En İyi DTC Pazarlama Kanallarınızı Nasıl Bulabilirsiniz (+ 8 Önemli İpucu)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:En İyi DTC Pazarlama Kanallarınızı Nasıl Bulabilirsiniz (+ 8 Önemli İpucu)

Doğrudan tüketiciye (DTC) e-ticaret yaklaşımı güçlüdür çünkü doğrudan müşterilerinize gitmenize ve onların alıcı deneyimleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanıza olanak tanır.

Üstelik Amazon veya Instagram gibi üçüncü taraf kanalları atladığınız için hesabınızın askıya alınması veya ana satış sayfanızın kapatılması gibi bunlarla ilişkili risklerden de kaçınırsınız.

Amazon hesaplarının askıya alındığına, Facebook ve Instagram hesaplarının kapatıldığına ve eBay satıcılarının her fırsatta yasaklandığına dair hikayeler var.

Satın almak için sahip olmadığınız kanallara ve platformlara güvendiğinizde, müşterilerinizle aniden bağlantınız kesildiğinde işler zorlaşabilir.

DTC pazarlaması bu riski azaltır, ancak daha az marka bilinirliği ve daha az dağıtım kanalıyla başladığınız için olumsuz tarafı, satın alma söz konusu olduğunda tırmanmanız gereken daha dik bir yokuşla karşı karşıya kalmanızdır.

Ancak DTC pazarlaması zirveye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Akıllıca kullanıldığında DTC pazarlaması:

 • Müşterilerinize doğrudan bir hat sağlar
 • Markanızı doğru zamanda doğru tüketicilerin karşısına çıkarır
 • İkna eden potansiyel müşteriler size haber bülteni aboneliği, satın alma veya hesap oluşturma yoluyla bilgilerini verir, böylece onlara doğrudan pazarlama yapabilirsiniz

Genellikle tek bir satıştan sonra alıcı peşinde koşmayı bıraktığınız pazar yerlerinin aksine (Amazon’un satıcı davranış kurallarıörneğin pazarlama iletişimlerini yasaklar), DTC bu tüketicilere yeniden pazarlama yapmanıza olanak tanır, bu da daha yüksek müşteri yaşam boyu değerleri, daha güçlü elde tutma ve daha yüksek alışveriş sepeti değerleri sağlar.

Öğrenmek için okumaya devam edin:

#cta-visual-pb#En güçlü DTC pazarlama varlığınızı güçlendirinAlışveriş yapanların ilgisini çeken, dönüşüm sağlayan ve müşterilerin daha fazlası için geri gelmesini sağlayan bir web sitesi oluşturun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

DTC pazarlama nedir?

Kaynak: Sıçratmayı kaldır

Doğrudan tüketiciye pazarlama anlamına gelir doğrudan alıcılarına pazarlama yapan markalarürünlerinizi hedef kitlelerine satmaları için alışveriş yapanları veya satış ortaklarını çekmek için bir pazaryerine güvenmek gibi üçüncü taraf satın alma yöntemlerini atlayarak.

Genel e-ticaret pazarlamasıyla karşılaştırıldığında, yöntemleri ve kanalları daha sınırlıdır, çünkü yalnızca markanızın müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmasına ve sohbet etmesine olanak tanıyan taktiklere odaklanırsınız.

Bu arada, e-ticaret pazarlaması, satışları artırmak amacıyla daha fazla çevrimiçi kanaldan yararlanıyor ve bu da markaları daha geniş bir kitleye sunuyor. Bu değişen yaklaşımlar, DTC ile geleneksel e-ticaret işletmeleri arasında çok sayıda temel farklılığa neden olur.

