E-ticarette Artırılmış Gerçeklik—Mağazanıza Eklemenin 3 Yolu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:E-ticarette Artırılmış Gerçeklik—Mağazanıza Eklemenin 3 Yolu

E-ticaret geliştikçe insanların alışveriş yapma biçimleri de değişiyor. Artırılmış gerçeklik, çevrimiçi mağazanızın deneyiminde uygulayabileceğiniz en yeni teknolojilerden biridir ve alışveriş yapanların satın alma yolunda markalarla etkileşim kurma biçimini halihazırda değiştirmektedir.

Artırılmış gerçeklik (AR), çevrimiçi mağaza ziyaretçilerinizin dijital bilgileri gerçek dünyada görüntülemesine olanak tanıyan bir teknolojidir. Bunu dijital bir katman olarak düşününgördüğümüz gerçekliğin üstünde önümüzde akıllı telefonlar, tabletler ve hatta gözlükler gibi çeşitli cihazlar aracılığıyla kolaylaştırılıyor.

Artırılmış gerçekliğin, genellikle video oyunları ve eğlenceyi içeren uygulamalarda, iyi bilinen çok sayıda örneği zaten mevcut. Ancak AR’nin daha pratik başka e-ticaret uygulamaları da var.

Çok kanallı bir markanın e-ticaret direktörüyseniz, artırılmış gerçekliği vitrininize nasıl uygulayacağınızı anlamak göz korkutucu olabilir. Aslında, üst düzey perakende yöneticilerinin sadece %9’u Yapay zeka gibi ileri teknolojileri destekleyebildiğinizi hissettiğinizi bildirin, sohbet robotları ve artırılmış gerçekliksırasında %52’si hazırlıksız hissettiklerini itiraf etti.

Ama endişelenmeyin, yardım etmek için buradayız! Aşağıda size e-ticarette artırılmış gerçeklikle ilgili her şey hakkında 411’in yanı sıra AR’yi bugün kendi çevrimiçi mağazanızda pratik bir şekilde nasıl kullanmaya başlayabileceğinize dair üç ipucu vereceğiz.

Ama önce ilk şeyler….

Artırılmış gerçeklik tam olarak nedir?

Görüntü Kaynağı

Belirtildiği gibi artırılmış gerçeklik, site ziyaretçilerinizin veya e-ticaret mobil uygulama kullanıcılarınızın dijital bilgileri gerçek dünyada görüntüleyin. Bu, bir cihazın kamerası aracılığıyla dijital görüntülerin ve verilerin birinin etrafındaki gerçek dünyanın üzerine yerleştirilmesiyle yapılır.

Örneğin ayakkabı markası Nike, SmartPixels ile işbirliği yaptı ve müşterilerin markanın en popüler üç ayakkabısını (AirMax, LunarEpic Low ve Cortez) geniş bir renk yelpazesinde denemelerine olanak sağlamak için AR teknolojisini kullandı.

Alışveriş yapanlar masanın üzerine beyaz bir spor ayakkabı yerleştirebiliyor ve hologram projeksiyonu aracılığıyla farklı renk seçeneklerine göz atabiliyor. Bu, ayakkabı alışverişi yaparken daha yüksek bir eğlence duygusu yarattı.

(Resim Kaynağı)

#cta-paragraf-fe#Bekle, AR sanal gerçeklikle aynı şey mi? Pek değil! AR ise dijital öğeler eklerken gerçek dünya — esas olarak hem dijital içeriği hem de gerçek dünyayı aynı anda görmenize olanak tanır. VR: ayırmak sizi gerçek dünyadan uzaklaştırır, onun yerine yapay bir ortam koyar. Eğer bir VR deneyimi kulaklık aracılığıyla gerçekleşiyorsa, o zaman evet, bu sanal gerçekliktir. Ancak akıllı telefonunuzda veya tabletinizdeyse, o zaman şuna bakıyorsunuz: artırılmış gerçeklik!

