Etkileyicileri Bulma ve Ortak Olma (2023)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Etkileyicileri Bulma ve Ortak Olma (2022)

Çocuğunuzun egzamasına yardımcı olacak yeni bir nemlendirici arayışındasınız.

Bu iki içerik Instagram akışınızda görünür:

 1. Bir cilt bakım markasının, kendi ürünlerinin ne kadar muhteşem olduğunu anlatan bir gönderisi.
 2. Fikrine güvendiğiniz bir ebeveynlik blog yazarının, aynı bebek nemlendiricisinin yeni yürümeye başlayan çocuklarındaki egzamayı bir ayda nasıl iyileştirdiğini anlatan bir gönderisi.

Hangi gönderiyle etkileşime geçme olasılığınız daha yüksektir? Muhtemelen ikinci seçenektir. Güvendiğiniz biri tarafından yayınlanması, sizi markanın web sitesine yönlendiren daha etkili bir içerik haline getirir.

Buna etkileyici pazarlama denir; markaların harcamaya hazır olduğu bir şey 4,62 milyar dolar 2023 yılına kadar.

Aksiyona katılmak ister misin? Bu kılavuzda, e-ticaret işletmenizin sosyal medya pazarlama stratejisi için etkileyicilerle ortaklık kurma hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağız.

İçindekiler

Etkileyici pazarlama nedir?

Influencer pazarlama, ürünleri tanıtmak için alanınızdaki popüler sosyal medya kullanıcılarıyla çalışma sürecidir.

Blog yazarları, podcast sunucuları ve içerik yaratıcıları gibi bu kişilerin hedef kitleleri üzerinde “etkisi” vardır. Takipçileri, “Bu fenomenin söylediklerine güveniyorum, bu yüzden bu ürün iyi olmalı” diye düşünüyor.

Ve doğrudan çevrimiçi alışveriş sepetlerine gidiyor!

Farklı sosyal medya etkileyicileri türleri

Sponsorlu içerikte ortaklık kurabileceğiniz dört etkileyici türüne bir göz atalım.

Nano etkileyiciler

Nano-influencerlar, 10.000’den az takipçisi olan sosyal medya kullanıcılarıdır.

Küçük rakamlar gibi görünseler de, her etkileyicinin işbirliği yapmaya değer olması için çok büyük bir takipçi sayısına sahip olması gerekmez. Aslında bir pazarlamacıların dörtte biri Influencer pazarlama kampanyalarında ortak olunacak en etkili kişilerin sıradan tüketicilerin olduğunu söylüyorlar.

Neden? Çünkü neredeyse yarım Sosyal medya kullanıcılarının %10,4’ü “gerçek insanlar” olan etkileyicilerden etkileniyor (bununla karşılaştırıldığında yalnızca %10,4’ü ünlülerden etkileniyor).

Tavsiye Edilen:  Kazanan Bir Serbest Yazma Teklifi Nasıl Oluşturulur

Nano-influencerların küçük (ama güçlü) takipçileri var. Hedef kitleleri genellikle söyledikleri her kelimeyi büyük ölçüde örtüşen ilgi alanları ile takılıyor ve bu da onları e-ticaret markalarının ürünlerini etkileyici pazarlama yoluyla tanıtmaya başlamaları için mükemmel seçenekler haline getiriyor.

Mikro etkileyiciler

Mikro etkileyiciler, 10.000 ila 50.000 takipçisi olan sosyal medya kullanıcılarıdır.

Verileri şu şekilde içeren en yaygın etkileyici türüdür: Klear Tüm sponsorlu gönderilerin %91’inin mikro etkileyiciler tarafından oluşturulduğunu gösteriyor.

John Frigo, E-ticaret Müdürü En İyi Fiyat Beslenmesponsorlu kampanyalarda bu etkileyici katmanını kullanan pazarlamacılardan biri: “Mikro etkileyicilerle çalışmayı, hatta kendi müşterilerim arasında iyi bir sosyal takipçi kitlesine sahip etkileyicileri bulmayı seviyorum.”