DTC ve B2C pazarlama

DTC markaları B2C markaları
Uzun vadeli ve anında satışlar Çoklu dokunuşla uzun vadeli ilişki kurmaya odaklanarak marka oluşturma ve hikaye anlatımını vurgulayın Mevcut kanalda anında dönüşüme odaklanarak bireysel ürünleri ve avantajları vurgulayın
Mesaj tonu Daha hedefli ve kişiselleştirilmiş mesajlar sunun En geniş kitleye hitap etmek için genelleştirilmiş mesajları kullanın
Katalog ve fiyatlandırma Daha küçük ürün grupları olabilir ancak bunları premium fiyatlandırmayla sunabilirsiniz Daha rekabetçi fiyatlara sahip daha geniş ürün grupları olabilir
Satış kanalları Kendi web sitelerine ve sosyal medya varlıklarına güvenin Birden fazla çevrimiçi pazaryerinde satış yapılabilir
Kitle Daha yüksek yaşam boyu değerlere ve elde tutma oranlarına sahip daha küçük, niş müşteri tabanları Daha düşük edinme maliyetleri ama aynı zamanda daha düşük elde tutma oranları
Müşteri deneyimi Müşteri deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol Üçüncü taraf pazar yerleri nedeniyle daha az kontrol

DTC pazarlamanın faydaları

Erişim sınırlamalarına rağmen (özellikle başlangıçta), DTC pazarlaması, zorlukları dengeleyen birçok avantajdan yararlanmanıza olanak tanır.

Müşteri ilişkilerinize sahip çıkın

Üzerinde hiçbir kontrolünüz olmayan bir pazara veya başka bir platforma güvenmek yerine doğrudan alışveriş yapanlara gittiğiniz için, ilişkileri nasıl geliştireceğinizden siz sorumlusunuz.

Bu özgürlük DTC markalarına yardımcı oluyor müşterileriyle uzun süreli bağlar kurmaları.

Aslında en tepedeki %25’lik kesimin güvencesi var beş kat daha yüksek müşteri yaşam boyu değeri (CLV) bundan dolayı.

Çok kanallı deneyiminizi optimize edin

Resim: Sıçratmayı kaldır

Alışveriş yapanlar, markaları bir şirketin web sitesi, sosyal medya (ki bu da) gibi farklı platformlarda giderek daha fazla arıyor. Z kuşağının %40’a yakını Google yerine kullanın) ve çevrimiçi pazaryerleri.

DTC pazarlama, kanalın sahibi olduğunuz sürece şunları sağlar: müşteri deneyimi kusursuz, markalı ve optimize edilmiştir—markanızla nerede karşılaşırlarsa karşılaşsınlar.

Sizi bir reklam aracılığıyla bulan alışveriş yapanlar, tıklayıp benzer markalı renkleri, kopyaları ve görselleri bir açılış sayfasında bulabilirler. Veya bir e-postadaki bir CTA’ya tıklayabilir ve tercihlerine göre özelleştirilmiş bir koleksiyon görebilirler.

Ayrıca, pazarlama kampanyalarınızda üç veya daha fazla kanal kullanırsanız, %494 daha yüksek sipariş oranı sadece bir tanesiyle karşılaştırıldığında.

Alıcılarınız hakkında daha net bilgiler toplayın

DTC pazarlamayla alıcı davranışlarınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Müşterilere ulaşmak ve satışları tamamlamak için başka bir platforma güvendiğinizde tüketicilerinizin nasıl alışveriş yaptığına dair içgörüyü kaybedersiniz.

Örneğin, web siteniz üzerinden alışveriş yaparlarsa, sizi nasıl buldukları ve neden mağazanızdan alışveriş yapmayı seçtikleri ile ilgili birkaç soruyu yanıtlamaları karşılığında bir sonraki alışverişlerinde %10 indirim sunan bir anket gönderebilirsiniz.

Ayrıca oturum tekrarı ve analiz araçlarından da yararlanabilirsiniz. Blogunuzdaki hangi ürünlerin, konuların ve açılış sayfalarınızın alışveriş yapanlarınızın ilgisini en çok çektiğini görün.