#cta-visual-fe#İlham almak için en iyi e-ticaret deneyimlerini görmek ister misiniz?En son e-kitabımıza göz atın ve bu markanın vitrinlerinden etkilenmeye hazırlanın. E-kitabı indirin

Artırılmış gerçekliğin e-ticaretteki rolü

Hiç şüphe yok ki, e-ticaretin artırılmış gerçeklik uygulamaları, alışveriş yapanların ürünlerinizle etkileşime geçme, yeni koleksiyonlar keşfetme ve satın alma kararına giden yolda sorularını yanıtlama şeklini değiştirme potansiyeline sahiptir. AR artık tüccarlara çok fütürist gelebilir, ancak tıpkı beş yıldan daha kısa bir süre önce sesli aramanın bu şekilde görünmesi gibi, AR’nin günümüzde e-ticaret web ekiplerini nasıl etkilediğini anlamayı kolaylaştıran uygulamalar halihazırda kullanımdadır.

AR’nin e-ticarette kullanılabileceği birkaç yol:

 • Alışveriş yapanların ürünleri satın almadan önce sanal olarak denemelerine olanak tanıyabilirsiniz: Bunun harika bir örneği Brilliant Earth’ün uygulamada sanal denemesi Bu, alışveriş yapanların satın almadan önce nişan yüzüklerini denemelerine olanak tanıyor. Nişan yüzükleri değeri yüksek bir satın alma olduğundan, müşteriler bu yüksek taahhütlü satın alma öncesinde yüzüklerin neye benzediğini ‘görmek’ konusunda isteklidirler.
(Resim Kaynağı)
 • Alışveriş yapanların ürünleri evlerinde görselleştirmelerine yardımcı olun: AR aynı zamanda alışveriş yapanların, bir mobilyanın satın almadan önce evlerinde nasıl görünebileceğini görselleştirmelerine yardımcı olmak için de kullanılabilir. Bu, ölçümlerin ve özelliklerin istenen alana uymasını sağlamak ve ürün iade ihtiyacını azaltmak içindir. Bu, örneğin Target.com’da başarılı bir şekilde yapılıyor; çeşitli mobilya seçenekleri için “bunu kendi alanınızda görebilirsiniz”. Benzer bir örnekte, Lüks Alışveriş yapanların evlerinin duvarlarında farklı renkli boyaların nasıl görüneceğini görmelerine olanak tanıyan bir ‘Görselleştirici uygulaması’ var.
 • E-ticaret ekibinizin daha iyi ve bilinçli kararlar almasına izin verin: AR, e-ticaret markalarına müşteri davranışını anlamanın çok daha doğrudan ve gelişmiş bir yolunu sunma potansiyeline sahiptir. İşletmeler, trafik modelleri, AR uygulaması içindeki seçimler ve AR özellikleriyle etkileşim sonrasında satın alma eğilimleri dahil olmak üzere AR kaynaklarından gelen verileri analiz ederek ürün geliştirme, tedarik zinciri süreçleri, pazarlama stratejileri ve daha fazlası hakkında daha bilinçli kararlar alabilir.
Tavsiye Edilen:  Haftada kolayca 1.000$ kazanmak için ChatGPT ve GPT-4 Nasıl Kullanılır?

Bunlar AR’nin e-ticaret bağlamlarında nasıl kullanılabileceğine dair sadece birkaç örnektir. Gelişmekte olan bir teknoloji olarak, bu tür etkileşimleri mağazanıza getirmenin ek yollarının olduğundan emin olabilirsiniz.

Bu da bizi şuna götürüyor:

Çevrimiçi mağazanıza AR etkileşimleri eklemenin faydaları

Shopify veya BigCommerce mağazalarınız için AR gibi modaya uygun etkileşimleri tartarken, bu tür yaratıcı vitrin tasarımıyla birlikte gelen performans ve hız değişimlerini hemen dikkate almaya başlayabilirsiniz.

Fakat, birçok marka geleneksel tavizler veya tavizler vermenin akıllıca yollarını buluyor süslü etkileşimlerle ilişkilidir. Mağazanızı başsız bırakmak, pastanızı (e-ticarette AR) nasıl yiyebileceğinizin (müthiş site hızını ve performansını her zaman koruyabileceğinizin) harika bir örneğidir.

