Ecomm Markanız İçin Renk Psikolojisi Pazarlaması Neden Önemli?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ecomm Markanız İçin Renk Psikolojisi Pazarlaması Neden Önemli?

Bir e-ticaret yöneticisi olarak, dikkatinizi gerektiren şeylerde gözbebeğiniz var. Çevrimiçi mağazanız söz konusu olduğunda, tasarım, kullanıcı deneyimi, ürün seçimi, ürünleri nasıl öne çıkardığınız ve elbette dijital pazarlama stratejiniz gibi düşünülmesi gereken çok şey var.

Başarılı e-ticaret markalarının, bir markayı başarılı ya da başarısız kılabilecek sıklıkla gözden kaçırılan bir bileşeni vardır: Renk psikolojisi.

Renk psikolojisi, rengin insan duygularını ve davranışlarını, yani kârlı bir e-ticaret işi için kritik öneme sahip şeyleri nasıl etkilediğinin incelenmesidir.

Markanız için doğru renkleri seçmek her zaman kolay değildir, bu noktada renk psikolojisi pazarlaması devreye giriyor.

Bugün şunları öğreneceksiniz:

Ancak e-ticaret markanızın pazarlamanızda renk psikolojisinden nasıl yararlanabileceğine geçmeden önce süper hızlı bir renk dersi alın.

GIPHY aracılığıyla

#cta-visual-pb#Marka renklerinizi gösteren bir e-ticaret sitesi oluşturunHızlı sayfa özelleştirme için marka renklerinizi Shogun Sayfa Oluşturucu’ya ekleyin ve kaydedin.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Renk teorisi 101 🎨

Kaynak: Canva

Ana renkler

Ana renkler, iki veya daha fazla rengi karıştırarak oluşturamayacağınız renklerdir. Bunları evrenimizin “varsayılan” renkleri veya akla gelebilecek herhangi bir renge uzanan renkler olarak düşünün.

Üç ana renk vardır: kırmızı, sarı ve mavi.

İkincil renkler

İkincil renkler iki ana rengin karıştırılmasıyla elde edilir.

 • Kırmızı + Sarı = Turuncu
 • Sarı + Mavi = Yeşil
 • Mavi + Kırmızı = Yeşil

Bu renkler yalnızca her bir ana rengin en saf tonu karıştırıldığında elde edilebilir. Birazdan renk tonları hakkında daha fazla bilgi!

Üçüncül renkler

Son olarak üçüncül renklerimiz var. Bu renkler, bir ana rengi (tahmin ettiğiniz gibi) bir ikincil renkle karıştırdığınızda oluşturulur.

Burası işlerin biraz baharatlı olduğu yer. Her ana renk, her ikincil rengi tamamlamaz.

Örneğin, kırmızı ve yeşili karıştırırsanız kahverengimsi bir renk elde edersiniz; markanızın renk paleti için aradığınız şey bu olabilir veya olmayabilir.

Üçüncül renkler, bir ana rengin ikincil bir renkle karıştırılmasıyla elde edilir Renk tekerleğinde onun yanında:

Altyazı: Renk tekerleği, renklerin birbirleriyle nasıl ilişki kurduğunu/tamamladığını görmeyi kolaylaştırır. Kaynak: Renk: Bir Fotoğrafçının Gözü Yönlendirme, Görsel Derinlik Yaratma ve Duyguları Aktarma Kılavuzu

Renk tekerleğini kullanarak renklerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu görebilirsiniz; bu, renk paletinizi seçmenize yardımcı olabilir. Renk tekerleğinin bazı versiyonları renk tonu, renk tonu, ton ve gölgeyi içeren daha derinlemesine renk çeşitlemeleri içerir.

Yani, renk tekerleğine bakarak, mavi ve moru karıştırıp mavi-mor (mor) elde edebilir veya sarı ve yeşili karıştırıp sarı-yeşil (chartreuse) elde edebilirsiniz.

Kaynak: Hubspot

Temel renklerimizi belirledik, şimdi (dilerseniz) renk nüanslarına geçelim.

renk tonu

Tonlar en saf haliyle bir renktir; bunlar en az miktarda bulunan renklerdir diğer içlerindeki renkler.

