Eksiksiz Ecomm Büyüme Kılavuzu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Eksiksiz Ecomm Büyüme Kılavuzu

Pinterest, sanal bir pano gibi çalışan bir sosyal medya ve arama motoru melezidir.

Bundan fazla 465 milyon kişi fikirleri bulmak ve bir sonraki satın alma işlemlerine ilham vermek için her ay platformu kullandıkları bildiriliyor.

Ancak platformda iç tasarım veya düğün fikirleri üzerine beyin fırtınası yapmaktan daha fazlası var. Pinterest, dijital pazarlama stratejilerini genişletmek ve daha fazla müşteri çekmek isteyen çevrimiçi işletmeler için büyük bir fırsat sunuyor.

Soru şu: Pinterest kullanıcılarını ödeme yapan müşterilere nasıl dönüştürürsünüz? Bu adım adım kılavuz yanıtı paylaşıyor.

#cta-visual-pb#Mağazanız için güzel sayfalar tasarlayınShogun Sayfa Oluşturucu ile kolayca ürün sayfaları, koleksiyon sayfaları ve daha fazlasını oluşturun.Ücretsiz tasarlamaya başlayın

Neden Pinterest’te satış yapmalısınız?

Neredeyse her ay ortaya çıkan bu kadar çok pazarlama kanalı varken, bir sonraki büyük şey ile minimum getiriyle zaman ve paraya mal olan bir şey arasında ayrım yapmak zor olabilir. (Sana bakıyoruz, Clubhouse.)

Ancak Pinterest’in kanıtlanmış bir geçmişi var ve birçok e-ticaret pazarlama stratejisinde yerini aldı. Satıcılar marka bilinirliğini artırmak, trafiği artırmak ve satış oluşturmak için platforma akın ediyor.

Araştırmalar gösteriyor ki Haftalık Pinner’ların %80’i platformda yeni bir marka veya ürün keşfettiniz. Onlar ayrıca 2 kat daha fazla harca Ayda diğer sosyal medya kullanıcılarına göre.

Pinterest her şekil, boyut ve sektördeki e-ticaret markaları için sağlam bir pazarlama platformu olsa da, en popüler hedef kitle kişiliklerinden birini hedefliyorsanız platformun potansiyeli gerçekten parlıyor:

 • Dişi: Bundan fazla üç çeyrek Pinterest kullanıcılarının oranı kadın
 • Z kuşağı: 25 ila 34 yaş arasındaki kişiler neredeyse %38 sosyal ağın küresel izleyici kitlesinin
 • Yüksek gelirliler: Bazı İnsanların %45’i ABD’de hane geliri 100 bin doların üzerinde olanlar Pinterest’te
 • Görsel ürünlerle ilgileniyorum: Ev dekorasyonu, DIY ve moda bunların arasında yer alıyor. en popüler Pinterest kategorileri

Amelia Munday olarak pazarlama uzmanı Özel Neondiyor:

“Pinterest, insanların özellikle evleri ve etkinlikleri için yaratıcı fikirler ve ilham aramak için gittikleri, ilham verici bir platformdur. Ürünlerimiz müşterilerimizin spesifikasyonlarına ve tasarımlarına göre özel olarak üretildiğinden, insanların bir tasarıma karar vermeden önce fikir ve ilham arama eğiliminde olduklarını görüyoruz, bu yüzden Pinterest bu kadar iyi çalışıyor.”

#cta-mini-pb#Sayfa Oluşturucu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Daha fazla bilgi edin

Pinterest işletme hesabı nasıl oluşturulur?

Pinterest işletme hesabı oluşturmak ücretsiz ve kolaydır. Sizinkini açmak için:

 1. Bu kayıt sayfasına gidin
 2. E-posta adresinizi girin, bir şifre oluşturun ve doğum tarihinizi ekleyin
 3. Vurmak Hesap oluşturmak
 4. İşletmenizin profil resmini, adını, web sitesini, ülkesini ve dilini ekleyin
 5. İşletmenizi tanımlayın
 6. Pinterest reklamlarını yayınlamak isteyip istemediğinizi seçin

Ürünleri tanıtmak için platformu kullanan e-ticaret satıcıları için birkaç ekstra adım vardır.