Bu şunu ortaya koyuyor:

 • Neyi önemsiyorlar
 • Hangi sayfa öğelerini iyileştirebilirsiniz
 • Ürün paketlerinde hangi öğeleri eşleştirmeniz gerekir?
 • AOV’yi artırmak için hangi ürünlerin sergilenmesi önerilir?
 • Test edebileceğiniz yeni ürünler
Tavsiye Edilen:  Walmart gibi bir perakende ve market uygulaması nasıl geliştirilir?

Edinme başına daha düşük maliyet

Son beş yılda müşteri edinme maliyetleri (CAC) %60 arttımarkaların üstesinden gelmesi gereken yeni bir zorluk ortaya çıkarıyor.

Ancak DTC pazarlaması bu masrafları azaltabilir.

Doğrudan tüketicilere gitmek aracıyı ortadan kaldırırsizinle alıcılarınız arasına giren ister bir perakendeci ister başka bir pazarlama kanalı (ücretli haber bülteni yerleşimi gibi) olsun.

Bu yalnızca satın alma harcamalarınızı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yeni taktikleri ve kanalları test etmenize de olanak tanır.

Örneğin, Amazon satıcı ücretlerine harcadığınız para, geleneksel bir perakendeciye giden satışların yüzdesi ve herhangi bir Facebook satış ücreti, alışveriş yapanları ana web sitenize ve çevrimiçi mağazanıza yönlendirmek için kullanılabilir.

Marka algınızı koruyun

Tıpkı fiziksel bir mağaza gibi, e-ticaret markanızın imajı da alışveriş yapanları çekmek ve elde tutmak için dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

DTC pazarlama, pazarlama materyallerinizi, markanızın hedef kitlenize nasıl sunulduğunu ve gerçek ürünlerinizin sunumunu ve yerleşimini kontrol etmenizi sağlar.

Markanızı ucuzlatacak platformlardan ve kopyalardan kaçınır ve tüm iletişimlerinizin yerinde kalmasını sağlarsınız.

Ek olarak, markanız merkez sahneye çıkıyor Alışveriş yapanların kolayca sizin yerinize seçebileceği rakiplerle ilgiyi paylaşmak yerine.

Örneğin Amazon gibi pazaryerleri, birden fazla satıcı aracılığıyla satılan aynı ürünü sergilerken, satıcılar ikincil bilgi parçalarıdır.

Çoğu zaman, tasarım gereği kötü bir dönüşüm deneyimi nedeniyle tercihin bir satıcıya verildiğini, diğerlerinin ise ekranın alt kısmında gizlendiğini görürsünüz.

Daha fazla gelir fırsatı

Resim: Göçebe Botanikleri

DTC pazarlaması sayesinde dönüşümleri güvence altına almak için daha fazla şansınız olur. çapraz satış ve üst satış Önerilen ürün seçimleriyle.

Alışveriş yapanlar satın almaya hazır değilse, bir satışı teşvik etmek, alışveriş sepetini terk etmeyi azaltacak taktikler uygulamak ve çok daha fazlası için onların bilgilerini yakalayabilirsiniz.

Kanalı kontrol etmediğinizde bu taktikleri uygulamak daha zordur. Ayrıca, kaybedilen satışları telafi etmek veya sepet değerlerinizi artırmak için üçüncü bir tarafa başvurmanız gerekir.

Daha hızlı başlatma ve yinelemeler

Pazarlama kanallarınız üzerinde tam kontrol, ekibinizin yeni ürünler için kampanya başlatma, özel teklifleri duyurma ve hedef kitlenizle iletişim kurma hızını artırır.

DTC markaları tasarımı, mesajlaşmayı ve teslimat kanallarını (mağazanız ve açılış sayfalarınız gibi) kontrol ettiğinden, herhangi bir yeni promosyon tamamen şirket içinde ve tam kontrolle başlatılabilir ve yürütülebilir.