“Şirketimizden alışveriş yaptıkları için onları daha özgün ve gerçek buluyorum; sadece hakkımızda iyi şeyler söylemesi için bir yabancıya para ödemiyorum. Ayrıca genellikle daha ucuza çalıştıklarını veya bazen sadece ücretsiz bir ürün veya mağazamıza hediye çeki karşılığında çalıştıklarını da görüyorum.”

Fage, sponsorlu ürün incelemeleri için mikro etkileyicilerle iş birliği yapıyor. Resim kaynağı.

#cta-visual-pb#E-ticaret mağazanız etkileyici pazarlama başarısına hazır mı?Dinamik, gelir getiren bir e-ticaret sitesini nasıl oluşturabileceğinizi görün.Daha fazla bilgi edinin

Orta seviye etkileyiciler

Orta seviye etkileyicilerin ana sosyal medya platformlarında 50.000 ila 500.000 arasında takipçisi var.

Jason Falls, Kıdemli Etki Stratejisti Kornet ve yazarı Winfluenceorta seviye etkileyicilerle ortaklık kurmanın marka avantajının, onların “marka işbirliklerine girmenin yolunu yeni öğrenmeleri ve düşük maliyet veya yalnızca ürünler veya teşvikler için ortak olmaya istekli olmaları” olduğunu savunuyor.

“Elbette, eğer influencer ücretlerini ödeyemiyorsanız, onların zamanlarına ve yeteneklerine saygı duymalı ve fazla bir şey istememelisiniz. Ancak 300 etkileyiciye bir gönderi karşılığında 100 ABD Doları veya daha az ürün gönderen programlar gördüm ve bu oldukça işe yaradı.”

Makro veya ünlü etkileyiciler

Makro etkileyicilerin sosyal medyadaki takipçileri daha fazladır; ana sosyal kanallarında 500.000’den fazla.

Bunlar, etkileyicileri düşünürken normalde varsayılan olarak kullandığımız TikTok veya Instagram Etkileyicileridir. Ancak takipçi sayıları çok yüksek olsa da, takipçi sayısı arttıkça etkileşim oranları düşme eğilimindedir.

Makro etkileyicilerle ortaklık kuran veya ünlülerin onayları için para ödeyen e-ticaret markalarırapor bilinirlik çok ama kıyaslandığında çok az satış var.

Estrid, TikTok gibi etkileyicilerle işbirliği yapıyor Caitlin ve Leahh sponsorlu ürün yerleştirmeleri için.

Influencer pazarlaması yeni bir kanal değil. Markalar, YouTube vlogger’larının yükselişinden bu yana çevrimiçi etkileyicilerle işbirliği yapıyor 2009’da.

Bu, üç nedenden ötürü zamana direnen bir pazarlama taktiğidir:

 1. Marka bilinirliğini arttırır. COVID-19 salgını insanları sosyal medyada daha fazla zaman geçirmeye zorladı. Nielsen evde kalmanın %60 artış içerik tüketiminde. Etkileyenler bu ilginin büyük bir kısmını talep ediyor.
 2. Sosyal kanıt oluşturur. Bir etkileyicinin hedef kitlesi söyledikleri her kelimeyi unutur. Onların fikirlerine güvenirler ve eğer onların fikirleri ürününüzün satın alınmaya değer olduğu yönündeyse, onların hedef kitlesine satış yapmak daha kolay olacaktır.
 3. Satın alma kararlarını etkiler. Markalı içerik taraflı olarak algılanıyor. Henüz neredeyse Sosyal medya kullanıcılarının %35’i 16-34 yaşları arasındakilerin, en sevdikleri fenomenin tanıtımını yapması durumunda, çevrimiçi bir şey satın alma olasılıkları “çok” veya “son derece”dir.

Bu etkileyici pazarlama avantajları, e-ticaret markaları için mükemmel fırtınayı yaratmak üzere bir araya geliyor.

Pazarlamacıların %36’sının fenomenler tarafından üretilen içerikleri söylemesinin nedeni budur markalı içerikten daha iyi performans gösteriyorve daha fazlası pazarlamacıların yarısı Influencer pazarlama stratejilerinin, yatırım yaptıkları diğer kanallara göre daha yüksek oranda dönüşüm sağladığını söylüyorlar.

Görüntü Kaynağı

Influencer pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

Etkileyici pazarlamanın e-ticaret işinizi büyütme potansiyeline sahip olduğuna şüphe yok.

Doğru bütçe için doğru etkileyicilerle ortaklık kurarak hedef kitlenin seveceği (ve arkadan satın alacağı) içerik üretmek için bir stratejiyi nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Hedeflerinizi belirleyin
 2. Marka yönergeleri oluşturun
 3. Sektörünüzdeki etkileyicileri bulun
 4. Kısa listedeki etkileyicilerinizi inceleyin
 5. İşbirliği şartlarını netleştirin
 6. Ücrete karar verin
 7. Başarıyı ölçün

1. Hedeflerinizi belirleyin

Herhangi bir e-ticaret pazarlama kampanyasında olduğu gibi, yeni etkileyici stratejinizin hedefini tanımlayarak başlayın.

Araştırma gösteriyor ki Influencer pazarlamanın en yaygın hedefi marka bilinirliğidir ve bunu ürün üzerinde düşünme ve satışların artması takip eder:

Duvara bir şeyler atmayın ve öyle olmasını umun bir şekilde sopa. Bu felaketin reçetesidir: Yatırımınızın geri dönüşünü sağlamayan kampanyalarda etkileyicilerle çalışacaksınız.

Bunun yerine şunu kullanın: SMART hedef çerçevesi ve yeni etkileyici pazarlama kampanyanızın yolunda gitmesini sağlayacak temel performans göstergelerini (KPI’lar) belirleyin. Örneğin hedefiniz marka bilinirliğini artırmaksa KPI’lar şunlar olabilir:

 • Markadan bahsediliyor
 • Kitle erişimi
 • Sosyal medya takipçileri

Influencer pazarlama hedefiniz ürün satışlarıysa, bunlar mutlaka karşılaştıracağınız ölçümlerle aynı değildir. Bu durumda dönüşümler ve gelir öncelik listenizde daha yüksek olacaktır.

2. Marka yönergeleri oluşturun

Daha sonra, geleceğin etkileyicileriyle paylaşmak üzere marka yönergeleri oluşturun.

Pazarlamacılar genellikle bu adımı gözden kaçırır ve etkileyicinin kampanya üzerinde tam kontrole sahip olması gerektiğini varsayar. İzleyicilerini en iyi onlar tanıyor, değil mi?

Şart değil.

Etkileyicinize çok fazla kontrol vermekle, kontrolü kendinize saklamak arasında ince bir çizgi vardır. Elbette, etkileyici, hedef kitlesinin ne tür içerikten hoşlandığını biliyor (bu konuya daha sonra değineceğiz!), ancak ortak olduğunuz tüm etkileyiciler, markanızın bir uzantısı olarak görülüyor.

“Etkileyiciler markanızın ana hikaye anlatıcıları değiller, ancak doğru şekilde bilgilendirilmeleri ve uyum sağlamaları halinde hikayenin ilerlemesine kesinlikle yardımcı olabilirler. Markanızla ilgili hikaye anlatımlarının anlamlı olması için onların da sizinle benzer bir “neden”e sahip olmaları gerekir.”

— Anne-Marie Faiolakurucusu ve CEO’su Dikenli Meyve

Endişelenmeyin; aşırı karmaşık olmasına gerek yok. Marka yönergeleriniz tek sayfalık bir sayfa kadar basit olabilir şu ayrıntılar:

 • Markanızın ses tonu
 • Ürünlerinizin USP’leri
 • Geçmişte gerçekleştirdiğiniz başarılı kampanyalardan örnekler
 • Başarıyı nasıl ölçeceksiniz

Aceleye düşmemek için belgeyi önceden hazırlayın. Marka stilinize tam olarak uymayan içerik fikirleriyle kaçmadan önce, etkileyicilere bunu sağlayın. Kampanyanın yankı uyandırmasını ve markaya uygun olmasını sağlamak için kampanya yayınlanmadan önce yakından takip edebilirsiniz.

