biri mükemmel bir seçim olacaktır:

1. Gerçekleştirin

Bu küçük mağazalar için mükemmel bir seçenektir. Sipariş başına 1,99 dolardan başlayan fiyatlarla (ilk üründen sonraki her ürün için 50 sent ek ücretle), al ve paketle hizmetleri bundan daha uygun fiyatlı olamaz. Şirket ayrıca ürünleri almak için palet başına aylık 12 ABD Doları, ürün depolama için ise palet başına aylık 12,50 ABD Doları ücret almaktadır.

Yerine getir Amerika Birleşik Devletleri’nde dört deposu var ve bu da şirketin ülke nüfusunun %98’inden fazlasına iki günde nakliye sağlamasına olanak tanıyor.

2. Gemi Keşişi

Gemi Keşişi Küçük mağazalar için Fulfillify’dan biraz daha pahalıdır; fiyatlar sipariş başına 2,50 ABD dolarından başlar ve ilk üründen sonraki her ürün için 50 senttir (gerçi şirket sipariş başına 1,50 ABD dolarına ve sipariş başına 30 sente kadar inen bir toplu indirim sunmaktadır). Ayda 5.000’den fazla sipariş gönderen mağazalar için her bir ek ürün). Bu seçenek ABD’de üç depoya sahiptir ve ShipMonk’un depo otomasyon teknolojisi, şirketin %99,9 toplama doğruluğunu garanti etmesine olanak tanır.

3. eFulfillmentService

Bu, küçük/düşük hacimli mağazalar için başka bir güçlü seçenektir. eFulfillmentService minimum sipariş miktarı veya uzun vadeli sözleşmeleri yoktur ve fiyatları da düşüktür.

eFulfillmentService’in bir diğer avantajı da şirketin, siparişlerin depodan alınmasını ve ardından depolanmadan hemen gönderilmesini içeren bir çapraz sevkiyat hizmeti sunmasıdır. Bu, özellikle yeni ürünleri tamamlanır tamamlanmaz finansal destekçilerine gönderme baskısı altında olan kitlesel fonlamalı projeler için faydalıdır.

4. Rakuten Süper Lojistik

Buradaki ilk üç hizmetin aksine, Rakuten Süper Lojistik bir bütçe seçeneğinden çok bir premiumdur. Öncelikle bu hizmeti kullanabilmek için ayda en az 250 sipariş taşımanız gerekecek.

Rakuten size tanıdık geliyorsa bunun nedeni Japonya’nın en büyük e-ticaret şirketi olması olabilir. Super Logistics yan hizmetiyle Rakuten, diğer mağazaların bir ücret karşılığında kendi altyapısından (ABD’deki 15 sipariş karşılama merkezi) yararlanmasına olanak tanıyor.

Rakuten Super Logistics, çok sayıda depoya ek olarak yüksek hizmet kalitesini de garanti eder; şirket, bir sonraki iş gününe kadar %100 sipariş doğruluğu ve %100 sipariş teslimi sözü verir.

5. Amazon tarafından yerine getirilmesi

Son olarak, ABD’nin en büyük e-ticaret şirketi Amazon’un sunduğu sipariş karşılama hizmetine değinmeden bu kılavuz tamamlanmış sayılmaz.

Amazon tarafından yerine getirilmesi (FBA), bir e-ticaret kuruluşunun mevcut altyapısından yararlanmanıza olanak sağlaması bakımından Rakuten Super Logistics’e benzer. Ve bu durumda, altyapı gerçekten çok büyük: Amazon, 150 milyon metrekarelik depo alanına sahip 170 sipariş karşılama merkezine ve 250.000 tam zamanlı çalışandan oluşan bir iş gücüne sahip. Bu kaynaklarla ürünleri A Noktasından B Noktasına ulaştırmanın daha etkili bir yolu yoktur.

Maliyetler söz konusu olduğunda FBA, küçük boyutlu standart paketler olarak tanımladığı paketler için aşağıdaki politikayı uygulamaktadır:

 • En uzun kenar: 15 inç veya daha az
 • En kısa kenar: 0,75 inç veya daha az
 • Medyan tarafı: 12 inç veya daha az
 • Maliyet: 10 ons veya daha az için 2,41 ABD doları, 10 ila 16 ons için 2,48 ABD doları

Büyük boyutlu standart paketler için:

 • En uzun kenar: 18 inç veya daha az
 • En kısa kenar: 8 inç veya daha az
 • Medyan tarafı: 14 inç veya daha az
 • Maliyet: 10 ons veya daha az için 3,19 $, 10 ila 16 ons için 3,28 $, 1 ila 2 pound için 4,76 $, 2 pound üzeri için 5,26 $ (ilk 3 pounddan sonra pound başına 38 sent ek ücret alınır)

Amazon, standart paket depolama için Ocak-Eylül aylarında standart boyutlu paketler için fit küp başına 69 sent, Ekim-Aralık aylarında ise fit küp başına 2,40 dolar ücret alıyor (bu fiyat farkı, tatil sezonunda talepteki artıştan kaynaklanıyor).

Amazon Lojistik’in en büyük yararı, ürünlerinizi Prime’a uygun hale getirmesidir; bu, Amazon Prime aboneleri anlamına gelir (ki bu, ABD’deki hanelerin %82’si) iki günlük ücretsiz gönderimle sipariş verebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, çevrimiçi alışveriş yapanlar iki günlük ücretsiz teslimatı seviyor. Burada sağlanan muazzam satış artışı potansiyeli kesinlikle göz ardı edilemez.

Çevrimiçi Mağazanız için Doğru Kurulumu Seçme

İşletmenizin ve mali durumunuzun büyüklüğüne bağlı olarak, tek bir sipariş karşılama kurulumu ara sıra değişiklik yapmak mantıklı olabilir. Çevrimiçi mağazanızın bütünlüğünden ödün vermeden veya müşterilerinizi yabancılaştırmadan, doğru zamanda harekete geçebilmeniz için sipariş kayıtlarını iyi tutmak çok önemlidir.