Shopify mağazası sahipleri şunları yükleyebilir: Pinterest uygulaması süreci hızlandırmak için. Ayrıca Shopify kontrol panelinden ürün kataloğunuzu yükleyebilir, dönüşümleri izleyebilir ve Pinterest reklamları yayınlayabilirsiniz.

BigCommerce mağazaları için süreç biraz daha karmaşıktır.

İhtiyacınız olacak Pinterest etiketini ekleyin e-ticaret platformunuza. Bunu yapmak, derinlemesine dönüşüm analizlerini izlemenize ve Pinterest’in satışları nasıl etkilediğini keşfetmenize olanak tanır.

Pinterest’te e-ticaret satışları nasıl yapılır?

Pinterest’in e-ticaret potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak için birkaç hayati taktikten yararlanmak isteyeceksiniz.

1. Ürünleriniz için Pinterest panoları oluşturun

Pinterest’ten para kazanmanın ilk adımı gelecekteki Pinleri düzenlemek için panolar oluşturmaktır.

Pinterest panoları benzer pinlerin koleksiyonlarıdır. Bunları e-ticaret mağazanızdaki kategoriler veya koleksiyonlar gibi düşünün.

“Bir giyim markasının sahip olabileceği şeyler: gömlekler, pantolonlar ve ayakkabılar. Her birinin Pinterest’te kendine ait bir panosu olacaktır. Görsellerin doğru panoya sabitlenmesi, platformdaki ürünlerin indekslenmesine yardımcı oluyor.”

—Rebecca Fernandezkurucusu Japon Yaratıcı Pazarlama

Almak tutam + pençe, Örneğin. Kedi mobilyası perakendecisi, Pinleri kategorize etmek için şu Pinterest panolarına sahiptir: modern kedi mobilyaları, kedi bakımı ipuçları ve kedi yatakları.

Markanızın Pinterest profiline yeni kişiler geldiğinde önceki Pinleri kolayca tarayabilmeleri için panolar oluşturmak önemlidir.

Pinterest algoritması ayrıca içeriğin bağlamını belirlerken Pinin sabitlendiği panoyu da dikkate alır.

Başka bir deyişle: “Yaz modası” adlı bir pano ile Pinterest’in güneş gözlüğü serinizin yaza uygun olduğunu anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Kod Olmadan Çevrimiçi Mağaza Nasıl Yapılır: 10 Kolay Adım

2. Göz alıcı Pinler hazırlayın

İçeriğinizi kaydedeceğiniz panoları oluşturduktan sonra sıra Pinler oluşturmaya gelir.

Sorun? İçeriğinizi kimse göremezse Pinterest’ten satış yapamazsınız. Pinterest’in birden fazla şeye ev sahipliği yaptığını düşünen birçok satıcı için bu talihsiz bir gerçektir. 240 milyar Pin.

Pinlerinizin öne çıkmasına yardımcı olacak teknikler şunları içerir:

 • Pinterest trendlerine güvenin. Trend olan konular, kullanıcının dikkatini eskimeyen içerikten daha fazla çekebilir. Kullanmak Pinterest Trendleri Platformda hangi konuların popüler olduğunu belirlemek ve içerik stratejinizi buna göre ayarlamak için.
 • Dikey içerik formatlarını kullanın. Pinterest sonsuz kaydırma arayüzü kullandığından dikey içerik, kullanıcının ekranında daha fazla alan gerektirir. 2:3 en boy oranını hedefleyin.
 • Videoyla denemeler yapın. Pinterest görsel ağırlıklı bir sosyal medya platformudur ancak bu yalnızca görseller veya infografiklerle sınırlı değildir. Site, kullanıcıların kısa videolar yüklemesine olanak tanıyor. Bu hareketli görüntüler, içeriğinizin (veya ürünlerinizin!) kalabalıkta öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Müşterileri Pinterest içeriği üretmeye yardımcı olmaya davet ederek e-ticaret pazarlama ekibinizin üzerindeki baskıyı hafifletin.

