Etki Alanı Yetkisi Gerçekten İşe Yarayan Yollarla Nasıl Artırılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Etki Alanı Yetkisi Gerçekten İşe Yarayan Yollarla Nasıl Artırılır?

Etki alanı otoritesi, kulağa korkutucu gelen bir kelime değil mi? Sert okul müdürlerinin ve korkutucu patronların vizyonlarını geri getiriyor, değil mi? Ancak, henüz alarm zillerini çalmanıza gerek yok! Terimin oldukça yükselen havasına rağmen, etki alanı otoritesi, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında ne kadar başarılı olduğunu ölçmek için kullanabileceğiniz çok yararlı bir ölçümdür. Etki alanı yetkisi ve işletmenizin erişimini artırmak için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Temel Çıkarımlar

 • Alan adı otoritesi, web sitenizin – alan adının – sağlığını SEO açısından ölçmenin bir yoludur.
 • Puanı, web sitenizin birden çok faktöre dayalı olarak bir arama motorunda ne kadar iyi veya kötü sıralanacağını söyler.
 • Etki alanı otoritesi, web sitenizin kendi başına olduğu kadar rakiplerinize göre ne kadar iyi olduğunu ölçmenin harika bir yoludur.
 • Etki alanı otoritesini artırmak için uzun vadeli bir strateji belirlerken hemen birkaç adım atabilirsiniz.

Etki Alanı Yetkilisi Nedir, Tam Olarak?

Alan adı otoritesi, kısaca DA, Moz tarafından geliştirilen ve size bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfaları dünyasında ne kadar başarılı olacağını söyleyen bir ölçümdür. Puanları, web sitenizin bir arama motorunda nasıl sıralanabileceği konusunda netlik sağlayabildikleri için değerli bir ölçümdür.

Etki alanı otoriteniz ne kadar yüksekse, web sitenizin sonuç sayfalarında görünme olasılığı o kadar yüksektir ve bunun tersi de geçerlidir. Alan adı otoritesi bir Google sıralama faktörü olmasa da web sitenizin sıralamasını doğrudan etkilemez. Özellikle rakiplerinize göre web sitenizin etkinliğini ölçmenize yardımcı olabilir.

Etki Alanı Otoritesini Nasıl Artırırsınız: Şimdi Atabileceğiniz 6 Adım

Artık tüm bu işin neden önemli olduğunu bildiğinize göre, etki alanı yetkisini nasıl artıracağınızı merak ediyor olabilirsiniz. SEO ve dijital stratejinin diğer birçok yönü gibi, dikkatinizi içeriğinize çevirmeniz gerekir. İşte domain otoritenizi artırmak için atabileceğiniz 6 adım.

Tavsiye Edilen:  Clips 101: Apple'ın Yeni Kamera Uygulaması Nasıl Kullanılır?

1. Sayfa İçi SEO’nuzu Parlatın

Sayfa içi SEO, sayfalarınıza ve içeriğinize odaklanmanızı ister. Bu, optimize edilmiş başlıklar ve açıklamalar kullanmak, başlıklar aracılığıyla yapıyı ve okunabilirliği korumak, URL’lerinizin iyi yapılandırılmış olmasını ve sitenizdeki diğer medya öğelerinin tamamının SEO’ya hazır olmasını sağlamak gibi bazı temel estetik ve işlevsel temizlikleri içerir.

2. Bağlantı Profilinizi Optimize Edin

Bağlantı profilleri, etki alanı otoritesinin MVP’sidir. İyi bir bağlantı profili, esas olarak, web sitenizin diğer güvenilir ve yetkili web sitelerinden gelen geri bağlantılar aracılığıyla bağlandığı anlamına gelir. Bu geri bağlantılar organik olmalı, yani yaptığınız işle ilgili çeşitli web sitelerinden gelmelidir. Sizinkine ne kadar güvenilir web siteleri backlink verirse, web siteniz otorite açısından o kadar büyük ve değerli hale gelir.

