Etkili Bir E-Ticaret İade Politikası Nasıl Yazılır (Örneklerle)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Etkili Bir E-Ticaret İade Politikası Nasıl Yazılır (Örneklerle)

Her ne kadar iadeler iş yapmanın sıklıkla gözden kaçan bir yönü olsa da (ve birçok satıcı bunların varlığının sona ermesini diliyor), güçlü bir e-ticaret iade politikasına sahip olmak, dönüşüm oranınızı olumlu yönde etkiler.

Hatalar kaçınılmazdır ve Alışveriş yapanlar, zorlukla kazandıkları parayı markanıza harcadıklarında ve bir şeyler ters giderse bunu düzelteceğinize dair güvence isterler.

Bu yüzden Tüketicilerin %76’sı Çevrimiçi alışveriş yaparken iade politikasının önemli bir faktör olduğunu düşünün.

Ancak iade politikanızı tanımlamazsanız vicdansız tüketicilerin mağazanızdan faydalanma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu makalede, e-ticaret iade politikasının ne olduğunu, nasıl görünmesi gerektiğini açıklayacağız ve başarılı politika örnekleri sunacağız.

Aşağıdakiler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin:

#cta-visual-pb#Harika bir ilk izlenim yaratınShogun’u ücretsiz deneyin ve gönderim ve iade politikası sayfalarınız gibi hayati sayfalarla tamamlanan mükemmel mağazanızı oluşturmaya başlayın.Ücretsiz olarak oluşturmaya başlayın

E-ticaret iade politikası nedir?

Bir e-ticaret iade politikası İadelerin nasıl ve hangi parametreler altında ele alınacağını ana hatlarıyla belirten, müşterilere verdiğiniz söz.

“İade politikaları, potansiyel bir alıcının bilinçli bir satın alma kararı vermesine ve bunu yaparken kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilecek her türlü bilgiyi içermelidir.bu politikalar müşteri kazanma araçlarıdır. Amaç, satın alma tereddütünü azaltmak, satın alma sonrası sürprizlerden kaçınmak ve mümkün olduğunca net olmaktır. Alıcınıza yardımcı olduğu kadar işinizi de korumalıdır.

– Stephen Light, Ortak Sahip ve İcra Kurulu Başkanı Nola Yatak

Bu politikalar, hangi ürünlerin iadeye uygun olduğunu ve sürecin nasıl tamamlanacağını ayrıntılarıyla anlatır.

Güçlü bir iade politikasının temel faktörleri

Her küçük işletmenin kendine özgü ihtiyaçları ve koşulları olsa da iade politikanızda aşağıdaki temel bilgileri ele almayı amaçlamalısınız:

  • Öğe uygunluğu – Yalnızca belirli ürünler için iadeye izin veriyorsanız (diğerleri için izin vermiyorsanız), bunu açıkça belirtin.
  • Geri dönüş penceresi – Müşterilerin ürünlerini iade edemeyecekleri bir süre sınırınız var mı? Bu zaman dilimleri ürün türüne göre farklılık gösteriyor mu?
  • Ürün durumu – İadeyi kabul edebilmeniz için ürünün hangi durumda olması gerekiyor? Müşterilerin hasar görmüş, kırılmış veya yıpranmış ürünleri iade etmelerini önlemek için bu konuda net olun.
  • Satıcı ve alıcı ücretleri – Tamamen ücretsiz iadeler sağlayıp sağlamadığınızı veya alıcıların nakliye veya yeniden stoklama ücreti ödemesi gerekip gerekmediğini açıklayın.
  • Geri ödeme – Tam veya kısmi geri ödeme sunuyor musunuz? Nakit para iadesi mi yoksa mağaza kredisi hediye kartı mı? Müşterilerinize nasıl geri ödeme yapacağınızı ve parayı veya krediyi hesaplarında ne zaman görmeyi bekleyebileceklerini açıklayın.
  • İade süreci – İade sürecinizin nasıl çalıştığını açıklayın ve müşterilerin atması gereken adımları tam olarak ana hatlarıyla belirtin. Ek olarak, daha fazla bağlam için zaman çizelgelerini ve geri dönüşleri şirket içinde nasıl işlediğinizi paylaşın.
Tavsiye Edilen:  chatGPT, e-posta ile pazarlama kampanyalarınızı geliştirmenize nasıl yardımcı olabilir?