Pazarlama müdürü Tom Golubovich olarak Ninja Transferleridiyor:

“Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik bizim için inanılmaz derecede iyi çalıştı ve alıcıların kendileri bir satın alma işlemi yapmadan önce diğer müşterilerin satın aldıklarına bakması gibi bir şey var. Bizim için inanılmaz derecede iyi çalıştı.”

3. Pinterest SEO stratejisi oluşturun

Pinterest hibrit bir platform olduğu için birçok kullanıcı yeni ürünleri keşfetmek için görsel arama motoruna akın ediyor.

Bu, markanızı henüz duymamış kullanıcılara ulaşmak için harika bir fırsat sunar; bazı %97 Pinterest’te en çok yapılan aramaların çoğu markasızdır.

“Pin ve panolarımızı, potansiyel müşterilerimizin aradıklarıyla eşleşen anahtar kelimeler, etiketler ve açıklamalarla optimize etmemiz gerekiyor. Bu şekilde Pinterest’in arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilir ve daha fazla organik trafik çekebiliriz.”

— Kate RossPR uzmanı şirketinde Karşı konulmaz Ben

Optimize edilmiş bir Pinterest panosu yalnızca Pinterest sonuçlarında değil, Google sonuçlarında da görünür.

Pinterest arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisi, Pinlerinizin hedef müşterinin arama sonuçlarında üst sıralarda görünme şansını artırır.

Örneğin, platformu sehpaları keşfetmek için kullanıyorlarsa, Pininizi aynı ifade için optimize etmek, sonuçlar sayfasında görünme konusunda daha iyi bir şans sağlar.

Pinterest işletme hesabını SEO için optimize etmeye yönelik basit ipuçları şunları içerir:

 • Pinterest panolarını adlandırmak için anahtar kelimeler kullanın. Sorunlu noktalar veya çözüme dayalı terimler gibi farklı türdeki anahtar kelimeleri hedefleyen panolarla denemeler yapın. Örneğin sehpaları sabitliyorsanız, “Oturma odası saklama alanı” başlıklı bir pano oluşturmayı düşünün.
 • Açıklayıcı bir dosya adı yazın. Dosya adlarınızı “IMG-9503” yerine “ahşap sehpa” olarak yeniden adlandırarak Pinterest algoritmasının görüntünüzün içeriğini anlamasına yardımcı olun.
 • Anahtar kelimeleri Pin ve pano açıklamalarına ekleyin. Birinin içeriğinizi bulmak için arama çubuğunu kullanabileceği ifadeyi ortaya çıkarmak için anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın. Bu sorguları Pin ve pano açıklamalarınıza ekleyin.

Pinlerinizi anahtar kelimelerle aşırı doldurmak cazip gelse de, Kevin Wang, Gençlerbir uyarı sözü var:

“Ancak buna yönelik dikkatli ve anlayışlı bir yaklaşım gerçekten işe yarıyor, çünkü anahtar kelimelerin aşırı kullanımı spam gibi görünebilir ve Pinterest bu tür içeriğin görünürlüğünü sınırlayabilir.”

4. Zengin Pinlerle ürün görünürlüğünü artırın

Zengin Pinler standart Pinlerin bir adım ötesine geçer. Platformu kullanan markalara ayrılmış olup, kullandığınız formata bağlı olarak geleneksel bir Pini ekstra bilgilerle zenginleştirirler:

 • Ürün Zengin Pinleri: Fiyatı, stok durumu ve ürün açıklaması da dahil olmak üzere ürün ayrıntılarını doğrudan Pinterest kontrol panelinde sergileyin.
 • Makale Zengin Pinleri: Makalenin başlığını, açıklamasını ve yazarını gösteren bu Zengin Pin formatıyla yazılı içeriği Pinterest’te paylaşın.
 • Tarif Zengin Pinleri: Bu format özellikle yiyecek ve içecek perakendecileri için kullanışlıdır. Kataloğunuzdaki bir malzemeyi kullanarak e-ticaret web sitenizde bir blog yazısı oluşturun. Pinterest, kullanıcılar tıklamadan önce tarifin başlığını, porsiyon boyutunu, pişirme süresini ve içindekileri gösterecek.