Örneğin, sarı ve mavinin tonlarını (ana renkler) karıştırırsanız yeşilin tonunu (ikincil renk) elde edersiniz.

Ancak, başka renk tonları, tonlar ve tonlar taşıyan (veya sarı ve mavinin gerçek tonlarını taşımayan) sarı ve maviyi karıştırdıysanız, yalnızca iki renkten fazlasını birbirine eklemiş olursunuz.

Renk tonu

Renk tonu, bir tonu beyazla birleştirir (tüm renklerin varlığı).

Kırmızı ve beyazı birleştirirseniz, genellikle pembe olarak adlandırılan kırmızı tonunu elde edersiniz.

Gölge

Bir renk tonu, bir tonu siyahla birleştirir (tüm renklerin yokluğu).

Daha koyu bir renk tonu için, renk tonuna daha fazla siyah eklersiniz; daha açık bir renk tonu elde etmek için de tam tersini yaparsınız.

Ton

Bir rengin tonu (doygunluk da denir), bir renk tonuna hem siyah hem de beyaz eklediğiniz zamandır. Bu renkler orijinal renk tonunun grimsi bir versiyonuyla sonuçlanır.

Örneğin yeşili siyah ve beyazla karıştırmak size gri-yeşil bir renk verir.

Renk psikolojisi nedir?

Artık renk temellerini öğrendiğinize göre, renk psikolojisine ve neden bu kadar etkili olduğuna geçelim.

Basitçe söylemek gerekirse: Renk psikolojisi, renklerin algı ve davranışı nasıl etkilediğinin incelenmesidir.

Farkında olsak da olmasak da renklerin eylemlerimiz üzerinde derin bir etkisi vardır. Örneğin, bir çalışma rengin artabileceğini veya azalabileceğini veya iştahı artırabileceğini, ruh halimizi değiştirebileceğini, bekleme süresi algısını azaltabileceğini ve daha fazlasını buldu.

Sıcak ve soğuk renkler var farklı etkiler insanlarda.

Uzun dalga boyuna sahip renkler “uyarıcı veya sıcak” olarak kabul edilir (bu nedenle “sıcak renkler” adı verilir), daha kısa dalga boyuna sahip renkler ise “rahatlatıcı ve soğuk” olarak kabul edilir (“soğuk renkler” ismine ilham veren).

Oldukça vahşi! 🤯

Peki bu, e-ticaret pazarlamasını ve markanızı nasıl etkiler?

Bir e-ticaret ortamında renk psikolojisi pazarlaması, rengin müşterinin marka algısını nasıl etkilediğine ve bu algının satın alma isteklerini nasıl etkilediğine odaklanır.

Renk, bir markanın görünüş ve hissinin büyük bir parçasıdır ve sonuçta o markanın nasıl karşılanacağı konusunda önemli bir rol oynar.

Kültürler arasında rengin rolü

Renk yüzyıllardır insan deneyiminin farklı bileşenleriyle ilişkilendirilmiştir.

Gibi yedi çakra Örneğin Vedalar adı verilen eski Hint kutsal yazılarından türetilmiştir.

Her çakra veya insan enerjisine açılan kapı, belirli bir anlama bağlı olan bir renkle bağlantılıdır:

Kaynak: Enerji Şifa Sitesi

Ancak renkler farklı kültürlerde farklı anlamlar taşıma eğilimindedir:

Tavsiye Edilen:  WandaVision 2. Sezon: MCU Gelecek Sezon İçin Planlar
Kaynak: Renkler ve Malzemeler

Brown, Batı kültürlerinde pratiklik ve istikrarın sinyalini verirken, Hint kültüründe yasın sinyalini veriyor; tam anlamıyla bir aradalık!

Markanız için hangi renklerin en iyi olduğunu belirlerken farklı kültürlerde rengin nasıl algılandığını bilmek önemlidir.

Renk davranışlarımızı, fikirlerimizi, duygularımızı ve her şeye dair anlayışımızı etkiler. Renk aynı zamanda bağlam sağlar, bizi eğitir ve olayların önemine karar vermemize yardımcı olur.

E-ticaret pazarlamasında renk psikolojisi

Bazı durumlarda renk hayat kurtarıcı olabiliyor. Sahile gidenleri güvende tutmak için gelgit koşullarını işaret eden farklı renkli bayraklar gibi.

