En İyi Ücretsiz SEO Denetim Aracı Nedir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:En İyi Ücretsiz SEO Denetim Aracı Nedir?

SEO denetiminizi tamamlamak için gerekli araçları toplamak, bütçenizi zorlamanıza gerek yok. İyi haber şu ki, piyasada alan adı otoritesi denetleyicilerinden mobil kullanılabilirlik optimizasyon araçlarına kadar çok sayıda ücretsiz seçenek bulabilirsiniz.

Web sitenizi düzenli olarak denetlemenin ne kadar önemli olduğunu muhtemelen size söylememize gerek yok. Bir SEO denetimi genellikle anahtar kelime araştırmasından içerik iyileştirmeye kadar çeşitli hususları içerir. Her noktayı veya sürecin tamamını hedefleyen araçları bulabilirsiniz.

Örneğin, Google Search Console ve Google Analytics gibi SEO denetim araçları, web sitenizin performansını ve pazarlama çabalarınızı izleyebileceğiniz bir paket teklif sunar.

Bu arada, Answer the Public ve XML Site Haritaları gibi diğer ücretsiz SEO araçları da denetim sürecinin belirli yönlerini hedefler. En iyi ücretsiz SEO denetim araçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için burada kalın.

1. Google Arama Konsolu (GSC)

GSC, en doğru arama motoru optimizasyon göstergelerinden birini sunar. Sitenizin dizin kapsamını, tıklama oranlarını ve organik trafiğini keşfedebilirsiniz. İndeksleme açısından daha hızlı bir süreç için site haritası girebilirsiniz.

Ayrıca her göstergeyi ücretsiz SEO aracında 16 aya kadar takip edebilirsiniz. SEO ilerlemenizin doğru bir raporunu oluşturmanıza olanak tanır.

SEO denetim aracı, performans ve iyileştirmeler için web sitenizin tamamını veya site içindeki ayrı web sayfalarını izleyebilir.

Bunun yanı sıra, GSC sizi manuel eylemler konusunda da uyarır. Bunlar, Google ve diğer arama motorlarının sıralamayı manipüle ettiklerini düşündükleri site sahiplerine verilen ihbarlardır.

Web sitesi denetim aracının sunduğu bir diğer özellik ise tarama simülasyonudur. Sorunları GSC’nin Tarama İstatistikleri raporundan seçebilirsiniz. 5XX sunucu hatalarını, bozuk bağlantıları ve zaman aşımlarını tespit edebilir.

Web sitesi denetimi GSC’nin tek uzmanlık alanı değildir. Sitenizdeki hangi bölümlerin mobil standartlara uygun olmadığını kontrol ederek mobil kullanılabilirliği optimize edebilirsiniz. Ücretsiz SEO denetim aracı bu engelleyicileri izler ve onlara çözümler sunar.

Core Web Vitals aynı zamanda GSC’nin öne çıkan önemli SEO hizmetleridir. Web sitenizin yükleme hızını, kararlılığını ve ilk etkileşimini izleyebilirler. İlk Giriş Gecikmesi (FID), Kümülatif Düzen Kayması (CLS) ve En Büyük İçerikli Boyama (LCP) gibi ölçümleri kullanırlar.

2. SEO Uzmanı

SEOmator, sayfa içi bir SEO denetim çözümü sunar. Arama motoru sıralamanızı etkileyen SEO sorunlarını tespit etmek için web tarama teknolojisini uygular. Tarama tamamlandıktan sonra SEOmator, önerileri vurgulayan özelleştirilmiş denetim raporları üretir.

Tavsiye Edilen:  Pitching Sanatı: Başlangıçlar için Asansör Konuşmasında Ustalaşmak

Genel olarak, denetim aracı 15’e kadar ücretsiz özellik sunar. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Robots.txt.Test Cihazı
  • Google SERP denetleyicisi
  • Bing SERP denetleyicisi
  • Backlink kontrol aracı
  • Anahtar kelime araştırması
  • Sayfa tarama testi
  • Mobil destek testi
  • URL HTTP başlık testi
  • Web sitesi hız testi
  • Dahili bağlantı denetleyicisi

Bu özellikler arasında meta etiketleri, anahtar kelimeleri, geri bağlantıları, rakip araştırmalarını ve teknik SEO sorunlarını izleyen ve analiz eden ücretsiz bir SEO denetim aracı bulunmaktadır.

Bu arada, ücretli sürüm tüm bu hizmetleri aylık olarak desteklemektedir. SEOmator ayrıca özelleştirilmiş planlar da sunuyor.