Alışveriş yapanlar iade politikanızı okuduktan sonra sürecin nasıl işlediği veya bir ürünü iade etmek için ne yapmaları gerektiği konusunda hiçbir kafa karışıklığı olmamalıdır.

E-ticaret mağazaları için küçük işletme iade politikası şablonu

Ayrıntılar mağazanıza göre değişmekle birlikte, İade politikanıza ilişkin tüm kutuları işaretlemek için bu genel şablonu kullanın.

Parantez içindeki tüm bilgileri kendi ayrıntılarınızla değiştirdiğinizden ve gerektiğinde ayrıntılandırdığınızdan emin olun:

Eğer %100 memnun değilseniz [brand] satın alıp iade edebilirsiniz [unopened items in their original packaging] içinde [90 days] bir satın alma için [full refund]. İade sürecini başlatmak için; [email [email protected]]ve yapacağız [send you a prepaid return shipping label]. lütfen aklınızda bulundurun [that all sale items are final]. [Five to 10 days] Öğenizi aldıktan sonra, geri ödeme yapacağız [your original payment method].

İade ve garantiler

İade politikasının temel faktörlerini değerlendirirken son bir not: teklif etmek isteyip istemediğinizi İadeler veya garantiler.

Satıcılar ve alıcılar için iadeler ve garantiler genellikle birbirinin yerine kullanılabilir, ancak bunlar belirgin biçimde farklıdır.

Belirli durumlar ve iş modelleri için iade programı daha iyi bir seçimken, diğerleri için garanti en uygun seçimdir.

İadeler sayesinde alıcıların belirli koşullar altında ürünleri geri göndermesine olanak tanırsınız para iadesi veya mağaza kredisi karşılığında. Öğeyi iade ettiklerinde, para gibi başka bir para birimine dönüşür.

Garantilerle, alıcıların ürünleri belirli koşullar altında geri göndermelerine olanak tanırsınız. onları tamir ettir. Bir müşteri bir ürünü garanti kapsamında geri gönderdiğinde, aynı ürün kendisine para veya mağaza kredisi yerine onarılmış ve çalışır durumda olarak iade edilir.

İade politikaları neden bu kadar önemli?

İade teklifinde bulunmak zorlayıcı olabilir: Yalnızca dönüşümü engellemekle kalmaz, aynı zamanda nakliye ve tersine lojistik yönetimi açısından işletmenize daha fazla maliyet getirebilir.

Tavsiye Edilen:  ABD'deki Popüler Arama Motorları İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Peki neden Perakendecilerin %49’u ücretsiz iade gönderimi sunuyor?

ABD’de alışveriş yapanların yarısından fazlasıÜcretsiz iade sunmayan perakendecilerden satın almaktan kaçının.

Ayrıca olumlu bir geri dönüş deneyimi tüketicilerin kararını etkiliyor gelecekte bir markadan tekrar satın almak.

Klarna müthiş bir sonuç buldu Çevrimiçi alışveriş yapanların %84’üKötü bir iade deneyiminin ardından perakendeciyi terk ederdim.

Bu, iyi bir iade politikasının satışlarınızı, alıcı memnuniyetini ve müşteriyi elde tutmayı etkileyebileceği anlamına gelir.

Risklerin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda, işletmenizi koruyan ve müşterilerinizi memnun eden etkili bir iade politikası oluşturmak için en iyi uygulamalardan bazılarını tartışalım.

E-ticaret için iade politikasının nasıl yazılacağına dair en iyi 8 uygulama

Umarız sizi iyi bir iade politikasının önemi ve kapsaması gereken unsurlar konusunda ikna etmişizdir.

Şimdi bazılarını ele alacağız Kapsamlı bir politika oluşturmak için en iyi uygulamalar e-ticaret işletmenize özgü.

1. Bir ürünü iade etmeyi kolaylaştırın

Takip edilmesi çok zor olan bir iade programı, alıcılarınızı tedirgin edecek ve onları tekrar satın almaktan caydıracaktır.