Altyazı: Plaja gidenleri tehlikeli yüzme koşulları konusunda uyaran kırmızı bayrak. Kaynak: Sıçratmayı kaldır

Ancak iş bağlamında, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının kendilerini belirli duyguları uyandırmak veya bunlara bağlamak için renk seçimlerini görmek ilginçtir – Whole Foods’un yeşil ve Lowe’s’in mavi ile yaptığı gibi.

İşletmeler, marka kimliğini oluşturmak ve müşteri algılarını etkilemek için renk psikolojisini kullanıyor.

Aşağıdaki grafikte birkaç popüler marka ve bunlarla ilişkili renk psikolojisi vurgulanmaktadır:

Kaynak: Renk Duygusu Kılavuzu

Ancak bunun gibi yararlı grafiklere rağmen renk psikolojisinin kesin bir bilim olmadığı açıktır. Büyük ölçüde akışkandır; renkler, farklı insanlara ve onların deneyimlerine (hem paylaşılan hem de bağımsız) farklı şeyler ifade eder.

Peki bu ne anlama geliyor? senin marka?

Markanızı temsil etmek, değerlerinizi uyandırmak ve müşterilerinizin farklı duygularına dokunmak için hangi renkleri seçeceğiniz konusunda stratejik olabilirsiniz.

Bununla birlikte, her rengin ardındaki psikolojik öneme bakalım.

Kırmızı rengin psikolojisi

Dur “işaretleri. Romantik. Uyarı.

Kırmızı renk, bağlama göre değişen çeşitli anlamlara sahiptir. Ama kesin olan bir şey var ki o da güçlü bir renk.

Bir çalışma kırmızı rengin hem olumsuz (örneğin kan, ateş, tehlike) hem de olumlu ışıkta (örneğin yiyecek, ilişkiler) duygusal ilgiyi çekmeyle bağlantılı olduğunu buldu.

Yani kırmızı birçok marka tarafından kullanılabiliyor.

Muhtemelen bu yüzden Hedef, BakirVe Topo Tasarımları kırmızıyı seçtiheyecanı, cesareti ve tutkuyu uyandırır.

Kaynak: Bakire Grubu
Kaynak: Hedef
Kaynak: Topo Tasarımları

Turuncu rengin psikolojisi

Sevin ya da nefret edin, turuncu çok uyarıcı bir renktir. Genellikle dost canlısı bir renk olarak kabul edilir.Kırmızının cesurluğuyla sarının eğlencesini harmanlıyoruz.

Turuncu motive edici olabilir (merhaba, OrangeTheory Fitness), yine de eğlenceli veya maceracı tarafta trend olan markalar arasında da bulunabilir. Nickelodeon, Ezilmiş Sodave birkaç spor takımı.

Kaynak: Ezmek
Kaynak: Kelebek

#cta-visual-pb#Marka renklerinizde göz alıcı bir vitrinle dönüşümlerinizi artırınShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Start ücretsiz bina

Sarı rengin psikolojisi

Güneş ışığı, muzlar ve McDonald’s kemerleri. Hepsi sarı.

Sarı ile ilişkilidir pozitiflik, macera, mutluluk ve tadı güzel olan yiyecekler.

Bir çalışma sarının oyunculuk, mutluluk ve mizah ile en güçlü psikolojik bağa sahip olduğunu buldu.

Markalarında sarıyı kullanan birkaç popüler marka: National Geographic, MetroVe En iyi satın alım.

Kaynak: National Geographic
Kaynak: Metro
Kaynak: En iyi satın alım

Yeşil rengin psikolojisi

Yeşil renk sıklıkla aşağıdakilerle ilişkilendirilir: sağlık, sağlıklı yaşam, büyüme ve güvenlik. Elbette doğada da sıklıkla bulunur.

Araştırmalar gösteriyor ki yeşil renk rahatlatıcıdırYeşilin kamusal alanlarda bu kadar çok ortaya çıkmasının nedeni de budur.

Whole Foods, Starbucks ve market zinciri Publix gibi markalar, bu değerlere bağlı duygulara ilham vermek için markalarında yeşili kullanıyor.

