En İyi Amazon E-Ticaret Rakipleri ve Neden Başarılılar?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: En İyi Amazon E-Ticaret Rakipleri ve Neden Başarılılar?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Jack, devden altın yumurtlayan kazı çaldığında, hızlı bir kaçışa ihtiyacı vardı. Dev onu kovalarken, devin dünyasını insanlara bağlayan fasulye sırığını kesti. Dev düştü ve Jack ödülle eve gitti.

Amazon bir perakende devidir. İle 469 milyar dolar 2021’de gelir açısından Amazon, dünyanın en büyük çevrimiçi perakende gücüdür. Öyleyse, Amazon’un e-ticarette herhangi bir rekabete sahip olabileceğine inanmak zor.

Ve yine de yapıyorlar. Her yıl, çevrimiçi mağazalar Amazon dünyasına giden yolu kesiyor ve ürünlerini diğer çevrimiçi pazarlarda satarak kar elde ediyor. Aslında, birçok başarılı Amazon pazarlama ajansı, hizmetlerini diğer kanalları da içerecek şekilde genişletti.

Bu yazıda, Amazon’un en büyük rakiplerini inceliyoruz ve size e-ticaret markalarının kendi mağazalarını nasıl optimize edebileceklerine dair en iyi stratejilerden bazılarını veriyoruz.

İşte bilmeniz gereken en iyi Amazon rakipleri.

eBay

Ebay ve Amazon aşağı yukarı aynı dönemde doğdu (1990’ların başından ortasına kadar). Ancak Amazon çok hızlı bir şekilde büyürken, eBay daha yavaş büyüdü. Yavaş bir geri dönüş yapıyor ve 2021’de net gelir bildirdi. 10.42 milyar dolar – 2020 (8,9 milyar dolar) ve 2019’daki (7,4 milyar dolar) rekorlarından %17 büyüme.

eBay’i benzersiz kılan şey, iş modellerinin insanların ürünleri sabit bir fiyattan veya bir açık artırma yoluyla alıp satmasına izin vermesidir. Özellikle moda, giyim, spor, mücevher, teknolojik aletler ve daha fazla ürün satmak için popülerdir.

[Banner][Want to Scale your eCom Biz?][Work with the World’s Best eCom Experts. Hand-picked vetted marketers, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-ecommerce-competitors][orange]

Walmart

Walmart 1962’de kuruldu ve Amazon’un en eski rakibi. Açıkçası, o zamanlar bir çevrimiçi mağazaları yoktu, ancak zamana uyum sağladılar ve bugün fiziksel bir varlık sağlıyorlar. Ve kapsamlı bir çevrimiçi alışveriş deneyimi.

Walmart, çevrimiçi satışlarıyla Amazon’un Kuzey Amerika’daki en büyük düşmanı. 559 milyar dolar 2021’de. Ve odak noktası hâlâ fiziksel mağazalar olsa da Walmart, çevrimiçi varlığının büyümeye devam etmesini sağlamak için teknolojiye, geliştirmeye ve pazarlamaya yatırım yapmaya devam ediyor.

Flipkart

Birçok kişi Amazon’un her yerde kral olduğuna inanıyor ve ürünlerinin çoğu dünyanın her yerine gönderilse de Hindistan’daki en büyük oyuncu değil. Bu unvan, 2007 yılında iki eski Amazon çalışanı tarafından kurulan güçlü bir e-ticaret platformu olan Flipkart’a ait.

Flipkart yapıldı 6,3 milyar dolar 2021 yılında geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunmaktadır. Ayrıca Flipkart, müşterilerin alışverişlerinde puan biriktirmelerine olanak tanıyan bir ödül programı (Flipkart Plus SuperCoins) oluşturmuştur.

Hedef

Target, pazarda daha küçük bir oyuncu gibi görünüyor, ancak çok iyi yaptığı şey, sadık bir hayran kitlesi oluşturmak. Sağlam bir sadakat ve ödül programı ve REDcard adı verilen kendi kredi kartları var. Ve genişleyen bir mağaza zincirleri var. %75 Bir Hedefin 10 mil yakınında yaşayan Amerikalıların sayısı.