“E-ticaret markaları için ürün pinleri özellikle faydalıdır çünkü ürünün fiyatını, stok durumunu ve açıklamasını gösterir ve doğrudan ürün sayfasına bağlantı verir. Örneğin, saç uzatmalarımızı, peruklarımızı ve at kuyruğumuzu sergilemek için ürün raptiyeleri kullanıyoruz. Ürün pinlerini kullanarak kullanıcıların ürünlerimizi Pinterest’ten satın almasını kolaylaştırabiliriz.”

— Kate RossIrresistible Me’de PR uzmanı

İşletme profilinizde Zengin Pinleri kullanmak için buradan uygun Şema işaretlemesini alın geliştirici kaynağı.

Tavsiye Edilen:  Şirketinizi Markalaştırmanın Temel Kılavuzu [Free Kit]

Kodu e-ticaret arka ucunuza yapıştırın. (Not: Bunun için bir geliştiricinin yardımına başvurmak isteyebilirsiniz. Web sitenizin kodunda yapılacak herhangi bir değişiklik, tüm tasarımını bozabilir.)

5. Grup panolarına yeniden gönderin

Birkaç Pinterest kullanıcısı aynı panoya içerik kaydedebilir. Bunlara grup panoları denir; bunları platformdaki çeşitli nişlerde bulacaksınız.

Grup panolarına sabitlemek, markalı içeriğinizin görünürlüğünü artırır; bunun nedeni, büyük ölçüde grup panolarının, bireysel panolardan daha büyük takipçi boyutlarına sahip olmasıdır.

Bazı satıcılar için grup panosuna kaydedilen içerik de daha fazla satış sağlar.

Yönetim kuruluyla etkileşimde bulunan izleyiciler de aynı ilgiyi paylaşıyor; tıpkı içinde faaliyet gösterdiğiniz sektörü seven insanlardan oluşan çevrimiçi bir topluluk gibi.

Sektörünüze girin Pin grubu Nişinizdeki popüler grup panolarını bulmak için. Yöneticiyi bulmak ve panoya katılmak için izin istemek için panonun açıklamasını okuyun.

Bazı Pinterest kullanıcılarının grup panoları için katı kuralları olduğunu unutmayın.

Bazıları ürün Pinlerine izin vermez; diğerleri ise kullanıcıları her gün kaç gönderiyi yeniden yayınlayabilecekleriyle sınırlandırıyor. Kaldırılmayı önlemek için kuralları not edin ve bunlara uyun.

6. Trafiği artırmak için Pinterest reklamlarını kullanın

Pinterest ücretsiz bir pazarlama kanalıdır.

Ancak yatırım yapacak paranız varsa ve daha hızlı sonuç almak istiyorsanız, e-ticaret mağazanıza trafik çekmenin bir yolu olarak Pinterest reklamlarına yatırım yapabilirsiniz.

Pinterest’teki ortalama doygunluk seviyesi sadece %25rakiplere karşı öne çıkmayı Facebook veya Instagram gibi platformlara göre daha kolay hale getiriyor.

Pinterest’te reklam vermek de daha ucuzdur.

Uzmanlar diyor Bin kullanıcıya ulaşmanın maliyeti tıklama başına 0,10 ila 1,50 ABD Doları arasında ve 2 ila 5 ABD Doları arasında değişmektedir. Bu yüzden bir Nielsen analizi Platformda reklam veren CPG markalarının oranı bulundu Pinterest, diğer dijital platformlara göre %32 daha yüksek reklam harcaması getirisi (ROAS) sağlıyor.

Aşağıdaki e-ticaret reklam formatlarıyla tanıtılan Pinlerin bir adım ötesine geçin:

 • Videolar: Kullanıcı akışındaki statik içerikten öne çıkmak için hareketli görüntüler kullanın.
 • Atlı karıncalar: Kullanıcıların birden fazla slayt veya ürün görseli arasında geçiş yapmasına izin verin.
 • Alışveriş reklamları: Ürün Zengin Pinlerini artırın ve ürün sayfasına yönlendiren tıklanabilir bir bağlantıyla bir ürünün fiyatını, stok durumunu ve ürün açıklamasını sergileyin.
 • Koleksiyon reklamları: “Görünümü satın al” reklamı gibi, bunları bir koleksiyon halinde sergileyerek birkaç ürünün birlikte nasıl çalıştığını gösterin.
Bloom Butik Pinterest arama sonuçlarında “nişan hediyesi” olarak görünen bu kişiselleştirilmiş bilekliğin tanıtımını yapıyor.