Ve bu tür satın almadan önce deneyin etkileşimlerini eklemenin açık faydaları vardır. E-ticarette artırılmış gerçeklik mağazanıza şu konularda yardımcı olur:

Görüntü Kaynağı

Müşteri etkileşimini ve satın alma güvenini artırın

Araştırmalar ortalama alışveriş sepetini terk etme oranının yaklaşık %69,8. Bu, alışveriş sepetine ürün ekleyen yaklaşık 10 kişiden yedisinin satın alma işlemini tamamlayamadığı anlamına geliyor.

Bunun olmasının birçok farklı nedeni vardır, ancak ana nedenlerden biri alışveriş yapanların ne satın aldıklarına dair yeterince net bir fikre sahip olmamasıdır. E-ticaret satın alımlarında müşteriler ürüne dokunamaz veya ürünü hissedemez, dolayısıyla ürünün tam olarak istedikleri şey olup olmadığından emin olamazlar.

Artırılmış gerçekliğin devreye girdiği yer burasıdır. AR’yi kullanarak alışveriş yapanlara ne satın aldıklarına dair daha net bir fikir verebilir ve güveni en baştan artırabilirsiniz.. Bu, alışveriş sepetini terk etme oranını azaltmaya ve satışları artırmaya yardımcı olacaktır. AR etkileşiminiz sürtünmeyi azaltmak için ne kadar güven aşılayabilirse o kadar iyidir!

Bekleme süresini ve ek satış/çapraz satış fırsatlarını artırın

Ortalama bir insan yaklaşık olarak harcıyor 4,8 saat her gün mobil cihazlarında geziniyorlar. AR’yi kullanarak şunları yapabilirsiniz: Alışveriş yapanların internette gezinmek için harcadığı süreyi artırın (Google’a olağanüstü bir müşteri deneyimi sunduğunuzu işaret etmek).

Alışveriş yapanların mağazanızdaki ürünleri deneyebilmesi ve satın almadan önce bunları evlerinde görebilmesi sayesinde, doğal olarak bekleme süreleri artacak ve daha sonra reklamlarınızla yeniden hedeflenebilecekler (“hey, üzerinde denediniz… ancak sepetinizde bıraktınız, size nasıl yardımcı olabiliriz?”).

Ayrıca, AR deneyiminizde, teknolojiyle denenen veya görüntülenen öğelere dayalı olarak çapraz satış ve üst satış yapma fırsatlarını da tanıtabilirsiniz.

Daha yüksek dönüşüm oranlarına ulaşın

AR hala oldukça yeni bir teknoloji olduğundan, tam olarak nasıl dönüştüğüne dair hala çok fazla bilgi yok. Ancak son araştırmalar, AR’yi stratejilerine uygulayan markaların, konu dönüşüm olduğunda kesinlikle harika pazarlama sonuçları elde ettiğini destekliyor. Örneğin, göre üç takım:

 • Tüketicilerin %71’i AR kullanırlarsa daha sık alışveriş yapacaklarını söylüyor.
 • Tüketicilerin %61’i AR deneyimine sahip perakendecileri tercih ettiğini söylüyor.
 • ABD şirketlerinin %20’si AR veya VR’yi çevrimiçi mağazalarına dahil etmeyi planlıyor; altı ay öncesine göre bu oran %8’di.
 • 2020’de 100 Milyon müşteri alışveriş için AR veya VR’yi kullandı.
Tavsiye Edilen:  Serbest Web Tasarımcısıyla Çalışırken 9 Risk

Ek olarak göre Google ile düşünün:

 • Shopify, VR veya AR teknolojisiyle reklamı yapılan ürünlerde dönüşümde %94 artış tespit etti.
 • Amerikalıların %90’ı alışveriş için AR’yi kullanıyor veya kullanmayı düşünüyor.
 • Alışveriş yaparken AR kullananların %98’i bunun faydalı olduğunu söylüyor.