Performans ölçümlerinize doğrudan erişimin yanı sıra, Ekibiniz ayrıca neyin işe yarayıp neyin yaramadığını temel alarak daha hızlı yineleme yapabilir.

Örneğin şunları yapabilirler:

 • E-posta gönderme sürelerini değiştirin
 • Hangilerinin sosyal medyada en fazla etkileşimi sağladığını gördükten sonra ifadeleri ayarlayın
 • Web sitenizdeki A/B testi dönüşüm öğeleri

En iyi DTC pazarlama kanalları

DTC pazarlamasını birden fazla portal üzerinden kullanabilirsiniz. Hangisinin sizin için en uygun olduğunu bulmak için çeşitli pazarlama kanallarını test ettiğinizden emin olun.

Sosyal medya

Sosyal medya, hedef kitleyi büyütmek için güçlü bir platformdur: Ortalama olarak insanlar, günde 147 dakika ve kullanıcı tabanının büyüyeceği tahmin ediliyor 4,89 milyar 2023’te.

Bunlara ek olarak, neredeyse %28 16 ila 64 yaş arası internet kullanıcılarının %90’ı yeni marka, ürün ve hizmetleri sosyal reklamlar aracılığıyla keşfettiklerini söylüyor; bu da bu platformu gözden kaçırmayı göze alamayacağınız anlamına geliyor.

Müşterilerinize doğrudan bir hat açar ve gönderi paylaştıklarında veya etkileşime geçtiklerinde markanızla olan kişisel bağınızı güçlendirir.

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, müşterilerin bir kısmına ulaşmak için zengin (ve uygun maliyetli) bir fırsat sağlar. dört milyar dünya genelinde günlük e-posta kullanıcıları.

Doğrudan Pazarlama Derneği’ne göre, ortalama getiri yaklaşık 45$ E-posta pazarlamasına harcadığınız her 1 ABD Doları için.

Etkisinin bir başka kanıtı olarak, Ankete katılanların %59’u alışveriş yapıyor e-posta pazarlamanın satın alma kararı vermelerine yardımcı olduğunu söyledi ve Müşterilerin %50’si bu nedenle en az ayda bir kez alışveriş yaptı.

E-posta bültenleri, alışveriş yapan müşterilerinizi doğrudan beslemenin harika bir yoludur. Abone kazanarak ve listenizi büyüterek kişisel olarak ulaşabileceğiniz bir hedef kitle oluşturursunuz.

SMS pazarlama

Resim: Sıçratmayı kaldır

E-posta pazarlamasına benzer şekilde, SMS pazarlaması da doğrudan müşterilerinize gider ve onların en değerli varlıklarından biri olan telefonlarından yararlandığı için kolaylıkla dikkatlerini çekebilir.

Asurion, Amerikalıların şaşırtıcı bir şekilde telefonlarını kontrol ettiğini tespit etti günde 352 kez—bu her iki dakika ve 43 saniyede bir demektir.

Daha kişisel bir kanal olmasının yanı sıra, insanlar markalarla konuşmak için SMS’i tercih ediyorile Tüketicilerin %70’i 2022’de işletmelerden mesaj almayı tercih etmek.

Toplum

Topluluk pazarlaması, ürününüzün etrafında bir topluluk oluşturmanızdır ve bu aşağıdakileri gerektirebilir:

 • Facebook grubu oluşturma
 • Hashtag kullanımının izlenmesi ve teşvik edilmesi
 • Müşterilerinizin başkalarıyla tartışması ve tanışması için bir portal veya forum oluşturma
 • Gerçek hayatta (IRL) buluşmalara ev sahipliği yapmak
 • Ve dahası

İkisi de benzer ilgi alanlarına sahip kişiler arasındaki etkinliği teşvik eder ve markanızı güçlendirir.

