En İyi Reklam AjanslarıReklam kampanyalarınızı geliştirmek mi istiyorsunuz? Reklamlarınızdan daha iyi bir ROAS mı elde ediyorsunuz? Kopyayı geliştirmek mi? İşte çalışmanız gereken en iyi reklam ajansları.Rakefet Yacoby Başlangıç·4 dk. okuma·Güncelleme 8 Mayıs 2023

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: En İyi Reklam AjanslarıReklam kampanyalarınızı geliştirmek mi istiyorsunuz? Reklamlarınızdan daha iyi bir ROAS mı elde ediyorsunuz? Kopyayı geliştirmek mi? İşte çalışmanız gereken en iyi reklam ajansları.Rakefet Yacoby Başlangıç·4 dk. okuma·Güncelleme 8 Mayıs 2023

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Reklam ajansı nedir?

Dijital reklam ajansı, kendini müşterileri için reklam oluşturmaya, planlamaya ve yönetmeye adamış bir işletmedir. Dijital ajanslar genellikle grafik tasarım ve video üretimi gibi yaratıcı hizmetler sunarlar, reklamları oluşturmak için içerik oluşturma ve metin yazarlığı ile ilgilenirler. Ayrıca, reklam kampanyalarının teknik kurulumunu ve devam eden optimizasyonunu da yönetirler. Bir dijital pazarlama ajansı gibi ama sadece daha uzmanlaşmış.

Neden bir reklam ajansıyla çalışmalısınız?

Dijital reklamcılık, son on yılda sosyal medya platformlarının yükselişi ve yeni reklam biçimleri biçimleriyle birlikte patladı. Reklam alanındaki bu dijital dönüşüm, reklam çabalarını ölçeklendirmek isteyen işletme sahipleri için bir bilgi boşluğu yarattı. Her platformun kendi algoritması ve kendi kuralları vardır ve bir işletme sahibi veya şirket içi ekip için belirli bir kanalda uzmanlaşmak çok zordur.

Şirket içinde reklam uzmanlarını işe almak çok maliyetli bir tekliftir ve eğitim almak ve uygun olup olmadıklarını belirlemek genellikle bir ajansla çalışmaktan çok daha fazla zaman alır. Yaratıcı ajansların genellikle grafik tasarımcılardan ve metin yazarlarından oluşan bir ekibi vardır. Ayrıca, yalnızca genel stratejinize bakmaları ve üzerinde çalışmanız gereken belirli taktikler önermeleri için bazı danışmanlık işleri için onları işe alabilirsiniz.

reklam ajansı türleri

Bilmeniz gereken 3 ana reklam ajansı türü vardır.

Tavsiye Edilen:  İşletmeniz İçin İçerik Yazmaya Başlamanız İçin 6 Basit İpucu

Yaratıcı ajanslar

Yaratıcı ajanslar, reklamlarınızın tasarımına ve genel markanıza odaklanır. Genellikle, bir marka ajansına çok benzer şekilde, marka stratejinizi oluşturmak ve sitenizi ve sosyal medya sayfalarınızı yaratıcı marka varlıklarıyla geliştirmek gibi marka bilinci oluşturma hizmetleri sunarlar.

Sosyal medya reklam ajansları

Diğer bir reklam ajansı türü ise sosyal medya reklamlarına odaklanır çünkü çok fazla farklı platform vardır. Ve her biri kendi uzmanlığını gerektirir. Örneğin. bazı ajanslar yalnızca tek bir kanala odaklanır. Facebook Reklamları, diğerleri birkaç kanalla çalışır. En büyük reklam ajanslarından bazıları, bugün kullanılan çeşitli sosyal medya platformlarında yeterince bilgili bir uzman ekibi oluşturmakta zorlanıyor.

Tam hizmet reklam ajansları

Tam hizmet ajansı, metin yazarlığından kullanıcı deneyimleri tasarlamaya ve kampanyaları ve reklam bütçesini yönetmeye kadar çeşitli dijital reklamcılık hizmetlerini sunar.

Bir reklam ajansının maliyeti nedir?