Özel Neon’dan Amelia Munday, video içeriğinin Pinterest reklamlarında en iyi performansı gösterme eğiliminde olduğunu söylüyor: “Son 18 ay boyunca bizim için sürekli olarak en iyi performansı sergileyen belirli bir varlık var ve bu varlık çok estetik, hafif ve parlak ve müşteriye Özel Neon tabelalarını kendi alanlarına asıyorlar.

“Bu belirli varlık, takvim yılının başından bu yana Pinterest’e atfedilen gelirimizin neredeyse %50’sini oluşturdu ve %1,22’lik güçlü bir TO ile 150 bin doların üzerinde gelir getirdi.”

“Reklamcılıkta en iyi uygulamanın, yaratıcı yorgunluktan kaçınmak için varlıkları birkaç ayda bir değiştirmek olduğunu biliyoruz, ancak çalışıyor ve performans gösteriyorsa, devam etmesinin gerektiğini de biliyoruz! Tüketicileri amaçlanan eylemi yapmaya yönlendiren güçlü bir CTA’nın yanı sıra markanızın logosunu öğeler üzerinde kullanmak önemlidir.”

— Amelia MundayCustom Neon’da pazarlama uzmanı

7. Pin performansını analiz edin

Performansı izlemek herhangi bir kampanyanın en önemli parçasıdır. Aynı şey Pinterest pazarlama stratejiniz için de geçerlidir.

Pinterest’in kendine ait yerel analiz aracı Profilinizdeki kullanıcı etkinliğiyle ilgili önemli bilgileri görüntüleyen. Dikkat edilmesi gereken en önemli metrikler arasında şunlar bulunur:

 • Gösterimler: Pinlerinizin platformdaki kullanıcılara gösterilme sayısı.
 • Nişan oranı: Pininizi gören ve onunla etkileşime geçen kişilerin yüzdesi.
 • En İyi Pinler ve panolar: İşletmenizin profilindeki en yüksek performansa sahip içerik.
 • Giden tıklamalar: İnsanların, oluşturduğunuz Pinlerin (örn. ürün sayfaları) hedef URL’sine tıklama sayısı.

Hangi Pinlerin en fazla satışı, sepete eklemeyi veya sayfa görüntülemeyi sağladığını ortaya çıkarmak için bunu e-ticaret analizlerinizle birleştirin.

Bunu uygulamaya koyalım ve satış oluşturmak için Pinterest’i kullanan bir düğün kırtasiye perakendecisi olduğunuzu varsayalım.

Tavsiye Edilen:  Uygulama Geliştiricilerini İşe Alın: Eksiksiz Bir Kılavuz

Pinterest Analytics, “Boho düğün” panonuzun en fazla etkileşime sahip olduğunu gösteriyor. Bu panoda, boho tarzı düğün davetiyeleriniz için Ürün Zengin Pininiz en yüksek etkileşim oranına sahiptir.

Bu öngörü, perakendecinin ileriye yönelik stratejisinde ince ayar yapılmasına yardımcı olabilir.

Çünkü artık boho düğün tarzı içeriğin en çok ilgiyi çektiğini biliyorlar Ve satışa dönüştüğünde, boho temalı grup panolarında yeniden yayınlayabilir veya kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği aynı tarzda yeniden düzenleyebilirler.

Pinterest trafiğini dönüştürmek için mağazanızı özelleştirin

Pinterest’ten trafik çekmek pazarlama bulmacasının yalnızca bir parçasıdır.

Kullanıcılar, ödeme yapan müşterilere dönüşme şansına sahiplerse, e-ticaret mağazanızda keyifli, keyifli ve sorunsuz bir deneyime ihtiyaç duyarlar.

Bu, tasarım veya teknik uzmanlığa sahip olmayan e-ticaret ekipleri için küçümsenecek bir başarı değil.