Görüntü Kaynağı

3. Sektörünüzdeki etkileyicileri bulun

Marka yönergeleriniz devreye girdikten sonra en heyecan verici kısma geçmenin zamanı geldi: iş birliği yapacak etkileyicileri bulmak.

Bunu şu şekilde yapın:

 • Müşteri anketleri. Influencer pazarlamanın amacı alıcı kişiliğinize uygun insanlara ulaşmaktır. Bu nedenle doğrudan bu kriterlere uyan kişilere, yani mevcut müşterilere gidin. Etkileyicileri ortaya çıkarmak için basit bir soru sorun: “Hangi etkileyicileri hangi platformda takip ediyorsunuz?”
 • Kitle araştırma araçları. Gibi platformlar SparkToro Ve RakipIQ Etkileyicileri ararken işin ağır yükünü üstlenin. Arama fonksiyonuna çalıştığınız sektörü yazın ve o alandaki en popüler sosyal medya kullanıcılarını bulun.
 • Hashtag sonuçlarını arayın. Daha büyük takipçilere sahip etkileyiciler arıyorsanız, nişinizdeki kullanıcıları keşfetmek için çeşitli platformlardaki hashtag sonuçları sayfasına bakın. Örneğin: Bir fitness markasıysanız #fitnessjourney Instagram etiketini arayın. Şuradan gelen gönderileri göreceksiniz: Bobbie Jordan Ve Jamie Corso—işbirliği yapılabilecek iki potansiyel nano etkileyici:

4. Kısa listedeki etkileyicilerinizi inceleyin

Kısa listenizi aldıktan sonra, her potansiyel etkileyicinin içeriğini veya profilini ince dişli bir tarakla inceleyin.

Influencer ortaklarının işletmeniz için talep ettikleri ücretten daha fazla para kazanması gerekiyor. Ve unutmayın: Ortak olduğunuz etkileyiciler markanızın bir uzantısıdır. Yaptıkları her şeyin, daha önce planladığımız marka yönergeleriyle yakından örtüşmesi gerekiyor.

Bir sonraki kampanyanız için doğru etkileyicileri seçtiğinizden emin olmanızı sağlayacak basit bir kontrol listesi:

 • Hedef kitlenizin kullandığı sosyal ağlarda aktifler mi? Hedef demografiniz yalnızca etkileyici pazarlama için en popüler platform olduğu kanıtlanmış Instagram’ı kullanıyorsa, Snapchat etkileyicileriyle ortaklık kurmanın pek bir faydası yoktur ve %89’unda kullanıldı tüm kampanyalardan. TikTok arkadan yaklaşıyor; bazı İçerik oluşturucuların %64’ü Markalarla çalışan markalar TikTok’ta içerik oluşturma hizmetleri sunuyor.
 • Hedef kitleniz hedef müşterinizle örtüşüyor mu? CEO’su Ryan Bales, “En kazançlı işbirlikleri, izleyici kitlesi belirli bir ilgi alanına adanmış etkileyicilerdir” diyor. Batı Yamacı. “Örneğin, bir kayak markası, hedef kitlesi kayakla ilgilenmeyen daha büyük bir etkileyiciden ziyade, kayak konusunda etkileyici bir kişiyle çalışarak daha iyi bir yatırım getirisi görmeyi bekleyebilir.”
 • İçeriklerinde güçlü etkileşim oranları var mı? Pazarlamacıların yarısı Influencer’larla çalışırken karşılaştıkları en büyük zorluğun sahte takipçileri tespit edememek olduğunu söylüyorlar. Düşük etkileşim oranları, zayıf takipçi özgünlüğünün bir işaretidir. Gibi pazarlama araçları Sırıtış Bu ölçümleri ortaya çıkarın.
 • Yorumlara cevap veriyorlar mı? Neredeyse Sosyal medya kullanıcılarının %63’ü Bir etkileyicinin yorumlara yanıt verip vermemesinin onlara olan güveni etkilediğini söylüyorlar.
 • Hedef kitlelerini sponsorlu gönderilerle mi dolduruyorlar? İşbirliklerine evet demek, etkileyiciler için kazançlı olabilir ancak hedef kitleleri için kesinlikle orijinaldir; bu nedenle neden Sosyal medya kullanıcılarının %13,9’u sponsorlu içerik konusunda aşırıya kaçarlarsa etkileyicileri takip etmeyi bırakır.
Görüntü Kaynağı