Çoğu reklam ajansı, pazarlama bütçesinin (veya pazarlama harcamasının) bir yüzdesi olan bir yönetim ücreti alır. Ortalama olarak, tipik bir yönetim ücreti %15 ile %30 arasındadır. Mayple’da sizinle eşleştireceğimiz ajansların ücreti %10 civarındadır ve pazarlama harcaması arttıkça bu sayı azalır.

Kimler reklam ajansı kullanmalı?

Ekiplerinde belirli dijital platformlar için doğru uzmanlığa sahip olmayan pazarlama müdürleri veya yöneticiler. Dijital reklamcılık hizmetlerine veya yeni bir dijital stratejiye ihtiyaç duyan işletme sahipleri de olabilir.

4 çeşit reklam nedir?

Süreli yayınlarda ve dergilerde reklam vermek geçmişte kaldı. Dijital reklamcılık, dünyanın en büyük isimlerinin çoğunun oynadığı yerdir. Bir reklam şirketinin hem B2C hem de B2B müşterileri için sunacağı çeşitli çevrimiçi reklamcılık hizmetleri vardır.

Görüntülü reklamcılık – genellikle banner reklam olarak anılır, bir işletmenin bir bloga, web sitesine veya arama sayfasına bir banner yerleştirmesidir. Yatay veya dikey afişlerdir ve çoğunlukla çok az metin içeren görsellerdir.

Tavsiye Edilen:  Wpływ krótkich form na zmieniający się krajobraz cyfrowy

Video reklamcılığı – video reklamlar dikkat çekicidir, eğlencelidir ve bir hikaye anlatmak için harikadır. Facebook Reklamları gibi kanallarda ve YouTube gibi video sitelerinde sosyal medya pazarlamasında kullanılırlar. Video reklamlar, bir marka bilinirliği kampanyası için harikadır.

Mobil reklamcılık – Bunlar, mobil cihazlarda görüntülenen her türlü reklamdır ve video, görüntülü, afiş, arama ve sosyal reklamlar gibi çok çeşitli seçenekleri içerir. Mobil pazarlama, reklamcılığın devasa bir alanıdır ve zaman geçtikçe daha da büyüyecek ve daha etkili olacaktır.

Yerel reklamcılık – bu, bir reklamın bir içerik parçasına entegre edildiği zamandır. Bir çevrimiçi yayıncı sitesinde veya bir blogda olabilir. Bu reklamlar, genellikle parçanın stiline ve akışına uyduğu için daha az rahatsız edici olarak kabul edilir.

Bir reklam ajansının 5 rolü nedir?

Ne düşündüğünü biliyorum – aslında kiminle çalışacağım? Ve haklısın. Oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bir reklam ajansında çok çeşitli roller olabilir. İşte bilmeniz gereken başlıcaları:

1. Metin Yazarı

Her şeyden önce, her iyi ajansın (butik bir ajans olsa bile) iyi bir metin yazarına ihtiyacı vardır. Bu, tüm reklamların ve açılış sayfalarının kopyasını yazan kişidir.

2. Medya planlayıcısı / dijital stratejist

Medya alıcısı veya planlayıcısı, her bir reklam kampanyasını oluşturmaktan, izleyicileri izlemekten ve işleri günlük veya haftalık olarak yönetmekten sorumludur. Ayrıca yaratıcı strateji de yapabilirler.

3. Sosyal medya uzmanı

Tahmin et! Her reklam ajansının ekipte bir sosyal medya pazarlama uzmanına ihtiyacı vardır. Her platform için nasıl içerik oluşturacaklarını ve katılımı nasıl artıracaklarını ve takipçileri nasıl büyüteceklerini bilmelidirler.

4. Grafik tasarımcı

Bir grafik tasarımcı, reklamlarınız için tasarımlar oluşturacak kişidir. Bu, animasyonlar yapmayı, videolar oluşturmayı ve reklamlarınızda rötuşlar yapmayı içerebilir. Kendi tasarım firmanıza sahip olmak gibi.

Tavsiye Edilen:  MVP'nizi gerçek kullanıcılarla doğrulamanın iyi bir yolu

5. Web sitesi tasarımcısı

Bir web tasarımcısı ne içindir? Reklam kampanyalarınız için kullandığınız belirli sayfalarınız varsa, açılış sayfalarını kodlamak için.