Kaynak: Organik gıda pazarı
Kaynak: Starbucks
Kaynak: Publix

Mavi rengin psikolojisi

Mavi olan en popüler “favori” renkve bunun iyi bir nedeni var. Yeşil gibi mavi de sıklıkla ilişkilendirilen soğuk bir renktir. rahatlama, güven, güvenilirlik ve yaşam.

Ve bu kadar popüler bir renk olduğu için çoğunlukla tehdit edici olmadığı düşünülür ve sakinlik, güvenlik ve huzur duygularını uyandırır.

Ancak mavi aynı zamanda üzüntü ve depresyonla da ilişkilendirilir; “maalesef hissetmek” ifadesine göre.

Mavi, Lowe’s ve Ford gibi markalar tarafından güvenilirliği ve güveni önermek için kullanılıyor. Aynı zamanda Nuun tarafından markanın ürünü olan bir nem takviyesinden bahsetmek için de kullanılıyor.

Kaynak: Lowe’un Ev Tadilatı
Kaynak: Ford
Kaynak: Nuun

Mavi, çok yönlülüğü ve müşterilerde farklı duygu ve algıları uyandırma yeteneği nedeniyle markalaşmada popülerdir.

Mor renginin psikolojisi

Mor, benzersiz bir renktir yaratıcılık, hayal gücü, bilgelik, zenginlik ve büyü.

Kırmızının gücü, mavinin dinginliği ve güveniyle harmanlanarak moru ilgi çekici bir renk dinamiği haline getiriyor.

Mor, tarih boyunca kraliyet ailesiyle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Mor boya genellikle kraliyet ailelerine ayrılmıştı. Pers Kralı Koreş MÖ 1200’de ve son derece pahalıydı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde mor renk cesareti, yüreği ve cesareti temsil eder. Mor Kalp askerde onur.

Markalarında mor kullanan markalar arasında Hallmark, Cadbury ve Lady Speed ​​Stick bulunmaktadır.

Kaynak: ayırt edici özellik
Kaynak: Cadbury
Kaynak: kadın için koltuk altı sabunu

#cta-visual-pb#E-ticaret sitenizi markanızın renk paletiyle özelleştirinShogun Sayfa Oluşturucu ile mağazanızda olması gereken her sayfayı son derece basit bir şekilde özelleştirebilirsiniz.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Pembe rengin psikolojisi

Pembe teknik olarak kırmızının bir tonudur ve bu nedenle güç ve romantizm gibi birçok çağrışıma sahiptir.

Ama bu daha yumuşak bir versiyon; ilham veren duygular bakım, anlayış, umut ve beslenme.

Pembe, kadın odaklı pek çok markada görülüyor. Barbie, PlaytexVe Billie. Aynı zamanda meme kanserinin de ana rengidir. Susan G. Komen Vakfı.

Tavsiye Edilen:  PHP'de ChatGPT API Nasıl Kullanılır: Kapsamlı Bir Kılavuz

Ancak dikkat çekmek ve yaklaşılabilir bir tavır sergilemek için T-Mobile, Lyft ve Dunkin’ gibi diğer çeşitli markalarda da görülüyor.

Kaynak: T mobil
Kaynak: Lyft

Kaynak: Dunkin’

Kahverengi renginin psikolojisi

Kahverengi, pembe ve sarıyla karşılaştırıldığında en heyecan verici renk olmasa da, koruma, güvenilirlik ve yapıBunlar bir markanın önemli nitelikleridir.

Kahverengi sabit, topraklayıcı bir renktir ve genellikle mobilya markaları, kafeler, kamp alanları, milli parklar ve üniversiteler tarafından kullanılır.

Sessizliği ifade eden bir renktir güven, zarafet ve güvenilirlik.

Aslında kahverengi, markalaşmada düşündüğünüzden daha sık kullanılıyor. Kahverenginin hafife alınan gücünden yararlanan birkaç marka arasında UPS, Hershey’s, M&M’s ve Nespresso yer alıyor.

Kaynak: GÜÇ KAYNAĞI
Kaynak: Hershey’nin
Kaynak: M&M’ler
Kaynak: Nespresso

Altın renginin psikolojisi

Altın genellikle sembollere bağlanır zenginlik, hazine, gelişmişlik ve refah. Altın rengi olduğu için bu mantıklıdır nadir metal altından ilham aldı.