5. İşbirliği şartlarını kesinleştirin

Etkileyicilerin kısa listesini aldınız mı? Onlara ulaşmadan önce işbirliğinizin şartlarını netleştirin.

Kyle Dulay, kurucu ortağı İşbirliğişunu savunuyor: “Etkileyicilerin sizi görmezden gelmesinin veya sizinle iletişime geçtiğinizde sizinle çalışmayı reddetmesinin ana nedenlerinden biri, projenin iyi düşünülmemiş olmasıdır.

“Markanızın tam olarak ne yaptığını, hedefinizin ne olduğunu, görmek istediğiniz içerik örneklerini ve etkileyicinin göz atması gereken belgeleri belirten bir kampanya özetiniz olmalıdır.”

Kyle şöyle devam ediyor: “Bu, etkileyiciye her şeyi zaten planladığınızı ve artık içerik oluşturma işlemini yürütmeleri için onlara ihtiyacınız olduğunu söylüyor.”

Etkileyicilerin neyi tanıtacağını anlayarak başlayın. Marka<>influencer ortaklıkları için en yaygın konular incelemelerdir (bunlar markaları etkiler) Sosyal medya kullanıcılarının %42’si‘ satın alma kararları.) Bir marka, sponsorlu bir sosyal medya gönderisi karşılığında etkileyiciye ücretsiz bir ürün gönderir.

Diğer fikirler şunları içerir:

 • Instagram İşbirliği
 • Marka elçileri
 • Sosyal medyanın “ele geçirilmesi”
 • Takipçilerine özel indirim kodları
 • Hediyeler

“Bir hediye üzerinde işbirliği yaparak etkileyicilere değer katın. Bu onlara fayda sağlıyor çünkü takipçilerine değer katarken takipçilerini de artıracaklar.”

— Sophie BowmanGirişimcilere Hediyeler CEO’su

Jason Falls, Kıdemli Etki Stratejisti Kornet ve yazarı Winfluenceşöyle diyor: “Her içerik oluşturucunun hem hedef kitlesinin ilgisini çekmeye odaklanması hem de bu konuda uzman olması gerekir.”

“Onlarla etkileşime geçen markalar, bunu en iyi nasıl yapacaklarını bildiklerine güvenmeli. Bu, onlara fikirlerle yaklaşamayacağınız veya yaklaşmamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak bu fikirlerin marka odaklı olmaktan çok hedef kitle odaklı olduğundan emin olun.

“Eğer buna şunu düşünerek girerseniz: “Bunun benim için ne faydası var?” kampanya başarısızlıkla sonuçlanacak. İçerik oluşturucunun, izleyicilerinin etkileşime geçmek isteyeceği bir şey oluşturmasına yardımcı olmalısınız,” diye ekliyor Jason.

Daha sonra bu içerik türüne en uygun formatı seçin. Kısa biçimli videolar en popüler Etkileyicilerin %27’si kampanyalarında Instagram Reels veya TikTok videoları kullanıyor.

Bunu kısa bir süre sonra akışlarında kalıcı gönderiler (%24) ve uzun biçimli videolar (%23) izliyor.

Kampanyayı tek bir gönderinin ötesine genişleterek etkileyiciden elde ettiğiniz değeri en üst düzeye çıkarın. Veriler gösteriyor ki çoğu Instagram etkileyicileri üretmek bir ile dört arasında işbirliği başına sponsorlu Instagram gönderileriancak etkileyicinin birden fazla platformda aktif olması durumunda çok kanallı bir kampanyayı kabul edebilirsiniz.

