Etik Hacklemeyi Sıfırdan Öğrenin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Etik Hacklemeyi Sıfırdan Öğrenin

Veri ihlalleri, mali dolandırıcılık, çevrimiçi izinsiz girişler ve siber savaş, bu günlerde manşetlerde yer alan yaygın olaylardır. Bütün bunlar artık kötü niyetli kişilerin bu operasyonları bir perde arkasından organize edebilmeleri sayesinde mümkün oluyor. İnternet dünya çapında çok yaygın olduğundan, birçok bilgisayar korsanını siber suçlara katılmaya teşvik ediyor. Doğal olarak, nitelikli etik bilgisayar korsanlarına ve diğer siber güvenlik uzmanlarına olan talep hızla arttı.

Bu yazıda ele alınan konulara bir göz atalım:

Daha fazla ilerlemeden önce, siber güvenlik uzmanlarımızın kısaca etik bilgisayar korsanlığı hakkında konuştuğu bu videoya bir göz atın.

Etik Hacking nedir?

Hacking, bir süredir ortalıkta dolaşan bir terimdir. 1960’ların başında, ilk bilgisayar korsanlığı örneği MIT’de kaydedildi. Bilgisayar korsanlığı, sistem güvenlik açıklarını belirleme ve sistem dosyalarını silme veya hassas bilgileri çalma gibi yıkıcı işlemleri gerçekleştirmek üzere sisteme yetkisiz erişim elde etmek için bunlardan yararlanma sürecidir. Bilgisayar korsanlığı yasa dışıdır ve ciddi sonuçları olabilir.

Ancak, izinle yapılırsa bilgisayar korsanlığı yasal olabilir. Bilgisayar uzmanları, kuruluşlar tarafından güvenlik açıklarını ve zayıf uç noktaları düzeltilebilecekleri şekilde ortaya çıkarmak için sistemlerine girmek için sıklıkla işe alınır.

Kalem testi veya penetrasyon testi olarak da bilinen etik hacking, kötü niyetli bilgisayar korsanlarına karşı koruyucu bir önlem olarak gerçekleştirilir.

Herhangi bir kötü niyet olmaksızın izin alarak bir sisteme giren kişiler, etik korsanlar veya beyaz şapkalı bilgisayar korsanları olarak bilinir.

Etik korsanlık, bir sistemdeki veya bilgisayar ağındaki güvenlik açıklarını sızma testi yoluyla bulmanın yetkili ve yasal sürecidir.

Ethical Hacking’i sıfırdan nasıl öğrenebilirim?

Etik korsanlığı öğrenmek ne kadar zor? Bize sorulan yaygın bir soru.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret Pazarlamasında Otomatik Metin Mesajlarını Kullanmak İçin Pratik Bir Kılavuz E-Ticaret markanız için otomatik metin mesajları + SMS kampanyalarını nasıl oluşturacağınızı öğrenin. En iyi araçları, stratejileri ele alıyoruz ve ücretsiz SMS şablonları sağlıyoruz.Ben Kazinik·12 dk. okuma·4 Temmuz 2023'te güncellendi

Etik bilgisayar korsanlığı konusunda yeterlilik kazanmak o kadar da zor değil. Siber güvenlik alanında başarılı olmak için CEH sertifikasına sahip olmanız gerekir.

Etik bilgisayar korsanlığı, mevcut en iyi, en heyecan verici ve yaratıcı iş seçeneklerinden biri olma potansiyeline sahiptir. Bunun nedeni siber alanın her hafta gelişmesidir. Piyasada sürekli olarak araştırmanız ve aşina olmanız gereken yeni virüsler bulunmaktadır. Ne kadar yetkin ve bilgili olursanız, talebiniz o kadar artacak ve buna göre ödüllendirileceksiniz.

İlk adım, CEH sertifikasına hazırlanma sürecini başlatmaktır. bu AT-KonseyCEH sertifikası, sektör tarafından kabul görmüş olup, hedef sistemdeki güvenlik ve güvenlik açıklarını yasal ve meşru bir şekilde incelemek için önemli bilgisayar korsanlığı tekniklerinde ustalık göstermektedir. Sertifikayı aldıktan sonra kuruluşlar sizi işe alacaktır.

Sonuç olarak kuruluşlar, sistemlerindeki güvenlik hatalarını veya güvenlik açıklarını keşfetmenizi bekleyecektir.

Etik Hacking için öğrenilecek diller

Siber güvenlik alanında başarılı bir kariyere sahip olmak için teknik uzmanlık gerekli görülmektedir. Bir siber güvenlik uzmanı olmak için kodlamanın hayati olup olmadığını merak edebilirsiniz. Siber güvenlik uzmanlarının çoğu kodlama becerisine sahip değildir veya buna ihtiyaç duymaz, ancak sıfır kodlama becerisine sahip olmak, gelecekte bir siber güvenlik kariyerine sahip olma şansınızı sınırlayabilir. Bazı programlama dillerini bilmek, bir saldırının arkasındaki planı belirlemenize ve tehlikeli bilgisayar korsanlığına karşı kendinizi savunmanıza yardımcı olacaktır.