Target’ın Amazon ve Walmart ile rekabet etme şansı çok yüksek. Şirketin geliri 93,5 milyar dolar 2021’de ve hedefi doğrultusunda alışveriş yapan insanların yalnızca ürünleri nedeniyle değil, sundukları farklı ödüller nedeniyle de geri gelme olasılığı yüksek.

Alibaba Grubu

Alibaba, tüm dünyada büyük popülariteye sahip bir Çin platformudur. 1999 yılında Jack Ma tarafından kuruldu ve o zamandan beri dünyanın en büyük çevrimiçi satıcılarından biri haline geldi.

İlginç bir şekilde, Alibaba’nın Amazon gibi ülkeye özgü yan kuruluşları veya bölgeleri yok, ancak küresel düzeyde büyük bir varlığa sahip olmayı başarıyor.

Tavsiye Edilen:  FauxPilot ve Yardımcı Pilot: Sizin İçin En İyi Doğal Dilden Kodlama Sistemini Seçme

Alibaba, Taobao, AliExpress, Tmall ve Alibaba Cloud’u (Amazon Web Services’ın rakibi) içeren bir şirketler grubudur. 2021’de Alibaba Group’un geliri 109 milyar dolar2020’ye göre %52,09’luk bir artış.

Her Alibaba markası, alıcılarına çok yönlü bir alışveriş deneyimi sağlamak için farklı şekilde çalışır. Örneğin Taobao bir B2C platformudur, Tmall ise C2C’dir (eBay gibi) ve çoğunlukla Çin pazarına odaklanmıştır. AliExpress küresel pazara odaklanmıştır.

Alibaba, e-ticaretteki en büyük oyuncular söz konusu olduğunda kesinlikle bir yarışmacıdır. Nihayet, eBay’i yenmeyi başardılar 2014 yılında Çin pazarında, müşterinizi tanımak ve sürekli yenilik hakkında bir şeyler söylüyor.

Otto

Otto, 1949’da kurulmuş bir Alman çevrimiçi perakendecidir. Pazardaki en eski oyunculardan biridir ve Walmart’ın aksine uzun mesafeli (telefonla sipariş) bir iş modeline bile sahiptir. önce internetin yükselişi.

Amazon’un Avrupa ve Almanya’da oldukça büyük bir varlığa sahip olmasına rağmen, Otto kendisini pazarda geçerli kılmakta harika bir iş çıkarıyor. 2021 gelirleri neredeyse 7,4 milyar dolarbu da onları Avrupa’nın en büyük ikinci e-Ticaret platformu yapıyor.

JD (JingDong)

Amazon’un Çinli rakiplerinden bir diğeri de JD.com (JingDong). 149 milyar dolar 2021’de gelirde ve yıldan yıla ortalama %22 büyüme oranına sahip.. JD, Amazon’la rekabet etmenin yanı sıra, her ikisi de B2C pazar yeri oldukları için Alibaba’nın Tmall’ıyla da rekabet ediyor.

JD, Çin pazarını anlayarak ve yalnızca kendi mağazasının sağlayabileceği özel fırsatlar sunduğundan emin olarak (Costco’nun ABD’de yaptığına benzer toplu satın alma gibi) karını artırmayı başardı.

Netflix

Netflix, tüm ürünlerinde Amazon ile rekabet etmiyor, sadece akış platformunda. Netflix, dünyanın en popüler dijital akış hizmetidir ve 219,7 milyon 2021’de aboneler. Karşılaştırıldığında, Amazon Prime 200 milyon aboneye sahip, ikinci en popüler akış hizmeti.

Gelir açısından, Netflix yaptı 30 milyar dolar 2021’de, Amazon Prime ise 31,7 milyar dolar. Bununla birlikte, Amazon Prime’ın yalnızca video akış hizmetleri sunmakla kalmayıp, aynı zamanda fiziksel ürünlerde Prime teslimatına erişim gibi üyelik avantajları da sunduğunu belirtmekte fayda var (bu, Amazon Prime’ın gelirinin yalnızca video akışından kaynaklanmadığı anlamına gelir).