Çevrimiçi bir topluluk etkileşiminizi şu şekilde artırabilir: %21’e kadar ve müşteri tutmanızı, satışlarınızı ve SEO’nuzu olumlu yönde etkiler.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlama, bloglarınızı ve web sayfalarınızı alıcı yolculuğunun doğru aşamasında müşterilerinizin önüne çıkarmak için SEO’dan yararlanır.

Bu, şunları yapmanın iyi bir yoludur:

 • Markanızı tanıtın
 • Hedef kitlenizin sorunları çözmesine ve alakalı bilgileri bulmasına yardımcı olun
 • Onları ürününüze göz atmaya veya bülteninize kaydolmaya teşvik edin

Ayrıca, giden pazarlamayla karşılaştırıldığında, %62 daha ucuz Ve üç kat daha fazla potansiyel müşteri yaratıyor.

Tavsiye Edilen:  Satışları Artırmak İçin Düşünmeniz Gereken En İyi 9 E-Ticaret Promosyon Fikri

İçerik pazarlaması, teknik incelemeleri, e-kitapları ve diğer ortamları da kapsayacak şekilde blogların ötesine geçer. Örnek olarak, Pazarlamacıların %56’sı en etkili içerik türlerinin infografik olduğunu söylüyorlar.

İnternet sitesi

Web siteniz, sahip olduğunuz DTC kanalınızdır.

Genellikle DTC işlemlerinizin gerçekleştiği yerdirbu nedenle sitenizi en fazla dönüşüm ve müşteriyi elde tutma olanağı sağlayacak şekilde optimize etmeniz zorunludur.

Örneğin, birisi ödeme yaptığında, ayrıntılarını kaydedebilmeniz ve tekrar satın alma işlemi için geri dönmelerini kolaylaştırabilmeniz için ondan bir hesap oluşturmasını mı istiyorsunuz?

O zamandan beri Dünya çapındaki tüketicilerin %14’ü İlham bulmak için DTC web sitelerini ve ürün bulmak için %15’i kullanıyorsanız (satın alma aşamasında dikkat çekici bir dikkat gösterir), web sitenizin aynı zamanda DTC pazarlaması için de optimize edilmesi gerekir.

Kendi web sitenizin gücünden tam olarak yararlanmak için, dönüşüm optimizasyonuna yönelik hedeflenen açılış sayfalarını ve özel ürün sayfalarını hızlı bir şekilde oluşturmanıza olanak tanıyan araç ve süreçlere yatırım yapın.

#cta-visual-pb#En güçlü DTC pazarlama varlığınızı güçlendirinAlışveriş yapanların ilgisini çeken, dönüşüm sağlayan ve müşterilerin daha fazlası için geri gelmesini sağlayan bir web sitesi oluşturun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

İnternette başarıya ulaşmak için 8 DTC pazarlama stratejisi (örneklerle)

DTC pazarlamanın avantajlarından nasıl yararlanabileceğinizi ve çeşitli kanallarını nasıl en üst düzeye çıkarabileceğinizi daha iyi anlamak için ilham alabileceğiniz bazı stratejiler ve örnekleri burada bulabilirsiniz.

1. Verileri takip edin

Müşterilerinizin tercihlerini ve davranışlarını anlamak için verileri ve analizleri derinlemesine inceleyin.

Bu size izin verir Pazarlama stratejinizi buna göre şekillendirin ve uygun mesajları ve ürünleri doğru zamanda sunun Böylece çabalarınız hedef kitlenizde güçlü bir yankı uyandırır.

Resim: Duruş

Duruşsanatsal performans çorapları üreticisi, ürün verilerini toplar ve analiz eder Tüketicilerin ne istediğini öğrenmek, ardından tasarımlarını bulgularına dayandırmak.

Stance, bilgilerden yararlanarak yeni bir tasarımın yayınlanmadan önce popüler olup olmayacağını biliyor.

2. Sosyal ticarete yönelin

Ürünleri doğrudan müşterilere satmak ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için sosyal medyayı kullanın.