Etik korsanlık için programlama dilleri aşağıda kısaca açıklanmıştır:

Piton:

Python, genel amaçlı bir programlama dilidir ve çoğunlukla açıklardan yararlanma amaçlı bilgisayar korsanlığı alanında kullanılır. Programlamayı hacklemek için fiili bir programlama dili olarak adlandırılır. Bilgisayar korsanlığı komut dosyaları yazmada çok önemli bir rol oynar. Python soket programlama, bir sistemdeki güvenlik açıklarını keşfetmek için de kullanılabilir. Python, geniş topluluğu ve kitaplıkları sayesinde prototip oluşturmayı ve otomasyon komut dosyası oluşturmayı kolaylaştırır.

Tavsiye Edilen:  İşyeri Takım Koçluğu Neden Önemlidir: 6 Gerçek

JavaScript:

JavaScript, web korsanlığı ve penetrasyon testi için kullanılır. JavaScript’i iyi anlamak, bilgisayar korsanının sistem güvenlik açıklarını keşfetmesine olanak tanır. Bu dili bilmek, web uygulamalarındaki kusurları keşfetmenize yardımcı olacaktır. JavaScript, kaydedilen tanımlama bilgilerini okumak ve siteler arası komut dosyası çalıştırma gibi saldırılar gerçekleştirmek için kullanılabilir.

PHP:

Köprü Metni Ön İşlemcisi, web siteleri oluşturmak için kullanılan dinamik bir sunucu tarafı programlama dilidir. Bir bilgisayar korsanı olarak, web korsanlığı tekniklerini anlamanıza yardımcı olacağı için PHP bilmelisiniz. Birkaç web sitesi PHP’den yararlanır; bu nedenle, PHP’yi bilmek bu web sitelerini tehlikeye atmanıza veya korumanıza yardımcı olabilir.

SQL:

SQL geleneksel bir programlama dili olmamasına rağmen, veritabanlarıyla iletişim kurmak, veri eklemek, silmek veya veri düzenlemek için kullanılır. Derinlemesine SQL bilgisine sahip olmak, bir veritabanının yapısını anlamanıza ve SQL enjeksiyon saldırılarına karşı savunma yapmanıza olanak tanır. Bilgisayar korsanları, SQL enjeksiyonuna dayalı bilgisayar korsanlığı programları geliştirmek için SQL’den yararlanır.

İş Rolleri ve Ücret Ölçeği

Bugün, çoğu şirket sistem güvenliğini artırmaya ve sistemleri dış tehditlere ve güvenlik açıklarına karşı korumaya yardımcı olabilecek kişiler aradığından, hem giriş seviyesi hem de deneyimli profesyoneller için birçok etik hacker işi açıklığı var. Sonuç olarak, son yıllarda etik korsanlara olan talep patladı ve bu eğilim daha da artacak.

Aşağıda, etik bilgisayar korsanlığı iş profillerine bazı örnekler verilmiştir:

  • Ağ güvenlik mühendisi
  • yazılım güvenlik uzmanı
  • Etik bilgisayar korsanlığı mühendisi
  • Siber güvenlik analisti
  • BT güvenlik analisti

Glassdoor’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki giriş seviyesi etik bilgisayar korsanları genellikle yılda 69.100 ABD Doları kazanıyor. Uzmanlıkla ve çalıştıkları şirketlere bağlı olarak, etik bir bilgisayar korsanının maaşı yılda 102.000 ABD dolarına ulaşabilir.

Tavsiye Edilen:  En İyi Dijital Strateji AjanslarıMevcut pazarlama stratejinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Veya sıfırdan bir tane oluşturmanız mı gerekiyor? Sektördeki en iyi dijital strateji ajanslarıyla çalışın. Rakefet Yacoby Gönderen·5 dk. okuma·Güncelleme 23 Mart 2023

PayScale’e göre, Hindistan’da sertifikalı bir etik hacker’ın (CEH) ortalama geliri yılda 490.900 INR civarındadır ve yılda 3.000.000 INR’ye çıkma potansiyeli vardır.

Etik Hacking için Gerekli Beceriler

Sertifikalı Etik Hacker olarak, bu alanda gereken becerilere ek olarak çeşitli fikirleri de anlamanız gerekir. Aşağıda, ustalaşmanız gereken beceriler belirtilmiştir:

  • HTML, JavaScript, SQL, PHP, Python ve diğerleri gibi programlama dilleri bilgisi
  • Ağ becerileri
  • Linux deneyimi
  • Bilgisayar donanımı bilgisi
  • Tersine mühendislik ve kriptografi bilgisi

Çözüm

Siber saldırılar dünya çapında dikkat çekiyor çünkü her şey daha sanal hale geliyor. Veri ihlalleri, finansal dolandırıcılık, çevrimiçi izinsiz girişler ve siber savaş, manşetlerde yer alan yaygın olaylardır.

Hacking, bir süredir ortalıkta dolaşan bir terimdir. Etik bilgisayar korsanlığı, mevcut en iyi, heyecan verici ve en yaratıcı iş seçeneklerinden biri olma potansiyeline sahiptir. Sonuç olarak, son yıllarda etik korsanlara olan arzu patladı.