Netflix’in pazara girişi ve çok çeşitli video eğlence seçenekleri, onları Amazon için güçlü bir rakip haline getiriyor.

Rakuten

Rakuten, 1997 yılında kurulmuş bir Japon e-ticaret işletmesidir. Amazon’un iş modeline benzerliği nedeniyle “Japonya’nın Amazon’u” olarak bilinir ve büyük bir başarı elde etmiştir. 15 milyar dolar 2021’de ciroda ve sektöründeki perakende satışların %10 ila %14’ü arasında bir kazanç elde etti.

Rakuten, müşteri sadakatine odaklanarak Japon pazarını kazandı. Alışveriş yapanların biriktirebileceği ve indirim karşılığında takas edebileceği izleme puanları gibi bir dizi özel ödül sunarlar.

Şirket, normal bir pazar yerine çok daha çeşitlidir. Bir video akış platformuna, kendi ödeme sistemine ve hatta sağlık ve hayat sigortasına sahiptir. Tüm bu ürünler, onu Japonya’da Amazon’a eşsiz bir rakip haline getiriyor. Ve Dünya çapında.

Yeni yumurta

Newegg, ABD’deki en büyük elektronik perakendecilerinden biridir. yapılan platform 2,42 milyar dolar 2021’de Amazon’a kıyasla küçük görünebilir, ancak yine de pazarda çok alakalı bir oyuncu. Newegg, müşterilerini anlayarak, rekabetçi fiyatlarla ve çok iyi bir iptal politikası sunarak rekabetçi kalmayı başardı.

Sonuç olarak, Newegg, eBay ve Amazon’un arkasında daha küçük bir oyuncu olsa da, en büyük 10 ABD’deki çevrimiçi pazaryerleri. Tüketici elektroniği, oyun araçları ve akıllı telefonlar satmak için sağlam bir seçimdir.

Facebook

Facebook Marketplace 2016’da kullanıma sunuldu ve hızla büyüdü 1 milyar aktif kullanıcı 70’den fazla ülkede. Eskiden çoğunlukla kendi kullanılmış ürünlerini satan müşterilerdi, ancak şirket o zamandan beri e-Ticaret mağazalarının Facebook’ta kendi çevrimiçi vitrinlerini açabilecekleri ve ürünlerini doğrudan platformda satabilecekleri Facebook Mağazalarını başlattı.

Tavsiye Edilen:  Pazarlama İçin Yapay Zekayı Nasıl ve Neden Kullanmalısınız?

Markalara ürünlerini sergilemeleri, müşterilerle etkileşim kurmaları (Messenger aracılığıyla) ve Facebook reklamlarını tek bir platformda yayınlamaları için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Çevrimiçi mağazalar

Çevrimiçi ürün satmanın bir başka harika yolu da kendi mağazanızdır. Bir bütün olarak e-ticaret endüstrisi, 5,2 trilyon dolar 2021’de ve bunun büyük bir payı bireysel markalar. Dünyada yaklaşık 26 milyon e-Ticaret mağazası var ve bir mağaza açmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Shopify veya BigCommerce gibi bir e-ticaret platformunu kullanarak dakikalar içinde bir çevrimiçi mağaza oluşturabilir, tüm pazarlama araçlarınızı buna bağlayabilir ve hedef kitlenizi ve trafiğinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Niş e-ticaret mağazaları

Belirli kitleleri hedefleme ve pazarda niş ürünler yaratma konusunda uzmanlaşmış niş e-Ticaret mağazaları da vardır. En popüler niş e-ticaret mağazalarından bazıları evcil hayvan dükkanlarını, kuyumcu dükkanlarını, spor mağazalarını ve moda butiklerini içerir.