Ancak e-ticaret markanızda çok fazla altın kullanmak, pejmürde ve kibirli görünebilir.

Lindt, Porsche ve Dove gibi markalar (çok çeşitli SKU’lar var!) lüks ve yüksek kaliteyi ifade etmek için markalarında altın kullanıyor.

Kaynak: Lindt
Kaynak: Porsche
Kaynak: Güvercin ABD

Siyah rengin psikolojisi

Altın gibi siyah da lüks, güç ve gelişmişlik. Siyah, tüm renklerin yokluğudur ve bu gerçeğin kendine has bir gücü vardır.

Siyah, web sitenizdeki ve markanızın tamamındaki zıt öğeler için kullanabileceğiniz harika bir renktir. Ayrıca okunabilirliğe de yardımcı olabilir.

Fakat, çok fazla siyah karanlık, hüzünlü ve olumsuz görünebilirbu yüzden ne kadar kullandığınıza dikkat edin; tabii markanızda kasvetli, hüzünlü ve olumsuz bir hava yaratmadığınız sürece.

Markalarında siyahı kullanan birkaç marka arasında Olivia Palmero, Nike ve Stance yer alıyor.

Kaynak: Olivia Palmero
Kaynak: Nike
Kaynak: Duruş

Beyaz rengin psikolojisi

Son fakat en önemlisi, beyaz renk (tüm renklerin varlığı) temsil eder saflık, masumiyet, temizlik ve barış.

Beyaz genellikle yeni bir başlangıcı ifade etmek için kullanılır, ancak fazlası yalnızlık ve boşluk hissi uyandırabilir ve steril bir hava verebilir.

İş ortamında beyaz, Helix Sleep, Grace Loves Lace ve HP gibi markalar tarafından tazelik, huzur ve minimalizmi ifade etmek için kullanılıyor.

Kaynak: Helis Uykusu
Kaynak: Grace Danteli Seviyor
Kaynak: HP

#cta-visual-pb#Her sayfanın markanızın renkleriyle şarkı söylemesini sağlayınShogun Sayfa Oluşturucu ile, kişiselleştirmeyi her zaman çok kolay hale getirmek için favori renklerinizi kaydedebilirsiniz.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Markanız için doğru renkleri nasıl bulabilirsiniz?

Artık e-ticaret pazarlamasında kullanılan popüler renklerin ardındaki psikolojiyi bildiğinize göre, markanız için hangi renklerin işe yarayabileceği veya kesinlikle işe yaramayacağı konusunda bir fikriniz olabilir.

Ancak markanızın duygusunu ve ruhunu doğru renkle yansıttığınızdan emin olmak için işte kullanabileceğiniz yararlı bir çerçeve.

1. Marka kişiliğinizi ve değerlerinizi tanımlayın

Marka değerlerinizi (markanızın neyi temsil ettiğini) henüz belirlemediyseniz bu mükemmel bir fırsattır. Marka değerlerinizi belirledikten sonra sizi temsil edecek olası renkleri belirleyebilirsiniz.

Marka değerlerinizi belirlemek için şu soruları ekibinize beyin fırtınası yapın:

 • Şirketiniz neyi temsil ediyor?
 • Hedef kitleniz kim ve neye değer veriyorlar?
 • Markanızı sektörünüzdeki rakiplerden ayıran şey nedir?
 • E-ticaret markaları için en önemli etik hususların neler olduğuna inanıyorsunuz?
 • Müşterilerinizin markanızla etkileşime girdiklerinde nasıl hissetmelerini istiyorsunuz?
 • Ürün veya hizmetlerinizin müşterilere sunduğu temel faydalardan bazıları nelerdir?

Değerlerin yanı sıra markanızın “kişiliği” nasıl olurdu? Eğer onunla bir kahve içmek için tanışsaydınız ne sipariş ederdi? Nasıl mesaj atacaktı? Ne tür kıyafetler giyerdi?

Bu sorular yaratıcılığınızın akmasına yardımcı olabilir markanızın nasıl görünmesini istediğinize ve daha sonra hangi renklerin en anlamlı olduğuna ilham vermek.

