En İyi Siber Güvenlik Kariyer Yolları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:En İyi Siber Güvenlik Kariyer Yolları

İşte içindekiler tablosu:

  1. Bir kariyer seçeneği olarak Siber Güvenlik
  2. Siber Güvenlik kariyer yolunuza nasıl Başlarsınız?
  3. Siber güvenlik işi için gerekli beceriler:
  4. 2023’te en yüksek ücretli Siber Güvenlik işleri:
  5. Çözüm

Wix’ın Siber Güvenlik Yol Haritası hakkındaki bu videoya göz atın:

Bir kariyer seçeneği olarak Siber Güvenlik

Siber güvenlik, birkaç yıldır en sevilen iş rollerinden biri olmuştur. Bir dizi heyecan verici ve ödüllendirici kariyer yolu önerir. HIPAA Journal’a göre, “hackleme/BT olaylarına 83 ihlal eklendi ve bu ihlallerde 9.662.820 kayıt ortaya çıkarıldı”.

Bunun gibi olaylar, güvenlik alanına katılmaya hevesli profesyoneller için büyük fırsatlar sağladı.

Siber güvenlik alanında bir kariyer seçmek faydalı olabilir ve her zamankinden daha fazla siber güvenlik uzmanına ihtiyaç vardır. Hangi güvenlik işinin ilgi alanlarınıza ve kişilik özelliklerine en uygun olduğunu bilmek, seçeneklerinizi daraltmanıza ve siber güvenliğin sizin için iyi bir kariyer olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Siber Güvenlik Kariyer Yolunuza Nasıl Başlarsınız?

Tüm siber güvenlik kariyerleri, geniş BT bilgisi ile başlar. Onu nasıl koruyacağınızı ve savunacağınızı anlamadan önce teknolojinin nasıl çalıştığını bilmelisiniz. öğrenecek çok şey olduğu için siber güvenlik, ortaya çıkan ana soru nereden başlayacağınızdır. Siber Güvenlik kariyer yolu yaygın ve karmaşıktır. İşte siber güvenlik alanında bir kariyere nasıl başlanacağı ve nasıl bir siber güvenlik uzmanı olunacağı konusunda adım adım eksiksiz bir yaklaşım.

Mezuniyet Kursu

Bu alanda yeniyseniz ve bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız, öncelikle temel bilgisayar bilgisine sahip olmalısınız. Siber güvenlikle ilgili bir mezuniyet derecesi, siber güvenlikle ilgili temel bilgileri edinmenize yardımcı olacaktır, bir bilgisayar derecesi, bilgisayar mühendisliği derecesi veya bilgisayar uygulama derecesi tamamlayabilirsiniz çünkü bunlar, bu dereceler tüm temel programlamayı kapsadığından farklı siber güvenlik işleri almanıza yardımcı olacaktır. ağ oluşturma becerileri.

sertifikalar

Bir siber güvenlik uzmanı olmak için deneyim ve beceriler kesinlikle gerekli olsa da, sertifikaların kendi avantajları vardır. İşte bir listesi en iyi siber güvenlik sertifikaları bu, siber güvenlik kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Sertifikalı Siber Güvenlik Analisti (CCA)

Siber Güvenlik Analistleri, bilgisayar ağlarını, veritabanlarını, bilgisayar altyapısını vb. izleyen Siber Güvenlik uzmanlarıdır. İş gücüne katılan öğrenciler ve kariyer değiştiren uzmanlar için uygundur. Bilgisayarlarla çalışırken rahat olmalı, yeni uzmanlık becerileri geliştirmeye hazır olmalı ve problem çözme ve iletişim çözümlerinden keyif almalısınız.

CCSP

Bir araştırmaya göre CCSP, BT uzmanlarının kariyerlerinde bir sonraki adımda başarmayı planladıkları bir numaralı sertifikadır. bu CCSP sertifikası bulut güvenlik mimarisi, prosedürleri, düzenleri ve hizmet düzenlemesi için en iyi yöntemleri kullanmaktan sorumlu olan BT ve bilgi güvenliği yöneticileri için mükemmeldir.