Bu mağazalar belirli bir pazara odaklanabilir ve onu daha etkili bir şekilde hedefleyebilir, bu da onları Amazon ile kafa kafaya rekabet etmeye harika bir alternatif haline getirir. İlgi çekici ve kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaratan niş e-ticaret mağazaları, sadık müşterileri ürünlerinin savunucularına dönüştürmeyi başarır.

Rakamlar her zaman tüm hikayeyi anlatmaz. Her gün, pazarın çok özel segmentlerine odaklanan yeni mağazalar açılıyor ve bunlar Amazon’un pazar payını ve gelirini azaltıyor. Bunu kaliteli ürün ve hizmetler sunarak ve müşterileriyle gerçek ilişkiler kurmaya zaman ayırarak yaparlar.

Küçük işletmeler Amazon ile nasıl rekabet edebilir?

Küçük ölçekli satıcılar, e-ticaret alanında rekabet etmek için hala çok iyi bir şansa sahip olabilir. Bu alanda yapmak için pek çok fırsat var.

Küçük oyuncular, Jeff Bezos’un dev imparatorluğundan nasıl küçük bir pazar payı alabilirler:

İnanılmaz bir müşteri deneyimi sağlayın

Müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda, küçük işletmelerin Amazon’a göre benzersiz bir avantajı vardır. Daha çevik ve müşteriye daha yakın olma eğilimindedirler ve kişisel, samimiVe yaratıcı müşteri hizmetleri ile.

Buna karşılık, bu, tüm alışveriş deneyimini soğuk, meçhul bir alışverişten (Amazon’da olduğu gibi) eski günlerin anne-pop mağazalarına daha yakın bir alışveriş deneyimine dönüştürür.

Aktif bir topluluk oluşturun

Aktif bir topluluktan daha güçlü bir şey yoktur. E-ticaretteki tüm büyük oyuncular ilk başladıklarında servetlerini bu şekilde kazandılar. Ürün ve hizmetleri etrafında aktif, katılımcı bir insan grubu oluşturdular.

Küçük işletmeler de aynısını yapabilir. Topluluk oluşturmaya ve bir topluluk duygusu yaratmaya yatırım yapmak aidiyet sadece daha fazla müşteri kazanmakla kalmaz, aynı zamanda onları markanız için müjdecilere dönüştürebilir. Bir e-posta adresi listesi oluşturmak, onlara düzenli olarak ulaşmanızı sağladığından, bu sürecin önemli bir parçasıdır.

Diğer pazar yerlerinde ürün lansmanı yapın

Pazarlar arası çevrimiçi satışlar, küçük işletmelerin daha fazla görünürlük kazanmasına, yeni kitlelere ulaşmasına ve mevcut pazar fırsatlarını daha iyi kullanmasına yardımcı olabilir.

Bazı örnekler şunları içerir:

  • Houzz (ev dekorasyonu ve ev geliştirme odaklı)
  • Etsy (el yapımı ürünler, sanat ve zanaat odaklı)
  • Facebook Marketplace (yeni ve kullanılmış ürünler için genel bir pazar yeri)
  • Shopee (Güneydoğu Asya pazarı)
  • Mercado Libre (Latin Amerika’nın en büyük pazarlarından biri)
  • Trendyol (Türkiye’de genel bir pazar yeri)
  • Zalando (Avrupa’da moda odaklı bir pazar yeri)
  • Tokopedia (Endonezya pazarı)
  • Vinted (küresel bir vintage moda pazarı)

Diğer pazar yerlerinde ürün lansmanına kesinlikle değer. Başlamak için, e-Ticaret platformunuzda hangi entegrasyonların mevcut olduğunu kontrol edin. Gibi bir üçüncü taraf uygulamasını da kullanabilirsiniz. ticaret.

Tavsiye Edilen:  Google Reklamları: 2023'te Google Reklamları Nasıl Yayınlanır?

Harika bir sadakat programı sunun

Sadakat programları, e-ticaret şirketlerinin satışları artırması ve müşteriyi elde tutma oranını artırması için harika bir yoldur. Markalar ödüller, indirimler ve özel teklifler sunarak müşterileri daha fazlası için geri gelmeye teşvik edebilir. Sadakat programları, müşteriler kendilerini özel bir şeyin parçası gibi hissettikleri için marka etrafında bir topluluk duygusu yaratılmasına da yardımcı olur.