#cta-visual-fe#Alışveriş yapanlarınız için çarpıcı e-ticaret deneyimleri oluşturunShogun Frontend gibi esnek bir ön uç platformunun en iyi tasarımlarınızı nasıl ortaya çıkarabileceğini görün. Daha fazla bilgi edin

İncelemeleri iyileştirin ve özellikle ilgi çekici alışverişler sunun

AR’yi kullanarak şunları da geliştirebilirsiniz: çevrimiçi itibar yönetimi çabalar. Bunun nedeni, mağazanızda AR ile olumlu bir deneyime sahip olan müşterilerin olumlu yorumlar bırakma ve deneyimlerini başkalarıyla paylaşma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır. Bunun nedeni büyük ölçüde e-ticarette AR’nin çok yeni ve heyecan verici olmasıdır. Deneyiminizin bir parçası olarak bunu sunduğunuz için hemen göze çarpıyorsunuz.

Bu nedenle, AR’yi uygulamanın bir yan faydası olarak, anında daha yenilikçi bir marka olursunuz. Mağaza ziyaretçilerinize doğrudan bir fayda sağlamasa da yönetici veya e-ticaret ekibinizi sektörünüzdeki düşünce liderleri olarak konumlandırabileceksiniz.

Ölçeklendirme mağazanızda artırılmış gerçekliği kullanmaya yönelik en iyi 3 uygulama

(Resim Kaynağı)

Yeniliği ve potansiyel faydaları nedeniyle, artırılmış gerçekliği mağazanızda uygulamanın pratik yollarını arıyor olabilirsiniz. Bugün e-ticaret mağazanızda artırılmış gerçekliği nasıl kullanmaya başlayabileceğinize dair üç ipucu:

1. İş amaç ve hedefleriniz hakkında net bir fikre sahip olun

E-ticaret mağazanızda artırılmış gerçekliği kullanmaya başlamadan önce AR kullanarak neyi başarmayı umduğunuzu bilmek önemlidir.

Satışları artırmaya mı çalışıyorsunuz? Web sitenize daha fazla trafik çekmek mi istiyorsunuz? Genişletmek dijital tüketici etkileşimi? Bu soruyu yanıtladıktan veya AR özelliklerinin geliştirilme aşamasındayken geri dönmeniz gereken bir hedefiniz olduğunda, hedeflerinize ulaşmak için kapsam ve artırılmış gerçeklik e-ticaretini nasıl kullanacağınız hakkında daha iyi bir fikre sahip olacaksınız.

2. Öne çıkarmak istediğiniz artırılmış gerçeklik türünü belirleyin

Çok sayıda farklı AR türü vardır; bu nedenle mağazanızda uygulamak istediğiniz türü belirlemeniz önemlidir.

 • Alışveriş yapanların ürünleri satın almadan önce sanal olarak denemelerine olanak sağlamak için AR’yi kullanmak ister misiniz? (bu işaretleyici tabanlı AR’dir)
 • Müşterilerin ürünleri satın almadan önce evlerine yansıtmasına yardımcı olmak mı istiyorsunuz? (projeksiyon tabanlı AR)
 • Yoksa coğrafyayı da içeren sürükleyici ve etkileşimli bir alışveriş deneyimi mi sağlıyorsunuz? (konum tabanlı AR)

Seçiminiz gerçekten işinize ve deneyime dahil ettiğiniz ürüne/ürünlere bağlı olacaktır. AR’nin farklı kullanım durumları hakkında biraz araştırma yapın, fikirlerinizi iş ortağı ajansınızla tartışın ve mağazanızın iş durumuna en uygun AR uygulamasını tasarlayın.

3. Artırılmış gerçekliğinizden haberdar olacak en iyi hedef kitleyi tanıyın (ve bunu pazarlamayı planlayın!)

Etkili iş hayatında iletişim Hedef kitlenizi belirlemede ve onlara ulaşmanın en iyi yolunu bilmede başarının anahtarı genellikle içseldir.

AR ve e-ticaret pazarlaması söz konusu olduğunda, alışveriş yapan hedef kitlenizi ve onlarla ne tür etkileşimlerin yankı bulacağını bilmek önemlidir.

