En İyi Kurumsal E-Ticaret Platformları (+ Kendinizinkini Nasıl Seçersiniz)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:En İyi Kurumsal E-Ticaret Platformları (+ Kendinizinkini Nasıl Seçersiniz)

“Standart” veya geleneksel e-ticaret platformlarının (Shopify ve BigCommerce Essentials gibi) popüler olmasının bir nedeni vardır; yeni ve gelişen işletmeleri başlatmak için mükemmeldirler. Ancak çevrimiçi mağazanız belirli bir olgunluğa ulaştığında ve sınırlamalarla karşı karşıya kaldığınızda, genellikle büyümeyi geniş ölçekte sürdürebilecek e-ticaret çözümlerini keşfetmenin zamanı gelmiştir.

Kurumsal e-ticaret çözümleri, daha büyük kuruluşların karmaşık site tasarımı sunmasına, trafik artışlarına uyum sağlamasına ve büyümeye devam etmek için gereken güvenlik veya uyumluluğu sağlamasına yardımcı olabilir.

Kurumsal ticaret ihtiyaçlarına uygun bir platforma ihtiyacınız olduğundan şüpheleniyorsanız yanınızdayız.

Burada ‘kurumsallığı’ hangi tür işletmelerin oluşturduğunu, ölçeğe yönelik platformlardan neler bekleyebileceğinizi ve değerlendirme kriterlerini ele alacağız.

Size en yararlı bilgilere atlamaktan çekinmeyin:

Hemen bir tanımla konuya girelim:

Kurumsal e-ticaret nedir?

Kurumsal e-ticaret, yıllık brüt ürün değeri (GMV) birkaç milyon ve bazı durumlarda milyarlarca olan çeşitli ürün ve hizmetler sunan işletmeleri kapsar. Birçok kurumsal e-ticaret işletmesi, küresel pazarlara genişleyen büyük kuruluşlardır. Genellikle çeşitli yerlerde çalışırlar ve üretim yapabilirler. Ve mal dağıtın.

Örneğin, Fortune 500 listesinin zirvesinde yer alan ve uluslararası e-ticaret devi Amazon, 631,6 milyar dolar getiri bekleniyor 2025 yılına kadar GMV’de.

Ancak Avrupa’nın en popüler çevrimiçi pazarı Allegro gibi diğer başarılı girişimler kabaca getiri sağladı. GMV’de 2 milyon dolar 2021’in ikinci yarısında.

Yıllık GMV’den 1-100 milyon dolar kazanan şirketler kurumsal kategorisine girmektedir, ancak aynı zamanda bu organizasyonlar karmaşıktır ve iş operasyonları, satın alınan yazılımın sağlam olması ve birçok farklı iş grubu/paydaş tarafından benimsenmesi gerekecek şekilde ölçeklendirilmiştir.

Uygun çözümlere yönelik değerlendirme kriterleri arasında barındırma (bulut veya kurulu/şirket içi) ile ölçeklenebilirlik, esneklik ve güvenlik yer alır.

Kurumsal e-ticaret platformu nedir?

GMV bir yana, kurumsal e-ticaret markalarının en büyük göstergelerinden biri belli bir olgunluğa ulaşmasıdır. Başka bir deyişle, bu markalar başlangıçta başarı getiren ve bir departmanın operasyonları için uygun olabilecek ilk çözümlerin bir sonraki büyüme aşamasını kolaylaştırma ihtimalinin düşük olduğunu anlıyor.

Bu noktada (veya potansiyel platodan biraz önce) markalar kurumsal e-ticaret platformlarına yöneliyor. Kurumsal e-ticaret platformları, karmaşık ihtiyaçları olan daha büyük bir işletmeyi ileriye taşımak için gereken araçlara, özelliklere ve yeteneklere sahip yazılımlardır.

Genellikle gelişmiş mağaza tasarımı yetenekleri, özelleştirilebilir ödeme, iyileştirilmiş site performansı, çoklu mağaza işlevselliği ve çok daha fazlası gibi müşteri etkileşimleri üzerinde geniş ölçekte daha fazla kontrolü destekleyen özelliklere sahiptirler. Sağlam yazılım aynı zamanda kuruluş içindeki çeşitli grupların ihtiyaçlarını karşılamaya çok daha fazla yöneliktir.

Temel ticaret platformunun yanı sıra, genellikle kurumsal e-ticaret çözümlerinin bir kombinasyonu, işletmenizin içerik yönetimini, ürün veri yönetimini, tedarik zinciri yönetimini, kurumsal varlık yönetimini, kurumsal kaynak planlamasını, küresel genişlemeyi, müşteri ilişkileri yönetimini ölçeklendirmesine yardımcı olur. envanter yönetimi, gelişmiş e-ticaret deneyimleri ve çok daha fazlası.