Sadakat programlarına başlamak için e-Ticaret markaları, aşağıdakiler gibi bir üçüncü taraf uygulamasını kullanabilir: gülümseme.io veya SadakatAslan.

Çok kanallı git

Araştırmalar gösteriyor ki %73 Çevrimiçi alışveriş yapanların oranı, satın alma işlemi yapmak için birden fazla kanal kullanıyor.

Ve mantıklı. Örneğin, diyelim ki Facebook’ta rastgele aşağı iniyorsunuz ve satın almak istediğiniz yeni bir spor ayakkabı görüyorsunuz. Bunları o anda satın alamayabilirsiniz, ancak ertesi gün YouTube’da bir reklam ve ardından bir e-postada bir kupon kodu görürseniz, satın alma işlemini gerçekleştirme olasılığınız daha yüksektir.

Bunun anlamı, küçük işletmelerin web sitelerinin ötesinde düşünmeleri ve sosyal medya platformları, SMS, ücretli reklamcılık, etkileyiciler, e-Ticaret pazar yerleri ve hatta fiziksel perakende gibi diğer kanalları dikkate almaları gerektiğidir.

Kolay bir iade süreci geçirin

Bunu yapmak kolay müşterilerinizin beğenmedikleri ürünleri iade etmeleri için. Örneğin, her gönderide bir iade etiketi sağlayabilir veya ücretsiz iade ve değişim sunabilirsiniz. Kolay, sorunsuz bir iade süreci, potansiyel müşterilere onlara güvendiğinizi ve saygı duyduğunuzu gösterir.

İki günde teslimat teklif edin

Giderek daha hızlı tempolu bir dünyada yaşıyoruz ve müşteriler her zamankinden daha hızlı teslimat bekliyor. Hepsini istiyorlar ve şimdi istiyorlar.

Amazon bunu tek tıklamayla ödeme, iki günlük teslimat, Amazon Asistanı ve Prime üyeliği ile yapıyor. Küçük bir işletme olarak siz de e-Ticaret tamamlama sürecinizi aşağıdaki gibi bir uygulama kullanarak daha verimli hale getirerek 2 günde teslimat sunabilirsiniz. kurtarıcı.

Müşteri ihtiyaçlarını tahmin etmek ve onlara doğru zamanda doğru ürünleri sağlamak için tahmine dayalı analitiği de kullanabilirsiniz. Teslimat sürecinizi hızlı ve kolay hale getirin, insanlar günün her saatinde sizden Amazon üzerinden alışveriş yapmaktan mutluluk duyacaktır.

paketler

Bir e-ticaret işletme sahibiyseniz, Amazon’un başarısına bakmak sizi bunalmış hissettirebilir. Ne de olsa milyonlarca kullanıcısı (ve satıcısı), geniş bir ürün yelpazesi ve büyük bir pazarlama bütçesi var.

Yine de, her gün, küçük çevrimiçi mağazalar zorluklara rağmen başarıya ulaşıyor. Benzersiz bir bakış açısına, niş ürünlere ve müşterilerinin kim olduğuna dair gerçek bir anlayışa güvenirler.

Siz de kazanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, iyi veriler, Klaviyo gibi akıllı bir e-posta pazarlama sistemi ve Amazon veya başka herhangi bir e-ticaret deviyle rekabet etmenize yardımcı olabilecek uygun çok kanallı pazarlamadır.

E-Ticaret satışlarınızı artırmak için yardım mı arıyorsunuz? Mayple’ın uzmanlar topluluğu sizin için burada. Bugün bizimle iletişime geçin ve işletmenizin gelişmesine yardımcı olalım!

[Banner][Want to Scale your eCom Biz?][Work with the World’s Best eCom Experts. Hand-picked vetted marketers, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-ecommerce-competitors][blue]