(Bu yaygındır: Tarafından hazırlanan bir rapor İşbirliği Etkileyicilerin ortalama 1,8 farklı platformdan para kazandığını buldu.)

Son olarak, etkileyicinin sponsorlu içeriğe dikkati nasıl çekeceğini anlayın. Bazı Pazarlamacıların %86’sı Influencer kampanyalarında alışveriş yapılabilirlik işlevlerini kullanın. Doğrudan web sitesine bağlantı vermek en popüler olanıdır, ancak küçük bir yüzde, Instagram’da ödeme yapma ve Facebook Mağazaları gibi sosyal ticaret özelliklerini kullanır.

“Uygun bir influencer bulduktan sonra kampanya vizyonumuzla onlara ulaşıyoruz. İşbirliğinden ne kazanmak istediğimizi kısaca özetliyoruz ve ödeme ve zaman çizelgelerini belirliyoruz.

Her iki taraf da mutlu olduğunda, her iki tarafın da birbirlerinden ne istendiğini bilmesini sağlamak için ikimiz de bir sözleşme imzalayacağız. Daha sonra ödemeyi göndereceğiz ve ürün ile etkileyici içerik oluşturacak.”

—Katie Johnsonkurucusu Koku Dünyası

Sosyal medya içeriğine sponsorluk yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta

İşbirliğiniz nasıl görünürse görünsün, etkileyicinin yayınladığı sponsorlu içerikle ilgili kuralları anlayın:

“Bir destekçi ile pazarlamacı arasında tüketicilerin bekleyemeyeceği bir bağlantı varsa ve bu, tüketicilerin onayı değerlendirmesini etkileyecekse, bu bağlantı açıklanmalıdır.”

Federal Ticaret Komisyonu

Bunu, etkileyicinizin üzerinde işbirliği yaptığınız içeriğin sponsorlu olduğunu açıkça belirtmesini sağlayarak yapın. Şunun gibi terimleri kullanın:

 • “Reklam:”
 • “[Your brand] Bu ürünü bana verdi…”
 • “Şununla çalışıyorum [your brand]…”

Beş kişiden biri Marka işbirlikleri konusunda şeffaf olmasalardı bir etkileyiciyi takip etmeyi bırakırlardı. Sahtekârlık aynı zamanda markanızı FTC’de zor durumda bırakabilir.

L’Oreal’in ücretli Instagram işbirliği Fional Falkiner açıkça bir reklam olarak etiketlenmiştir.

6. Ücrete karar verin

Tuhaf para konuşmaları geliyor:

Etkilemek birçok sosyal medya kullanıcısı için tam zamanlı bir iştir. Markanızla işbirliği yaparken yaptıkları işin karşılığını almayı hak ediyorlar. Ancak aynı zamanda fazla ödeme yapmak da istemezsiniz. Influencer pazarlama kampanyasına ne kadar çok harcama yaparsanız, bu parayı hedef kitleye satış yaparak geri kazanma baskısı da o kadar büyük olur.

Kısa listedeki etkileyicilerden ücret listelerini isteyin. Başlatmak istediğiniz ortaklık türünü ve içerdiği iş yükünü açıklayın.

Etkileyiciden etkileyiciye oranlarda büyük farklılıklar olabileceğini unutmayın. Bir sosyal medya fenomeninin sponsorlu bir kampanya için ne kadar ücret talep ettiği çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • Nişan oranı
 • platformu
 • Endüstri (Girişimcilik, iş dünyası, komedi ve aile nişlerindeki etkileyiciler en yüksek ücretler)

Takipçi sayısı aynı zamanda etkileyici ücretlerini de büyük ölçüde etkiler.