Bağlantı profilinizi temizlemek, web sitenizdeki tüm kötü bağlantılardan kurtulmayı ve kaliteli geri bağlantılar elde etmeye yönelik çalışmayı içerecektir. Bu, erişiminizi ve itibarınızı zamanla organik olarak oluşturmayı veya web sitenize güçlü bir bağlantı ağı oluşturmak için toplulukta sosyal yardım kullanmayı içerebilir.

Kaynak: https://ahrefs.com/blog/how-to-increase-website-authority/

3. Cep Telefonlarıyla Dost Olun

Dikkatinizi kendi internet kullanımınıza çevirirseniz, cep telefonunuzda internette dalgalar arasında gezinerek çok fazla zaman geçirdiğinizi göreceksiniz. Web sitenizin mobil ve tablet platformlarında temiz ve kullanıcı dostu olmasını sağlamak, günümüz ve çağında çok önemlidir. Mobil uyumluluk aynı zamanda bir Google sıralama faktörü olduğundan, alan adı otoritesi üzerindeki etkisi oldukça büyüktür!

4. Teknik SEO’ya dalın

Teknik SEO, görünüşte göz korkutucu ismine rağmen, arama motorlarıyla onların dilinde konuşmanız anlamına gelir. Web sitenizi teknik SEO’ya hazır hale getirmek, XML site haritanızın güncel ve çalışır durumda olmasını, şifreleme protokollerinizin sniff’e uygun olmasını ve web sitenizin arama motorları tarafından taranabilir olmasını sağlamayı içerir.

5. Hız İhtiyacı Gerçek

Sıralama faktörleri ve etki alanı yetkisi söz konusu olduğunda, sayfalarınızın yüklenme hızı çok önemlidir. Nedenini anlamak zor değil: daha yüksek yükleme hızları, her yerde daha iyi kullanıcı deneyimleri anlamına geliyor! Yükleme hızı sorunlarıyla uğraşırken işler biraz teknik olabilir. Yine de, web sitenizin yavaş ve istikrarlı bir yol izlediğini fark ederseniz, aşağıdakiler gibi birkaç şey deneyebilirsiniz:

 • tüm eklentilerinizi güncellemek,
 • gereksiz olanları kaldırmak,
 • yavaş hızlar hakkında fikir edinmek için alan adı sağlayıcınızla iletişime geçin.
Tavsiye Edilen:  Pratik Olarak Nasıl İçerik Yazarı Olunur?

6. Sosyal Medya Kelebeği Olun

Sosyal medya görünürlüğü, etki alanı otoritenizi zaman içinde artırmanın güçlü bir yoludur. Popülerlik, özellikle doğru nedenlerle, alan adı otoritenizi gerçekten hızlı bir şekilde artırabilir. Bu amaçla, işletmenizin bir Facebook sayfasına sahip olduğundan ve ilgi çekici içerikler paylaştığınızdan emin olabilirsiniz. Birkaç sosyal medya platformundaki kullanıcılar için değer katıyor ve izleyicilerinizin içeriğinizle ilgili beğendiklerini meslektaşlarıyla paylaşmalarına izin veriyorsunuz.

Web Sitenizin Domain Otoritesini Arttırmanın Yolları

Web sitenizin alan adı otoritesini artırma planınızı strateji haline getirirken, bunun uzun soluklu bir süreç olduğunu ve bir gecede sonuç göremeyeceğinizi aklınızda bulundurmalısınız. Ancak tutarlı çabalarla, etki alanı yetkinizde muazzam bir fark göreceksiniz. Etki alanı otoritenizi artırmanıza yardımcı olacak birkaç yol:

 • İyi Bir Alan Adı, Gitmenin Yoludur!

Alan adınız, alan adı otoritesini artırmanın anahtarıdır. Başlıyorsanız, web sitenizle alakalı bir ad seçin. Hatırlaması kolay bir alan adı kiraz gibidir. Bu, ziyaretçilerinizin alan adınızı hatırlamakta sorun yaşamayacakları için web sitenize geri dönmelerine yardımcı olabilir.