Kurumsal e-ticaret yazılımına geçmenin faydaları nelerdir?

Kurumsal ticaret yazılımı aracılığıyla sitenizi taşımak veya e-ticaret deneyiminizde önemli bir değişiklik yapmak, her şeyi kapsayan bir durumdur.

Peki markalar neden kurumsal e-ticaret platformunu uyguluyor? Özellikle bazı durumlarda yeniden platform oluşturmayı gerektirebilirse? Kurumsal markaların bir sonraki adımı atmasının birkaç nedenine bakalım.

1. Oluşturun ve teslim edin yükseltilmiş site içeriği

Çevrimiçi alışveriş deneyimini optimize etmek ve ölçeklendirmek isteyen kurumsal markalar için (site hızını ve performansını büyük ölçüde artırmak ve yüksek dönüşüm sağlayan zengin mağazacılık eklemek), kurumsal bir e-ticaret platformuna geçmek, sonunda bu vizyona ve genişlemeye yer açmak anlamına gelir.

Sağlam e-ticaret özelliklerini, entegrasyonları, trafikteki ani artışları, zengin görselleri ve daha fazlasını (kutudan çıktığı haliyle standart e-ticaret platformlarıyla elde edilmesi kolay olmayan bileşenler) yönetebilen güçlü yazılımlar sayesinde dijital dönüşüm daha kolay hale gelir.

#cta-visual-fe#Alışveriş deneyiminizi başsız ticaretle geliştirinShogun Frontend, hepsi bir arada Ön Uç Platformu ile başsız ticarete kökten farklı bir yaklaşım sunuyor. Daha fazla bilgi edin

Tavsiye Edilen:  Charter Okulu Pazarlama Stratejileri için Eksiksiz Kılavuz

2. Yerleşik, sağlam güvenlik ve uyumluluk

Müşteriler beklemek kurumsal markalar işlemlerden ödemelere ve müşteri verilerinin işlenmesine kadar güvenlidir.

Ancak kurumsal işletmelerin yaşadığı Yılda 130 güvenlik ihlaliortalama olarak kuruluş başına 2021 yılında siber güvenliğin yıllık maliyetinin %22,7 arttığını, markaların güvenli sistemlere yatırım yapması ve güvence altına alması gerekiyor.

Kurumsal düzeyde bir platforma geçmek, işletmenizin güvenlik ihlalleri veya uyumsuzluklarla bağlantılı ağır cezalardan kaçınmasına yardımcı olabilir. Aslında bir veri ihlalinin 2022’deki ortalama maliyeti kabaca 4,34 milyon dolar— 2021’e göre %2,6 artış.

Kaynak: UpGuard

Önde gelen kurumsal yazılımlar, birinci sınıf çalışma süresi, olası sunucu arızalarını hesaba katacak birden fazla veri merkezi ile oluşturulmuştur ve işinizi güvenilir tutmak için sertifikalı güvenli e-ticaret platformlarıdır.

Kurumsal e-ticaret çözümlerini değerlendirmek için kriterler veya temel işlevler

Peki kurumsal bir e-ticaret platformu tam olarak neyi başarmanıza yardımcı olmalıdır? Genellikle arayacağınız birkaç temel şey vardır:

1. Başsız ticareti kolaylaştırır (veya başsız etkindir)

Günümüzde daha fazla kurumsal düzeydeki marka, esneklik için ön ve arka uç platformlarını ayırıyor ve yaratıcılık veya performanstan ödün vermeden ilgi çekici alışveriş deneyimleri oluşturmak için başsız ticaret platformlarına yöneliyor.

Teknolojinizi bu şekilde ayırmak (ön uç katmanının tamamen ayrı ve arka uç işlevlerinden bağımsız olması), teknoloji yığınınızın geleceğe hazır hale getirilmesine yönelik bir yatırımdır. Ayrıca alışveriş yapanların beklediği inanılmaz deneyimleri tutarlı bir şekilde sunmanıza yardımcı olur.

Esneklik açısından başsız ticareti benimsemek istiyorsanız, arka uç e-ticaret platformunuzun en azından başsız özelliğinin etkin olması önemlidir. Veya bu yeteneğin yeni bir “baş” veya ön uç katmanla değiştirilmesine olanak tanır. Bu sayede dilerseniz sitenizin müşteriye yönelik sunumunu tamamen ayrı ayrı yönetebilirsiniz.

#cta-paragraph-fe#Başsız kalmanın farklı yolları hakkında daha fazla bilgi edinin: https://getshogun.com/enterprise/composable-commerce/

Genel olarak, seçtiğiniz kurumsal e-ticaret çözümünün değiştirilebilir veya esnek bir ön uç katmanına izin vermesini sağlamak (şu anda işletmeniz için yakın gelecekte olmasa bile), bu yolu seçmeniz durumunda gelecekte başsız uygulamayı kolaylaştırabilir.

2. Temel e-ticaret araçları ve uygulamalarıyla bütünleşir

İşletmeniz büyüdükçe, hayal ettiğiniz e-ticaret deneyimini sunmak için muhtemelen çeşitli uygulamaları veya eklentileri eklemeniz veya entegre etmeniz gerekecektir.

Bu temel iş entegrasyonlarını, dahili ekipleriniz için çok büyük bir girişim olmayacak şekilde karşılayabileceğini bildiğiniz bir kurumsal e-ticaret platformunu seçmeniz önemlidir. Toplam sahip olma maliyetinin yanı sıra, daha ağır bir kaldırma gerektiren entegrasyonlarla hesaba katmanız gereken geliştirme sürelerini anlamak ve hesaba katmak önemli olacaktır.

Sitenize eklemek istediğiniz özel entegrasyonlar varsa, bunları düşündüğünüz her platformla yapacağınız keşif görüşmelerinde gündeme getirin. Platformun neler yapabileceğine ilişkin parametreleri veya istediğiniz araç veya uygulamayı barındırmak için geçici çözümlere ihtiyaç duyulup duyulmayacağını anlayın.

3. Güvenli (ve 1. düzey PCI uyumluluğuna sahiptir)

Daha önce de belirttiğimiz gibi, işletmelerin güçlü siber güvenlik uygulamalarına ve uyumluluğa bağlı kalması kritik öneme sahiptir.

PCI DSSveya ödeme kartı endüstrisi veri güvenliği standartları, kart ve kart sahibi verilerini güvende tutmak için küresel kart ağları tarafından belirlenen bir dizi gereksinimdir.

Kurumsal e-ticaret çözümlerinin çoğu, PCI DSS düzey 1 uyumluluğunu (veri güvenliği ve ödemelerle ilgili en yüksek düzeyde satıcı uyumluluğu) sağlar, ancak hepsini sağlamaz.

Seçtiğiniz platform, uyumluluğun sizin için yönetilip yönetilmeyeceğini veya bunu kendiniz sürdürmekle görevlendirilip görevlendirilmeyeceğinizi belirleyecektir. Gerçekçi olarak neleri halledebileceğinizi düşünün ve kısa listenizi buna göre araştırın.

4. İş ihtiyaçlarınız için uygun barındırma olanağı sağlar

İşletmeniz için e-ticaret çözümleri araştırırken platformun barındırma özelliklerine özellikle dikkat edin. İş ihtiyaçlarınız (dönüşüm hacmi, trafik, geliştirme kaynakları vb. gibi) ihtiyaç duyacağınız barındırma türünü etkileyecektir.

İşte kurumsal düzeydeki işletmeler için yaygın olarak kullanılabilen 3 barındırma seçeneği.

Tavsiye Edilen:  B2B İçerik Fikri: Yaratıcılığı Güçlendirme Teknikleri

SaaS barındırma

SaaS (hizmet olarak yazılım) barındırma ile markalar, veri, çalışma zamanı, sunucular, depolama ve daha fazlası gibi çeşitli temel işlevleri yönetmek için barındırmayı “kiralar”.

E-ticaret sitenize güç sağlamak için SaaS’ı seçmeye benzer şekilde, bu tür bir ana bilgisayarı yönetmek için herhangi bir indirme veya bakım gerekmez. Tabağınızda bir şey daha azaldı!

Bulut tabanlı barındırma

Bulut tabanlı barındırmanın iki ana türü vardır:

 • Altyapı Hizmeti: Bu bulut tabanlı barındırma, kullandıkça öde modelini kullanır; bu, yalnızca ihtiyacınız olan barındırma alanı miktarı için ödeme yapacağınız anlamına gelir.
 • Hizmet olarak platform: Bu bulut tabanlı barındırma, ekiplerin yönetim için ayrı bir platformda oturum açmasını gerektirir. Geliştiriciler genellikle sunduğu kontrol düzeyi nedeniyle bu tür barındırmayı tercih eder.

Kendi kendine barındırma (fiziksel sunucularla şirket içi)

Kendi kendine barındırma, işletmenizin yazılımınızı bir veri merkezinde veya belirli bir odadaki fiziksel sunucular aracılığıyla barındırması anlamına gelir.

Bu barındırma seçeneği işletmelere tam bir esneklik sunar. Kendi kendine barındırma genellikle açık kaynaklıdır; bu, işletmenizin kaynak kodunun herhangi bir bölümünü değiştirebileceği anlamına gelir; bu da size siteniz ve sitenizin işleyişi üzerinde nihai kontrol sağlar.

Ancak atasözünün dediği gibi, “Büyük güç, büyük sorumluluk getirir.” Şirket içinde kendi kendine barındırmayı seçerseniz, sunucunun tam kontrolünü üstlenirsiniz ve donanım arızalarını, yazılım aksaklıklarını veya ortaya çıkan diğer şeyleri korumanız gerekir.

Bu, düşündüğünüz bir rotaysa ekibinizin, kaynaklarınızın ve bütçenizin hazır olduğundan emin olun.

Kurumsal e-ticaret platformunuzu seçerken, hangi barındırma yeteneklerini sunduğunu ve başarılı olmak için neye ihtiyacınız olduğunu düşünün.

5. Teknik olmayan ekibinizin tesis çapında değişiklikler yapmasına olanak tanır

Kurumsal düzeydeki markaların genellikle daha fazla kaynağa (bütçe, çalışanlar vb.) erişimi olsa da, daha fazla ekip üyesinin site aracılığıyla e-ticaret deneyiminde değişiklik yapmasına olanak sağlamak, kuruluşunuz genelinde verimliliğin artması anlamına gelir.

Teknik olmayan ekip üyelerinin görsel düzenleyici veya güçlü sayfa oluşturucu gibi araçlarla siteyi güncellemesine olanak tanıyan kurumsal bir e-ticaret platformu seçmek, darboğazları azaltabilir ve iş akışlarını iyileştirebilir.

6. Beyaz eldiven desteği, uygulama ve güvenilir çalışma süresi sunar

Güvenilir, sorunları gideren ve soruları hızlı bir şekilde yanıtlayan bir destek ekibine sahip bir e-ticaret çözümü seçmek, stresli, geç saatlere kadar süren bir durum ile küçük bir aksaklık arasındaki farkı yaratabilir.

Kurumsal e-ticaret çözümlerini değerlendirirken, destek ekibinin teknik zekasını, bir şeyler ters giderse kullanılabilirliğini, özel başarı yöneticilerini ve beyaz eldiven desteği seçeneklerinizi belirleyin (örneğin, daha büyük sorunlar için aranacak bir telefon numarası var mı? Yoksa her şey halledildi mi?) e-posta veya sohbet yoluyla mı?).

Ayrıca müşteri tabanınız büyümeye devam ettikçe site trafiğiniz de artacaktır. Güvenilir çalışma süresine sahip bir e-ticaret platformu seçerek sitenizin artışa dayanabileceğinden emin olun.

Kurumsal yazılım sağlayıcıların çoğunluğu, bir dönemdeki minimum çalışma süresi yüzdesini belirten hizmet düzeyi anlaşmaları (SLA’lar) sunar. Örneğin, çalışma süresinin %95’i çok gibi görünebilir, ancak bu aslında yılda yaklaşık 18 günlük kesinti süresine veya müşterilerinizin sitenizde dönüşüm sağlayamayacağı yılda 18 güne eşittir 👀

Kaynak: Halka Merkezi

Şu anki haliyle ve büyümeye devam ettikçe site trafiğinizi yönetebilecek bir kurumsal e-ticaret platformu seçtiğinizden emin olun.

En iyi kurumsal e-ticaret platformları

Lafı daha fazla uzatmadan, güçlü özelliklerine göre şu anda kurumsal işletmeler için en uygun e-ticaret platformlarını burada bulabilirsiniz:

Büyük Ticaret Şirketi

BigCommerce, markaların çevrimiçi alışveriş deneyimlerini özelleştirmelerine ve benzersiz site performansını sürdürmelerine yardımcı olmak için SaaS ile API destekli açıklığı birleştiren lider bir açık SaaS e-ticaret platformudur.

Ana Özellikler:

 • Çoklu para birimi (görüntüleme, işlem yapma ve ödeme)
 • Çoklu mağaza uyumluluğu/yeteneği
 • Sınırsız API çağrısı
 • Tamamen özelleştirilebilir ödeme
 • 7/24 teknik destek
 • Genişletilmiş doğrulama SSL’si mevcut
 • Site çapında HTTPS ve özel SSL
 • Başsız uyumlu
Tavsiye Edilen:  2023'ün En İyi 11 Apple TV Şovu

Fiyatlandırma: İşletmeye özel

Örnek: Siyah elmas

Açık hava spor malzemeleri markası Black Diamond, BigCommerce ile başsız kaldı. Bu çarpıcı site (süper havalı) markalı görsellerle, kolay site navigasyonuyla ve şık ürün karuselleriyle dolu.

Kaynak: Siyah elmas

BigCommerce mağazanızı başsız bırakmaya hazır mısınız? Kılavuzumuza göz atın: https://getshogun.com/enterprise/bigcommerce-headless/

#cta-visual-fe#Shogun Frontend ve BigCommerce ile işinizi ölçeklendirinShogun Frontend ile BigCommerce sitenizi nasıl başsız hale getireceğinizi görün. Daha fazla bilgi edin

Salesforce Ticaret Bulutu

Salesforce Commerce Cloud, çok kanallı stratejilerini geliştirmek isteyen markalara entegre bir yaklaşım sunar.

Kuruluşlar yapay zeka araçları, basitleştirilmiş sipariş ve ödemeler ve daha fazlasıyla fiziksel ve dijital kanallarını kolayca tek bir kanalda birleştirebilir.

Ana Özellikler:

 • Yapay zeka destekli kişiselleştirme araçları
 • Küresel uyumluluk
 • Çok siteli ölçeklenebilirlik
 • Mobil öncelikli yetenekler
 • Başsız uyumlu

Fiyatlandırma:

 • B2C Ticaret (Başlangıç): %1 GMV
 • B2C Ticaret (Büyüme): %2 GMV
 • B2C Ticaret (Artı): %3 GMV

Örnek: Sonolar

Kablosuz hoparlör markası Sonos, ilgi çekici ve dengeli e-ticaret sitesini oluşturmak için Salesforce Commerce Cloud’u seçti. Sonos.com, markanın kalitesini yansıtan yüksek kaliteli görseller, CSS efektleri ve kalın metinlerle doludur.

Kaynak: Sonolar

Adobe Ticaret

Eskiden Magento olarak bilinen Adobe Commerce, ölçeklenebilir, açık kaynaklı çözümlerle işletmeler için oluşturulmuş lider bir dijital e-ticaret platformudur.

Ana Özellikler:

 • Sürükle ve bırak görsel pazarlama aracı
 • Esnek envanter ve sipariş karşılama yönetimi (çok kanallı deneyiminizi birleştirir)
 • Çoklu mağaza uyumlu
 • Başsız uyumlu

Fiyatlandırma: İşletmeye özel

Örnek: Rossignol

Rossignol, alt markalarını tek bir e-ticaret deneyimine bağlamak için Adobe Commerce’i seçti. Site, cesur görseller, trend olan ürün karuselleri ve kullanıcı tarafından oluşturulan ilgi çekici içerik ızgarasıyla “macera” diye bağırıyor.

Kaynak: Rossignol

Shopify Plus

Shopify Plus, dünya çapında 10.000’den fazla kurumsal işletme tarafından kullanılan, SaaS özellikli bir kurumsal e-ticaret platformudur.

Ana Özellikler:

 • İşletmenizi kanallar arasında birleştirmek için POS sistemi
 • Çoklu mağaza işlevselliği
 • Popüler e-ticaret araçları ve eklentileriyle bütünleşir
 • Başsız uyumlu

Fiyatlandırma: İşletmeye özel

Örnek: Steve Madden

İkonik ayakkabı markası Steve Madden’ın Shopify Plus sitesi, hem nostalji tutkunlarının hem de trend belirleyicilerin ilgisini çeken, canlı ve iddialı görsellerle dolu. Markanın Shopify Plus mağazası her sayfada ilham veriyor ve kalın düğmeler, ürün kategorisi tabloları ve indirim ayrıntıları gibi favori alışverişlerinizi yapmanın net yollarını sunuyor.

Kaynak: Steve Madden

Kurumsal bir e-ticaret platformuyla markanızın geleceğini inşa edin

E-ticaret deneyimleriyle bir sonraki adımı atmaya hazır markalar için doğru yazılım sistemlerine yatırım yapmak kritik önem taşıyor.

Yalnızca iş ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir platform seçin Şimdi ancak siz büyümeye devam ettikçe markanızı gelecekte kesinlikle yeni boyutlara taşıyacaktır.

#cta-visual-fe#Sizinle birlikte ölçeklenebilecek bir e-ticaret platformu mu arıyorsunuz?Shogun Frontend, hepsi bir arada Ön Uç Platformu ile başsız ticarete kökten farklı bir yaklaşım sunuyor. Daha fazla bilgi edin