Tavsiye Edilen:  Evergreen Online Kursu Kohort Tabanlı Kursa Dönüştürmenin En İyi Yolu

Bir CCSP, bilgi güvenliği uzmanlarını bir bulut bilgi işlem ortamıyla ilişkilendirir ve bulut güvenlik tasarımındaki uzmanlığı doğrular; bu profesyonel beceri, dünya çapında bilinen bir bilgi birikimine göre ölçülür.

Sertifikalı Bilgi Güvenliği Yöneticisi (CISM)

2003 yılında Bilgi Sistemleri Denetim ve Kontrol Derneği (ISACA) tarafından tanıtılan CISM, uluslararası güvenlik prosedürlerini teşvik eden ve bir kuruluşun bilgi güvenliğini işleten, düzenleyen, denetleyen ve değerlendiren kişiye yetki veren yönetici odaklı bir sertifikadır.

Sertifikalı Bilgi Güvenliği Sistemi Uzmanı (CISSP)

CISSP sertifikası bilgi güvenliği alanında kariyer yapmak isteyenler için ileri düzey bir sertifikadır. (ISC)2 tarafından önerilmiştir ve kalite ilkeleri nedeniyle dünya çapında kabul görmüştür.

CISSP sertifikası sahiplerinin, bir şirkette güvenlik standartlarını, ilkelerini ve eylemlerini oluşturmak, yönlendirmek ve yönetmek için gerekli uzman bilgisine ve teknik becerilere sahip kişiler arasında olduğuna inanılmaktadır.

Sertifikalı Etik Hacker (CEH)

Sertifikalı Etik Hacker (CEH) sertifikası, etik bilgisayar korsanlığı aşamaları hakkında derinlemesine bilgi sunar. Sizi siber saldırganların nasıl düşündüğü ve davrandığı konusunda eğitecek, böylece güvenlik yapınızı kurmak ve saldırılara karşı güvence altına almak için üstün bir yerde olacaksınız.

Sistem kusurları ve güvenlik açıkları hakkında fikir vererek, CEH kursu öğrencilerin bir siber saldırı tehdidini en aza indirmek için şirketlerini nasıl koruyacaklarını ve güvenliklerini nasıl güçlendireceklerini anlamalarına yardımcı olur.

Etkinliklere ve Konferanslara Katılın:

Siber Güvenlik çoğunlukla duyarsız ve potansiyel olarak zararlı materyalleri kullanır, zanaatı iyi bilmek yeterli olmadığından güven ilişkileri kurmak hayati bir parçadır. Siber güvenlik kariyer yolu karmaşık ve zorlu olduğundan, çeşitli etkinlik ve konferanslara katılmak, bu alanda uzun yıllara dayanan deneyime sahip uzmanlardan siber güvenlik hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur.

Bir siber güvenlik işi için gerekli beceriler

Siber güvenlik alanında kariyer yapmak için sizi rekabette öne çıkaracak çok çeşitli teknik, eğitimli ve pratik becerilere ihtiyacınız olacak. İşte Siber Güvenlik alanında ilerlemenize yardımcı olacak en iyi siber güvenlik becerilerinin bir listesi

Hızlı öğrenen

Siber güvenlik sorunlarının çözümünde kullanılan yeni araçlar ve bilgiler ilginizi çekecektir. Güvenlik uzmanlarına yardımcı olmak için oluşturulmuş yeni araçları keşfedin. Sorunu hızlı bir şekilde anlayın ve çözmek için doğru yöntemi kullanın.

Bilgisayar ve Ağ Becerileri

Yerel alan ağları, geniş alan ağları, ağ bölümleri, intranetler, yazılım ve donanımı içeren bir dizi araçla çalışma bilgisini içerir. Microsoft Windows, Linux ve UNIX işletim sistemlerini kullanma konusunda yetkin olmalısınız.

Son olarak, bilgisayar sistemleri oluşturma, bilgisayar parçaları oluşturmak için gerekli yöntemler, sistemleri güncellemede kullanılan prosedürler ve ayrıca uygulamalı kodlama deneyimi gibi temel bilgileri bilmelisiniz. Piton.