3.Google Analytics

Google Analytics, sitenizden bilgi toplamak ve değerli bilgiler elde etmek için ideal bir ücretsiz web sitesi denetim aracıdır.

Öncelikle bir hesap oluşturun. Ardından, hizmeti etkinleştirmek için web sitenizdeki her web sayfasına bir Javascript ölçüm kodu eklemeniz gerekecektir.

Denetim aracı daha sonra siteyle olan etkileşimlerini izlemek için her site ziyaretçisinden takma adlı veriler alacaktır. Bilgileri topladıktan sonra ölçüm kodu, daha sonraki işlemler için bunları analitiklere aktarır.

SEO yazılımı, kullanıcıların masaüstü mü yoksa mobil cihaz mı kullandıklarına göre bilgileri düzenleyebilir. Neyse ki, daha doğru öngörüler elde etmek için şirket içi trafikten gelen verileri filtreleyebilirsiniz.

Bununla birlikte Google Analytics, site hızı ve coğrafi veriler gibi birden fazla SEO göstergesini izler. İkincisi için, her konum için özel pazarlama veya SEO stratejisi uygularsınız.

Denetim aracının Akıllı Hedeflerini uygulayabilirsiniz. SEO hedefleri belirlemenize ve onlara ne kadar yakın olduğunuzu ölçmenize olanak tanır. Hangi hedefleri ekleyeceğinizden emin değilseniz analiz aracı, sitenizin durumuna göre bu hedefleri sizin için otomatik olarak algılayabilir.

4. Halka Cevap Verin

Answer the Public, içerik kalitesini ve anahtar kelime araştırmasını iyileştirmek için en iyi SEO denetim araçlarından biridir.

SEO sağlığı sitenizin içeriğine ve yanıtladığınız sorulara bağlıdır. Cevap Kamu size bir çözüm getiriyor. Yazılım, sıralamanızı ve anahtar kelime araştırmanızı artırmak için size ilgili içerik konularını getiren bir fikir adamı gibi davranır.

Site denetim aracına göre, her gün gerçekleştirilen üç milyar Google aramasından, bunların %20’si yeniler. Answer the Public size bu sıralama yükselten anahtar kelimelerle ilgili bilgi verebilir. Yazılım, Google ve diğer arama motorlarının verilerinden yararlanarak çalışır.

Bir veya iki alakalı anahtar kelime girerek kullanabilirsiniz. Ne, nasıl, ne zaman ve neden gibi soru sözcüklerine göre kategorize edilmiş bilgilerin dallara ayrılmış bir görüntüsünü göreceksiniz.

Tavsiye Edilen:  2023'te kullanılacak 9 Ücretli ve Ücretsiz Instagram planlama aracı

Answer the Public’in ücretsiz sürümü, günlük olarak yapabileceğiniz anahtar kelime aramalarının sayısını sınırlar. Abonelikler daha fazla özellik ve SEO bilgileri içerir. Örneğin, model çok büyükse anahtar kelime verilerini bir e-tabloya aktarabilirsiniz.

5. XML Site Haritaları

Site haritaları, sitenizin dizine eklenebilir sayfalarını arama motorlarına listeleyen dosyalardır. Dizine ekleme, Google’ın sayfanızı daha hızlı ortaya çıkarmasına olanak tanır. Bununla birlikte, XML site haritaları dizine eklemek istediğiniz URL’leri içerir.

Ayrıca, URL’nin en son değiştirildiği zaman olan “lastmod” ve URL’lerin yerel değişkenlerini tanımlamak için “hreflang” gibi nitelikleri de entegre eder.

XML, arama motorlarının site haritalarını taramak için okuduğu bir biçim olan Genişletilebilir İşaretleme Dili’nin kısaltmasıdır. Daha ayrıntılı analiz için site haritasını Google Search Console’a yükleyebilirsiniz. Web sitesi sahipleri bu denetim hizmeti aracını kullanarak 500 ücretsiz sayfadan yararlanabilir.

6. Web Sitesi Yetkisi Denetleyicisi

Alan adı otoriteniz ne kadar yüksek olursa, Google veya diğer arama motoru sayfalarında daha üst sıralarda yer alma olasılığınız da o kadar artar. Sitenizin URL’sini yapıştırarak bir web sitesi otoritesi denetleyicisi kullanmak, alan adı otoritesi puanınızı hesaplayabilir.

Alan adı otoritenizi zorlamak birçok yönü içerir ve başarılması zaman alır. Örneğin, yüksek alan adı derecelendirmesine sahip sitelerden yüksek kaliteli geri bağlantıları entegre etmek isteyeceksiniz. İçeriğinizin diğer sitelerde harici bağlantı olarak öne çıkarılabilmesi için de birinci sınıf olması gerekir.