Ürünlerinizi çok sayıda kişiye pazarlamak ve tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda Hedef kitlenizle tercih ettikleri platformlarda etkileşime geçin.

Resim: Instagram

Hidrasyon tabletleri markası Nuun doğrudan satış yapmak ve ürünlerini hedef kitlelerine tanıtmak için Instagram’dan yararlanıyor.

Alışveriş yapanlar platformda gezinip alışverişlerini tamamlayabilir, böylece deneyimlerini kolaylaştırabilir ve Nuun’un web sitesini ziyaret etme ihtiyacını ortadan kaldırabilirler.

#cta-paragraph-pb#Nuun’un Shogun tarafından oluşturulmuş özel açılış sayfalarıyla ROAS’ını nasıl %275 artırdığını öğrenin.

3. Daha geniş bir erişim için diğer markalarla ortaklık yapın

Tamamlayıcı markalarla işbirliği yapmak Ürünlerin çapraz tanıtımını yapın ve birbirlerinin hedef kitlelerine ulaşın güçlüdür ve maruz kalma sürenizi uzatır.

Örneğin siz ve partneriniz birlikte ürünler geliştirebilir ve bunları kendi adınızla pazarlayabilirsiniz.

Resim: Rumpl

Dış mekan battaniyesi markası Rumpl birden fazla sınırlı ürün sürümü için Billabong, Carhartt ve Crystal Worl gibi çeşitli marka ve sanatçılarla ortaklık kurarak işbirliklerini en üst düzeye çıkarıyor.

4. Parlak bir palet oluşturun

Ayırt edici bir renk şeması ve tutarlı markalama öğeleri uygulayarak markanızın sosyal medyada öne çıkmasını sağlayın.

Bunu yapmak izleyicilerinize yardımcı olur sizi bu özellikleri içeren pazarlama materyalleriyle ilişkilendirmek ve böylece daha fazla tanınma sağlar.

Resim: ZitSticka

Cilt bakım markası ZitStickaÖrneğin, web sitelerinde, sosyal medya hesaplarında ve ambalajlarında açık ama parlak renk tonları kullanıyor ve bu da onları kolayca tanınabilir kılıyor.

Aynı zamanda müşterilerin zihninde renk paletleri ile şirket arasında bir ilişki oluşturur.

Resim: Instagram

5. Hedef kitlenizi eğitin

Bloglar, videolar, web seminerleri veya kişisel etkinlikler aracılığıyla müşterilerinize ürünleriniz, avantajları ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verin.

Bu, mevcut müşterilerinizi tekliflerinizle başarıya doğru yönlendirir ve potansiyel müşterileri yolculukları boyunca daha da ileriye götürür.

Değerli, bilgilendirici ve yüksek kaliteli içerik oluşturmak, Markanızı sektörünüzde otorite haline getirin.

Resim: Olipop

OlipopProbiyotik gazoz üreticisi olan , web sitesi ziyaretçilerini özel Öğrenme sayfalarıyla eğitme konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Yukarıdaki görselde okuyucular markayı sindirim sağlığına ilişkin eğitici bakış açısıyla tanıtıyor.

Resim: Olipop

Olipop ayrıca kullandıkları temel bileşenleri de parçalayarak her birinin sağladığı faydaları vurguluyor.

6. Abonelikleri dahil edin

DTC satışı ve abonelik hizmetleri tamamen farklı iş modelleridir ancak ikisi genellikle yan yana çalışırız.

Küresel abonelik e-ticaret pazarının da artması bekleniyor 904,2 milyar dolara yükseldi 2026 yılına kadar bu işe girişeceğiz büyüme fırsatlarını ve sürekli bir gelir kaynağını ortaya çıkarır.

Resim: Kokteyl Kuryesi

Örneğin, Kokteyl Kuryesi kendi özel tariflerinden oluşan bireysel kitler satıyor.