Etkileyici Pazarlama Merkezi Her tür sosyal medya fenomeniyle çalışmak için ne kadar ödemeniz gerektiğinin kabaca bir dökümünü paylaşıyor:

 • Nano etkileyiciler: Gönderi başına 10 ila 100 ABD Doları arasında.
 • Mikro etkileyiciler: Gönderi başına 100 ila 500 ABD Doları arasında.
 • Orta seviye etkileyiciler: Gönderi başına 500 ila 5.000 ABD Doları arasında.
 • Makro etkileyiciler: Gönderi başına 5.000 ila 10.000 ABD Doları arasında.
 • ünlüler: 10.000 $+, ancak en üst sıralarda yer alan etkileyiciler Instagram zengin listesi milyonlar talep ediyoruz.

7. Başarıyı ölçün

Bu stratejinin başında belirlediğimiz etkileyici pazarlama hedeflerini hatırlıyor musunuz?

Etkileyici kişiyle çalıştıktan ve sponsorlu içeriğiniz sosyal medya akışlarına girdikten sonra, belirlediğiniz KPI’lara geri dönün ve kampanyanın başarılı olup olmadığını öğrenin.

Hadi şuna bir göz atalım en popüler Influencer pazarlama başarısının göstergeleri ve bunlara ulaşıp ulaşmadığınızı nasıl anlayacağınız:

 • Nişanlanmak. Etkileyicinin sponsorlu içeriğini kaç kişi beğendi, tıkladı, yorum yaptı veya paylaştı? Nano-etkileyiciler aşağıdaki özelliklere sahip olma eğilimindedir: en yüksek etkileşim oranı%5 civarında seyrediyor. Bir milyondan fazla takipçisi olanlar da dahil olmak üzere diğer etkileyici türleri, kitlelerinin yalnızca %1,6’sıyla etkileşime giriyor.
 • Tıklamalar. UTM bağlantıları oluşturun Etkileyicilerin kullanması için, takipçilerinin web sitenizdeki etkinliğini takip edebilmeniz için. Kampanyanızın arka planında gerçekleşen etkinlikleri görmek için, özellikle de Instagram Hikayeleri üretiyorsanız, Instagram Analizlerini paylaşmalarını isteyin.
 • Satışlar ve dönüşümler. Etkileyicinizin UTM bağlantısı için Google Analytics segmentine dalın ve kaç kişinin bağlantıyı ziyaret ettikten sonra dönüşüm sağladığını görün. Bir etkileyicinin benzersiz indirim kodunun kaç kez kullanıldığını takip edin. Sizi nasıl duydukları sorulduğunda kaç müşterinin “bir etkileyici bunu tavsiye etti” yanıtını verdiğini görmek için bir satın alma onayı anketi çalıştırın.
Görüntü Kaynağı

Etkileyici pazarlamanın markanız için işe yaramasını sağlayın

Etkileyenler, potansiyel müşterileri ürünlerinize doğru yönlendirme yeteneğine sahiptir; ancak yalnızca doğru şekilde yaklaşırsanız.

Ortak olacağınız etkileyicileri seçerken acele etmeyin. Sizin için mükemmel ortak çalışanlar, hedef müşterinizle örtüşen, sponsorlu içerik için makul bir ücret talep eden ve marka değerlerinizle uyumlu kitlelere sahip olanlardır.

Başlamadan önce, size Jason Falls’un şu bonus ipucunu verelim: “Sizin için verimli olduğunu kanıtlayan ilişkiler geliştirdikçe, bu yaratıcılarla çalışmak için daha uzun vadeli düzenlemeler yapın.

“Büyüdükçe yalnızca büyük bir görünürlük sağlamakla kalmazlar, aynı zamanda yaratıcı ekibinizin bir uzantısı olarak hizmet edebilirler ve kendilerinin veya hedef kitlelerinin değerli ürün geri bildirimlerini sağlayabilirler.”

‍#cta-visual-pb#E-ticaret mağazanız etkileyici pazarlama başarısına hazır mı?Shogun Page Builder Advanced ile dinamik, gelir sağlayan bir e-ticaret sitesinin nasıl oluşturulacağını görün.Daha fazla bilgi edinin