7. MobileMoxie

MobileMoxie, diğer ücretsiz SEO denetim araçlarının yanı sıra özel bir hizmet sunar. Mobil kullanılabilirlik aracı üç ücretsiz araç sunar. Canlı testler çalıştırarak Google’ın SERP’sini kontrol etmenize olanak tanıyan SERPerator’ı içerirler.

Bu özelliği rakipleri takip etmek ve verileri coğrafi konuma göre analiz etmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin saç ürünleri satan bir e-ticaret siteniz olabilir.

Erişiminizin ne kadar uzakta olduğundan emin değilsiniz. Neyse ki, MovileMoxie bu verileri ortaya çıkarmanıza izin veriyor. Daha sonra pazarlama planınızı belirlenen lokasyonlara göre hazırlayabilirsiniz.

MobileMoxie’nin bir diğer özelliği de Page-scope’tur. SEO denetim aracı, mobil açılış sayfalarını test ederek çalışır. Duyarlı Tasarım sorunlarını tespit etmek veya sayfanızı birden fazla ekran boyutunda test etmek için idealdir.

Ayrıca Page-scope sizi web sitenizin dönüşüm hunisine yönlendirir. Buna karşılık, mobil cihazlardaki harekete geçirici mesajları test eder. Sitenizin mobil trafiğinden en iyi şekilde yararlanmak için genel kullanıcı deneyimini de belirleyebilirsiniz.

8.Serpstat

Aynı anda birden fazla araç kullanmak yerine hepsi bir arada SEO denetim çözümü olarak Serpstat’a başvurabilirsiniz. Sitenizi denetim aracı aracılığıyla çalıştırdıktan sonra, site performansınıza dayalı olarak size bir puan gösterecektir.

Tavsiye Edilen:  chatGPT, daha değerli içerik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilir?

Serpstat, eksik sayfa başlığı veya meta etiketi, HTTP durum kodu ve diğer sunucu sorunları gibi SEO hatalarını tespit eder. Araç aynı zamanda gecikmeli sayfa hızı ve döngüsel yönlendirmeler gibi sorunları da tespit eder. Serpstat, listeyi sorunun önceliğine göre sıralar.

Ücretsiz sürüm sizi on istekle sınırlar. İstekler Serpstat’ın özelliklerini ve optimizasyon tekniklerini kavramanıza olanak tanıyacaktır. SEO’nun yanı sıra denetim aracı, rakipleri analiz ederken, reklam üretirken ve içerik oluştururken dijital pazarlamacılara fayda sağlayabilir.

9. Google SERP Parçacığı Optimizasyon Aracı

Dikkate değer bir diğer ücretsiz SEO denetim yazılımı desteği, Google’ın SERP Parçacığı Optimizasyon aracıdır. Araç, sitede gezinen kişiler için cazip ve tıklanabilir bir arama sonucu oluşturmaya açılan kapınızdır. SEO optimizasyon aracı, etkili bir meta açıklama ve sayfa başlığı oluşturmaya yardımcı olur.

Snippet’inizi optimize etmek, sitenin tıklama oranını (TO) artırma şansınızı artıracaktır. Daha sonra web sitenize daha fazla organik trafik toplayacak ve sıralamanızı en üst düzeye çıkaracaktır.

Parçacık aracı özellikle Vikipedi ve hükümet web sayfaları gibi yüksek otoriteye sahip sitelerle rekabet edenler için kullanışlıdır.

Çoğu durumda, ikinci siteler sizi geride bırakacaktır; bu nedenle, bu tıklamaları kazanmak için kendinizi elinizden geldiğince farklılaştırmanız gerekir.

Son Düşünceler: En İyi Ücretsiz SEO Denetim Aracı Hangisi?

SEO denetimleri söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Her web sitesi sahibi, arama motorlarında üst sıralarda yer almanın ve daha fazla ziyaretçi çekmenin ne kadar zor olabileceğini bilir.

Hangi aracı kullanmak istediğinize karar vermek SEO ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Örneğin, içeriğiniz güncelliğini yitirmişse anahtar kelime önerileri için Answer the Public’i kullanarak içeriğinizi yenileyebilirsiniz.

Öte yandan, bir SEO site kontrol çözümü arıyorsanız Serpstat, GSC ve SEOmator, ücretsiz ve uygun fiyatlı seçenekler açısından en iyi bahistir.

Alternatif olarak mobil uyumluluğunuza odaklanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda MobileMoxie ve Google Mobil Dostu Test Aracı gibi araçlar mükemmel çalışıyor.