İşin tadını daha da güzelleştirmek için müşterilerin her ay markanın yeni kreasyonlarını deneyimleyebilecekleri abonelikler de satıyorlar.

7. Tavsiye isteyin

İndirimler veya ödüller gibi teşvikler sunarak mevcut müşterilerinizi arkadaşlarını ve ailelerini markanıza yönlendirmeye teşvik edin.

Yönlendirmelerden elde edilen potansiyel müşteriler %30 daha yüksek dönüşüm oranı diğer pazarlama kanallarından gelenlere göre %16 daha yüksek kullanım ömrü değerleri.

Resim: PANGAYA

Malzeme bilimi ve sürdürülebilirlik markası PANGAIA, bir arkadaşına tavsiyede bulunan müşterileri teşvik ederek onları ve hakemlerini örneğin 200 ABD Doları tutarındaki herhangi bir satın alma işlemi için 25 ABD Doları indirimle ödüllendiriyor.

PANGAIA ayrıca, yönlendirenlere ve hakemlerine, her satın alımın dünyaya olumlu katkısı hakkında bilgi vererek bir amaç duygusu vermeyi (ve daha fazla satışı teşvik etmeyi) başarıyor.

Tavsiye Edilen:  AWS SQS: Amazon Basit Kuyruk Hizmeti

8. Konuşmaya dayalı ticareti benimseyin

Diyaloğa dayalı ticaret, müşterilerle daha gerçek bir şekilde etkileşim kurmak için canlı sohbet, sohbet robotları, sosyal medya ve SMS’in (diğer formatların yanı sıra) kullanılmasını içerir.

Bu yaklaşım şunları yapmanızı sağlar: müşteri yolculuğunuzun farklı aşamalarında kişiselleştirilmiş ve anında destek sağlayınetkileşimi, memnuniyeti ve dönüşüm oranlarınızı artırır.

Canlı sohbet tek başına web sitesini ziyaret etmenizi sağlayabilir %82 daha muhtemel müşterilere dönüştürmek.

Resim: Floyd Ana Sayfası

Mobilya markası Floyd Home’un dijital asistanı, iyi yapılan sohbete dayalı ticaretin harika bir örneğidir.

Marka, Floyd adında bir yapay zeka sohbet robotu kullanıyor olsa da, ziyaretçilerle dostane ve uzlaşmacı bir tonla konuşuluyor ve sık karşılaşılan sorunların çözümleri konusunda hızlı bir şekilde yönlendiriliyor.

#cta-paragraph-pb#Biraz daha taktik öğrenmek ister misiniz? Ölçeklendirmeye başlamanıza yardımcı olmak amacıyla Shopify için 13 güçlü pazarlama stratejisini bir araya getirdik.

Müşteri deneyimini geliştirmek için DTC pazarlamanın en iyi uygulamaları

Yukarıdaki stratejileri desteklemek için bu en iyi uygulamaları izleyin. DTC pazarlama çalışmalarınızın etkinliğini artırmanıza yardımcı olacaklar.

Marka kimliğinize yatırım yapın

Şirketinizin değerlerini ve misyonunu temsil eden güçlü bir marka kimliği oluşturun. Bu sizi daha tanınabilir hale getirecek ve DTC pazarlama faaliyetlerinizi hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Ek olarak tüketiciler değerleri uyumlu olan markaları tercih edin kendileriyle yani İlkeleriniz ve amacınız etrafında tanınma oluşturmak hedef kitlenizde yankı uyandırmanıza ve onların sadakatini güvence altına almanıza yardımcı olacaktır.

Web sitenizin kullanıcı deneyimini test edin

Web sitenizdeki kullanıcı deneyimini sürekli olarak test edin ve iyileştirin. her müşteriye kusursuz bir alışveriş deneyimi sağlamak.

Birisi sitenize girdiğinde web sitenizin kullanımı kolay olmalıdır.