Son olarak, çektiğiniz veya çekmek istediğiniz alıcı kişi türlerini düşünün. Hangi renkler onları caydırabilir? Yoksa onlara ilham mı veriyorsunuz?

2. Rakiplerinizi araştırın

En büyük rakiplerinizin marka renkleriyle neler yaptıklarına bakın.

 • Ne tür bir ruh hali veya duyguyla iletişim kuruyorlar?
 • Sektörünüzde nasıl görülüyorlar?
 • Müşteriler ne düşünüyor?

Önemlidir Rakiplerinizi takip edin ve konumlarını inceleyin, ancak unutmayın: Markanız benzersizdir! Markanızı iyi temsil eden ve potansiyel müşterilerin sizi hatırlamasına yardımcı olacak marka renklerini seçmek istiyorsunuz.

Rakiplerinizin ne yaptığını anlamak, başlangıç ​​noktası olarak nereye gitmek istediğinizi (veya gitmemek) belirlemenize yardımcı olabilir.

O halde marka değerlerinizin size rehberlik etmesine izin verin.

3. Markanızı temsil eden renkleri belirleyin

Marka değerleri çalışmanızdan ve rakip araştırmanızdan öğrendiklerinizi kullanarak, hangi renkler şirketinizi temsil ediyor.

Örneğin, markanız eğlenceli ve arkadaş canlısı bir kişiliğe sahipse, renk paletinizde sarı, pembe veya mor kullanmak iyi sonuç verebilir.

Veya markanızın zarafet ve incelik yaymasını istiyorsanız siyah, beyaz ve mavinin birleşimi işe yarayabilir.

Anında ilham almak için Shogun müşterisi Hippy Feet’in renk paletine göz atın:

Kaynak: Hippi Ayakları

Ana marka renklerini (solda) ve ana renkleri tamamlayan ikincil marka renklerini (sağda) oluşturarak uyumlu, eğlenceli ve eğlenceli bir marka paleti oluşturdular.

Marka renklerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek birkaç A+ renk tekerleği ve teori kaynağı:

Bu araçlar, birlikte iyi çalışan renk kombinasyonlarını keşfetmenize (öğrendiğimiz gibi tüm renkler birbirini tamamlamaz!) ve markanızın renk paletini oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  2023'te Yeni Web Sitesi İçin Ücretsiz Geri Bağlantılar Oluşturun?

4. Tutarlılığı sağlamak için bir stil kılavuzu oluşturun

Başarılı bir markanın önemli bir bileşeni tutarlılıktır.

Haber bültenleri için pembenin bir tonunu, sosyal medya grafikleri için ise başka bir tonu kullanırsanız, bu marka bütünlüğünüzü bozabilir ve müşteriler arasında kafa karışıklığına neden olabilir.

Tutarlılığı sağlamak ve akılda kalıcı bir marka yaratmak için aşağıdakileri içeren bir stil kılavuzu (markanızın renk, tür vb. ile ilgili kurallarının bir koleksiyonu) oluşturun:

  • Marka renk paleti: Renk kodları ve kullanım yönergeleri de dahil olmak üzere onaylanmış renk paletiniz. Onaylanmış renk kombinasyonlarını ve farklı bağlamlarda renk kullanımını dahil etmek de iyidir.
  • Logolar: Bu, logo tasarımı, varyasyonları ve kullanımı da dahil olmak üzere logoya ilişkin yönergeleri içermelidir. Ayrıca yerleştirme, boyutlandırma ve renk kullanım parametrelerini de içermelidir.
  • Tipografi: Onaylanan yazı tipi ailelerini, boyutlarını ve stillerini ekleyin. Ayrıca başlıklar, gövde metni ve altyazılar gibi kullanım yönergelerini de içermelidir.
  • Görüntüler: Onaylanan stil, ton ve görsel türü dahil olmak üzere markanızda kullanılan görsellere ilişkin yönergelerin yanı sıra fotoğraf, illüstrasyon ve ikonografiye ilişkin yönergeler ekleyin.
  • Ses ve ton: Onaylanmış dilinizi ve mesajlaşma yönergelerinizi eklemeyi unutmayın. Bu bölüm, markanızın sosyal medya, e-posta pazarlaması ve müşteri desteği gibi farklı bağlamlarda nasıl görünmesi gerektiğine dair örnekler sağlamalıdır.

Stil rehberinizi oluşturduktan sonra ekibinizin, her zaman belirlediğiniz kurallara uygun tutarlı sosyal medya varlıkları, reklamlar ve web sitesi güncellemeleri oluşturması kolay olacaktır.

E-ticaret mağazası tasarımında renk psikolojisini kullanmaya yönelik ipuçları

Renk psikolojisi bilginizi test etmeye hazırsınız ancak nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte ilerlemenizi sağlayacak birkaç denenmiş ve test edilmiş ipucu.

Beyaz boşluk kullan

Bazen negatif alan olarak da adlandırılan boşluk, bir sitenin bilerek boş bırakılan alanlarıdır.

Boşluk, bilgi hiyerarşisinin oluşturulmasına yardımcı olursitenizin önemli yönlerine dikkat çeker, okunabilirliği artırır ve site tasarımınızın estetiğine yardımcı olur.

Örneğin Rumpl, ana sayfasının bölümlerini bölmek için beyaz boşluk kullanıyor.

Kaynak: Rumpl

Rumpl, Shogun Sayfa Oluşturucu’yu kullandığı için ekibi, sayfa tasarımlarına boşluk ekleyen ayırıcılar gibi içerik öğelerini kolayca sürükleyip bırakabiliyor.

Kültürel farklılıkları göz önünde bulundurun

Daha önce de belirttiğimiz gibi renklerin kültürlere göre farklı anlamları vardır.

Siyah, Hint kültürlerinde kötülüğü, karanlığı ve olumsuzluğu temsil ederken, Uzak Doğu kültüründe sağlığı, refahı ve istikrarı temsil eder.

Markanızın renk paletini düşünürken müşterilerinizin kim olduğuna ve nerede yaşadıklarına dikkat edin. Paletinizde ana renk yapmak yerine tek bir rengin birazını (vurgu rengi olarak) kullanmak uygun olabilir.

Müşteri kişilikleriniz ve marka değerleriniz bu yönde bilgi vermenize yardımcı olacaktır.

Renk düzeninizden yararlanın

Yalnızca bir veya iki renk kullanmak yerine paletinize çeşitli renkler eklemek, daha ilgi çekici bir e-ticaret sitesi tasarımı sağlar.

Örneğin, Shogun destekli marka Zitsticka, e-ticaret sitesinde tamamlayıcı renkler kullanma konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Ana sayfada aşağı doğru kaydırıldığında arka plan rengi harika bir CSS efektiyle değişir ve ilgi çekici bir marka deneyimi sağlar.

Zitsticka ayrıca tutarlılık oluşturmak ve belirli sayfa öğelerinin öne çıkmasını sağlamak için site genelinde renk geçişlerini kullanıyor.

Kaynak: Zitsticka

Unutulmaz, yüksek dönüşüm sağlayan bir marka yaratmak için renk psikolojisini kullanma

Renk psikolojisi, e-ticaret markalarının unutulmaz, ilgi çekici ve yüksek dönüşüm sağlayan bir çevrimiçi deneyim oluşturmak için kullanabileceği güçlü bir araçtır.

Renklerin ardındaki anlamı anlamak ve bunu hedef müşterileriniz ve marka değerlerinizle uyumlu hale getirmek, mükemmel paleti oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Markanızın renk paleti büyük olasılıkla markanız gibi gelişecektir, ancak renk psikolojisinden alınan ilkeleri bir araya getirmek, markanızın görünümünü ve hissini her değerlendirdiğinizde doğru yolda olmanızı sağlayacaktır.

Bilinçli bir renk paletiyle yola çıkarak, potansiyel müşterilerinizin sizi hatırlamasını sağlayacak ve dönüşüm oranlarınızı artıracak daha etkili bir e-ticaret pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

#cta-visual-pb#E-ticaret sitenizi markanızın renk paletiyle özelleştirinShogun Sayfa Oluşturucu ile mağazanızda olması gereken her sayfayı son derece basit bir şekilde özelleştirebilirsiniz.Ücretsiz oluşturmaya başlayın