Neyse ki Shogun Sayfa Oluşturucu, Shopify ve BigCommerce satıcılarının ölçeklendirilmesine yardımcı olmak için, Pinlerinizin bağlantı verdiği ürün sayfaları da dahil olmak üzere mağazalarındaki her sayfayı özelleştirmeye yardımcı olmak için mevcuttur.

Sayfa Oluşturucu ile şunları yapabilirsiniz:

 • Kullanıcıları Pininize tıkladıktan sonra oyalanmaya zorlamayan, ışık hızında sayfalar oluşturun
 • 70’ten fazla profesyonelce tasarlanmış sayfa şablonundan yeni sayfalar oluşturun
 • Sürükle ve bırak öğeleriyle kaydırıcılar, videolar, geri sayım sayaçları ve sepete ekle düğmeleri ekleyin
 • Snippet’leri kullanarak web sitesi içeriğini çeşitli sayfalarda yeniden kullanın
 • Ayrıntılı analizlerle sayfa performansını izleyin

#cta-visual-pb#Pinterest trafiğini Sayfa Oluşturucu ile dönüştürünKullanımı kolay bir sayfa oluşturucuyla e-ticaret ürün sayfalarınız üzerinde tam yaratıcı kontrole sahip olun.Ücretsiz başlayın

Pinterest’te nasıl satış yapılır? SSS

Doğrudan Pinterest’ten satış yapabilir miyim?

E-ticaret satıcıları doğrudan Pinterest platformu üzerinden satış yapamaz ancak kullanıcıları web sitenizdeki en alakalı ürün sayfasına yönlendirmek için Zengin Pinleri kullanabilirsiniz.

Pinterest satışlarımdan pay alıyor mu?

Pinterest, platformu aracılığıyla yaptığınız satışlardan kesinti yapmayan ücretsiz bir sosyal medya pazarlama aracıdır. Platform, satıcılardan ücret almak yerine reklam yoluyla para kazanıyor. Platform aracılığıyla elde ettiğiniz her türlü gelir sizde kalır.

Pinterest’te takipçilerimi nasıl artırabilirim?

1. Yüksek kaliteli dikey içerik yayınlayın
2. Düzenli olarak yeni içerik yükleyin
3. Benzer Pinterest hesaplarını takip edin
4. Pinlerinizi SEO için Optimize Edin
5. İçeriği grup panolarına yeniden sabitleyin
6. Hashtag’leri kullanın

Zengin Pinler nedir ve e-ticaret mağazama nasıl fayda sağlayabilirler?

Zengin Pinler standart Pinlere göre daha ayrıntılıdır. E-ticaret satıcıları, kullanıcıları çevrimiçi mağazanıza tıklayıp ziyaret etmeye zorlamadan, bir öğenin fiyatını, stok durumunu ve ürün bilgilerini Pin içinde göstermek için Ürün Zengin Pinlerini kullanabilir.

Pinterest’te satış yapmanın maliyeti ne kadar?

Pinterest’te satış yapmak ücretsizdir. Pinterest platformunu kullanarak hedef kitlenize ulaşmak için ücretli reklamcılığa yatırım yapmaya karar verirseniz, göz önünde bulundurmanız gereken tek ek maliyet, reklam maliyetleri olacaktır.

Pinterest kullanıcılarını müşteriye dönüştürün

Birçok pazarlamacı Pinterest’in gücünü hafife alıyor.

Ancak platformu ilham almak için kullanan aylık 465 milyondan fazla aktif kullanıcı varherhangi bir e-ticaret pazarlama stratejisinde bulunması gereken değerli bir varlıktır; özellikle de amacınız satışları artırmaksa.

Panolarınızı düzenleyin, göz alıcı Pinler oluşturun ve e-ticaret kullanıcı deneyiminin müşteri beklentilerini aşmasını sağlayın.

Platformun, ölçeklenen çevrimiçi mağazanız için nitelikli trafiğin en büyük itici güçlerinden birine dönüşmemesi için hiçbir neden yok.

#cta-visual-pb#Mağazanızı kodlamadan oluşturunShogun Sayfa Oluşturucu ile bir satır kod yazmadan hayallerinizdeki mağazayı tasarlayın.Ücretsiz başlayın