Müşterilerin yüzde elli biri, bir işletmenin iade sürecinden memnun olmadığını ifade etti. çok fazla iş Paketi iade etmek için.

Resim: Narvar

Hayal kırıklığını azaltmak için, bir ürünü iade etmeyi mümkün olduğunca basit hale getirin.

Kolaylaştırılmış bir geri dönüşü kolaylaştırmak için birkaç ipucu:

  • Kolay keşif ve erişim için web sitenizin altbilgisine iade politikanızın bağlantısını ekleyin.
  • E-posta teslim bildiriminize bir öğeyi iade etmek için talimatlar ve hızlı bir bağlantı ekleyin.
  • Müşterinin, iadeyi tetikledikten sonra müşteri desteğinin harekete geçmesini beklemek zorunda kalmaması için otomatik bir iade sistemi kurun (bununla ilgili daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz).
  • Adreslere ve diğer ayrıntılara bakmak zorunda kalmadan öğeleri geri göndermeyi kolaylaştırmak için bir iade etiketi sağlayın.

: Her paket için iade etiketi sağlıyorsanız, hesabınızdan yalnızca kullanılanlar için ücret kesildiğinden emin olun.

Basit bir iade süreci, müşterilerinize markanızdan alışveriş yaparken gönül rahatlığı sağlar.

2. RMA sistemiyle iadeleri otomatikleştirin

İade mal yetkilendirme (RMA) sistemi, işletmelerin iadeleri yönetmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

İyi bir iade yönetim sistemi hem size hem de müşterilerinize fayda sağlar.

Müşteriler, iade nedenini belirten bir iade formu gönderir ve bu bilgi, müşteri için bir kargo etiketi oluşturmak için kullanılır.

Bir RMA sistemi, iade sürecinin büyük bir bölümünü otomatikleştirerek iadeleri takip etmenize, iade edilen ürünleri envanterinize eklemenize ve işletmenizin işlediği tüm iadelerin mali etkisini izlemenize yardımcı olabilir.

RMA kullanmak iade sürecini hızlandırır ve müşterileriniz için daha iyi bir deneyim yaratır.

3. Alışveriş yapanların iade sürecinizi görselleştirmesine yardımcı olun

Uzun bir iade politikası, alışveriş yapanların gözünü korkutabilir ve potansiyel olarak onları markanızdan uzaklaştırabilir.

Ayrıca müşterilerin politikanızı ve prosedürünüzü yanlış anlama olasılığını da ortaya çıkarır.

Karmaşık bir iade süreci kaçınılmazsa, Alıcılara daha net bir resim sunmak için adımları görselleştirmelerine yardımcı olun. Anlaşılması mümkün olduğu kadar kolay hale getirmek istiyorsunuz, böylece kapıdan çıkarken sorun yaşamasınlar.

Örneğin, prosedürü resimlerle açıklayabilir veya ayrıntıların özetlendiği hızlı bir video oluşturabilirsiniz.

Bu sindirimi kolaylaştıracak ve yanlış anlama ve hata olasılığını azaltmak.

4. Birden fazla iade seçeneği sağlayın

Alışveriş yapanların tümü bir ürünü aldıkları şekilde geri göndermek istemez.

Aslında alışveriş yapanların %61’i bir ürünü perakende mağazasına iade etmeyi tercih ediyorum perakendecinin deposuna göndermek yerine.

Resim: Satış Döngüsü

Bazıları sebepler iade için ödeme yapmak istememek (%58), daha hızlı iade (%53) ve mağazanın uygun lokasyonda olması (%41) bu yöntemi tercih ediyor.

Resim: Satış Döngüsü

Müşterilerinize daha sorunsuz bir iade deneyimi sağlamak için, onlara birden fazla iade seçeneği sununözellikle fiziksel mağazalarınız varsa.

Bu yıl boyunca konaklama imkanınız yoksa perakendecilerin beklediği gibi tatil sezonunda iade seçeneklerinizi genişletmeyi düşünün Kasım ve Aralık aylarında satılan ürünlerin %17,8’i iade edilecek.

