Elon Musk AI, gelişmiş AI teknolojisinin ortaya koyduğu riskler konusunda uyarıyor

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Elon Musk AI, gelişmiş AI teknolojisinin ortaya koyduğu riskler konusunda uyarıyor

Teknoloji milyarderi Elon Musk, medeniyete getirdiği riskler nedeniyle yapay zekanın (AI) gelişimini düzenlemenin sesli bir savunucusu olmuştur. Endişelerini Dubai’deki Dünya Hükümeti Zirvesi sırasında dile getirdi ve burada ortak kurucusu olduğu bir ABD girişimi olan OpenAI tarafından ChatGPT’nin geliştirilmesinden bahsetti.

ChatGPT, insan dilini anlayan ve geniş veri kaynaklarına dayalı yanıtlar üreten büyük bir dil modeli olan GPT-3’ü kullanan üretken bir yapay zeka aracıdır. Musk’a göre araç, yapay zekanın ne kadar gelişmiş hale geldiğini gösterdi, ancak aynı zamanda büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Musk, yapay zekanın kurallar veya düzenlemeler olmaksızın toplum için arabalardan, uçaklardan veya ilaçlardan daha büyük bir risk oluşturduğuna inanıyor.

Ayrıca okuyun: Elon Musk, AI eğitimine son verilmesini istiyor

ChatGPT’nin Yükselişi ve Etkileri

ChatGPT’nin ortaya çıkışı, Microsoft’un OpenAI’ye yatırım yapması ve yazılımını Bing web tarayıcısına entegre etmesiyle Google ve Microsoft arasında hararetli bir rekabete yol açtı. Bu arada, Google, yatırımcıların ChatGPT’nin web aramadaki hakimiyetine bir tehdit oluşturup oluşturmadığını sorgulamasına yetişmeye çalışarak rakip aracı Bard ile yanıt verdi.

Bununla birlikte, ChatGPT’nin gelişmiş AI yetenekleri, Musk’ın uzun süredir uyardığı bir endişe olan, daha insan benzeri yazılarla iş piyasasını alt üst edebilir. Arabalar, uçaklar ve tıbbın uyması gereken düzenleyici güvenlik standartları varken, AI’nın şu anda gelişimini kontrol edecek böyle bir kuralı veya düzenlemesi yok.

OpenAI kısa süre önce, şirketin ChatGPT aracına güç sağlayan bir dil sisteminin en son sürümü olan GPT-4’ü piyasaya sürdü. Bu araç, girdileri alabilir ve kulağa insan sesi veren çıktılar üretebilir. Musk, 2018’de OpenAI yönetim kurulundan ayrıldı ve ayrılma nedenlerinden biri olarak şirketin Google’a açık kaynaklı bir “karşı ağırlık” olarak hareket etmek yerine kâr peşinde koşmasını gösterdi.

Tavsiye Edilen:  Chatbot'lardan Analitik'e: Pazarlamada Yapay Zekanın Çok Yönlülüğü

Ayrıca okuyun: Elon Musk AI Geliştirmesini Neden Duraklatmak İstiyor?

Yapay Zeka Güvenliğini ve Etkisini Düzenleme

Musk’ın yapay zeka güvenliğini düzenleme çağrısı yeni değil, çünkü uzun süredir kontrolsüz yapay zeka gelişiminin tehlikeleri konusunda uyarıda bulunuyor. Bir keresinde yapay zekanın nükleer savaş başlıklarından “çok daha tehlikeli” olduğunu söylemişti. Ayrıca, Google’ın AI güvenliğine yeterince dikkat etmediğine inandığı için OpenAI’yi kurdu.

Mevzuat AI gelişimini yavaşlatabilirken Musk, özellikle AI’nın toplum için oluşturduğu potansiyel riskler göz önüne alındığında bunun iyi bir şey olabileceğine inanıyor. Yapay zekanın büyük yetenek vaadi hem olumlu hem de olumsuzdur ve bu hepimizin farkında olması gereken bir şeydir. Musk’ın yapay zeka konusundaki endişesi, daha büyük iyilik için kullanılmasını sağlamak için gelişimini düzenlemelerle dengeleme ihtiyacının altını çiziyor.

“Uyandı” yapay zeka (AI)

Hem Tesla’nın hem de SpaceX’in CEO’su Elon Musk, son zamanlarda “uyandırılmış” yapay zeka (AI) olarak adlandırdığı şeye muhalefetiyle manşetlere girdi. Musk ve diğer önemli teknoloji uzmanları, propaganda ve yanlış bilgi yaymak için AI’nın potansiyel kullanımı da dahil olmak üzere, gelişmiş AI teknolojisinin ortaya koyduğu riskler konusunda uyarıda bulunan bir mektup imzaladılar. AI’nın insanların dijital platformlarda söyleyebileceklerini ve okuyabileceklerini kısıtlama yeteneğine karşı mücadele ediyor, bu savaş 2015’te ortak kurduğu OpenAI adlı bir şirketi içeren bir savaş.

Musk, OpenAI’nin AI sohbet robotunu geliştirme biçimini de eleştirdi ve özellikle tartışmalı veya duyarsız çıktılar üretmesini önlemek için ChatGPT’ye getirilen sınırlamalara karşı çıktı. Yapay zekayı “uyandırmak” için eğitmenin ölümcül olabileceğine ve toplum ve insanlık için önemli bir risk oluşturduğuna inanıyor.

Jake Denton’ın “Woke” hakkındaki görüşleri

Heritage Vakfı’nın Teknoloji Politikası Merkezi araştırma görevlisi Jake Denton, Musk’ın yapay zekayı “uyandırmasına” karşı çıkmasının, onun yeni nesil yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesinde altı aylık bir duraklama çağrısında önemli bir faktör olduğuna inanıyor. Denton, yapay zekanın halihazırda arama çubuklarının yerini aldığına ve yapay zeka şirketleri tarafından sağlanan derlenmiş yanıtların önemli bir tehlike oluşturduğuna inanıyor. AI gelecekte sayısız uygulamaya sahip olacak olsa da, bugün çoğu insanın gördüğü ChatGPT gibi ilk uygulamalar şimdiden önyargılı olduğunu gösterdi.

Tavsiye Edilen:  LLaMA AI nedir? Gelişmiş Yapay Zeka Araştırmasının Geleceği

Musk ve diğerleri tarafından imzalanan mektup, hükümetleri AI araştırmalarına ara vermeye çağırıyor ve Heritage Foundation gibi muhafazakar gruplar, mevcut AI sistemlerindeki önyargı kanıtı göz önüne alındığında bu pozisyonu destekleme eğiliminde görünüyor. Tipik olarak hükümet müdahalesini savunmasa da Denton, yapay zekanın gelişimi için düzenlemenin gerekli olduğuna inanıyor.

Yapay Zekanın Büyük Vaadi ve Tehlikesi

Musk’a göre, uygarlığın geleceğine yönelik en büyük risklerden biri, büyük vaat ve yeteneklere sahip olduğuna inandığı, ancak aynı zamanda büyük tehlikelerle gelen yapay zekadır. Hem nükleer enerji üretimine hem de nükleer bombalara yol açan nükleer fiziğin keşfini yapay zekanın nasıl olumlu veya olumsuz olabileceğinin bir örneği olarak gösterdi. Eleştirmenler, ChatGPT’nin kusurları hakkında, önyargı gösterme veya gerçeklere dayalı olarak yanlış bilgiler verme eğilimi gibi sorular yöneltti.

Musk’ın Düzenleme Çağrısı

Musk, uçak, araba veya ilaç gibi potansiyel olarak riskli diğer sektörlerde kamu güvenliği gözetimine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, yapay zeka için düzenleyici gözetim ihtiyacını vurguladı. Microsoft, geçen ay OpenAI’ye 10 milyar dolar akıtmayı planladığını duyururken, rakip teknoloji devi Google, “Bard” adında bir ChatGPT rakibi geliştirmek için çabalıyor.

Çözüm

ChatGPT’nin yükselişi, gelişmiş yapay zeka yeteneklerini ön plana çıkardı ve bununla birlikte, uygun düzenlemeler olmadan geliştirilmesiyle ilgili endişeler ortaya çıktı. Musk’ın AI güvenliğini düzenleme çağrısı, toplum için oluşturduğu riskler önemli olduğundan, haksız değildir. Web aramada hakimiyet için Google ve Microsoft arasındaki rekabet kızışırken, ChatGPT’nin yapay zeka yeteneklerinin iş piyasası üzerindeki etkileri göz ardı edilemez. Yapay zekada ilerlemeye devam ettikçe, güvenli ve etik gelişimini sağlamak için düzenlemelerin de gelişmesi gerekiyor.