Tavsiye Edilen:  Her içerik oluşturucunun denemesi gereken 10 yapay zeka aracı

Analitik ve İstihbarat

Bir siber güvenlik uzmanı olarak, analitik beceriler olarak adlandırılan karmaşık verileri analiz etme yeteneği gibi başka yeteneklere de sahip olmanız gerekir. Bilgi toplama ve analiz etme, karar verme ve problem çözme yeteneğini ifade eder.

Performanslarını geliştirmelerine yardımcı olacak ve verimliliklerini hızla artıracaksınız. Bu bağlamda, büyük analitik becerilere sahip olmak, sistem veya ağ uygulamasını hesaplayabileceğiniz ve ayrıca bilgisayar sistemlerindeki değişiklikleri inceleyebileceğiniz anlamına gelir.

Uygulama Becerileri

İyi bir siber güvenlik uzmanı, risk modelleme, gereksinimler, yürütme, analiz ve güvenlik açığı değerlendirmesi dahil olmak üzere bir şirketin güvenlik kurulumunu eksiksiz bir bakış açısıyla nasıl analiz edeceğini anlar.

Ayrıca işletim sistemleri, ağ ve sanallaştırma yazılımlarıyla ilgili güvenlik sorunlarını da bilirler. Ama bu sadece bilgi ile ilgili değil; aynı zamanda infazla da ilgilidir.

Ağların ve sistemlerin mimarisini inceler, ardından bu verileri yerinde güvenlik kontrollerini ve bunların nasıl kullanıldığını tespit etmek için kullanırlar.

Detaylara dikkat

Bir şirketi siber ihlallere karşı koruyabilmek, zayıflıkları ve tehlikeleri başarılı bir şekilde belirlemek için son derece dikkatli ve ayrıntı odaklı olmanızı gerektirir. Sürekli ağ kontrolünden sorumlu olacaksınız ve sorunları anında tespit edebilmeniz ve bunlarla başa çıkmak için gerçek zamanlı güvenlik yanıtları bulabilmeniz gerekecek.

202 yılında en yüksek ücretli siber güvenlik işleri3

Kuruluşlar güvenli depolama sistemleri tasarlamaya daha fazla önem vermeye başladıkça, siber güvenlik uzmanları giderek artan bir talep görmektedir. İşte 2023’teki en yüksek ücretli siber güvenlik işlerinin ve ortalama maaş aralıklarının bir listesi, böylece daha iyi maaş öngörülerine sahip olursunuz.

Baş Bilgi Güvenliği Sorumlusu (CISO)

Baş bilgi güvenliği görevlisi (CISO), bir şirketin bilgi ve kayıt güvenliğinden sorumlu bir yetkilidir. Geçmişte, konum ancak bu çizgiler üzerinden tanımlanmıştı; bu günlerde unvan genellikle güvenlikten sorumlu CSO ve VP ile birbirinin yerine kullanılıyor ve bu da şirkette daha kapsamlı bir konumu gösteriyor. Güvenlik operasyonları, siber risk, siber istihbarat ve güvenlik mimarisinden sorumludur.

Gerekli Eğitim Bilgisayar Bilimleri alanında lisans derecesi ve 7-12 yıllık iş deneyimi
Diğer gereklilikler Sertifikalı Bilgi Güvenliği Yöneticisi (CISM), Sertifikalı Etik Hacker (CEH) sertifikası
Ortalama maaş 249.000 ABD Doları

Güvenlik Mimarisi

Güvenlik mimarisi, donanım ve yazılım deneyimini kodlama uzmanlığı, araştırma becerileri ve strateji geliştirme ile birleştirir. Güvenlik mimarları, potansiyel riskleri tahmin eder ve bunları önlemek için sistemler oluşturur.

Güvenlik mimarı sorumlulukları, güçlü iletişim ve idari liderlik becerileri gerektiriyordu. Genellikle Bilgi Teknolojisi uzmanlarından oluşan üst düzey ekiplerle görevlendirilen güvenlik mimarları, bilgisayar güvenlik politikalarını ve yöntemlerini bir şirket genelinde iletebilir ve dağıtabilir.

Tavsiye Edilen:  Fikirler ve Konularla 2023'ün En İyi Siber Güvenlik Projeleri
Gerekli Eğitim bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesi
Diğer gereklilikler CEH: Sertifikalı Etik Hacker, CISSP-ISSAP: Bilgi Sistemleri Güvenlik Mimarisi Uzmanı.
Ortalama maaş 122.000 ABD Doları

Ağ güvenlik mühendisi

Ağ güvenlik mühendisleri, ağ sistemlerini tasarlayarak, oluşturarak, geliştirerek ve kontrol ederek özel bir ağın güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Ağ üretkenliğini artırmak ve verileri hatalara ve ihlallere karşı korumak için sürekli olarak yöntemlerde sorun giderirler. Görevleri mevcut riskleri denetlemek ve bu risklerden kurtulmaktır.

Gerekli Eğitim Bilgi teknolojisi alanında lisans derecesi
Diğer gereklilikler CCSP sertifikası
Ortalama maaş 110.000 ABD Doları

Siber Güvenlik Adli Analisti

Bir siber güvenlik analistinin ortalama maaşı yılda yaklaşık 99.200 ABD dolarıdır. Adli Tıp Uzmanı veya Adli Mühendis olarak da bilinen bir BT Adli Tıp Uzmanı, kişisel bilgisayarlardan, ağlardan ve diğer ilgili verilerden ve BT donanımlarından olası tüm olası siber suç kanıtlarını belirlemek, toplamak ve ardından incelemekten sorumludur.

Siber adli analistler, geleneksel bilgisayar işletim sistemleri, ağları ve donanımının yanı sıra güvenlik yazılımı ve belge oluşturma ürünleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Analistler, bilgisayar korsanlığı ve müdahale yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve savunma testi ve bilgisayar sistemi teşhisi hakkında önceden bilgi sahibi olmalıdır.

Gerekli Eğitim Bilgisayar bilimi veya bilgi teknolojisi alanında lisans derecesi
Diğer gereklilikler Sertifikalı Adli Bilgisayar Denetçisi (CFCE) sertifikası
Ortalama maaş 99.200 ABD doları

Kendinizi sertifikalandırmaya şimdi karar vermiş olabilirsiniz. İlk adımı atmak için Siber Güvenlik Sertifikasına kaydolun.

Bilgi güvenliği analisti

Bir bilgi güvenliği analistinin ortalama maaşı yılda yaklaşık 94.442 ABD dolarıdır. Ana görevleri, bilgisayar ağlarına güvenlik duvarı gibi savunma amaçlı yazılımlar kurmaktır. Güvenliği sağlamak ve veri yapılarını korumak için güvenlik prosedürleri önerir, yürütür ve incelerler.

Siber saldırılar veya ihlaller meydana geldiğinde, analistler sistemlerindeki hataları belirlemek için çalışırlar. Kamuda veya özel kuruluşlarda danışman olarak çalışabilirler.

Gerekli Eğitim Bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda lisans derecesi
Diğer gereklilikler CISA ve CISM sertifikaları
Ortalama maaş 94.442 ABD doları

Sızma Test Cihazı

Penetrasyon test cihazları, işletmelerin ve kuruluşların dijital kaynaklarını ve bilgisayar ağlarını etkileyen güvenlik yükümlülüklerini ve zayıflıklarını tespit edip çözmelerine yardımcı olur. Bir penetrasyon test cihazının ana sorumlulukları, dijital sistemlerdeki ve bilgi işlem ağlarındaki mevcut zayıflıkları elde etmek, tespit etmek ve aşmak için çaba sarf etmektir. Bu yöntemler ve ağlar, web sitelerini, veri depolama sistemlerini ve diğer BT varlıklarını içerir.

Gerekli Eğitim Bilgisayar Bilimleri veya ilgili bir alanda lisans derecesi
Diğer gereklilikler CCENT sertifikası
Ortalama maaş 86.400 ABD doları

Çözüm

Siber güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç son birkaç yılda tavan yaptı ve bu sadece gereklilik değil, hatta bir siber güvenlik uzmanının maaşı bile diğer birçok BT işine kıyasla oldukça yüksek. Kariyerinize siber güvenlik alanında başlamak istiyorsanız, becerilerinizi ve bilginizi geliştirmenin ve bir siber güvenlik uzmanı olmanın tam zamanı.

.