 • Müşterileriniz her zaman en yeni ve en iyi teknolojiyi arayan, erken benimseyenlerden mi oluşuyor?
 • Yoksa AR’nin zaman ayırmaya değer olduğuna ikna edilmesi gereken daha geleneksel kişiler mi var?
Tavsiye Edilen:  Runway AI Nasıl Kullanılır: Adım Adım Kılavuz

Yeni eklenen sanal gerçeklik özelliklerinizi sitenize pazarlamaya sıklıkla başlamanız ve yeni dinamik alışveriş özelliğinin farkındalığını artırmak için hedef kitlenize nasıl ulaşacağınıza dair bir plana ihtiyacınız olacak. En iyi sonuçları elde etmek için AR’ye yatırım yapma planlarınıza bu özellik farkındalığını ekleyin; hedef kitlenizin, yatırımın karşılığını alabilmesi için bu özelliklerin kendilerine sunulduğunu bilmesi gerekir.

İstek uyandıran e-ticaret markalarının vahşi ortamda kullandığı 3 artırılmış gerçeklik örneği

Kendi mağazanızın AR deneylerine ilham kaynağı olacak bazı somut örneklerle sizi baş başa bırakmak için, çevrimiçi mağaza deneyimlerinde artırılmış gerçekliği öne çıkararak harika bir iş çıkardığını düşündüğümüz üç markayı burada bulabilirsiniz:

IKEA Mekanı

2017 yılında Ikea, Ikea Place adında bir artırılmış gerçeklik uygulamasını başlattı. Uygulama, müşterilerin projeksiyon tabanlı AR sayesinde Ikea ürünlerinin satın almadan önce evlerinde nasıl görüneceğini görmelerine olanak tanıyor.

(Resim Kaynağı)

Bu harika bir artırılmış gerçeklik örneği ve şirkete göre uygulama şu ana kadar birden fazla indirildi 31,1 milyon kez ortalama 4,6 yıldızla.

Sephora Sanal Sanatçısı

2016 yılında kozmetik perakendecisi Sephora, Sephora Virtual Artist adında bir artırılmış gerçeklik uygulaması başlattı. Uygulama, alışveriş yapanların farklı makyaj ürünlerini satın almadan önce sanal olarak “denemelerine” olanak tanıyor.

Bu artırılmış gerçeklik örneğinin harika sonuçları oldu: Sephora SEA %28 artış sağladı AR makyaj uygulamalarında kullanıcı benimsemesinde. Instagram filtreleri gibi şeylerin popülerliğiyle, özellikle güzellik endüstrisi bunun gibi AR uygulamalarından gerçekten faydalanabilir.

ASOS Sanal Podyum

Önde gelen çevrimiçi moda perakendecisi ASOS, ASOS Virtual Catwalk uygulamasını başlatmak için HoloMe ile güçlerini birleştirdi.

AR destekli bu uygulama, müşterilerinin beğendikleri kıyafetleri aramasına, akıllı telefon kameralarını düz bir yüzeye tutmasına ve kıyafetlerin nasıl görüneceğini görmesine olanak tanıyor.

Bu özellik ASOS uygulamasında mevcuttur:

(Resim Kaynağı)

Mağazanıza AR eklemeye hazır mısınız?

İşte işte buradasın. Bunlar, AR’nin gelecek vaat eden e-ticaret markaları tarafından nasıl kullanıldığını vurgulayan birkaç artırılmış gerçeklik örneğidir.

Ne düşünüyorsun? Artırılmış gerçeklik kervanına atlamaya hazır mısın?

Henüz nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, çevrimiçi mağazanızın bu tür etkileşimler açısından esnekliğini genel olarak incelemenin harika bir ilk adım olabileceğini unutmayın. Mağazanızın içerik yönetimi ve günlük esnekliği iyileştirilebiliyorsa, önce oradan başlayın ve AR yeteneklerini daha sonra katmanlayın.

#cta-visual-fe#Alışveriş yapanlarınız için üstün bir e-ticaret deneyimi yaratınShogun Frontend gibi esnek, başsız bir ön uç platformunun en iyi tasarımlarınızı nasıl ortaya çıkarabileceğini görün. Daha fazla bilgi edin