 • Optimize Edilmiş Bir Web Sitesi Yapısı Oluşturun

Web sitenizin yapısı kolay anlaşılır ve kullanıcı dostu olmalıdır. Bunun nedeni, düzgün ve iyi düzenlenmiş bir web sitesi yapısının, arama motorlarının web sitenizi kolayca taramasına ve arama sonuçlarında dizine eklemesine olanak sağlamasıdır. Kullanıcı dostu olma söz konusu olduğunda, web sitenizi mobil kullanım için optimize etmeye odaklanmalısınız. Google gibi arama motorları, web sitelerinizin mobil cihazlarda ne kadar iyi performans gösterdiğini kontrol eder. Bu nedenle, bunları mobil cihazlar için optimize etmek önemlidir.

 • Etkili Dahili Bağlantı Stratejisi

Etkili bir dahili bağlantı stratejisi, SEO’nun kutsal kâsesidir. Arama motorları web sitenizi tararken botları kullanarak dahili ve harici linkleri takip ederler. Arama motorları daha fazla bağlantıya sahip web sitelerini diğerlerinden daha önemli gördüğünden, uygun bir dahili bağlantı stratejisi ile alan adı otoritenizi artırabilirsiniz. Dahili bağlantıları iyileştirmenin bir başka yararı da, bağlantı suyunu bir sayfadan diğerine geçirmesidir, bu yüzden bu ipucunu kaçırmayın!

Tavsiye Edilen:  chatGPT, daha fazla eğitici içerik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilir?

 • Web Sitenize Gelen Bağlantılar Alın

Google artık gelen bağlantıların niceliğinden çok kalitesine odaklanıyor; bu nedenle, yalnızca daha fazla gelen bağlantı almaya değil, web sitenizde daha kaliteli gelen bağlantılar almaya odaklanmak önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, doğal bağlantılar eklemektir. Bu, bağlantıya değer ve iyi araştırılmış içerik yayınlayarak yapılabilir. Blogger erişimi, kaliteli gelen bağlantılar almanın başka bir yoludur. Sizinle aynı sektöre hitap eden blog yazarlarıyla iletişime geçebilir, onlara konuk gönderisi sunabilir veya hizmetleriniz hakkında konuşmalarını sağlayabilirsiniz. Bu, bağlantılarınızı doğal olarak yerleştirecektir.

 • Sayfa İçi SEO Denetimleri Gerçekleştirin

Sayfa içi SEO denetimi, web sitenizdeki her sayfayı, web sitenizin konusuyla ilgili anahtar kelime aramalarıyla organik olarak görünecek şekilde optimize eder. Web sitenizde SEO hatalarından kaçınmak çok önemlidir. Sayfa içi SEO’nuzu herhangi bir hataya karşı denetlemenize yardımcı olması için MOZ site taraması, SEM acele vb. gibi çeşitli çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz.

Çözüm

Domain otoritesi, web sitenizin dijital dünyadaki genel sağlığının güçlü bir göstergesidir. Etki alanı yetkisini nasıl artıracağınızı düşünürken yapabileceğiniz birçok şey olsa da, gerçek şu ki etki alanı yetkisini artırmak uzun vadeli bir oyundur. Sabır, etki alanı otoritesi puanlarıyla başarılı olmanın en büyük anahtarlarından biridir.

Bu kılavuzdaki her adımı uygulamış olsanız bile, alan adı yetkilisi puanlarınızı oluşturmanız yine de biraz zaman (ve deneme!) alacaktır. AdLift gibi dijital pazarlama ajanslarının tüm ağır işleri sizin için yapabileceği yer burasıdır. Etki alanı otoritesindeki bir deneyim dünyasını masaya getiriyoruz ve işletmeniz için en uygun stratejiyi belirlemenize yardımcı olabiliriz!