5. Daha uzun geri dönüş aralıklarını düşünün

Kısa bir geri dönüş penceresi çoğu alıcı için bir sonuçtur.

Bugünün alışveriş yapanların sahip olmayı beklediği en az 30 güngeri dönüş yapmak için. Zaman çerçevenizi kısıtlarsanız potansiyel müşterilerinizi sizden alışveriş yapmaktan caydırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Resim: Narvar

Müşterilere bir ürünü iade etmeleri için en az 30 gün vermeye çalışın. Target’inki gibi daha uzun bir iade aralığı sunabiliyorsanız (aşağıya bakın), bu müşteri deneyiminiz için daha da iyidir.

Resim: Hedef

Bu, kayıt tutma sürelerinin daha uzun olmasına neden olsa da, müşterilerin satın almalarına daha fazla bağlanın.

Bu, dönüşümleri kaydedebilir ve geri dönüş pencerenizi genişletmeye değerdir.

6. Ücretsiz iade sağlayın

İnternetten alışveriş yaparken, Tüketicilerin %79’u durum Ücretsiz iadeler satın alma kararlarında önemli bir faktördür.

Resim: PowerReviews

Bunlara ek olarak, Tüketicilerin %62’si perakendecilerden daha fazla satın alacaklarını söyledi Ücretsiz iade imkanı sunan, %74’ü ise aktif olarak iade ettiğini iddia eden alışveriş yapmaktan kaçının ücretsiz iade gönderimi sunmayan perakendecilerden.

Ortalama iade politikasında listelenen tüm koşullar arasında, yeniden stoklama ve iade nakliye ücretleri, alışveriş yapanların bir perakendeciden ürün satın almamaya karar vermesinin en büyük nedenleridir.

Resim: Narvar

Müşterilerden iadeler için ücret almak, markanıza karşı olumsuz bir tutuma katkıda bulunabilir. Bu satın alma işlemi için zaten kredi kartlarını çıkardılar, bu yüzden bunu tekrar yapmaları zalimce görünüyor.

Mutsuz müşterileri kaybetmenin yanı sıra, size gönderecekleri potansiyel yönlendirmeleri de kaybedersiniz.

7. İade yerine garanti vermeyi düşünün

Bir göre PowerReviews tüketici anketi, İadenin ikinci en yaygın nedeni, ürünün hasarlı veya kusurlu olmasıdır.

Resim: PowerReviews

İade yerine garanti sunarak, Yenisini gönderdiğiniz veya orijinal öğeyi onardığınız sürece indirimden tasarruf edebilirsiniz..

Bir garanti uygulamayı seçerseniz, iade edilen ürünleri, garanti kapsamına giren kırık öğelerin onarılması amacıyla saklayabilirsiniz.

Ayrıca, bir ürünün yenisini göndermeden önce geri gönderilmesini isteyip istemediğinizi veya nakliye pahalıysa, kusurun fotoğraflı kanıtı üzerine yenisini göndermenin mantıklı olup olmayacağını düşünün.

8. Yasal jargondan ve karmaşık ifadelerden kaçının

Alışveriş yapanların çoğu, karmaşık veya uzun bir iade politikasını okuyacak sabra sahip değildir, bu nedenle iade politikanız, karmaşık terminolojinin veya yasal jargonun kullanılacağı yer değildir.

Resmi politikayı yasal olarak bir yerde belirtmeniz gerekse bile, web sitenizde basitleştirilmiş bir süreci özetlemek böylece alışveriş yapanlar politikanızın neleri gerektirdiğini anlayabilir.

Kısa bir web sayfası, iade aralıkları ve hangi ürünlerin iade veya garanti için uygun olduğu gibi iade politikanızın temel faktörlerini açıklayan, kolayca gözden geçirilebilecek önemli noktalar içermelidir.

#cta-visual-pb#İade sayfanızla ilgi uyandırınİade politikanızın sıkıcı görünmesine gerek yok; ilgi çekici bir iade politikası sayfası oluşturmak için Shogun Sayfa Oluşturucu’yu kullanın. özgür

E-ticaret iade politikanızı nasıl yapılandırabilirsiniz (örneklerle)

İade politikası ayrıntılarınız özel koşullarınıza bağlı olacaktır; bu nedenle, bu bölümü, soru oluşturmadan önce yanıtlamanız gereken sorulara ayırdık.

Yalnızca benzersiz iş modeliniz ve ürünlerinizle ilgili soruları dahil etmekten çekinmeyin.

Azalan öncelik sırasına göre, e-ticaret iade politikanız aşağıdakileri yanıtlamalıdır:

Hangi ürünler iadeye uygundur?

Birden fazla ürün grubunuz varsa veya kategoriler arasında satış yapıyorsanız ürünlerinizden yalnızca bazıları iadeye uygun olabilir.

Alternatif olarak, yalnızca kullanılmamış gibi belirli bir durumdaki ürünlerin iadelerini kabul edebilirsiniz. İşletmeniz için durum böyleyse, İade politikanızda hangi ürünlerin uygun olduğunu açıkça belirtin.

Resim: TKE’LER

TKEES gönderim ve iade sayfasında şunlar belirtiliyor:

“Lütfen TKEES’in giyilmemiş olduğundan ve tüm ürün etiketlerinin takılı olduğu orijinal ayakkabı çantasında olduğundan emin olun. Monogramlı ürünlerin ve pamuklu maskelerin nihai satış olduğunu ve iade veya değişime uygun olmadığını unutmayın. Paketlenmiş ürünler yalnızca değişime uygundur.

Bu politika, yalnızca şirketin ana ürün yelpazesindeki kullanılmamış ayakkabıların iadeye uygun olduğunu açıkça ortaya koymaktadır; kişiye özel ürünler ve pamuklu maskeler uygun değildir.

Bir ürünü ne kadar sürede iade etmem gerekiyor?

İade politikanız Müşterinin bir ürünü ne kadar süreyle iade etmesi gerektiğini açıkça belirtin.

Müşterilerin artık satamayacağınız ürünler için para iadesi beklemesi nedeniyle geçen yılın stoklarının depolarınıza geri dönmesini istemezsiniz.

Resim: Sırt

The Ridge’in iade sayfası, ilk cümlede iade penceresini paylaşıyor:

“Ridge cüzdan satın alımınızdan %100 memnun kalmazsanız, satın alma tarihinden itibaren 45 gün içinde siparişinizi geri ödeme veya değişim için depomuza iade edebilirsiniz.”

Bu kısa cümle, bir müşterinin ne kadar süreyle (45 gün) iade yapması gerektiğini, hangi koşullar altında (tamamen memnun kalınmadığında) ve iade seçeneklerini (geri ödeme veya değişim) tanımlar.

İade seçeneklerim nelerdir?

Bir ürünü perakende satış noktasına bırakmak veya teslim almayı planlamak gibi birden fazla iade seçeneğiniz varsa, bunların nasıl çalıştığını açıklayın.

Resim: ergonofis

Ergonofis iade politikası, bir ürünü iade etmek için farklı seçeneklere sahiptir.

Ürünün türüne ve müşterinin belirli bir bölgede yaşayıp yaşamadığına bağlı olarak, ergonofis ya bir teslim alım planlayacak ya da alıcılar ürünlerini bir kurye noktasına ya da bir ergonofis ofisine bırakabilecektir.

Bu iade seçenekleri, alışveriş yapanlara tercih ettikleri iade yöntemini kullanma seçeneği sunarak, süreci mümkün olduğunca uygun hale getirin.

Nasıl geri ödeme alacağım?

İade politikanız Müşterilerin geri ödemelerini nasıl almayı bekleyebileceklerini açıklayınÖdeme şekli ve istisnai durumlar dahil.

Örneğin, belirli ürünler veya mağaza kredisi için yalnızca kısmi geri ödemeler sunabilirsiniz.

Resim: Dal

Şube iade politikası şunu belirtir:

“Tüm para iadeleri, genellikle iade edilen mobilyaların tarafımıza ulaşmasından itibaren 5-10 iş günü içerisinde orijinal ödeme şekliyle müşteriye aktarılır.”

Bu cümle, geri ödemenin, şirket iade edilen ürünü aldıktan sonra beş ila 10 iş günü içinde orijinal ödeme yöntemiyle gerçekleşeceğini ifade eder.

Ürünü geri göndermem gerekiyor mu?

Bazı ürün kategorileri için, siz para iadesini düşünmeden önce alıcının fiziksel ürünü iade etmesini istemek mantıklıyken, diğerleri için bu geçerli olmayabilir.

Örneğin, mücevher satıyorsanız müşteriye para iadesi yapmadan önce ürünü geri istersiniz.

Ancak kurabiye satıyorsanız, tekrar satamayacağınız ürünlerin nakliye ücretini ödemek gereksiz bir masraf olacaktır.

Resim: Pura

Pura’nın iade politikası açıkça şunu söylüyor:

“Kullanılmış veya kullanılmamış hiçbir kokuyu geri göndermeyin.”

Mağazanızın, alışveriş yapanların iade işlemini başlatmak için bir ürünü geri göndermesini gerektirip gerektirmediği, bunu politikanızda açıkça belirtin.

Öğenin hangi durumda olması gerekiyor?

Bazı iade politikaları, öğelerin açılmamış veya kullanılmamış gibi belirli bir durumda olmasını gerektirir.

Bu, tüketicilerin iade politikanızdan faydalanarak ürünleri birkaç kez kullanmak amacıyla satın alıp daha sonra geri göndermelerini engeller.

Resim: Bütün kuşlar

Allbirds’in iade politikası basit ve anlaşılırdır, yalnızca birkaç paragraftan oluşur. Vurguladıkları kritik şeylerden biri:

“Düşünmek için hala 30 gününüz var [the apparel] bitti, ancak etiketlerin sağlam olması gerekiyor. Çorap ve iç çamaşırlarında ise ambalajın açılmamış olması gerekiyor.”

Bu, ürünlerin iadeye uygun olması için yeni gibi olması ve daha özel ürünlerin kullanılmamış olması gerektiği anlamına gelir.

Geri ödememin gerçekleşmesi için ne kadar beklemem gerekiyor?

Yavaş geri ödemeler geri dönüşlerin en sinir bozucu yönü Tüketicilerin %36’sı için.

Müşterileriniz bu bekleme süresinin ne kadar süreceği konusunda bilgisiz kaldığında bu bekleme süresi daha da uzun gibi gelir.

İade politikanız, geri ödemenin ne zaman işleme alınacağını (talep üzerine veya ürün iade edildikten sonra), ne kadar süreceğini ve müşterinin geri ödemeyi nasıl almayı bekleyebileceğini açıklamalıdır.

İade süreciniz daha uzun olsa bile her adımı ve tahmini zaman çizelgesini ayrıntılı olarak açıklamak müşterilerin içinin daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Müşteri desteğine e-posta gönderirken ve ekip bant genişliğini tüketirken endişeyle geri ödemelerini beklemelerini istemezsiniz.

Resim: PANGAYA

PANGAIA iade politikası, müşterinin iade yapmak için izlemesi gereken adımları tahmini zaman çizelgeleriyle birlikte özetler.

Politikaları şunları belirtir:

“İadeniz depomuza ulaştığında ekibimiz ürünlerin orijinal durumlarında olup olmadığını kontrol edecektir*. Bu süreç genellikle 5-10 iş günü sürer…. İadeniz kabul edildikten sonra para iadesi yapılacaktır. Paranın orijinal ödeme yönteminizin hesabında görünmesi 5-10 iş günü sürebilir.”

Bu, alıcılara sürecin zaman çerçevesi hakkında genel bir fikir verir ve bir ürünün durumunun kontrol edilmesinden (beş ila 10 iş günü) geri ödeme yapılmasına (ayrıca beş ila 10 iş günü) kadar her adımın ne kadar süreceği konusunda beklentilerin belirlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca geri ödemenin nasıl gerçekleşeceğini de belirtir (orijinal ödeme yöntemi aracılığıyla).

Teslimat seçeneklerim nelerdir?

İade politikanız müşterilerin iade teslimat seçeneklerini açıklamak.

Örneğin, nakliye ücretini ödemek zorunda kalacaklar mı? Yakındaki bir perakende mağazasında bir ürünü iade edebilirler mi? Yatak gibi hacimli eşyalar durumunda markanız evlerinden teslim alabilir mi?

Resim: Tombullar

Chubbies’in iade ve değişim sayfasında, hemen iadelerde nakliyeyi karşıladıklarını vurguluyor.

Üst banner’da “Ücretsiz Kargo” ve “Ücretsiz Değişimler” yer alıyor ve bu avantajdan hemen bahsediliyor, ardından daha fazla ayrıntıya girilerek şirketin ön ödemeli bir USPS iade etiketi sağlayacağı belirtiliyor.

Bu, sürecin nasıl çalıştığını ve müşterilerin farklı lojistik seçeneklerini daha da netleştirir.

İadelerde sınırlamalar nelerdir?

İade edilen ürünlere herhangi bir sınırlama veya kısıtlama koyacak mısınız?

Örneğin, indirimli ürünler uygun mudur, yoksa iadeleri yalnızca belirli bir süre sonra mı kabul edeceksiniz?

Resim: Leesa

Leesa iade politikasında ilginç bir madde yer alıyor:

“Yatağınızı en az 30 gece (teslim edildiği gün başlar) denemeniz gerekmektedir.”

Bu minimum deneme süresinin amacı, müşterilerin yeni yatağa alışabilmesi için vücudun yeni yatağa uyum sağlamasına yardımcı olmaktır.

30 gün sonra alıcı hala para iadesi başlatmak isterse Leesa ekibi yatağı evinden alıp para iadesini gönderecektir.

Ürünlerin iadeye uygun olması için benzersiz gereksinimleriniz varsa bunları iade politikanızda vurgulayın.

E-ticaret iade politikasıyla ilgili SSS

Son olarak iade politikalarıyla ilgili tekrar eden birkaç soruyu ele alalım.

Çevrimiçi mağazalar geri ödeme yapmalı mı?

Bunun en basit ve en yaygın cevabı yankılanan bir evet.

Geri ödeme sunmuyorsanız veya iş modeliniz bunlara uymuyorsa (örneğin, iç çamaşırları veya sağlık ve kalite nedenlerinden ötürü çabuk bozulan ürünler), bunun yerine en azından bir tür garanti, mağaza kredisi veya değişim programı sağlamayı düşünün.

Geri dönüş penceresi ne kadar uzun olmalıdır?

İş modeliniz bunu destekliyorsa, en az 30 günlük bir geri dönüş aralığı hedefleyin.

Ancak bozulabilir ürünler satıyorsanız bu mümkün olmayabilir. Ayrıca, uluslararası satın almalar gibi tüm durumlar için bu kadar uzun bir zaman dilimi sunamayabilirsiniz.

İade nakliyesini kim karşılamalı?

Tüketiciler ve tüccarlar, nakliyenin iadeye dahil edilip edilmeyeceği ve iade nakliye ücretlerini ve masraflarını kimin karşılaması gerektiği konusunda aynı şekilde tartışıyorlar.

Sonuçta bu, işletmenizin karlılığına ve marjlarına bağlıdır, ancak ücretsiz iadeler, müşterinin satın alma kararı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Eğer gücün yetiyorsa, alıcılarınıza ücretsiz iade sunmanızı öneririz.

Sorunsuz bir e-ticaret iade politikası = daha mutlu müşteriler

İadeler sizin düşmanınız değil.

Aslında, iyi bir iade politikasına sahip olmak, dönüşümlerin iyileştirilmesinden müşteriyi elde tutma oranının artmasına kadar işletmenize birçok açıdan fayda sağlayabilir.

Açık ve kapsamlı bir iade politikası oluşturarak, İşletmenizi ve kârınızı korurken müşterilerinize satın almaları konusunda güvence verin.

Tüm kutuları işaretleyen ve müşterilerinizi güvenle dolduran bir e-ticaret iade politikası oluşturmak için yukarıdaki en iyi uygulamaları ve şablonları izleyin.

#cta-visual-pb#Daha iyi e-ticaret mağazası sayfaları oluşturunShogun’u ücretsiz deneyin ve tamamen benzersiz bir müşteri deneyimi yaratmak için mükemmel mağazanızı oluşturmaya başlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın