Etkili Amazon Talep Tarafı Platform Reklamları Nasıl Çalıştırılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Etkili Amazon Talep Tarafı Platform Reklamları Nasıl Çalıştırılır?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

giriiş

Amazon satışlarınızı artırmanın güçlü bir yolunu mu arıyorsunuz? Amazon Talep Tarafı Platformu (DSP) reklamcılığından başka bir yere bakmayın – her Amazon ajansının e-Ticaret mağazalarının sonuçlarını yükseltmek için kullandığı PPC platformu.

DSP ile Amazon, e-ticaret pazarlamacılarına yüksek oranda hedeflenmiş reklam kampanyaları aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmak için inanılmaz bir fırsat sunuyor. Bu blog gönderisinde, Amazon DSP reklamcılığının ne olduğunu, nasıl çalıştığını, e-ticaret işinize nasıl fayda sağlayabileceğini ve Amazon PPC’nizin bir uzantısı olarak bundan nasıl yararlanabileceğinizi keşfedeceğiz.

Dalmaya hazır mısınız? Gelelim Amazon reklamcılığına!

Amazon reklamcılığında DSP nedir?

Amazon reklamcılığında, bir DSP veya talep tarafı platformu, reklamverenlerin potansiyel müşterileri gerçek zamanlı olarak hedeflemesine olanak tanıyan güçlü bir araçtır. DPS, yalnızca Amazon’un kendisi yerine internetteki reklam alanı için teklif vermenize izin veren bir platformdur ve hedef kitlenizi birden çok site ve cihazda kesin doğrulukla hedeflemenize olanak tanır.

Amazon’un DSP reklamcılığı, tüccarların ve Amazon olmayan tüccarların, Amazon’un sahip olduğu siteler ve önde gelen yayıncı sitelerinde reklam yerleşimleri için teklif vermesine olanak tanır. Amazon mağazanız olsun ya da olmasın bu ürünü kullanabilirsiniz.

Amazon DSP’de self servis seçeneğini veya Yönetilen Hizmet seçeneğini kullanabilirsiniz.

Amazon Talep Tarafı Platformu reklamlarının en büyük avantajları

Amazon’un talep tarafı platformu (DSP), işletmeler için güçlü bir reklamcılık çözümü sağlar. DSP, gelişmiş hedefleme seçenekleri ve Amazon’un geniş hedef kitlesine erişimi sayesinde şirketlerin ideal müşterilerine hassas ve verimli bir şekilde ulaşmasını sağlayarak marka bilinirliğini, satışları ve yatırım getirisini artırır.

Platformun gerçek zamanlı raporlama ve optimizasyon özellikleri, işletmelerin kampanyalarını hassaslaştırmasına ve hedef kitle içgörüleriyle sonuçlarını en üst düzeye çıkarmasına olanak tanır.

İkna olmadın mı? Şu avantajları göz önünde bulundurun:

Müşterilerle bulundukları yerde tanışın

Pazardaki kitleler ve yeniden hedefleme gibi gelişmiş hedefleme seçenekleriyle, doğru zamanda mesajlarla markanızla alakalı kitlelere etkili bir şekilde ulaşabilir, daha yüksek katılım ve satın alma oranları elde edebilirsiniz. Amazon DSP’nin raporlama ve analiz araçları, kampanyalarınıza ilişkin içgörüler sağlayarak, daha da iyi sonuçlar için yaklaşımınızı zaman içinde optimize etmenize ve hassaslaştırmanıza olanak tanır.

İşletmeniz için pazar verilerini alın

Amazon Demand-Side Platform, temel ölçümleri ve hedef kitle içgörülerini izlemenize olanak tanıyan raporlama ve analiz özellikleri aracılığıyla işletmeniz hakkında değerli pazar verileri sağlayabilir. Bu verilerden yararlanarak, hedef kitlenizi daha iyi anlayabilir ve pazarlama stratejilerinizi onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlayabilir, sonuç olarak kampanyalarınızın etkinliğini artırabilirsiniz.

Amazon’un reklam platformları tarafından sağlanan hedef kitle içgörüleri, ürünlerinizin pazara ne kadar uygun olduğunu ölçmek için son derece değerlidir.

Daha fazla dönüşüm

Geçmişteki satın alma davranışlarına ve ilgi alanlarına göre dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan kitleleri ve daha önce markanızla etkileşim kurmuş olan kullanıcıları hedefleyin.

Ek olarak, DSP cihazlar arası hedeflemeye izin verir, böylece potansiyel müşterilere birden çok cihazdan ulaşabilir ve dönüşüm şansını artırabilirsiniz. Son olarak, Amazon DSP içindeki raporlama ve optimizasyon araçlarını kullanmak, kampanyalarınızı iyileştirmek ve dönüşüm oranlarını sürekli olarak artırmak için performansı izlemenize ve veriye dayalı kararlar almanıza yardımcı olabilir.

Amazon Kitlelerinden Yararlanın

Amazon’da ürün satmıyor olsanız bile reklam yapmak ve pazarlama hunisinin her aşamasında ideal kitlelerinize ulaşmak için Amazon DSP’yi kullanabilirsiniz. Reklam hunisinde farklı türde özel hedef kitleler kullanarak gelirinizi artırmak için Amazon’un geniş müşteri veri tabanından yararlanabileceğiniz bazı yollar aşağıda açıklanmıştır.

Tavsiye Edilen:  Hemen Çıkma Oranı nedir? Nasıl Azaltılır?

Yaşam Tarzı Bölümleri

Amazon DSP, pazarlamacıların potansiyel müşterileri hedeflemek için kullanabilecekleri çeşitli yaşam tarzı segmentleri sunar. Bu segmentler sağlık ve zindelik, doğa tutkunları, evcil hayvan sahipleri, moda ve güzellik meraklıları, gurmeler ve daha fazlasını içerir. Bu segmentler, pazarlamacıların belirli bir ilgi alanına veya belirli bir yaşam tarzı veya ilgi alanına ilişkin davranışa sahip tüketicilere ulaşmasını sağlar.

Pazar içi segmentler

Amazon DSP’deki pazar içi segmentler, Amazon’da ve diğer web sitelerinde göz atma ve arama etkinliklerinde belirtildiği gibi, belirli bir ürün veya hizmet kategorisi için aktif olarak alışveriş yapan kullanıcı gruplarıdır. Bu segmentler, reklamverenlerin belirli bir ürün kategorisinde satın alma niyeti yüksek olan kullanıcıları hedefleyerek dönüşüm olasılığını artırmasına olanak tanır. Amazon DSP’deki pazar içi segmentlere örnek olarak “otomotiv”, “ev ve bahçe”, “güzellik ve kişisel bakım” ve “elektronik” verilebilir.

Yeniden hedefleme segmentleri

Amazon DSP’de yeniden hedefleme segmentleri, web sitenizi ziyaret edenler veya ürün listelemelerinizi görüntüleyenler gibi markanız veya ürünlerinizle daha önce etkileşim kurmuş kitleleri (önceki müşteriler gibi) ifade eder. Bir satın alma işlemini tamamlamaya veya istenen bir eylemi gerçekleştirmeye teşvik etmek için alakalı reklamlarla hedeflenirler. Bu segmentler, reklam kampanyalarınızın etkinliğini en üst düzeye çıkarmak ve dönüşümleri artırmak için güçlü bir araçtır.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Bir Amazon PPC uzmanı veya bir Amazon ajansı tutmayı düşünün!

Reklamlarınız için birinci taraf verileri kullanın

Amazon Talep Tarafı Platformundaki birinci taraf verileri, doğrudan müşterilerinizden, web sitesi ziyaretçilerinizden ve diğer kaynaklardan topladığınız verileri ifade eder. Bu bilgiler, daha iyi hedef kitle erişimi ve daha yüksek bir dönüşüm oranı için reklam içeriğini ve mesajları dönüştürme ve kişiselleştirme olasılığı daha yüksek olan özel hedef kitleler oluşturmak için kullanılabilir.

Amazon DSP reklam türleri

Markanızı ve ürünlerinizi Amazon’da tanıtmak istiyorsanız Amazon DSP, hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacak çeşitli reklam türleri sunar. Görüntülü reklamlardan video reklamlara, farklı Amazon DSP reklam türlerini keşfedin ve bunların reklamcılık hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Statik reklamlar

Bu reklamlar, başlıklar veya resimler olarak görünür ve Amazon sayfalarında görüntülenir ve genellikle bir resim, bir CTA, bir logo ve marka adı içerir. Bir Amazon DSP statik reklamının temel amacı, kullanıcıları bir eylemde bulunmaya (örneğin bir şeyi tıklamaya, indirmeye veya bir şey satın almaya) ikna etmektir.

Kaynak

video reklamlar

Bu reklamlar video klipler olarak görünür ve bir ürün veya hizmeti daha etkileşimli bir şekilde sergilemek için kullanılabilirler. Video reklamlar, markanızı veya ürününüzü yeni kitlelere tanıtmak, farkındalık oluşturmak ve insanların dikkatini çekmek için harikadır.

Kaynak

Dinamik reklamlar

Bu tür DSP reklamı, her kullanıcıya özel olarak hazırlanır ve kullanıcının göz atma geçmişiyle ilgili verileri kullanan otomatik bir sistem tarafından oluşturulur. Dinamik reklamlar, statik reklamlara göre daha kişiselleştirilmiş bir hisse sahiptir ve bu nedenle daha iyi etkileşime yol açabilir.

Kaynak

Üst düzey video reklam

Abartılı video reklamlar genellikle TV’de gösterilir (örneğin, Amazon Fire çubuğu aracılığıyla). Bu reklamlar, izleyicileri bir web sitesine veya ürün sayfasına yönlendirmese de, marka bilinirliğinizi artırmanın iyi bir yoludur.

Kaynak

Sponsorlu Görüntülü Reklamlar ve Amazon DSP

Sponsorlu Görüntülü Reklamlar, reklamverenlerin Amazon’da ürünlere göz atarken ve ürünleri keşfederken ilgili müşterilere ürünlerini tanıtmalarına olanak tanıyan, Amazon’un bir tür self servis görüntülü reklamcılık çözümüdür.

Tavsiye Edilen:  SSS Sayfaları Nasıl Etkili Pazarlama Araçları Olabilir?

Öte yandan Amazon DSP reklamları, çeşitli web siteleri ve uygulamalarda Amazon dışındaki kitleleri hedeflemek için Amazon’un programatik reklamcılık teknolojisinden yararlanan görüntülü reklamlardır. Sponsorlu Görüntülü Reklamlar, Amazon’un sahip olduğu ve işlettiği sitelerde reklam vermeye odaklanırken, Amazon DSP, Amazon dışındaki daha geniş bir site ve uygulama yelpazesinde reklam yapılmasına olanak tanır.

Amazon DSP’nin maliyeti nedir?

Amazon Talep Tarafı Platformu, bin gösterim başı maliyet (BGBM) fiyatlandırma modeline göre çalışır; bu, reklamınızın aldığı her bin gösterim için belirli bir fiyat ödediğiniz anlamına gelir. Genel olarak, Amazon DSP’nin ortalama maliyeti, bin gösterim başına birkaç sent ile birkaç dolar arasında değişebilir. Amazon DSP’nin gerçek maliyeti, hedef kitle hedefleme, reklam biçimi ve rekabet gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Self servis seçeneği, kampanyalarınız ve bütçeniz üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Self-servis müşterilerinin 10.000$’lık bir reklam maliyetiyle başlamaları önerilir. Bu, reklam huninizin birden çok alanı için yeterli bütçeye sahip olmanızı sağlar.

Yönetilen hizmet seçeneği genellikle minimum 50.000 ABD doları harcama gerektirir.

Amazon DSP’yi pazarlama stratejinize nasıl sığdırırsınız?

Amazon DSP’yi pazarlama stratejinize uydurmak için şunları yapmalısınız:

  1. Kampanya hedeflerinizi ve hedef kitlenizi belirleyin
  2. Reklamlarınızı platformda oluşturmak ve yayınlamak için bir bütçe ve kapsamlı bir plan geliştirin.
  3. Tıklama oranı, dönüşüm oranı ve reklam harcamalarından elde edilen gelir gibi temel ölçümleri kullanarak kampanyanızın performansını izleyin.
  4. Sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için stratejinizi buna göre ayarlayın.

Amazon reklamlarıyla hedefleyebileceğiniz farklı hedef kitle türleri, huninin üstü (farkındalık), huninin ortası (üzerinde düşünme) ve huninin sonu (karar) dahil olmak üzere her bir pazarlama hunisi aşaması için fırsatlar yaratmanıza olanak tanır. izleyiciler.

Amazon DSP reklam özellikleri

Amazon DSP reklam özellikleri, reklam biçimine, yerleşime ve cihaz türüne göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, genel özellikler arasında resim boyutu ve çözünürlüğü, dosya biçimi, başlıklar ve açıklamalar için karakter sınırlamaları ve video reklamlar için reklam süresi yer alır. Performansı en üst düzeye çıkarmak ve reklam reddini önlemek için yaratıcı varlıklarınızın bu spesifikasyonları karşıladığından emin olmanız önemlidir.

Kaynak
Kaynak

Amazon Talep Tarafı Platformu reklamcılığı için en iyi uygulamalar

Bu Amazon Reklam Platformunu pazarlama ve reklam dönüşüm huninize eklemeye hazır mısınız?

Amazon DSP’de YG’nizi en üst düzeye çıkarmak, yalnızca kampanyalar oluşturmaktan daha fazlasını gerektirir; hedeflemenizi, reklam öğelerinizi ve bütçe tahsisinizi optimize etmek için en iyi uygulamaları bilmeniz gerekir.

DSP üzerinden Amazon reklam kampanyaları yürütürken hatırlanması gereken birkaç en iyi uygulamayı burada bulabilirsiniz.

Amazon DSP reklam envanteri nedir?

Amazon DSP reklam envanteri, Amazon DSP platformundan yararlanmak isteyen reklamverenlerin kullanabileceği dijital reklam alanı havuzudur. Bu envanter, Amazon.com, IMDb ve Kindle gibi Amazon’a ait mülklerde ve ayrıca Amazon Yayıncı Hizmetleri ağının parçası olan harici yayıncı sitelerinde çeşitli dijital reklam yerleşimlerini içerir. Reklamverenler, bu envanterde istedikleri kitleye ulaşmak için çeşitli reklam biçimleri ve hedefleme seçenekleri kullanabilir.

Amazon DSP reklam envanteri, standart görüntülü reklam birimlerine ek olarak, marka bilinirliğini ve etkileşimi artırmaya yardımcı olabilecek ana sayfa devralma ve video reklamlar gibi yüksek etkili reklam biçimlerini de içerir.

Amazon’un geniş müşteri kitlesi, reklamverenlere, demografiye, davranışlara, ilgi alanlarına ve daha fazlasına göre bölümlere ayrılmış kitleler de dahil olmak üzere, reklamlarıyla hedefleyebilecekleri geniş ve çeşitli bir kullanıcı grubu sağlar. Reklamverenler, Amazon DSP reklam envanterinden ve hedefleme seçeneklerinden yararlanarak çabalarını her zaman ölçeklendirebileceklerini bilerek arzu ettikleri kitleye hassas bir şekilde ulaşabilirler.

Tavsiye Edilen:  Kullanmayı denemeniz gereken 10 CSS özelliği

Amazon DSP hedefleme türleri

Amazon DSP, reklamverenlerin doğru hedef kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için çok çeşitli hedefleme seçenekleri sunar. Hedefleme türleri iki ana kategoriye ayrılır: kitle hedefleme ve içeriğe dayalı hedefleme. Kitle hedefleme, reklamverenlerin kitleleri demografik verilere, alışveriş davranışlarına, ilgi alanlarına ve daha fazlasına dayalı olarak hedeflemesine olanak tanır.

Buna, daha önce reklamverenin markası veya ürünleriyle etkileşim kurmuş olan kitlelerin yeniden hedeflenmesi, mevcut müşterilerle benzer özellikleri paylaşan benzer kitleler ve reklamverenin teklifleriyle ilgili ürün veya hizmetler için aktif olarak alışveriş yapan pazardaki kitleler dahildir.

Öte yandan, içeriğe dayalı hedefleme, reklamverenlerin kitleleri Amazon’da görüntüledikleri veya aradıkları içeriğe göre hedeflemesine olanak tanır. Bu içerir:

  • Reklamverenin teklifleriyle ilgili anahtar kelimelere ve kategorilere dayalı olarak kitleleri hedefleme
  • Belirli ürün detay sayfalarında kitleleri hedefleme

Reklamverenler, bu hedefleme türlerini birleştirerek alaka düzeyi yüksek kitlelere ulaşabilir ve kampanya hedeflerine yaklaşabilir.

Amazon DSP reklam öğesi türleri

Amazon DSP, reklamverenlerin ürünlerini ve hizmetlerini mümkün olan en etkili şekilde sergilemelerine yardımcı olmak için çeşitli reklam öğesi türleri sunar. Amazon DSP’de bulunan yaratıcı seçeneklerden bazıları görüntülü reklamları, video reklamları ve özel reklamları içerir.

Görüntülü reklamlar, Amazon DSP’deki en yaygın reklam türüdür ve potansiyel müşterilere statik veya animasyonlu resimlerin gösterilmesine olanak tanır. Video tüketimi arttıkça video reklamlar daha popüler hale geliyor ve bu da reklamverenlerin izleyicilerine ilgi çekici bir mesaj iletmelerine olanak tanıyor.

Özel reklamlar, reklamverenlerin rekabette öne çıkan ve ürün döngüleri veya sıcak noktalar gibi etkileşimli öğeler içerebilen benzersiz reklamlar oluşturmasına olanak tanır.

Reklam türünden bağımsız olarak, reklamın görsel olarak çekici olması, hedef kitleyle alakalı olması ve net bir harekete geçirici mesaj sağlaması önemlidir. İyi tasarlanmış bir reklam, potansiyel müşterilerin dikkatini çekmede ve dönüşümleri artırmada büyük fark yaratabilir.

Çözüm

Müşterilere satın alma sürecinin tüm aşamalarında ulaşma gücü ve Amazon’un çok çeşitli özel hedef kitlelere ve yaratıcı seçeneklere erişime sahip olan Amazon Talep Tarafı Platformu, pazarlama stratejinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

Amazon DSP ile başarı, dikkatli planlama, izleme ve optimizasyon gerektirir. Farklı hedefleme ve yaratıcı stratejiler denemekten korkmayın ve reklam harcamanızdan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için her zaman temel ölçümlerinizi takip edin.

Ayrıca, daha da verimli olmak ve performansınızı artırmak için DSP platformunu bazı iyi Amazon PPC araçlarıyla birleştirin.

Ve Amazon DSP reklamlarınızda size yardımcı olması için bir Amazon uzmanına ihtiyaç duymanız durumunda, Mayple’a her zaman güvenebilirsiniz. Yalnızca tecrübeli reklamcılık uzmanlarıyla çalışıyoruz ve sizi birkaç gün içinde doğru adayla eşleştireceğiz, böylece kampanya hedeflerinize mümkün olan en kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bize ulaşın ve sohbet edelim!