Ayrıca mobil uyumlu olmalı ve insanlar telefonlarından, tabletlerinden ve masaüstü bilgisayarlarından alışveriş yaptıkları için çeşitli cihazlarda iyi çalışmalıdır:

 • Dijital satın alımlar için mobil cihazların (örn. akıllı telefonlar ve tabletler) %49,8 pazar payı.
 • Geriye kalan %50,2 ise masaüstü bilgisayarlarda gerçekleşiyor.

Alışveriş deneyiminizi kişiselleştirin

Alışveriş deneyimini kişiselleştirmek için müşteri verilerinden yararlanın ve Müşteri sadakatini ve katılımını artırın.

Kişiselleştirme, DTC pazarlamanızı güçlendirir ve satışları artırır.

Örneğin HubSpot, kişiselleştirilmiş harekete geçirici mesajların (CTA’lar) dönüşüm sağladığını tespit etti %202 daha fazla temel olanlardan daha. Bu arada Epsilon şunu keşfetti: Tüketicilerin %80’i kişiselleştirilmiş deneyimler sunarsanız sizden satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Yetiştirme kanallarınızı zorlayın

Satın alma harikadır ancak herkes ilk bakışta satın almaya hazır değildir.

E-posta ve SMS gibi destek kanallarınızdan yararlanın. İletişimde kalın ve alışveriş yapanlara ürününüzü hatırlatın doğru zamanda. Bunu yapmak onları meşgul eder ve bilgilendirir.

Elde tutmaya odaklanın

Mevcut müşterileriniz için kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmanın yanı sıra olağanüstü müşteri hizmetleri sunarak müşteriyi elde tutmaya öncelik verin.

Elde tutma, CLV’nizi artırır ve size istikrarlı bir alışveriş havuzu sağlar. Aslında, elde tutma oranlarınız hedefine ulaştığında CLV hızla artar %50 ve üzeri.

Her ne kadar DTC pazarlaması genellikle alışveriş yapanları sanal kapınızdan geçirmek için kullanılsa da, elde tutma, bu yatırımı daha da uzatır.

Metriklerinize dikkat edin

İşletmeniz için uygun bir kanal bulduğunuzda “otomatik pilot” modunu açmaktan kaçının.

gibi temel pazarlama ölçümlerine her zaman dikkat etmelisiniz. web sitesi trafiği, müşteri etkileşimi ve dönüşüm oranları—bir kanalın özellikle iyi mi yoksa kötü performans mı gösterdiğini görmek için, ardından nedenini araştırın.

Ölçümleriniz aynı zamanda elde tutma oranınızın ne kadar sağlıklı olduğunu, hangi stratejilere daha fazla yatırım yapmanız gerektiğini ve genel çabalarınızın meyve verip vermediğini de ortaya çıkaracaktır.

DTC pazarlama yoluyla büyüme fırsatlarını keşfedin

DTC pazarlama, şirketlerin müşterilerine doğrudan ulaşmasını, değerli veriler toplamasını ve müşteri deneyimini kontrol etmesini sağlar.

Stratejik olarak kullanıldığında işinizi daha yüksek seviyelere taşıyabilir.

Dijital pazarlamanın bu kategorisi, müşterileriniz hakkında önemli miktarda yatırım ve araştırma gerektirse de, getirileri maliyetlerin çok üzerindedir.

Mevcut çeşitli DTC pazarlama kanallarından yararlanın, ardından bu makalede tartıştığımız stratejileri ve en iyi uygulamaları geliştirip dahil edin; iş ölçümlerinizde iyileşme görmeye başlayacaksınız.

#cta-visual-pb#En güçlü DTC pazarlama varlığınızı güçlendirinAlışveriş yapanların ilgisini çeken, dönüşüm sağlayan ve müşterilerin daha fazlası için geri gelmesini sağlayan bir web sitesi oluşturun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın